Αγριελιά 3

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από Paulos »

Τούμπανο το δέντρο σου.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από Jean-Zac »

thanos75 έγραψε:
16 Ιουν 2023, 17:33
Jean-Zac έγραψε:
16 Ιουν 2023, 06:26
Έτσι όπως είναι σήμερα μου θυμίζει κάποια δικιά μου στό μακρινό 2010.
Ίσως νά πάρεις κάποια ιδέα.

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=259
 



 
Την έχεις εξελίξει; Πώς είναι σήμερα 
 


 
Δέν θυμάμαι καλά αλλά ίσως τό καλοκαίρι τού 2011 ή τού 2012 τήν εμπιστεύτηκα (μαζί μέ κάποια άλλα) σέ κάποιον νά τήν ποτίζει-φροντίζει
αλλά όταν γύρισα από τίς διακοπές είχε ξεραθεί (τό ίδιο καί τά άλλα).
Είχα δώσει καί πουρμπουάρ.  
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από thanos75 »

Jean-Zac έγραψε:
16 Ιουν 2023, 06:26
Έτσι όπως είναι σήμερα μου θυμίζει κάποια δικιά μου στό μακρινό 2010.
Ίσως νά πάρεις κάποια ιδέα.

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=259
 

 
Την έχεις εξελίξει; Πώς είναι σήμερα 
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Έτσι όπως είναι σήμερα μου θυμίζει κάποια δικιά μου στό μακρινό 2010.
Ίσως νά πάρεις κάποια ιδέα.

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=259
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
thanos75 (16 Ιουν 2023, 17:33)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από thanos75 »

nadim έγραψε:
14 Ιουν 2023, 19:22
Πες μου ότι τουλάχιστον επιχείρησες να ριζώσεις τα τμήματα που έκοψες. Οι αγριελιές ριζώνουν πολύ εύκολα, και ειδικά το άνω μέρος του αρχικού φυτού θα μπορούσε να αποτελέσει τρομερό ξεκίνημα!
Η βάση δίνει μια ωραία αρχή. Θα πρότεινα να σκεφτείς από τώρα πόσο μεγάλο το θες, διότι αν θες να το κρατήσεις χαμηλά πρεπει να ξεκινήσεις από τώρα να κόβεις τα κλαδιά στα 4 φύλλα για να σου δώσει γρήγορα διακλάδωση και ομοιομορφία.



 
Για ποιον με πέρασες. Προφανώς και φύτεψα το πάνω κομμάτι που έχει ενδιαφέρον. Το έχω στην σακούλα.
να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος αν θέλω από τόσο χαμηλά να αρχίσω την διακλάδωση ή να κρατήσω ένα κλαδί ως συνέχεια του κορμού και να ξεκινήσω από λίγο ποιο ψηλά (για μεγαλύτερη κωνικότητα). Μάλλον όμως θα ξεκινήσω από εκεί γιατί τα ελαιόδεντρα δεν έχουν έτσι κι αλλιώς κωνικότητα στον κορμό τους και αυτό έχει ήδη αρκετή.
Σε κάθε περίπτωση έλεγα να τα αφήσω φέτος να παχύνουν όσο το δυνατόν περισσότερο και να κλαδέψω του χρόνου αυστηρά είτε για να διαμορφώσω την βασική διακλάδωση είτε στην δεύτερη περίπτωση την μικρή επέκταση του κορμού.
 
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από nadim »

Πες μου ότι τουλάχιστον επιχείρησες να ριζώσεις τα τμήματα που έκοψες. Οι αγριελιές ριζώνουν πολύ εύκολα, και ειδικά το άνω μέρος του αρχικού φυτού θα μπορούσε να αποτελέσει τρομερό ξεκίνημα!
Η βάση δίνει μια ωραία αρχή. Θα πρότεινα να σκεφτείς από τώρα πόσο μεγάλο το θες, διότι αν θες να το κρατήσεις χαμηλά πρεπει να ξεκινήσεις από τώρα να κόβεις τα κλαδιά στα 4 φύλλα για να σου δώσει γρήγορα διακλάδωση και ομοιομορφία.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

discakias
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 23:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re:Προβλημα με acer palmatum

Δημοσίευση από discakias »

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι καινούργιος στην ομάδα είμαι καινούργιος στα μπονσαι. Δεν ξανα ασχολήθηκα με το μπονσαι και γενικά δεν έχω γνώσει και θέλω την βοήθεια σας. Λοιπόν μπαίνω στο θέμα στις 29/5/2023 μου κανανε δωρο 2 acer palmatum. Μπήκα διάβασα λίγο είδα ότι δεν θέλουν πολύ νερό απλα πρέπει να εχει μια υγρασία στο χώμα, δεν πρεπει να το χτυπάει ο ήλιος ότι τον πρώτο καιρο δεν πρέπει να του κανω τπτ για περάσει το πρώτο σοκ από την αλλαγή περιβάλλοντος. Θα ανεβάσω μια φωτογραφεία πως ήταν όταν μου τα φέρανε ( είναι 3 acer στην σειριά τα 2 δεξιά είναι τα δικά μου. Το 3το το αριστερά  είναι από μια φιλη που το δικο τις είναι μια χαρά μέχρι τώρα ). Όταν τα πηρα  τα 'βαλα εκεί στο παράθυρο για περίπου μια βδομάδα και τα πότιζα κάθε μερα με λίγο ψέκασμα πάνω στο χωμα για να είναι υγρο. Μετα από την βδομάδα αρχίσανε να χαλάνε τα φυλά και διαβάζω ότι πρέπει να είναι εξω το φυτο σε σκια. Μιλαω με την φιλη μου (που δεν εχει ούτε αυτήν γνώση από μπονσαι) να δω πως είναι το δικο τις και μου λεει ότι είναι μια χαρά και το ποτίζει μέχρι να στάξει  κάτω από τις τρύπες, κάθε φορα που βλέπει ότι στεγνώνει το χωμα. Και αυτήν το είχε μέσα στο σπίτι. Τα  βγάζω στο μπαλόνι και αρχίζω να τα ποτίζω και εγώ έτσι δεν τα χτυπάει καθόλου ο ήλιος και τα μποναι μου εχουν γίνει έτσι. Τι εκανα λάθος ,τι πρέπει να κανω, μπορώ να τα εχω μέσα στο σπίτι???? Γενικά σώζετε η κατάσταση??? Ανεβαζω φωτογραφίες πως τα πηρα και πως είναι τώρα. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων...  
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από thanos75 »

Τελικά φέτος πήρα την μεγάλη απόφαση. Κατάλαβα ότι αυτό το δέντρο με τόσο ψηλό κορμό και χωρίς καθόλου κωνικοτητα δεν θα μπορούσε να μου δώσει κάτι αξιόλογο.
IMG_20230422_165241.jpg
Όποτε τέλος Απριλίου τον έκοψα.
IMG_20230422_170944.jpg
 
IMG_20230422_173506.jpg
 Έμεινε μόνο η βάση, η οποία παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον.
 
IMG_20230422_170437.jpg
 
IMG_20230422_170427.jpg
 Σήμερα είχε πετάξει από παντού, οπότε το καθάρισα και άφησα από ένα στις 4 πλευρές. Δεν νομίζω ότι θα τα διατηρήσω όλα . Μπορεί μόνο ένα ή δύο. Απλώς φέτος θα τα αφήσω σε ελεύθερη ανάπτυξη, να χοντρύνουν. Αν τελικά κρατήσω έναν θα ψηλώσω λίγο τον κορμό αποκτώντας κωνικότητα, αλλιώς, αν κρατήσει 2ή 3 θα ξεκινήσω από εκεί τη  βασική διακλάδωση.
 
IMG_20230610_095451.jpg
 
IMG_20230610_095459.jpg
 
IMG_20230610_095512.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από Hfestion »

Η αλήθεια είναι πως ο κορμός είναι πολύ ίσιος. Αν το κόψεις όπως σου λέει ο Γιώργος σίγουρα θα χρειαστεί να το βάλεις στην Γη για 2,3 χρόνια για να πετάξει νέα κλαδιά. Αν το αφήσεις ως έχει, ενδέχεται με τα νέα κλαδιά και φύλλα να μην φαίνεται ο ίσιος κορμός.
(To be or not to be...)
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Η εναέρια καταβολάδα είναι ωραία ιδέα για να συμμαζευτεί το δέντρο. Απ'ότι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες, θα την έκανα κάπου στην πάνω κόκκινη γραμμή (ή ίσως λίγο παρακάτω) που παχαίνει ο κορμός και δείχνει γέρικος (αφαιρώντας το χαμηλό δεξί κλαδί και κλαδεύοντας τα υπόλοιπα τρία για να κοντύνουν και να δώσουν νέα παρακλάδια πιο πίσω). Σαν καλή πλευρά (ή αλλιώς πλευρά θέασης) του υπόλοιπου δέντρου θα όριζα αυτήν της παρακάτω φωτογραφίας. Τον εναπομείναντα κορμό θα τον έκοβα περίπου στην κάτω κόκκινη γραμμή (ίσως και λίγο πιο πάνω) και θα άφηνα την αγριελια σε ελεύθερη ανάπτυξη για να δώσει νέα κλαδιά ώστε να επιλέξω στο μέλλον ποια θα χρησιμοποίησω και ποιο θα είναι το οριστικό μήκος του κορμού. Καλή επιτυχία
elia thanos.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αγριελιά 3

Δημοσίευση από stelios »

΄Μήπως, λέω τώρα εναέρια καταβολάδα να κατέβει χαμηλά;
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Αγριελιά 3

Δημοσίευση από thanos75 »

Εκείνο το 2016 που είχα την πολύ όρεξη (και προφανώς και χρόνο) είχα ξεπατώσει ότι έβρισκα μπροστά μου. Και επειδή οι αγριελιές φυτρώνουν παντού, από το ένα παρτέρι είχα βγάλει την Αγριελιά 1 που έχω παρουσιάσει στο θέμα https://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=8409. Στο άλλο παρτέρι υπήρχε η συγκεκριμένη, την οποία δεν έβγαλα αμέσως γιατί τότε έκανα και φουλ καταβολάδες. Οπότε έκανα δύο καταβολάδες στα δύο βασικά κλαδιά οι οποίες έπιασαν και οι δύο (https://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=8579). Την μία την χάρισα και έχω την δεύτερη που θα ανεβάσω update κάποια στιγμή.
Το βασικό λοιπόν δέντρο του θέματος ήταν τον Μάιο του 2016 ήταν κάπως έτσι:
20160522_110410.jpg
 χωρίς μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά τότε δοκιμές έκανα. Ακολούθησαν οι καταβολάδες και 2 χρόνια αργότερα, τον Μάρτιο του 2018, βγήκε από το παρτέρι και μπήκε σε καφάσι.
20180317_103807.jpg
20180317_105838.jpg
Επόμενη μεταφύτευση τον Απρίλιο του 2021 στην πήλινη γλάστρα που είναι και σήμερα.
IMG_20210411_100501.jpg
IMG_20210411_101128.jpg
Παράλληλα, άρχισε να διαμορφώνεται και το πάνω μέρος το οποίο μετά τις καταβολάδες ήταν τελείως γυμνό.
Πλέον είμαι σε δίλημμα. Στη βάση του κορμού υπάρχει ένας όγκος (ρίζα που εμφανίστηκε με την μεταφύτευση) η οποία έχει ένα ενδιαφέρον. Από κει και πάνω υπάρχει ένας πιο νεαρός κορμός με αρκετό πάχος αλλά και αρκετό μήκος, αλλά λείος. Όσο ωραία και πλούσια κι αν γίνει η διακλάδωση (η οποία σιγά σιγά αναπτύσσεται) δεν θα βελτιώσει συνολικά το δέντρο. Σκέφτομαι λοιπόν να το χαμηλώσω σημαντικά, κρατώντας ως κορμό, μόνο το κάτω χοντρό κομμάτι και δημιουργώντας νέα διακλάδωση χαμηλά. Και επειδή λόγω χαρακτήρα, δεν μπορώ να πετάξω το πάνω κομμάτι, λέω την άνοιξη να κάνω μια εναέρια καταβολάδα για να κρατήσω το πάνω κομμάτι ως νέο δέντρο, το οποίο θα είναι νεαρό, αλλά ποιος βιάζεται; (εξάλλου μπορεί κάποιος να το θέλει).
Το θέμα είναι που θα κάνω την καταβολάδα, σε ποιο σημείο. Ψάχνω την ιδανική θέση που θα δημιουργηθεί το νεμπάρι του πάνω δέντρου. Το κάτω δέντρο πιστεύω θα πετάξει από παντού και κει θα δούμε από που θα κρατήσουμε κλαδί για πρώτη διακλάδωση και που θα χαμηλώσει, όταν βέβαια κοπεί η καταβολάδα.
Ακολουθούν σημερινές φωτογραφίες. Πείτε καμιά γνώμη.
IMG_20221204_130101.jpg
 
IMG_20221204_130130.jpg
 
IMG_20221204_130154.jpg
 
IMG_20221204_130215.jpg
 
IMG_20221204_130239.jpg
IMG_20221204_130037.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση