Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Paulos »

asterianos έγραψε:Kαλησπέρα! Ωραία επιλογή! Πως τα πάει η αγριελια? Πέταξε νέα κλαδακια?
Φίλε αστεριανε μην ρωτάς... Όλα έχουν τελειώσει απο πρώτο χέρι στο λεω!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

asterianos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 09:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από asterianos »

Kαλησπέρα! Ωραία επιλογή! Πως τα πάει η αγριελια? Πέταξε νέα κλαδακια?
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από stelios »

Να ποτίζεις με ορμόνη ριζοβολιας (οτι γράφει το κουτί) και να το βάλεις σε μέρος μακριά απο κρύο αεέρα.
Ωραίο το δέντρο σου.

Σχετικά με τις εντάσεις καλό είναι να συμβαίνει γιατί έτσι δεν γίνονται κάποια λάθη στο χόμπι μας! (Λάθος εντυπώσεις)
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από iohokahey »

Ειναι ασχημο οταν ανεβαινουν οι εντασεις για τον λογο οτι εδω ειμαστε ακριβως για τον αντιθετο σκοπο..για να καλμαρουμε τα νευρα μας,οοολης της υπολοιπης μερας (και νυχτας ισως για μερικους)..σε ενα τοσο φιλησυχο χομπι..θελω να πιστευω πως ο antonis δεν εβγαλε την αγριελιτσα ελαφρα τη καρδια..οπως αλλωστε θελω να το πιστευω και για ολους μας..επι του θεματος,ευχομαι κοινως να την βγαλει καθαρη το δεντρακι σου γιατι δεν εχει καθολου ριζα..αν και οι ελιες ειναι ανθεκτικες..και που ξες,ολος αυτος ο ντορος να βγει και σε καλο,μπορει τωρα να χεις συνεχεια ενα ματι απο πανω της..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από filitsa »

Η αγάπες είναι αγάπες. Σημασία έχει το δέντρο σου να επιβιώσει!
Σίγουρα θα το αγαπήσεις ακόμα περισσότερο και θα γίνει ένα υπέροχο δέντρο bonsai.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από RiaDr »

[justify]Αντώνη, λυπάμαι που οι σκέψεις / παραινέσεις μου σ' έβαλαν στη διαδικασία να σκεφτείς ακόμα και την αποχώρηση απ' το φόρουμ.[/justify][justify]Συγκεκριμένα τώρα για το θέμα των yamadori: αν ρίξεις μια ματιά σε άλλα θέματα που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς, θα δεις πως είμαι συνήθως αυτή που προσπαθεί να κρατήσει χαμηλούς τους τόνους όταν αυτοί ανεβαίνουν γύρω απ' το συγκεκριμένο θέμα. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι πολέμιοι και οι υπέρμαχοι της συγκεκριμένης τεχνικής. Ο βασικός μας γνώμονας όμως, κατά κοινή ομολογία, είναι και πρέπει να είναι το καλό του συγκεκριμένου δέντρου που επιλέξαμε. Αν πιστεύουμε ότι μπορούμε να εξασφαλίσουμε την επιβίωσή του, πρώτα απ' όλα. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες.[/justify][justify]Η ένστασή μου λοιπόν δεν είχε να κάνει με αυτή καθεαυτή την πράξη της αφαίρεσης δέντρου από τη φύση (δεν προκάλεσες πια και οικολογική καταστροφή). Η ένσταση είχε να κάνει με τον τρόπο, την προχειρότητα τόσο της απόφασης όσο και της εκτέλεσης. Αν το άφηνα ασχολίαστο, θα ένιωθα ότι έλεγα σε όλους τους υπόλοιπους εδώ μέσα "βγείτε στο δάσος και πετσοκόψτε ό,τι θέλετε, με ό,τι σας βρίσκεται πρόχειρο χωρίς δεύτερη σκέψη", κάτι που θα αντέβαινε σαφώς στις αρχές μου.[/justify][justify]Τα σχόλιά μου, επίσης, σε σχέση με το δεντρολίβανο, γιατί καταλαβαίνω ότι κι αυτά σε ενόχλησαν, είχαν κυρίως ως σκοπό να σε εξοικειώσουν με τον τρόπο με τον οποίο συνήθως γίνονται κάποια πράγματα εδώ. Λυπάμαι αν τα εξέλαβες ως ο,τιδήποτε άλλο.[/justify][justify]Λυπάμαι επίσης που δεν κατάφερα να παραστώ στη τελευταία συνάντηση, ίσως αν είχαμε μιλήσει δια ζώσης να μην ένιωθες έτσι για όσα σου ειπα. Όλα αυτά πολύ φιλικά.[/justify]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Paulos »

