ELIZA

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από karesansui »

Η πιό ωραία και πετυχημένη διαμόρφωση mallsai σε penjing που έχω δεί!

Für Elise λοιπόν:
[yt][/yt]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από erodios »

Τελικά νομίζω ότι την αποθέωση δεν την πετύχαμε,ετσι;Πλάκα είχε πάντως.Αν θες να ασχοληθείς με την διαφήμιση πες το μου.Το έχεις!
These users thanked the author erodios for the post:
SucculentYiota (21 Απρ 2019, 14:17)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και αφού πήραμε και τα μαθήματα περί promotion και marketing και μετά από την τόση αγωνία, την προσμονή, την συναισθηματική φόρτιση, τον ντόρο και την αναμονή πρίν την΄΄αποθέωση΄΄ του ΄΄προιόντος ΄΄ (ενός mallsai των 7 euro !!) δεν θα πώ άλλα (αν και θα μπορούσα ).

Πρίν πάμε την νυχτερινή φωτό ……

Μάριε είσαι ωραίος !!! Εικόνα
Κύριε καναλάρχη (Αντώνη) σε ευχαριστώ !!!! Εικόνα

Παναγιώτη όπως πάντα σαφέστατος !!! Εικόνα

RiaDr ευχαριστώ για την επεξήγηση της γεροπαραξενιάς μου !!! Εικόνα

Κύριε Iohokahey (Γιώργο) όπως έγραψα φέρει το όνομα της αδελφής και της ανήκει. Θα σε έχω υπ όψιν μου προσεχώς για έναν Celtis Australis (όταν τον ΄΄ξεθάψω΄΄), προς ενοικίαση για αόριστο χρόνο.
Παράδοση-παραλαβή με το Ktelbahal. Εικόνα

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από iohokahey »

κυριε jz?? τουτο το μαλσαι ενοικιαζεται???Εικόνα


περιμενω και γω φωτο..!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αναστάτωσα όλους σας με ένα δενδράκι των 7 euro . Τόσος ντόρος για το τίποτα και δημιούργησα και κάποια προβλήματα σε μερικούς (ας με συγχωρήσουν !!). Τι μπορεί να περιμένει όμως κάποιος από ένα φυτό που το πουλάει το Super Market ????? Ας είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Δεν περιμένουμε τίποτα και δεν έχουμε καμία απαίτηση να εντυπωσιάσει τους πάντες. Ίσως μετά από 3-4 χρόνια …. (εάν ζήσει !!) θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για την τεχνική μου και για την διαμόρφωσή του.


Aπόψε μία βραδινή φωτογραφία. (Φωτό στο σκοτάδι !!!)

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους

Jamaikanos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Ιουν 2014, 19:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jamaikanos »

Δωσε Εικόνα στον λαο !!!!!Εικόνα

Πειρα και εγώ το ιδιο δεντρακι ελπιζω να μου δωσεις καλες ιδεες αμα δω το δικο σου.

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από erodios »

Εικόνα
karesansui έγραψε:Υπ´ αυτήν την έννοια της επέκτασης του όρου και του ...γνωστικού αντικειμένου της διαφήμησης, συμφωνώ! Οπότε, να θεωρήσουμε το πόστ σαν μια διαφήμηση ΜΚΟ, επι παραδείγματι!!
Αλλά σταματώ εδώ κι εγώ την offtopic συζήτηση και αναμένω τα αποτελέσματα της διαμόρφωσης της καρμόνας mallsai.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από RiaDr »

erodios έγραψε:Το λάθος στον κατά τα άλλα άψογο συλλογισμό σου είναι οτι θεωρεις η διαφημιση το marketing και το promotion συνδεονται παραδοσιακά με προϊόντα προς καταναλωση.Ενας σύγχρονος ορισμός της διαφήμισης οριζει οτι διαφήμιση νοείται η μονομερης επικοινωνία και μεταδοση πληροφοριών με πειστικό τρόπο για προϊόντα,υπηρεσίες,ιδέες.Έτσι λοιπόν μην στέκεσαι στον παραδοσιακό ορισμό της διαφήμισης που αποσκοπεί στο οικονομικό κερδος.
Με όλα αυτά που δεν είναι ο κατάλληλος χώρος συζήτησης (γιατί να μας φιλοξενεί ο jean jack στο χώρο του;) μου άνοιξε η όρεξη και έχω φτάσει στο σημείο να τον παρακαλέσω να αναρτήσει τις φωτογραφίες του για να δω την τεχνική του ...Είδες πώς πέτυχε σε εμένα!
Αγνόησε με οικοδεσπότη,ένα σχόλιο έκανα χωρίς να αναλογιστω τις διαστάσεις που θα έπαιρνε.Σίγουρα δεν το κάνεις για αυτοπροβολή αλλά απλά είναι ο "παιχνιδιαρικος"τρόπος σου.Ανυπομονώ και εγω οπως οι άλλοι.
Ας εκλάβουμε όλοι τη συγκεκριμένη ανάρτηση ως μια συγνώμη για τις εκτός θέματος παρεκβάσεις όλων σας και ας επιστρέψουμε στο δέντρο του Γιάννη.

Ερωδιέ, είσαι νέος εδώ και δεν μπορείς να ξέρεις το ύφος ούτε το ήθος κάθε μέλους, οπότε δικαιολογείσαι εν μέρει. Ο JZ με τα χρόνια που έχει στον χώρο των μπονσάι, αλλά και στο φόρουμ, δεν έχει ανάγκη από τεχνικές εντυπωσιασμού για να προκαλέσει το ενδιαφέρον για τα δέντρα του, αξιοποιεί απλά το χιούμορ του για να κάνει κάθε παρουσίαση ξεχωριστή. Ας μην τον κρίνουμε γι' αυτό κι ας μείνουμε στην ουσία, που (σίγουρα) είναι ένα ακόμα πολύ προσεγμένο δέντρο.

ΥΓ Γιάννη, περιμένουμε...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από karesansui »

Υπ´ αυτήν την έννοια της επέκτασης του όρου και του ...γνωστικού αντικειμένου της διαφήμησης, συμφωνώ! Οπότε, να θεωρήσουμε το πόστ σαν μια διαφήμηση ΜΚΟ, επι παραδείγματι!!
Αλλά σταματώ εδώ κι εγώ την offtopic συζήτηση και αναμένω τα αποτελέσματα της διαμόρφωσης της καρμόνας mallsai.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από erodios »

Το λάθος στον κατά τα άλλα άψογο συλλογισμό σου είναι οτι θεωρεις η διαφημιση το marketing και το promotion συνδεονται παραδοσιακά με προϊόντα προς καταναλωση.Ενας σύγχρονος ορισμός της διαφήμισης οριζει οτι διαφήμιση νοείται η μονομερης επικοινωνία και μεταδοση πληροφοριών με πειστικό τρόπο για προϊόντα,υπηρεσίες,ιδέες.Έτσι λοιπόν μην στέκεσαι στον παραδοσιακό ορισμό της διαφήμισης που αποσκοπεί στο οικονομικό κερδος.
Με όλα αυτά που δεν είναι ο κατάλληλος χώρος συζήτησης (γιατί να μας φιλοξενεί ο jean jack στο χώρο του;) μου άνοιξε η όρεξη και έχω φτάσει στο σημείο να τον παρακαλέσω να αναρτήσει τις φωτογραφίες του για να δω την τεχνική του ...Είδες πώς πέτυχε σε εμένα!
Αγνόησε με οικοδεσπότη,ένα σχόλιο έκανα χωρίς να αναλογιστω τις διαστάσεις που θα έπαιρνε.Σίγουρα δεν το κάνεις για αυτοπροβολή αλλά απλά είναι ο "παιχνιδιαρικος"τρόπος σου.Ανυπομονώ και εγω οπως οι άλλοι.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από karesansui »

erodios έγραψε: Δεν λέω ότι είναι κακός ο τρόπος του,δεν μπορώ να το κρίνω,κανέναν δεν μπορώ να κρίνω.Απλά είμαι στην θέση να αναγνωρίζω το promotion πολύ εύκολα.Υπάρχει κάποιος που να μην θεωρεί promotion όλη την τεχνική ;Και να ξέρεις κάτι ακόμα και τα καλύτερα "προϊόντα" είναι πλεον απαραίτητο να προωθηθούν σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ. .Το αποτέλεσμα πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει πετύχει τον σκοπό του είπαμε αγωνία,προσμονή,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΉ ΦΟΡΤΙΣΗ,ντορος,και στο τέλος παρουσίαση και "αποθέωση" .Τοσο απλά.Μάρκετινγκ με 2 βήματα.Και πάλι λέω ότι εφόσον δεν ειναι για αυτοπροβολή είναι ένας θεμιτός τρόπος λανσαρισματος "προϊόντος" .
Η δική μου άποψη είναι ότι πολύ καλά το έκανε αφού το ήθελε αλλά προσωπικά με βρίσκει ενάντια.Απλά οι φωτογραφίες και οι επεξηγήσεις θα ήταν ποιο ουσιωδες.[ Εικόνα ]
Η τεχνική ή η μεθοδολογία του marketing (αγοραλογία) όπως πολύ σωστά την ανέλυσες, έχει στόχο του τι πουλάμε σε ποιόν, στόχος που εκφράζεται σε όρους κερδοφορίας, ο λόγος τελικά που επενδύονται χρήματα για αυτόν τον σκοπό.
Στη προκειμένη περίπτωση είναι σαφέστατο ότι δεν έχουμε να κάνουμε με στρατηγικούς εταιρικούς ή/και ατομικούς στόχους, δεν αναφέρεται σε προϊόν το οποίο, αφού πωληθεί ή διατεθεί θα αποφέρει κέρδος!
Στρατηγικός στόχος μεν, υπάρχει στη παρουσίαση της καρμόνας απο τον JZ πλήν όμως, αυτός αναφέρεται σε όρους τέχνης ή και τεχνικής και σίγουρα το προϊόν δεν διατίθεται προς πώληση αλλά για εκπαιδευτικούς λόγους.

Το μπονσάι erodios είναι τέχνη, εικαστική και το bonsaiforum ένα ένα ερασιτεχνικό φόρουμ για την τέχνη των μπονσάι, όπου ο κάθε ένας απο εμάς ανάλογα με το επίπεδο και τα χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ προσπαθεί να συνεισφέρει στην κοινότητα τις γνώσεις, την εμπειρία του.

Πιθανά η επαγγελματική (;) σου δραστηριότητα ή ενασχόληση(;) σε ανάλογη εργασία σε επηρρέασε και εξέλαβες την παιγνιώδη ούτως ειπείν παρουσίαση του JZ σαν marketing!
Δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο η εκτίμησή σου, έστω κι αν έθεσες εισαγωγικά στην λέξη προϊόν. Λείπουν τα 4p (product-price-place-promotion) για να μιλάμε με όρους marketing με ή χωρίς εισαγωγικά!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από filitsa »

marios έγραψε: Ο καθένας με το στυλ του. Μπορεί πράγματι κάποιος να κάνει κάτι παρόμοιο και να μην "φανεί"... μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος και να τον "χαλάσει" δεν μπορείς να είσαι μέσα στην ψυχολογία του καθενός.
Μπορεί κάποιος να γράψει κάτι μέσα σε κάτι άλλο για να φανεί εκείνος! Και αυτό είναι marketing. Γιατί δεν ξεκινάς και με ένα δικό σου δέντρο; ή να μας πεις λίγα λόγια σένα;

[ Εικόνα ]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

erodios έγραψε:
florian έγραψε:
erodios έγραψε:Αν αυτό δεν είναι  τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Το πως παρουσιαζει ο καθενας μας τα δημιουγηματα του ειναι καθαρα δικο του θεμα! Εγω βρισκω το τροπο του Jean-Zac διασκεδαστικο και ωραιο! Μακαρι να ειχαμε ολοι τη φαντασια και το χιουμορ του!! Μπραβο τον κυριο Jean-Zac![ Εικόνα ]
Δεν λέω ότι είναι κακός ο τρόπος του,δεν μπορώ να το κρίνω,κανέναν δεν μπορώ να κρίνω.Απλά είμαι στην θέση να αναγνωρίζω το promotion πολύ εύκολα.Υπάρχει κάποιος που να μην θεωρεί promotion όλη την τεχνική ;Και να ξέρεις κάτι ακόμα και τα καλύτερα "προϊόντα" είναι πλεον απαραίτητο να προωθηθούν σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ. .Το αποτέλεσμα πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει πετύχει τον σκοπό του είπαμε αγωνία,προσμονή,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΉ ΦΟΡΤΙΣΗ,ντορος,και στο τέλος παρουσίαση και "αποθέωση" .Τοσο απλά.Μάρκετινγκ με 2 βήματα.Και πάλι λέω ότι εφόσον δεν ειναι για αυτοπροβολή είναι ένας θεμιτός τρόπος λανσαρισματος "προϊόντος" .
Η δική μου άποψη είναι ότι πολύ καλά το έκανε αφού το ήθελε αλλά προσωπικά με βρίσκει ενάντια.Απλά οι φωτογραφίες και οι επεξηγήσεις θα ήταν ποιο ουσιωδες.[ Εικόνα ]
...Φίλε erodios Άραξε και Ασε τον Καλητεχνη να παρουσιάσει το προϊόν Του!!!
image.jpg
Μην χαλας την Ροή του προγράμματος !!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από marios »

erodios έγραψε:
florian έγραψε:
erodios έγραψε:Αν αυτό δεν είναι  τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Το πως παρουσιαζει ο καθενας μας τα δημιουγηματα του ειναι καθαρα δικο του θεμα! Εγω βρισκω το τροπο του Jean-Zac διασκεδαστικο και ωραιο! Μακαρι να ειχαμε ολοι τη φαντασια και το χιουμορ του!! Μπραβο τον κυριο Jean-Zac![ Εικόνα
Δεν λέω ότι είναι κακός ο τρόπος του,δεν μπορώ να το κρίνω,κανέναν δεν μπορώ να κρίνω.Απλά είμαι στην θέση να αναγνωρίζω το promotion πολύ εύκολα.Υπάρχει κάποιος που να μην θεωρεί promotion όλη την τεχνική ;Και να ξέρεις κάτι ακόμα και τα καλύτερα "προϊόντα" είναι πλεον απαραίτητο να προωθηθούν σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ. .Το αποτέλεσμα πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει πετύχει τον σκοπό του είπαμε αγωνία,προσμονή,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΉ ΦΟΡΤΙΣΗ,ντορος,και στο τέλος παρουσίαση και "αποθέωση" .Τοσο απλά.Μάρκετινγκ με 2 βήματα.Και πάλι λέω ότι εφόσον δεν ειναι για αυτοπροβολή είναι ένας θεμιτός τρόπος λανσαρισματος "προϊόντος" .
Η δική μου άποψη είναι ότι πολύ καλά το έκανε αφού το ήθελε αλλά προσωπικά με βρίσκει ενάντια.Απλά οι φωτογραφίες και οι επεξηγήσεις θα ήταν ποιο ουσιωδες.[ Εικόνα
Ο καθένας με το στυλ του. Μπορεί πράγματι κάποιος να κάνει κάτι παρόμοιο και να μην "φανεί"... μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος και να τον "χαλάσει" δεν μπορείς να είσαι μέσα στην ψυχολογία του καθενός.
Μπορεί κάποιος να γράψει κάτι μέσα σε κάτι άλλο για να φανεί εκείνος! Και αυτό είναι marketing. Γιατί δεν ξεκινάς και με ένα δικό σου δέντρο; ή να μας πεις λίγα λόγια σένα;

Εικόνα

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από erodios »

florian έγραψε:
erodios έγραψε:Αν αυτό δεν είναι  τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Το πως παρουσιαζει ο καθενας μας τα δημιουγηματα του ειναι καθαρα δικο του θεμα! Εγω βρισκω το τροπο του Jean-Zac διασκεδαστικο και ωραιο! Μακαρι να ειχαμε ολοι τη φαντασια και το χιουμορ του!! Μπραβο τον κυριο Jean-Zac![ Εικόνα
Δεν λέω ότι είναι κακός ο τρόπος του,δεν μπορώ να το κρίνω,κανέναν δεν μπορώ να κρίνω.Απλά είμαι στην θέση να αναγνωρίζω το promotion πολύ εύκολα.Υπάρχει κάποιος που να μην θεωρεί promotion όλη την τεχνική ;Και να ξέρεις κάτι ακόμα και τα καλύτερα "προϊόντα" είναι πλεον απαραίτητο να προωθηθούν σύμφωνα με τους κανόνες του μάρκετινγκ. .Το αποτέλεσμα πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει πετύχει τον σκοπό του είπαμε αγωνία,προσμονή,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΉ ΦΟΡΤΙΣΗ,ντορος,και στο τέλος παρουσίαση και "αποθέωση" .Τοσο απλά.Μάρκετινγκ με 2 βήματα.Και πάλι λέω ότι εφόσον δεν ειναι για αυτοπροβολή είναι ένας θεμιτός τρόπος λανσαρισματος "προϊόντος" .
Η δική μου άποψη είναι ότι πολύ καλά το έκανε αφού το ήθελε αλλά προσωπικά με βρίσκει ενάντια.Απλά οι φωτογραφίες και οι επεξηγήσεις θα ήταν ποιο ουσιωδες.Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από marios »

florian έγραψε:
erodios έγραψε:Αν αυτό δεν είναι  τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Το πως παρουσιαζει ο καθενας μας τα δημιουγηματα του ειναι καθαρα δικο του θεμα! Εγω βρισκω το τροπο του Jean-Zac διασκεδαστικο και ωραιο! Μακαρι να ειχαμε ολοι τη φαντασια και το χιουμορ του!! Μπραβο τον κυριο Jean-Zac![ Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από florian »

erodios έγραψε:Αν αυτό δεν είναι  τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Το πως παρουσιαζει ο καθενας μας τα δημιουγηματα του ειναι καθαρα δικο του θεμα! Εγω βρισκω το τροπο του Jean-Zac διασκεδαστικο και ωραιο! Μακαρι να ειχαμε ολοι τη φαντασια και το χιουμορ του!! Μπραβο τον κυριο Jean-Zac!Εικόνα

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ELIZA

Δημοσίευση από erodios »

Αν αυτό δεν είναι τεχνική προσέλκυσης ενδιαφέροντος τότε τι είναι.Δεν λέω ότι το κάνεις με σκοπό απαραίτητα, αλλά να ξέρεις ότι την τεχνική αυτή την χρησιμοποιούν στο μάρκετινγκ.Δεν το έχεις δει σε διαφημίσεις;Προσεχως....επίκληση συναισθηματικη...λίγες,λίγες πληροφορίες για να προσδωσεις αγωνία και στο τέλος αφού έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πλασάρεται το "προϊόν" . Έτσι είναι.
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ELIZA

Δημοσίευση από stathis »

Skywalker έγραψε:Κάθε μέρα μαθαίνω πολλά πράγματα εδώ μέσα! Πραγματικά ανυπομονώ να το δω Γιάννη!! Κάθε φορά που βλέπω και τα φυτά/δεντράκια κάποιου εδώ μέσα μου μπαίνουν ιδέες... να είχα μόνο την εμπειρία να τα κάνω και εγώ και το σημαντικότερο να τα καταφέρω. Να είστε καλά όλοι οι έμπειροι σαν τον Γιάννη παιδιά για τα φώτα σας που δίνετε σε μας τους αρχάριους.

Γιάννη ο λαός θέλει φωτογραφικό υλικοοοοό!!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

ELIZA (Pre-bonsai Carmona)

Το γνωστό Super Market (αρχίζει από L…) κατά καιρούς παρουσιάζει διάφορα φυτά και μεταξύ αυτών και κάποια εμπορικά ΄΄μπονσάι΄΄. Έτσι λοιπόν σε μία επίσκεψή μου έφυγα μαζί με μία Carmona microphylla (η μία από τις 2 τελευταίες που έμειναν) αξίας 6,95 euro (ούτε κάν 7 euro). Ο σκοπός της αγοράς ήταν να το χαρίσω στην αδελφή μου Eliza να ασχολείται λίγο (λέμε τώρα.).
Η πρώτη της εντύπωση (έτσι όπως ήταν και δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφίες) δεν ήταν και η καλύτερη και δεν της έδωσε και πολύ σημασία. Αποφάσισα λοιπόν να το φτιάξω λίγο και να το φέρω στα΄΄ίσια΄΄ του γιατί με αυτά τα S του κορμού που παρουσιάζουν σχεδόν όλα τα Mallsai δεν έλεγε και τίποτα. Περιστρέφοντάς το συνέχεια, γέρνοντάς το δεξιά-αριστερά-μπροστά-πίσω επέλεξα την κύρια θέση προς τον παρατηρητή. Ακολούθησε μικρό κλάδεμα και συρμάτωμα ώστε να φέρω-οδηγήσω τα κλαδάκια του και τα νεαρά βλασταράκια σε μία νέα θέση ώστε να αρχίσουν να σχηματίζουν την νέα μορφή και ζωή της Carmona.

Βέβαια το εν λόγω φυτό δεν συμπαθεί το συρμάτωμα και υπάρχει κίνδυνος να ξεράνει τα διαμορφωμένα κλαδιά και εάν συμβεί αυτό θα ξαναρχίσουμε σχεδόν από το μηδέν για την δημιουργία νέων κλαδιών και φυλλώματος.

(Πάλι θα περιμένουμε κάποια χρόνια. !!!!)

Κάποια άλλη στιγμή θα πρέπει με το dremel να φτιάξω λίγο το τελευταίο τμήμα του κορμού στην κορυφή γιατί παρουσιάζει ένα ξερό τμήμα και θέλω να το σκάψω λίγο ώστε για να εναρμονίζεται καλύτερα σαν σύνολο.

Μετά από όλα αυτά η επόμενη κίνησή μου ήταν να ξαναφωνάξω την αδελφή μου να δεί την νέα μορφή του φυτού.
Το μόνο που μπορώ να σας πώ είναι ότι για πότε ΄΄ξέθαψε΄΄ένα μπλέ σκούρο πότ (ούτε και εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχε) και για πότε άρχισε να το χαϊδεύει και να ρωτάει πώς θα γίνεται η φροντίδα του γενικά, και ότι του βρήκε από τώρα θέση για τον χειμώνα, με κάνανε να χαμογελάσω και να κάνω ένα παλαβό σχέδιο στο μυαλό μου .
Να κάνω μία Steampunk βάση στήριξης και να το βάλω σε ένα αλουμινένιο πιάτο ώστε να δέσει σαν σύνολο. !!!!!! ….. (φαντασία έεεε!!!!! )


Είδομεν.

P.S. Ύψος φυτού (από το χώμα) 30 cm.
Καλλιτεχνικές φωτογραφίες αργότερα.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση