Γιουνιπερος 1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

PanosBonsai έγραψε:Εάν μπει και σε κάποιο όμορφο ποτ σίγουρα θα δείξει διαφορετικά...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Νοέμ 2013, 11:03 --

Εάν μπει και σε κάποιο όμορφο ποτ σίγουρα θα δείξει διαφορετικά...

Η επομενη μεταφύτευση θα γινει σε 3 χρονακια παναγιωτη, μεχρι τοτε ο στοχος μου ειναι η πύκνωση του φυλλώματος
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Εάν μπει και σε κάποιο όμορφο ποτ σίγουρα θα δείξει διαφορετικά...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Νοέμ 2013, 11:03 --

Εάν μπει και σε κάποιο όμορφο ποτ σίγουρα θα δείξει διαφορετικά...
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

pinusmugo έγραψε:Πολυ ομορφο ειναι Γιαννη ,μου αρεσει πολυ.Εχει αποκτησει ενα ομορφο χαρακτηρα ,μια ισορροπια που ειναι δυσκολο να δημιουργησει κανεις στα δεντρακια.Οσο για το φυλλωμα και να μην πυκνωσει δεν εγινε και τιποτα,ειναι πολυ ωραιο ετσι οπως ειναι.

Μπραβο Γιαννη,πολυ καλη προσπαθεια.



σε ευχαριστω παρα πολυ γιωργαρα να εισαι καλα, επισης χαρηκα πολυ που σου αρεσε γιατι ηταν ενα δεντρακι που μου εχεις κανει εσυ δωρο.. και παλι σε ευχαριστω
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από pinusmugo »

Πολυ ομορφο ειναι Γιαννη ,μου αρεσει πολυ.Εχει αποκτησει ενα ομορφο χαρακτηρα ,μια ισορροπια που ειναι δυσκολο να δημιουργησει κανεις στα δεντρακια.Οσο για το φυλλωμα και να μην πυκνωσει δεν εγινε και τιποτα,ειναι πολυ ωραιο ετσι οπως ειναι.

Μπραβο Γιαννη,πολυ καλη προσπαθεια.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

filitsa έγραψε:Πολύ όμορφος έχει γίνει! Μπράβο!


σε ευχαριστω φιλιτσα να εισαι καλα..
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ όμορφος έχει γίνει! Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

Jean-Zac έγραψε:Ας κάνω και εγώ κάποια πρότασή μου διαβλέποντας μέσα στον χρόνο.
.




σε ευχαριστ πολυ jean-zac για τις προτασεις σου, ειναι παρα πολυ καλες , να εισαι καλα




stathis έγραψε:Πολύ ωραίες οι απόψεις μπράβο g.gin μ'αρέσει πάρα πολύ το δέντρο σου σε όλες τις απόψεις που ακούστηκαν. Στην τελευταία σου φωτογραφία το φαντάζομαι και σε ένα πολύ ωραίο ποτ!!!
σε ευχαριστω σταθη να εισαι καλα, οσο για το ποτ ειναι σχεδον ολα ετοιμα, εχω φτιαξει ειδικο καλουπι για την κατασκευη του pot και μεσα θα βαλω τσιμεντο ακκο και ρυτινη, θα ηθελα και αυτο να ειναι εξολοκληρου απο εμενα, βεβαια το τελευταιο που με ενδιαφερη στην παρουσα φαση ειναι το ποτ, αλλα εγω θα το κανω ετοιμο απο τωρα. και παλι σε ευχαριστω
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από stathis »

Πολύ ωραίες οι απόψεις μπράβο g.gin μ'αρέσει πάρα πολύ το δέντρο σου σε όλες τις απόψεις που ακούστηκαν. Στην τελευταία σου φωτογραφία το φαντάζομαι και σε ένα πολύ ωραίο ποτ!!!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ας κάνω και εγώ κάποια πρότασή μου διαβλέποντας μέσα στον χρόνο.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

Καλησπερα στην ομορφη παρεα τον
bonsai


θα ηθελα μετα από αρκετο καιρο να μοιραστώ μαζι σας την πορεια του 1ου γιουνιπερου που ειχα, για εμενα ηταν και είναι ένα μεγαλο σχολειο ο συγκεκριμενος, γιατι η 1η διαμόρφωση και επίσης η 1η μεταφύτευση του συγκεκριμένου ειδους εγεινε πανω σε αυτόν τον γιουνιπερο.
Πιστευω τουλαχιστον οι ποιο παλιοι του φορουμ να θυμουντε αυτό το έγκλημα που ειχα κανει.. φυσiκα εγω δεν το εβαλα κατω και προσπαθω και θα προσπαθω για το καλύτερο , γιατι 1oν είναι δωρο από τον φίλο γιωργο (pinusmugo) kαι
2ον γιατι είναι ο ο πρωτος γιουνιπερος που ειχα.. για να μην σας ζαλίζω άλλο θα σας δειξω την μικρη πορεια του δεντρου, φυσικα εχει παρα μα παρα πολύ δουλεια ακομα ειδικά στο να πυκνωσει το φύλλωμα του στη κορυφη ποιο πολυ αλλα και σε ολοκληρο το δεντρο……
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

G.gin. έγραψε:
vaggelakos7 έγραψε:Εαν θές μετα την τελευταία ενέργεια σου βάλε μια φωτογραφία... Το δέντρο σου με έχει επιρεάσει σε ενα δικό μου δέντρο.
Να είσαι καλ΄΄α!
φυσικα φιλε vaggelakos 7 και θα βαλω φωτο και θα ειναι μεγαλη μου χαρα να βοηθησω[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
1000 ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

vaggelakos7 έγραψε:Εαν θές μετα την τελευταία ενέργεια σου βάλε μια φωτογραφία... Το δέντρο σου με έχει επιρεάσει σε ενα δικό μου δέντρο.
Να είσαι καλ΄΄α!
φυσικα φιλε vaggelakos 7 και θα βαλω φωτο και θα ειναι μεγαλη μου χαρα να βοηθησω[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Εαν θές μετα την τελευταία ενέργεια σου βάλε μια φωτογραφία... Το δέντρο σου με έχει επιρεάσει σε ενα δικό μου δέντρο.
Να είσαι καλ΄΄α!
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

RiaD έγραψε:Μα η τέχνη των μπονσάι είναι ευγενής, εμείς γιατί να μην είμαστε;

Συγχαρητήρια για τις προσπάθειές σου, θα γίνει όμορφο απ' ό,τι φαινεται...


Σε ευχαριστω RIA [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/77.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από RiaDr »

Μα η τέχνη των μπονσάι είναι ευγενής, εμείς γιατί να μην είμαστε;

Συγχαρητήρια για τις προσπάθειές σου, θα γίνει όμορφο απ' ό,τι φαινεται...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

pinusmugo έγραψε:
Εγω θα πω το εξης:εισαι πολυ τυχερος που εχεις παιδια σαν τον φιλο μας Αλεξη να σε βοηθανε με σχεδια,εισαι ακομα πιο τυχερος που εχεις αυτο το φορουμ για συμβουλες και ιδεες γενικοτερα και φυσικα στο να σε παροτρύνουνε.Εκμεταλευσου το στο επακρον..........

Οταν ειχα κανει την πρωτη μου διαμορφωση θυμαμαι ηθελα να το μοιραστω με καποιον που ειναι και το απολυτως λογικο να συμβει.Δεν ειχα την πολυτελεια του ιντερνετ τοτε,ουτε ειχα ανακαλυψει και το φορουμ γιατι γενικοτερα δεν ασχολουμουνα με διαδικτυο αφου δεν ειχα [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/24.gif[/img] Ετσι λοιπον πηρα τηλεφωνο εναν φιλο μου και τον προσκαλεσα στο σπιτι προκειμενου να τον δω πρωτα εννοειτε αλλα και αμεσως μετα να συζητησουμε για το δεντρο φυσικα και πως του φαινεται,να το μοιραστω γενικοτερα,την πρωτη αποψη....ακολουθησε ο παρακατω διαλογος:

Eγω:<Πως σου φαινεται ,σου αρεσει θελει καπου αλλαγες?αν εκοβα αυτο?

Φιλος<Ρε Γιωργο για μπονσαι θα μιλαμε τωρα?Δεν παμε να πιουμε καμια μπυρα?

Ο νοων νοειτω φιλε μου Γιαννη......

το ξερω οτι ειμαι πολυ τυχερος και το εκτιμαω αφανταστα, επισης θα ηθελα να σας ευχαριστω ολους γι αυτο, εισασται ολοι πολυ φιλικοι. επισης πιστευω πως ολα τα μελη ειμασται τυχερα γιατι εχουμε ο ενας τον αλλον [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Other/6.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από pinusmugo »

G.gin. έγραψε:πολυ καλη η ιδεα σου φιλε αλεξανδρε, θα βαλω ενα σχεδιο πως το εχω στο μυαλο μου σε καποια χρονια, αλλα θα λαβω και πολυ σοβαρα το σχεδιο σου γιατι μου αρεσε αρκετα
Εγω θα πω το εξης:εισαι πολυ τυχερος που εχεις παιδια σαν τον φιλο μας Αλεξη να σε βοηθανε με σχεδια,εισαι ακομα πιο τυχερος που εχεις αυτο το φορουμ για συμβουλες και ιδεες γενικοτερα και φυσικα στο να σε παροτρύνουνε.Εκμεταλευσου το στο επακρον..........

Οταν ειχα κανει την πρωτη μου διαμορφωση θυμαμαι ηθελα να το μοιραστω με καποιον που ειναι και το απολυτως λογικο να συμβει.Δεν ειχα την πολυτελεια του ιντερνετ τοτε,ουτε ειχα ανακαλυψει και το φορουμ γιατι γενικοτερα δεν ασχολουμουνα με διαδικτυο αφου δεν ειχα [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/24.gif[/img] Ετσι λοιπον πηρα τηλεφωνο εναν φιλο μου και τον προσκαλεσα στο σπιτι προκειμενου να τον δω πρωτα εννοειτε αλλα και αμεσως μετα να συζητησουμε για το δεντρο φυσικα και πως του φαινεται,να το μοιραστω γενικοτερα,την πρωτη αποψη....ακολουθησε ο παρακατω διαλογος:

Eγω:<Πως σου φαινεται ,σου αρεσει θελει καπου αλλαγες?αν εκοβα αυτο?

Φιλος<Ρε Γιωργο για μπονσαι θα μιλαμε τωρα?Δεν παμε να πιουμε καμια μπυρα?

Ο νοων νοειτω φιλε μου Γιαννη......
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

πολυ καλη η ιδεα σου φιλε αλεξανδρε, θα βαλω ενα σχεδιο πως το εχω στο μυαλο μου σε καποια χρονια, αλλα θα λαβω και πολυ σοβαρα το σχεδιο σου γιατι μου αρεσε αρκετα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από tsantos »

Αν γυρισεις τη γλαστρα παλι στο ισιο κ σιρματωσεις το μεσαιο προς τα αριστερα εχει προοπτικες να γινει οπως το παρακατω

[img]http://img33.imageshack.us/img33/4204/shimpakujuniperbonsaiph.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους

Topic author
G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος 1

Δημοσίευση από G.gin. »

ερχετεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Απάντηση