Bougainvillea

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Χειμερινή έκδοση ή αλλιώς …. striptease ( Εικόνα ) της βουκαμβίλιας με μερική τακτοποίηση των κλαδιών και χαλαρό πρώτο συρμάτωμα. Οι υπόλοιπες εργασίες θα γίνουν κάποια άλλη φορά.

Προσοχή !!!! Τραπεζάκι και πότ είναι virtual.
.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
Hfestion έγραψε:Γιάννη ποσο καιρο χρειαστηκε η καταβολαδα ? 1, , 2χρονια?
Η καταβολάδα έγινε χωρίς να αφαιρέσω τμήμα (δαχτυλίδι) του φλοιού. Τοποθέτησα ένα μικρό γλαστράκι με φυτόχωμα και το κρατούσα υγρό. Ήξερα από προηγούμενες εμπειρίες μου με τις βουκαμβίλιες ότι θα έβγαζε ρίζες και με αυτόν τον τρόπο ότι και να πήγαινε στραβά δεν θα είχα αφήσει σημάδια στον κορμό. Αυτό το ΄΄στραβά΄΄ λίγο έλειψε να γίνει όταν για κάποια αιτία το γλαστράκι αφαιρέθηκε (όχι από εμένα) και ευτυχώς σε κάποια τηλεφωνική επικοινωνία με την αδελφή μου την ρώτησα εάν πάει καλά η καταβολάδα και εάν είναι υγρό το χώμα. Μου είπε …. Περίμενε και πάω να κοιτάξω, και όταν γύρισε ακούω το θλιβερό …. Το γλαστράκι λείπει και έχει μείνει λίγο χώμα με κάποιες μικρές ρίζες !!!!!!. Τότε της λέω να προσθέσει λίγο χώμα και να το τυλίξει μαζί με τα ριζίδια σε μία σακούλα polybag και με λίγο sellotape να το κρατήσει στην θέση του μέχρι την επόμενη επίσκεψή μου στην Λαμία. Τελικά μετά από λίγο καιρό πήγα και έκανα και τον διαχωρισμό της μίας σε δύο . Αυτό που μένει είναι να σχηματιστούν νέα κλαδάκια και για τις δύο και τα επόμενα χρόνια με ελεγχόμενες αποφυλλώσεις να σχηματιστούν πρωτεύοντα και δευτερεύοντα κλαδιά. Η διάρκεια της καταβολάδας δέν πρέπει να ξεπέρασε το εξάμηνο.

Αντε και ένα virtual για να παινέψουμε και τα έργα μας [ Εικόνα ] [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]
.
στην αυλή μου εχω μια πολύ μεγάλη βουκαμβιλια. Εχω κάνει μια καταβολαδα και εχω στο πρόγραμμα να κάνω αλλη μια.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Petros έγραψε:Σε πόσο καιρό πιστεύεις οτι θα έχει τόσα φύλλα;
Έχει σήμερα ΄΄τόσα φύλλα ΄΄ !!!!
Πρόσεξε τις προηγούμενες φωτό !!!
Virtual είναι μόνο το πότ και το τραπεζάκι !!!
Επόμενες φωτογραφίες όταν πέσουν τα φύλλα και θα έχουμε καλύτερη εικόνα των κλαδιών.
Την κατάλληλη εποχή με συρμάτωμα θα δοθούν οι νέες κατευθύνσεις και θα γίνει και το σχετικό κλάδεμα.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Petros »

