Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

Και για να μην μείνω έξω απ τον ...χορό να συμπληρώσω πως το υπόστρωμα με μεγάλη
κοκκομετρία το βάζουμε σε πιό νεαρά δέντρα, ενώ το μικρότερης σε μεγαλύτερα
ηλικιακά για να έχουμε όχι τόσο ανάπτυξη αλλά διατήρηση του σχήματος, μεγέθους
κλπ.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/67.gif[/img] exactly,,precisely,,indeed ακριβώς έτσι [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/67.gif[/img]
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από karesansui »

Philip έγραψε:Οκ Κατάλαβα τι εννοεις......[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/67.gif[/img]


Συμφωνεις με αυτο που θα σου πω. Μεγαλη κοκκομετρια = κερδιζω μεγαλη βλαστιση,
Μικρη >> = κερδιζω μικρη βλαστιση κ τριχοειδη ριζα


[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/33.gif[/img]
Και για να μην μείνω έξω απ τον ...χορό να συμπληρώσω πως το υπόστρωμα με μεγάλη κοκκομετρία το βάζουμε σε πιό νεαρά δέντρα, ενώ το μικρότερης σε μεγαλύτερα ηλικιακά για να έχουμε όχι τόσο ανάπτυξη αλλά διατήρηση του σχήματος, μεγέθους κλπ.

υ/γ Βεβαίως και τον χρειαζόμαστε τον Γιώργο/pinusmugo Φίλιππε...όπως και δήποτε[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/1.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από Philip »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ing/11.gif[/img].........οκ

Ετοιμασου............σε λιγο θα σε θελουμε κοντα να βοηθησεις
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

Philip έγραψε:Οκ Κατάλαβα τι εννοεις......[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/67.gif[/img]


Συμφωνεις με αυτο που θα σου πω. Μεγαλη κοκκομετρια = κερδιζω μεγαλη βλαστιση,
Μικρη >> = κερδιζω μικρη βλαστιση κ τριχοειδη ριζα


[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/33.gif[/img]
και επαυξάνω κιόλας....[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/21.gif[/img] ...
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από Philip »

Οκ Κατάλαβα τι εννοεις......[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/67.gif[/img]


Συμφωνεις με αυτο που θα σου πω. Μεγαλη κοκκομετρια = κερδιζω μεγαλη βλαστιση,
Μικρη >> = κερδιζω μικρη βλαστιση κ τριχοειδη ριζα


[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/33.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

Philip έγραψε:
pinusmugo έγραψε:
Το μέγεθος και η αναλογία του κάθε υλικού είναι ανάλογο και εξαρτάται από το μέγεθος των ριζών του εκάστοτε φυτού που συνοδεύει...Έτσι λοιπόν αν υπάρχουν μεγάλες ρίζες μεγαλύτερη κοκκομετρία,αν υπάρχουν μικρές μικρότερη.Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η κοκκομετρία του υποστρώματος τόσο λιγότερη υγρασία κατακρατείτε όσο μικρότερη τόσο περισσότερο κατακρατείται....
Δεν θα συμφωνησω μαζι σου [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/1.gif[/img]


Η κοκκομετρια που χρησιμοποιουμε δεν εχει να κανει με το μεγεθος της ριζας.......εκτος κ εαν θελεις να πεις κατι αλλο !!!!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/2.gif[/img]
οκ...εννοώ λέγοντας μέγεθος το πόσο "χοντρές"είναι οι ρίζες πχ.σε ένα ενήλικο δέντρο πεύκου συνήθως υπάρχουν μεγάλες, μακριές και χοντρές ρίζες.Σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν καλλίτερο να χρησιμοποιηθεί(πάντα σύμφωνα με την αποψή μου βέβαια) και ένα μεγαλύτερο σε κοκκομετρία υπόστρωμα 1)για τον καλλίτερο αερισμό τους (θα διευκολύνεται η λήψη οξυγόνου μέσα από τις μεγαλύτερες τρύπες)και β)την ελεύθερη κινησή τους στο δοχείο.Φυσικότατα μπορεί να κάνω και λάθος σκέψεις πάνω στο θέμα,είναι αυτό που πιστεύω.Εσύ φίλε Phillip τι γνώμη έχεις?
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από Philip »

pinusmugo έγραψε:
Το μέγεθος και η αναλογία του κάθε υλικού είναι ανάλογο και εξαρτάται από το μέγεθος των ριζών του εκάστοτε φυτού που συνοδεύει...Έτσι λοιπόν αν υπάρχουν μεγάλες ρίζες μεγαλύτερη κοκκομετρία,αν υπάρχουν μικρές μικρότερη.Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η κοκκομετρία του υποστρώματος τόσο λιγότερη υγρασία κατακρατείτε όσο μικρότερη τόσο περισσότερο κατακρατείται....

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/1.gif[/img]


Η κοκκομετρια που χρησιμοποιουμε δεν εχει να κανει με το μεγεθος της ριζας.......εκτος κ εαν θελεις να πεις κατι αλλο !!!!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/2.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

geogeo έγραψε:Το μέγεθος της ελαφρόπετρας και του χαλικιού δεν θα ήταν καλύτερα να ήταν σε μικρότερη κοκκομετρία? Όπως π.χ. στο μέγεθος που είναι ο περλίτης?
Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν ναι διορθώστεμαι.
Το μέγεθος και η αναλογία του κάθε υλικού είναι ανάλογο και εξαρτάται από το μέγεθος των ριζών του εκάστοτε φυτού που συνοδεύει...Έτσι λοιπόν αν υπάρχουν μεγάλες ρίζες μεγαλύτερη κοκκομετρία,αν υπάρχουν μικρές μικρότερη.Επίσης όσο μεγαλύτερη είναι η κοκκομετρία του υποστρώματος τόσο λιγότερη υγρασία κατακρατείτε όσο μικρότερη τόσο περισσότερο κατακρατείται....
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Rania1980
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Δεκ 2010, 16:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από Rania1980 »

Σαν παραμύθι... σαν μαγειρική!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/8.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από Paulos »

geogeo έγραψε:Το μέγεθος της ελαφρόπετρας και του χαλικιού δεν θα ήταν καλύτερα να ήταν σε μικρότερη κοκκομετρία? Όπως π.χ. στο μέγεθος που είναι ο περλίτης?
Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν ναι διορθώστεμαι.
+1
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από geogeo »

Το μέγεθος της ελαφρόπετρας και του χαλικιού δεν θα ήταν καλύτερα να ήταν σε μικρότερη κοκκομετρία? Όπως π.χ. στο μέγεθος που είναι ο περλίτης?
Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν ναι διορθώστεμαι.

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

karesansui έγραψε:
pinusmugo έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε Παναγιώτη(αν κάνω λάθος διορθωσέ με)...
Pinusmugo ( Γιώργο) καλησπέρα.
Δεν θέλω να διορθώσω κάτι αλλά να ρωτήσω.

Καλημέρα φίλε Παναγιώτη...

Η φωτογραφία που δείχνεις τα υλικά και τιτλοφορείς ένα απο αυτά "ελαφρόπετρα", όπως και στις άλλες που είναι ήδη τοποθετημένο το μίγμα υποστρώματος, δείχνει σαν να είναι κόκκοι λάβας και όχι ελαφρόπετρας! Ίσως κάνω λάθος και δεν διακρίνεται καλά. Θα μου απαντήσεις...

Σαφέστατα είναι 100% ελαφρόπετρα...

Όσον αφορά αυτό που έγραψες, οτι η ελαφρόπετρα "μας χαιρετάει πρώτη" τι εννούσες ακριβώς; Οτι αποσυντίθεται γρηγορότερα απο τα άλλα υλικά, τον περλίτη πχ;

Φυσικά και όχι,δεν έγινα νομίζω αντιλυπτός και ίσως έχεις δίκιο να μην κατάλαβες σωστά και εξηγώ:με τον όρο μας χαιρετάει πρόορα εννοούσα ότι απλά τελειώνει πολύ πιό γρήγορα από τα υπόλοιπα υλικά που χρησιμοποιώ και συχνά την "αντικαθιστώ"με άλλα που είναι διαθέσιμα όπως και έγινε στην περίπτωση της μικρής καρμόνας.Η χρήση της είναι αποτελεσματική και έντονη για όλα αυτά που αναφέρεις και δεν έχει νόημα να τα ξαναπώ νομίζω....

Γιατί η ελαφρόπετρα έχει μεγάλη μηχανική αντοχή και δύσκολα αποσαθρώνεται με τα χρόνια απο την επίδραση του νερού(ποτίσματα) ή της εναλλαγές της θερμοκρασίας ενώ ο περλίτης σε ένα, δύο χρόνια το πολύ είναι σαν σάκχαρη...

Συμφωνώ και επαυξάνω.......

Έχω ξαναχρησιμοποιήσει ελαφρόπετρα απο παλιό υπόστρωμα 3+ χρόνων πολλές φορές σε νέο μίγμα και είναι ακέραια η σύστασή της. Ίσως αυτή που χρησιμοποιείς δεν είναι κατάλληλη ή είναι "σαν ελαφρόπετρα"; Απο που την προμηθεύεσαι;
θα ξανατονίσω εδώ ότι είναι 100% ελαφρόπετρα και όχι κάτι σαν.....Την προμηθεύομαι από ποταμούς,από φίλο που διαθέτει φυτώριο, από παλιά υποστρώματα όπως πολύ σωστά αναφέρεις και πιό πάνω,από εμπορικά καταστήματα,από εταιρίες με έδρα την Θεσσαλονίκη(δεν χρειάζεται να πώ ποιά για διαφημιστικούς λόγους αλλά αν επιτρέπεται μπορώ να αναφέρω),σαν υλικό είναι άριστο την χρησιμοποιώ σε όλα σχεδόν τα υποστρώματα με καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής τόσο στον αερισμό όσο και στην διατήρηση της υγρασίας στα δοχεία..
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

RiaD έγραψε:Τα καίρια σχόλια τα έκανε ο karesansui, εγώ να πω μόνο ένα μπράβο που την χάρισες (αρχικά) αφού την ήθελε τόσο κι άλλο ένα για τη δουλειά σου (αφού κατέληξε ξανά σ' εσένα). Ο φίλος σου πάντως είναι απαράδεκτος, σαν κάτι τύπους που παίρνουν κουτάβια κι όταν μεγαλώσουν και δεν τα θέλουν πια τα ξαμολάνε στους δρόμους..
Σε ευχαριστώ Riad...μάλλον είναι το ευαίσθητο σημείο μου το θέμα με τα κουτάβια που ανέφερες είχα και περιστατικό πολύ πρόσφατο αλλά θα βγούμε εκτός θέματος φοβάμαι αν το αναλύσω..Ευτυχως στην προκειμένη περίπτωση δεν την ξεφορτώθηκε στον δρόμο την καρμόνα ο φίλος αλλά την έφερε πίσω σε πάτρια εδάφη...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/24.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/21.gif[/img]
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από karesansui »

pinusmugo έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε Παναγιώτη(αν κάνω λάθος διορθωσέ με)...
Pinusmugo ( Γιώργο) καλησπέρα.
Δεν θέλω να διορθώσω κάτι αλλά να ρωτήσω.
Η φωτογραφία που δείχνεις τα υλικά και τιτλοφορείς ένα απο αυτά "ελαφρόπετρα", όπως και στις άλλες που είναι ήδη τοποθετημένο το μίγμα υποστρώματος, δείχνει σαν να είναι κόκκοι λάβας και όχι ελαφρόπετρας! Ίσως κάνω λάθος και δεν διακρίνεται καλά. Θα μου απαντήσεις...
Όσον αφορά αυτό που έγραψες, οτι η ελαφρόπετρα "μας χαιρετάει πρώτη" τι εννούσες ακριβώς; Οτι αποσυντίθεται γρηγορότερα απο τα άλλα υλικά, τον περλίτη πχ; Γιατί η ελαφρόπετρα έχει μεγάλη μηχανική αντοχή και δύσκολα αποσαθρώνεται με τα χρόνια απο την επίδραση του νερού(ποτίσματα) ή της εναλλαγές της θερμοκρασίας ενώ ο περλίτης σε ένα, δύο χρόνια το πολύ είναι σαν σάκχαρη...Έχω ξαναχρησιμοποιήσει ελαφρόπετρα απο παλιό υπόστρωμα 3+ χρόνων πολλές φορές σε νέο μίγμα και είναι ακέραια η σύστασή της. Ίσως αυτή που χρησιμοποιείς δεν είναι κατάλληλη ή είναι "σαν ελαφρόπετρα"; Απο που την προμηθεύεσαι;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Τα καίρια σχόλια τα έκανε ο karesansui, εγώ να πω μόνο ένα μπράβο που την χάρισες (αρχικά) αφού την ήθελε τόσο κι άλλο ένα για τη δουλειά σου (αφού κατέληξε ξανά σ' εσένα). Ο φίλος σου πάντως είναι απαράδεκτος, σαν κάτι τύπους που παίρνουν κουτάβια κι όταν μεγαλώσουν και δεν τα θέλουν πια τα ξαμολάνε στους δρόμους..
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

1) Στο υπόστρωμα αρκούσε ελαφρόπετρα και οργανικό υλικό. Ο περίτης δεν προσφέρει
κάτι επιπλέον στον αερισμό η την διατήρηση της υγρασίας, το δε χαλίκι εκτός απο
βάρος στο δοχείο τίποτε άλλο!
Συνήθως σε καρμόνες εφαρμόζω 80%(ελαφρόπετρα)-20%(τύρφη μαύρη).Ο περλίτης και το χαλίκι ήταν πιο πολύ συμπληρώματα επειδή η ελαφρόπετρα μας χαιρετάει όπως πάντα πρόορα,οπότε και σωστή και δεκτή η παρατηρησή σου...

2) αναλογικά με το δεντράκι το δοχείο είναι παράταιρο (μεγάλο) αλλα, είμαι
βέβαιος πως αυτό το γνώριζες οπότε, ο σκοπός που το φύτεψες εκεί ειναι μάλλον
προφανής. να αναπτυχθεί περισσότερο.
(Προτείνω για την ισορροπία του συνόλου
να δημιουργήσεις ένα τοπίο με την προσθήκη μικρής βραχόπετρας ή/και συνοδευτικού
φυτού σε νάνα μορφή, μιας αζαλέας ή μιας κουφέας πχ που έχουν τις ίδιες
καλλιεργητικές φροντίδες όπως της καρμόνας).
Εμπειρη και παρατηριτική ματιά,μου αρέσει.Το ξέρω ότι είναι λίγο δυσανάλογη η όλη ισορροπία(δοχείου-φυτού).Ο λόγος είναι φυσικά για να αναπτυχθεί περισσότερο και πιό γρήγορα αφού αυτό που έχω στο μυαλό μου θα πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να υλοποιηθεί.Φυσικά να σου πω ότι το θεωρώ πρό-πρό-bon-sai και το δοχείο ώς training pot...
Σου εύχομαι να το προάγεις με τον καλύτερο τρόπο σε ένα όμορφο και εντυπωσιακό μπονσάι!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε Παναγιώτη(αν κάνω λάθος διορθωσέ με)...
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από karesansui »

Το μικρό έπος μιας νεαρής καρμόνας!

Υγιέστατη φαίνεται παρά τα πάθη της και σε καλά χέρια κατέληξε.

Οι παρατηρήσεις του ...γκρινιάρη της παρέας:
1) Στο υπόστρωμα αρκούσε ελαφρόπετρα και οργανικό υλικό. Ο περίτης δεν προσφέρει κάτι επιπλέον στον αερισμό η την διατήρηση της υγρασίας, το δε χαλίκι εκτός απο βάρος στο δοχείο τίποτε άλλο!
2) αναλογικά με το δεντράκι το δοχείο είναι παράταιρο (μεγάλο) αλλα, είμαι βέβαιος πως αυτό το γνώριζες οπότε, ο σκοπός που το φύτεψες εκεί ειναι μάλλον προφανής. να αναπτυχθεί περισσότερο.
(Προτείνω για την ισορροπία του συνόλου να δημιουργήσεις ένα τοπίο με την προσθήκη μικρής βραχόπετρας ή/και συνοδευτικού φυτού σε νάνα μορφή, μιας αζαλέας ή μιας κουφέας πχ που έχουν τις ίδιες καλλιεργητικές φροντίδες όπως της καρμόνας).

Σου εύχομαι να το προάγεις με τον καλύτερο τρόπο σε ένα όμορφο και εντυπωσιακό μπονσάι!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η ιστορία μίας καρμόνας!!!

Δημοσίευση από pinusmugo »

Γεία σας και καλό μήνα σε όλους...
Η ιστορία της παρακάτω καρμόνας ξεκινάει λίγο πολύ με τον γνωστό τρόπο δηλαδή με την αγορά της από εμπορικό κατάστημα(δεν έχει σημασία να αναφέρω ποιό όλοι το ξέρετε)στον γνωστό τύπο mallsai με το χαρακτηριστικό S στον κορμό τους.Αφού είχα αγοράσει 2 καρμόνες και στην επιστροφή για το σπίτι σκεφτόμουν τι να κάνω με αυτές,έκανα τότε κάτι σαν σύνθεση και με τις 2 δηλαδη σε ένα μεγάλο δοχείο τις έβαλα μαζί(κάπου πρέπει να έχω και φώτο αλλά μάλλον δεν είναι του παρόντος).Αφού λοιπόν τελείωσα με την μεταφύτευσή τους και όλα πήγανε καλά ήρθε σπίτι ο φίλος μου ο Άρης(τι το ήθελε?) και αφού το είδε του άρεσε, και ιδιαίτερα η μία καρμόνα από τις 2.Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που μου έλεγε:την θέλω,πρεπει να μου την δώσεις,έχω και δοχείο έλεγε ο αθεόφοβος...Βρε καλέ μου,βρέ χρυσέ μου να σου αγοράσω μία και να στην φτιάξω αν σου άρεσε τόσο,,Όχι θέλω αυτή, αυτός.Με τα πολλά(μην σας κουράζω)και αφού του εξήγησα πως να την κρατήσει ζωντανή η καρμόνα άλλαξε ιδιοκτήτη.Αφού λοιπόν ο Άρης "έπαιξε"και πειραματίστηκε με την καρμόνα(την πετσόκοψε στην αρχή ξανάδωσε αυτή κλπ)την έφτασε σε ένα σημείο όπου δεν του άρεσε πιά(τι τον έπιασε δεν ξέρω) και αποφάσισε να μου την ξαναδώσει πίσω.Ετσι η καρμόνα για άλλη μια φορά άλλαζε χέρια ιδιοκτήτη...Έκρινα απαραίτητη την μεταφύτευση της για πολλούς και διάφορους λόγους(κακό υπόστρωμα κλπ)αλλά ένας ακόμα ήταν ότι μετά από όσα πέρασε νόμιζα ότι της άξιζε το καλύτερο δυνατό και έτσι έχει ώς εξής:
Φωτο 1 ....τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν
Φώτο 2.....το δοχείο που θα φιλοξενήσει την καρμόνα
Φώτο 3.... η κατάσταση που παρέλαβα το φυτό
Φώτο 4.....ένα μικρό ξεκαθάρισμα
Φώτο 5.... η αρχή και οι βάσεις για ένα μελλοντικοοοοό μπόν-σάι...
Φώτο 6.....παιχνιδάκια με την σκιά και άλλη μία οπτική γωνία.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Απάντηση