Αν θες να αποχωρήσεις από το φόρουμ τότε γιατί ζητάς να σου απαντήσουν; Καταρχάς δεν νομίζω ότι κανείς σου την "είπε"; Μόνος σου είπες έκανα μια βόλτα και έβγαλα με τον σουγιά το δέντρο!!! Δεν θα απαντούσα αλλά είμαι τουλάχιστον 2 χρόνια στο φόρουμ και μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από antonisxania »

Σεβομαι ολων εσας την αποψη περι ηθικης και φιλιας προς το περιβαλλον.Υπο αλλες συνθηκες θα μετανιωνα και θα το εφερνα βαρεως και σαφως θα ντρεπομουν διαβαζοντας τις παρατηρησεις σας. Θα τα εκανα ολα αυτα και θα ενιωθα τρομερα απαισια ,αλλα δεν το κανω. Στεναχωριεμαι που βιαζεστε ολοι να ξεστομισετε ηθικες και παρεναισεις χωρις να βλεπατε την κατασταση οι ιδιοι Σας πληροφορω λοιπον οτι προσωπικα εχω φυτεψει πολλα περισσοτερα δεντρα απο τους περισσοτερους απο εσας. Σεβομαι το περιβαλλον και εχω κινδυνεψει σε κατασβεση φωτιας δασους πανω απο 2 φορες. Η αφαιρεση των δεντρων που εχω κανει σιγουρα εκανε καλο στα υπολοιπα και δεν το εκανα για οικονομικους λογους οπως καποιος ανεφερε. Παρολα αυτα αν μου επιτρεπετε να κανω και εγω μια κριτικη για εσας.Το μονο που εχω να πω ειναι να μην βιαζεστε να χαρακτηρισετε καποιον χωρις να γνωριζετε. Εδω κολλαει οτι βλεπετε το δεντρο και οχι το δασος. Ο λογος ο οποιος μπηκα στο site ειναι η αγαπη που νιωθω για την νεα μου αυτη υπεροχη ασχολια,για να μαθω απο εσας. Σιγουρα οχι για να με κατακρινετε για κατι ανακριβες και ψευτικο. Ζηταω συγνωμμη αν σας εκανα να αισθανθειτε οπως με κανατε εσεις,δεν το ηθελα. Παρακαλω πειτε μου ομως ,εδω ειμαστε ολοι για να εκστομιζουμε ανυποσστατες κατηγοριες η για να εκδηλωνουμε την αγαπη μας για τα bonsai και να μαθαινουμε τα μυστικα της τεχνης. Αν ισχυει το πρωτο λυπαμαι αλλα δεν θα ηθελα να ξαναγινω αποδεκτης τετοιων κατηγοριων...και με μεγαλη σκεψη και λυπη θα αποχωρησω απο τα κατα αλλα υπεροχο forum. RIA PETRO MARIE σας προκαλω να μου απαντησετε και να σας καλεσω στον χωρο που εγινε η συλλογη για να δειτε μονοι σας ποσο λαθος εχετε. Λυπαμαι .
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από marios »

Η συλλογή δέντρων απο την φύση πρέπει να γίνεται με σύνεση και μόνο οταν το δέντρο θα χαθεί / εξαφανιστεί. Δεν βγάζουμε δέντρα απο την φύση εαν μπορούμε να τα αγοράσουμε απο ενα φυτώριο. Δεν βγάζουμε δέντρα εαν δεν είμαστε 1000% σίγουροι οτι θα ζήσει.
Γενικά προστατεύουμε την φύση γιατί είμαστε μέρος αυτής.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Petros »

RiaDr έγραψε:
Hfestion έγραψε:
Συμφωνώ κι εγω και συμπληρωνω οτι η απόσταση δεντρων απο την φυση θελουν προσοχή και σύνεση.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Η λογική "είδα το δέντρο και το ξέχωσα επιτόπου με σουγιά" είναι τουλάχιστον προκλητική, δε δείχνει κανέναν σεβασμό προς τη φύση ή το δέντρο, ενώ ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες να επιβιώσει ένα δέντρο που θα ζούσε κανονικά στη φύση για δεκαετίες.

Απ' τη στιγμή που έγινε όμως, βεβαιώσου πρώτα ότι θα ζήσει και μετά προχωράς σε περαιτέρω εργασίες.
+1000
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από RiaDr »

Hfestion έγραψε:
Συμφωνώ κι εγω και συμπληρωνω οτι η απόσταση δεντρων απο την φυση θελουν προσοχή και σύνεση.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Η λογική "είδα το δέντρο και το ξέχωσα επιτόπου με σουγιά" είναι τουλάχιστον προκλητική, δε δείχνει κανέναν σεβασμό προς τη φύση ή το δέντρο, ενώ ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες να επιβιώσει ένα δέντρο που θα ζούσε κανονικά στη φύση για δεκαετίες.

Απ' τη στιγμή που έγινε όμως, βεβαιώσου πρώτα ότι θα ζήσει και μετά προχωράς σε περαιτέρω εργασίες.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ με τον Αντώνη.
Αρκετά ...έπαθε η ελίτσα σου για τώρα!
Κανονικά, μετά την απόσπαση του δέντρου απο το φυσικό του περιβάλλον το εναπομείναν ριζικό σύστημα αδυνατεί να υποστηρίξει την υπάρχουσα ανάπτυξη των φύλλων οπότε χρειάζεται και δραστικό κλάδεμα.
Με τις ελιές όμως είναι διαφορετικά γιατί είναι αθάνατες κυριολεκτικώς!!
Άφησέ το λοιπόν εκεί που το έβαλες, πότιζέ το να μην ξεραθεί και περίμενε να δείς τι θα μείνει, τι θα ξεραθεί, τι θα πετάξει και μετά αποφασίζεις για περαιτέρω ενέργειες.

Συμφωνώ κι εγω και συμπληρωνω οτι η απόσταση δεντρων απο την φυση θελουν προσοχή και σύνεση.
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από G.gin. »

iohokahey έγραψε:
G.gin. έγραψε:θελω και εγω απο ανοιξη να βγαλω καποια δεντρακια αλλα περηνενω την καταλληλη εποχη...αυτη ειναι η ταπεινοί μου γνωμη τωρα καποιος αλλος φιλος η φιλη μας να εχει διαφορετικη γνωμη, και συγουρα μια α εμπειρια πανω στα γιαμαντορι..καλη επιτυχεια σου ευχομαι φιλος..να την χαιρεσε[ Εικόνα ]
γιατι την ανοιξη?εφ'οσον δεν φαινεται να υπαρχουν χιονια..
και το λεω αυτο,γιατι μετα απο μια συντομη ματια στην βιβλιοθηκη μας,επιτρεπεται το γιαμαντορι αυτην την εποχη..



για να παγωσουν οι ριζες φιλος δεν χρειαζετε απαραιτητα να εχει χιονι.. πχ στα μερη μου δεν εχει χιονι αλλα χαλαρα εχει - 5 αρκετες φορες..επισης εγω το ειπα ποιο πολυ απο θεμα υγρασιας.. απο ανοιξη και περα οι χυμοι του δεντρου αρχιζουν να πηγαινουν απο την ριζα προς το φυλωμα αρα μπορουμε να κανουμε εργασιες ποιο ευκολα στην ριζα..και με μεγαλυτερη επιτυχία..για να μην παρεξηγουμε αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.. δεν σημαινει οτι ειναι απαραίτητα η σωστη..επισης σημαντικο ρολο παιζει και το που βρισκετε ο καθενας πχ αθηνα δεν εχει την ιδια θερμοκρασια με γιαννενα..αρα ο καθενας πρατει αναλογα
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από iohokahey »

G.gin. έγραψε:θελω και εγω απο ανοιξη να βγαλω καποια δεντρακια αλλα περηνενω την καταλληλη εποχη...αυτη ειναι η ταπεινοί μου γνωμη τωρα καποιος αλλος φιλος η φιλη μας να εχει διαφορετικη γνωμη, και συγουρα μια α εμπειρια πανω στα γιαμαντορι..καλη επιτυχεια σου ευχομαι φιλος..να την χαιρεσε[ Εικόνα ]
γιατι την ανοιξη?εφ'οσον δεν φαινεται να υπαρχουν χιονια..
και το λεω αυτο,γιατι μετα απο μια συντομη ματια στην βιβλιοθηκη μας,επιτρεπεται το γιαμαντορι αυτην την εποχη..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από G.gin. »

γεια σας και απο εμενα οντως πολυ ωραια η ελιτσα σου..τωρα οσο αφορα το υποστρωμα πιστευω πως δεν ειναι και καλη επιλογη να την βαλεις σε τετοιο υποστρωμα και μεσα στον χειμωνα...θελω να πω οτι εγω προσωπικα 1 θα την εβγαζα ανοιξη και 2 την αναλογια που θα προτιμούσα θα ηταν η 80-10 ανοργανο οργανικο..για να αεριζετε η ριζα και να μην σαπίσει ..θελω και εγω απο ανοιξη να βγαλω καποια δεντρακια αλλα περηνενω την καταλληλη εποχη...αυτη ειναι η ταπεινοί μου γνωμη τωρα καποιος αλλος φιλος η φιλη μας να εχει διαφορετικη γνωμη, και συγουρα μια α εμπειρια πανω στα γιαμαντορι..καλη επιτυχεια σου ευχομαι φιλος..να την χαιρεσε[img]http://bonsaiforum.gr/richedit/smileys/YahooIM/103.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

antonisxania έγραψε:Ευχαριστω για τις συμβουλες.Εχω μιγμα κομποστ ξανθιας και μαυρης τυρφης-ελαφροπετρα 40-60 και εβαλα τις πετρες για να μεισω ακομα τον ογκο του χωματος.Επισης εβαλα σε οτι ειχε μεινει απο ριζα ορμονη ριζοβολιας.Εκανα κατι που δεν επρεπε;Αυτο που μου κανει εντυπωση για το μειγμα χωματος ειναι οτι ενω αποστραγγιζει αμεσως τον μεγαλυτερο ογκο νερου , το χωμα παραμενει υγρο ακομα και την δευτερη ημερα.
Πότισε την για τον πρώτο μήνα κάθε μέρα να ειναι μουσκεμενο το χώμα !
Και επειδή εχει ρίζα-πατάτα απο κάτω ίσως πετάξει πιο γρήγορα ρίζες ....
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από antonisxania »

Ευχαριστω για τις συμβουλες.Εχω μιγμα κομποστ ξανθιας και μαυρης τυρφης-ελαφροπετρα 40-60 και εβαλα τις πετρες για να μεισω ακομα τον ογκο του χωματος.Επισης εβαλα σε οτι ειχε μεινει απο ριζα ορμονη ριζοβολιας.Εκανα κατι που δεν επρεπε;Αυτο που μου κανει εντυπωση για το μειγμα χωματος ειναι οτι ενω αποστραγγιζει αμεσως τον μεγαλυτερο ογκο νερου , το χωμα παραμενει υγρο ακομα και την δευτερη ημερα.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από karesansui »

Συμφωνώ κι εγώ με τον Αντώνη.
Αρκετά ...έπαθε η ελίτσα σου για τώρα!
Κανονικά, μετά την απόσπαση του δέντρου απο το φυσικό του περιβάλλον το εναπομείναν ριζικό σύστημα αδυνατεί να υποστηρίξει την υπάρχουσα ανάπτυξη των φύλλων οπότε χρειάζεται και δραστικό κλάδεμα.
Με τις ελιές όμως είναι διαφορετικά γιατί είναι αθάνατες κυριολεκτικώς!!
Άφησέ το λοιπόν εκεί που το έβαλες, πότιζέ το να μην ξεραθεί και περίμενε να δείς τι θα μείνει, τι θα ξεραθεί, τι θα πετάξει και μετά αποφασίζεις για περαιτέρω ενέργειες.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καλησπέρα πρέπει να αφήσεις να ηρεμήσει το δέντρο σου να το αφήσεις να βγάλει ρίζα και απο άνοιξη βλέπεις!
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ερωτας με την πρωτη ματια, αγριελια...

Δημοσίευση από antonisxania »

Με φωτισμο εντος σπιτιου.Προτεινετε να κλαδευτει; Αν ναι ,σε ποιο σημειο;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Απάντηση