Σε πόσο καιρό πιστεύεις οτι θα έχει τόσα φύλλα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Hfestion έγραψε:Γιάννη ποσο καιρο χρειαστηκε η καταβολαδα ? 1, , 2χρονια?
Η καταβολάδα έγινε χωρίς να αφαιρέσω τμήμα (δαχτυλίδι) του φλοιού. Τοποθέτησα ένα μικρό γλαστράκι με φυτόχωμα και το κρατούσα υγρό. Ήξερα από προηγούμενες εμπειρίες μου με τις βουκαμβίλιες ότι θα έβγαζε ρίζες και με αυτόν τον τρόπο ότι και να πήγαινε στραβά δεν θα είχα αφήσει σημάδια στον κορμό. Αυτό το ΄΄στραβά΄΄ λίγο έλειψε να γίνει όταν για κάποια αιτία το γλαστράκι αφαιρέθηκε (όχι από εμένα) και ευτυχώς σε κάποια τηλεφωνική επικοινωνία με την αδελφή μου την ρώτησα εάν πάει καλά η καταβολάδα και εάν είναι υγρό το χώμα. Μου είπε …. Περίμενε και πάω να κοιτάξω, και όταν γύρισε ακούω το θλιβερό …. Το γλαστράκι λείπει και έχει μείνει λίγο χώμα με κάποιες μικρές ρίζες !!!!!!. Τότε της λέω να προσθέσει λίγο χώμα και να το τυλίξει μαζί με τα ριζίδια σε μία σακούλα polybag και με λίγο sellotape να το κρατήσει στην θέση του μέχρι την επόμενη επίσκεψή μου στην Λαμία. Τελικά μετά από λίγο καιρό πήγα και έκανα και τον διαχωρισμό της μίας σε δύο . Αυτό που μένει είναι να σχηματιστούν νέα κλαδάκια και για τις δύο και τα επόμενα χρόνια με ελεγχόμενες αποφυλλώσεις να σχηματιστούν πρωτεύοντα και δευτερεύοντα κλαδιά. Η διάρκεια της καταβολάδας δέν πρέπει να ξεπέρασε το εξάμηνο.

Αντε και ένα virtual για να παινέψουμε και τα έργα μας Εικόνα Εικόνα Εικόνα
.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Δεν χρειάζονται περιττά λόγια.. Μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις...απλός ένα μεγάλο εύγε στον καλλιτέχνη μας.....
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Πάρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 13:20
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Πάρης »

πανέμορφο...
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από filitsa »

Αρκετά όμορφο και μεγάλη υπομονή!

cayetano
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Ιαν 2011, 02:20
Τοποθεσία: Larisa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από cayetano »

Πάρα πολύ καλή δουλειά.
Συγχαρητήρια!!!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από RiaDr »

Ο κορμός είναι συγκλονιστικός, όσο για την κίνηση τι να πω... Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από marios »

Συγχαρητήρια. Απίστευτος ο κορμός.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Harris »

Μεγάλωσε! Είναι πάρα πολύ όμορφη! Ο κορμός είνια φοβερός οταν γεμίσει και φύλλα, ελπίζω απο του χρόνου, να βγάλει και λουλουδάκια!!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιάννη ποσο καιρο χρειαστηκε η καταβολαδα ? 1, , 2χρονια?
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από mariaoz »

Fantastic! Υπέροχο! Μια ωραία γλάστρα και έτοιμο να μπει στο σαλόνι!!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από karesansui »

Ένα απο τα ομορφώτερα πένζινκ (penjing) μπουκαμβίλιας που έχω δεί...! Κορμός, κίνηση, χαρακτήρας, καλλιτεχνική τεχνοτροπία...όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο iohokahey τα σχόλια περιττά!
Απλώς τα θαυμάζεις σαν τις εικόνες ενός αρχαίου κινεζικού εγχάρακτου (γκραβούρα)!!


[img]http://img849.imageshack.us/img849/1836/7a03.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από iohokahey »

ειναι πολυ ομορφο αλλα συναμα κ πολυ δυσκολο να δινεις χαρακτηρα στα δεντρα σου..ισως με την εμπειρια κ τα λαθη ετων να δημιουργησουμε δεντρακια σαν την συγκεκριμενη,αξιεπαινη βουκαμβιλια..αφηνω τις επευφημιες κατα μερους,διοτι θεωρω οτι το βαρος τους δεν εχει κ ιδιαιτερη σημασια..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

...ΜΠΡΆΒΟ...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι μαζί μου πολλά χρόνια. Την ηλικία της μπορεί να την διακρίνει κάποιος από την μορφή του κορμού και όσοι έχουν ασχοληθεί με τις βουκαμβίλιες θα καταλάβουν. Ξεκίνησε σαν ένα δένδρο, παραμελήθηκε πολύ, ο πάγος την ΄΄έκαψε΄΄ αρκετές φορές και κάποια στιγμή αποφάσισα να την διαχωρίσωσε 2 δένδρα. Έτσι έκανα μία καταβολάδα στο ένα κλαδί της και μετά από κάποια μικρή περιπέτεια έφτιαξα αυτές τις 2 βουκαμβίλιες που κατά καιρούς έχω παρουσιάσει κάποιες φωτογραφίες τους. Εδώ τώρα θα δούμε την εξέλιξη της μίας μετά από τον διαχωρισμό. Η άλλη θα έλθει αργότερα.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση