Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από thanos75 »

IMG_20240217_130958.jpg
 Κυρίως όμως επιλογή κλαδιών, ώστε να δημιουργηθεί και όμορφη διακλάδωση (κωνικοτητα, κίνηση)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
BILLPAN (17 Φεβ 2024, 14:20)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα παιδιά,

Φέτος την άνοιξη λέω να το μεταφυτεύσω και να μπει σε ποτ.

Σκέφτομαι να το κλαδέψω πολύ για να φέρω την βλάστηση πολύ πιο κοντά στον κορμό.

Πού πιστεύετε ότι πρέπει να κλαδέψω;


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Petros έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:18
Αν και μικρό είναι όμορφο. Μετά το virtual απο τον jeanzac νομίζω οτι θα το σκεφτώ και εγώ για μια νεα αγορά.

 
Σ' ευχαριστώ πολύ!  :-)
 

Ναι, πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσει κανείς. Είναι δεντράκι που βρίσκεται εύκολα στα φυτώρια - ανθοπωλεία σε πολύ νορμάλ τιμή.

Αξίζει πράγματι και μια πιο μακροπρόθεσμη προσέγγιση με ελεύθερη ανάπτυξη για μερικά χρόνια αν θέλει κανείς να πλησιάσει το virtual του Jean Zac...
 
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από Petros »

Αν και μικρό είναι όμορφο. Μετά το virtual απο τον jeanzac νομίζω οτι θα το σκεφτώ και εγώ για μια νεα αγορά.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
27 Σεπ 2023, 22:19
Ωραιότατο!! Με συνεχείς αποφυλλωσεις σε συνδυασμό με οργανική ουσία + χρόνια θα έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα.

(Την κατάλληλη περίοδο)

 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! :-)
 
Είσαι σίγουρος για τις αποφυλλώσεις; Υπόψιν, είναι αειθαλές... 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατο!! Με συνεχείς αποφυλλωσεις σε συνδυασμό με οργανική ουσία + χρόνια θα έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα.

(Την κατάλληλη περίοδο)

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

deus έγραψε: εχει πυκνωσει οντως κ δειχνει καταπρασινη. Εγω θα εκοβα αυτα τα κλαδακια που χαλουν το σχημα της ετσι ωστε να δειχνει πιο συμπαγης. Μικρυνε την γλαστρα σου ωστε να την αναδειξεις πιο πολυ. Και μια μικρη συμβουλη. Στις φωτογραφιες σου προσπαθησε να εισαι πιο κοντα κ αν γινεται να εισαι στο υψος του δεντρου κ οχι απο πανω του. Θα φαινεται πολυ πιο ρεαλιστικο , εμεις θα το κατανοουμε καλυτερα κ το δεντρο θα δειχνει ολη του την προσπαθεια.
από JoopVanDenBerge »Als je het boompje zoals nu, in een klein potje laat staan en tussendoor steeds snoeit, zal het over 15 jaar nog vrijwel hetzelfde zijn.
Maar het is afhankelijk welke hoogte en stijl van de boom je zelf wilt.

Het is misschien een herhaling van adviezen, maar plaats het boompje  buiten in de volle grond. Misschien lastig als je een balkon hebt, maar misschien in de tuin van een familielid?
Of anders op je balkon in een trainingspot of houten kweekkist van +- 50 x 50 cm.
Ga niet steeds takjes  en bladeren snoeien, laat het boompje van mijn part 2 meter hoog worden. Al die takjes en bladeren, zorgen ervoor dat het kleine boompje een grote boom wordt, dus moeten die niet gesnoeid worden.
Het is al eerder gezegd, een bonsai maak je niet 1,2,3. Daar heeft dat boompje ook jaaaaren voor nodig om volwassen te worden.

Ook al heeft het boompje verkeerd gegroeide takken, die zorgen wel voor dikte van de stam en meer wortels. 
Als je na bv. 10 a 15 jaar tevreden bent met de dikte van de stam, kun je de boom inkorten op een goede hoogte. Ook de wortels zullen elke 3 jaar bij het verpotten moeten worden nagekeken en ingekort of als ze te dik zijn voor het type boom, helemaal verwijderd moeten worden. Dan moet de boom weer nieuwe wortels laten groeien om een mooie nebari te krijgen.
Eerst moet de basis van de boom goed zijn, daarna ga je de boom verfijnen en werken aan gesteltakken en secundaire en tertiaire (fijne) vertakking.

Denk zeker niet totdat je met de fijne vertakking bezig bent, aan grote of kleine bladeren, bloemen of vruchten in je boom. 
Dat komt pas met de finishing touche. Trouwens vruchten in je boom is heel leuk, maar vreten ook veel energie en belemmeren ook de groei.
Denk ook aan bemesten.
Probeer deze adviezen op te volgen en zet de boom ook vooral buiten, als het kan wat betreft het weer. Sommige bomen hebben winterbescherming nodig.
Een boom moet niet binnen staan, maar moet alle weertypes ondergaan.

Ik las net het ingezonden bericht van Deus x machina wat betreft het nemen van foto's van de boom, inderdaad niet van schuin boven maar op ooghoogte recht voor de boom. Zo kijk je ook naar een bonsai, toch? Dan kun je ook beter de structuur van de takken zien.

 
Φίλε deus τα κλαδάκια που λες (αν καταλαβαίνω σωστά τα χαμηλά κάτω αριστερά όπως κοιτάμε στη φωτογραφία) σκέφτηκα να τα κόψω κι εγώ, όμως δεν το κάνω γιατί φοβάμαι ότι θα χάσει την αίσθηση του δέντρου και θα είναι σαν ένα μπουκετάκι. Με κάποια κλαδιά χαμηλότερα τα οποία μάλιστα κινούνται σχετικά οριζόντια μου έχω μεγαλύτερο όγκο και "βάρος", με αποτέλεσμα μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα δέντρου. Μάλιστα έκοψα ήδη ένα ακόμα πιο χαμηλό κλαδί που υπήρχε κάτω αριστερά όπως κοιτάμε. Τα υπόλοιπα δεν τα πειράζω.

Τη γλάστρα θα τη μικρύνω στην επόμενη μεταφύτευση που θα γίνει την ερχόμενη άνοιξη. Η συγκεκριμένη γλάστρα δεν είναι η πρώτη του, το είχα σε μεγαλύτερη γλάστρα πριν και το μεταφύτευσα σε μικρότερη.

Για τις φωτογραφίες έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι ότι με το συγκεκριμένο δέντρο "κλέβω" λίγο στις φωτογραφίες για να φαίνεται πιο όμορφο. Τράβηξα και φωτογραφία από το ύψος του αλλά δεν μου αρέσει, είναι δέντρο με πολλές δομικές αδυναμίες που δεν πληρούν τους κανόνες. Μία βασική και σημαντική αδυναμία του είναι το εμφανές και μεγάλο σημάδι από τον εμβολιασμό, το γεγονός ότι πολλά κλαδιά διασταυρώνονται καθώς και ότι θα έπρεπε το φύλλωμα να βρίσκεται πιο κοντά στον κορμό. Στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο δέντρο το είχα ήδη λίγα χρόνια πριν αρχίσω την ενασχόλησή μου με το σπορ, και έτσι δεν το μεταχειρίστηκα από την αρχή όπως θα έπρεπε. Αν αγόραζα τώρα ένα καλαμοντίν και ξεκινούσα τώρα την διαδικασία μετατροπής σε μπονζάι, θα κλάδευα πολύ αυστηρά από την αρχή για να δημιουργήσω πιο συμπαγή κόμη. Είναι κάτι όμως που δεν θα κάνω με το συγκεκριμένο, γιατί δεν έχω εμπειρία από το είδος, ούτε και γενικά με εσπεριδοειδή, αφού αυτό είναι το μοναδικό μου, δεν βρίσκω καλό - λεπτομερές υλικό να διαβάσω για αυτό και δεν ξέρω πως ανταποκρίνεται σε βαρύ κλάδεμα, αν δηλαδή πετάει από χαμηλά και από ξυλοποιημένα κλαδιά ή/και τον κορμό. Παρατηρώ ότι όλη η νέα του βλάστηση έρχεται από τους οφθαλμούς ψηλά και ποτέ χαμηλότερα . Όποιος έχει σχετική εμπειρία παρακαλώ ας με διαφωτίσει (επίσης δεν ξέρω αν επιδέχεται αποφύλλωση και δεν το ρισκάρω να πειραματιστώ). Δεν είναι δηλαδή ένα δέντρο με αξιώσεις, ή τουλάχιστον ίσως θα μπορούσε αλλά δεν έχω εγώ αξιώσεις από αυτό, καθώς για συναισθηματικούς λόγους δεν θα ήθελα να κάνω τις δραστικές ενέργειες που πρέπει για να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο με βάση τους κλασικούς κανόνες. Για αυτό και στον τίτλο λέω "pro - bonsai". Δεν είναι ούτε θα επιχειρήσω να το κάνω bonsai. Είναι απλά ένα δεντράκι που μου αρέσει και του κάνω εν γνώσει μου μια πιο "ελαφριά" προσέγγιση. Γι αυτό και δεν ανέβασα την φωτογραφία στο ύψος του δέντρου που δεν μου άρεσε, καθώς δεν αναζητώ συμβουλές διαμόρφωσης της δομής του συγκεκριμένου προκειμένου να θεωρείται bonsai, ξέρω ότι είναι ¨προβληματική" και το αποδέχομαι. Μιας όμως και θέτεις το θέμα φίλε από μηχανής θεέ, θα φροντίσω να ανεβάσω σύντομα φωτογραφία και από το ύψος του δέντρου, προκειμένου να έχετε πληρέστερη εικόνα. Ουσιαστικά αυτό που δείχνω με αυτό το νήμα είναι μια εξέλιξη ενός προμπονζάι που προσωπικά μου αρέσει και που στην πραγματικότητα το πηγαίνω επίτηδες πολύ συντηρητικά χωρίς πειραματισμούς. Καλό είναι που θίγετε το θέμα της κατεύθυνσης που θέλω να ακολουθήσω γιατί είναι κάτι που έπρεπε να διευκρινίσω. Φίλε Joop, ως προς το μέγεθος, ο στόχος μου είναι να παραμείνει ως έχει και αν είναι δυνατόν να μικρύνει λίγο ακόμα, οπότε δεν θα ακολουθήσω την πρακτική της τοποθέτησής του σε μεγαλύτερη γλάστρα ή στο χώμα, ούτε θα το αφήνω ακλάδευτο, καθώς είμαι ικανοποιημένος με το πάχος του κορμού και θέλω να φτιάξω περισσότερη διακλάδωση. Επίσης πρέπει να πω ότι η κατεύθυνση που θέλω να του δώσω έχει αποκρυσταλλωθεί τώρα, καθώς λόγω έλλειψης εμπειρίας και γνώσεων δεν ήξερα μέχρι και τώρα τί ακριβώς θέλω να κάνω με αυτό το δέντρο. Για την ακρίβεια είναι το πρώτο δέντρο που δεν αγόρασα ως "έτοιμο" - εμπορικό "μπονζάι" αλλά ως δέντρο φυτωρίου και άρχισα να ασχολούμαι δειλά - δειλά μαζί του, χωρίς να ξέρω σχεδόν τίποτα, απλά με τη διαίσθηση. Ίσως όμως στο μέλλον, αν λύσω τις παραπάνω απορίες μου ακολουθήσω άλλη, πιο αυστηρή προσέγγιση, με στόχο να γίνει bonsai.  

Κατά τα άλλα το σκέφτομαι να αγοράσω ένα άλλο και να το αρχίσω από την αρχή πιο σωστά και να πειραματιστώ ελεύθερα μαζί του, με μια μακροπρόθεσμη προοπτική. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα από το συγκεκριμένο δέντρο να φτάσει στο σημείο που είναι τώρα και βλέπω ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς πιο σοβαρά με το είδος. Όταν το πρωτοπήρα ήταν πολύ πιο μικρό και με πολύ λιγότερο φύλλωμα που δεν "γέμιζε" το μάτι. Βλέπω όμως ότι ανταποκρίνεται στις εργασίες αρκετά καλά. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού λίπαινα το συγκεκριμένο με αποκλειστικά με ένα λίπασμα που βρήκα ειδικό για εσπεριδοειδή, το οποίο τυχαίνει να είναι πλήρως οργανικό, δεν έπαιρνα όμως ιδιαίτερα αποτελέσματα, ούτε ως προς την ανθοφορία και καρπόδεση (ξέρω είναι αποτέλεσμα και άλλων παραγόντων βέβαια -πόσο πότισμα, πόσο κλάδεμα και πότε), ούτε ως προς το φύλλωμα. Από τέλη όμως Αυγούστου που το άλλαξα σε υγρό χημικό, βλέπω μεγάλη αλλαγή στην ταχύτητα ανάπτυξης. Από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ μόνο χημικό για να το "τρέξω" πιο πολύ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι τώρα το δέντρο έχει εισέλθει στην αρχή του πρώτου σταδίου για να γίνει ένα ενδιαφέρον - όμορφο δεντράκι - προ-μπονζάι, που θα ικανοποιεί τον στόχο που έχω θέσει για αυτό σύμφωνα με τα ανωτέρω.  Φίλε Joop, το δέντρο μένει όλο τον χρόνο έξω, όπως όλα τα δέντρα μου, και χωρίς καμία προστασία τον χειμώνα (δεν χρειάζεται στην Αθήνα). Μέσα τα φέρνω μόνο για τις φωτογραφίες για να έχω καθαρό και ουδέτερο φόντο και για να φαίνεται το μέγεθός τους (γι’ αυτό έχω τα άλλα αντικείμενα δίπλα).   Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τα χρήσιμα σχόλια και τις συμβουλές σας, που μπορεί να μην ακολουθήσω κάποιες εξ αυτών για το συγκεκριμένο δέντρο, αλλά με βοηθούν γενικότερα και σίγουρα θα χρειαστεί να ακολουθήσω σε άλλα δέντρα.   

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo Bill,

wat betreft de vorm is het een leuk boompje aan het worden, maar als je een boompje met een volwassen uitstraling wil hebben, zul je toch de diverse adviezen die al gegeven zijn, moeten opvolgen. Als je het boompje zoals nu, in een klein potje laat staan en tussendoor steeds snoeit, zal het over 15 jaar nog vrijwel hetzelfde zijn.
Maar het is afhankelijk welke hoogte en stijl van de boom je zelf wilt.

Het is misschien een herhaling van adviezen, maar plaats het boompje  buiten in de volle grond. Misschien lastig als je een balkon hebt, maar misschien in de tuin van een familielid?
Of anders op je balkon in een trainingspot of houten kweekkist van +- 50 x 50 cm.
Ga niet steeds takjes  en bladeren snoeien, laat het boompje van mijn part 2 meter hoog worden. Al die takjes en bladeren, zorgen ervoor dat het kleine boompje een grote boom wordt, dus moeten die niet gesnoeid worden.
Het is al eerder gezegd, een bonsai maak je niet 1,2,3. Daar heeft dat boompje ook jaaaaren voor nodig om volwassen te worden.

Ook al heeft het boompje verkeerd gegroeide takken, die zorgen wel voor dikte van de stam en meer wortels. 
Als je na bv. 10 a 15 jaar tevreden bent met de dikte van de stam, kun je de boom inkorten op een goede hoogte. Ook de wortels zullen elke 3 jaar bij het verpotten moeten worden nagekeken en ingekort of als ze te dik zijn voor het type boom, helemaal verwijderd moeten worden. Dan moet de boom weer nieuwe wortels laten groeien om een mooie nebari te krijgen.
Eerst moet de basis van de boom goed zijn, daarna ga je de boom verfijnen en werken aan gesteltakken en secundaire en tertiaire (fijne) vertakking.

Denk zeker niet totdat je met de fijne vertakking bezig bent, aan grote of kleine bladeren, bloemen of vruchten in je boom. 
Dat komt pas met de finishing touche. Trouwens vruchten in je boom is heel leuk, maar vreten ook veel energie en belemmeren ook de groei.
Denk ook aan bemesten.
Probeer deze adviezen op te volgen en zet de boom ook vooral buiten, als het kan wat betreft het weer. Sommige bomen hebben winterbescherming nodig.
Een boom moet niet binnen staan, maar moet alle weertypes ondergaan.

Ik las net het ingezonden bericht van Deus x machina wat betreft het nemen van foto's van de boom, inderdaad niet van schuin boven maar op ooghoogte recht voor de boom. Zo kijk je ook naar een bonsai, toch? Dan kun je ook beter de structuur van de takken zien.

Nou veel plezier met je boom en hopelijk laat je de boom groeien.

Bonsaigroet, Joop
 

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από deus x machina »

εχει πυκνωσει οντως κ δειχνει καταπρασινη. Εγω θα εκοβα αυτα τα κλαδακια που χαλουν το σχημα της ετσι ωστε να δειχνει πιο συμπαγης. Μικρυνε την γλαστρα σου ωστε να την αναδειξεις πιο πολυ. Και μια μικρη συμβουλη. Στις φωτογραφιες σου προσπαθησε να εισαι πιο κοντα κ αν γινεται να εισαι στο υψος του δεντρου κ οχι απο πανω του. Θα φαινεται πολυ πιο ρεαλιστικο , εμεις θα το κατανοουμε καλυτερα κ το δεντρο θα δειχνει ολη του την προσπαθεια.
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ακολουθούν φωτογραφίες πριν και μετά το φθινοπωρινό κλάδεμα.

Νομίζω πάμε καλά...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από nadim »

Θεωρώ οτι αν θες να την κρατήσει μικρούλα ( με βάση τον κορμό που βλέπω και υποθέτω το πάχος ) τύπου shohin , θα πρέπει να κατεβάσεις περισσότερο τα κλαδιά και να αναπτύξεις διακλαδώσεις χαμηλά. Αργότερα σε ένα μικρότερο ποτ, θα δείξει πολύ ωραία η αναλογία.
Διαφορετικά αν θα προτιμούσες να είναι μεγαλύτερου μεγέθους, η γλάστρα δεν θα σε βοηθήσει. Θα πρέπει για ένα μεγάλο διαστημα ( ~5 χρόνια ) να την μεταφυτεύσεις σε μεγαλύτερη γλάστρα ή ιδανικά στο χώμα, για να της δώσεις την δυνατότητα να αναπτυχθεί. Πρίν κάνει κάτι τέτοιο όμως, θα πρέπει να φροντίσεις για το nebari, βάζοντας κάποιο υλικό που να ωθήσει την επιμήκυνση των ριζών προς τα οριζόντια πριν ξεκινήσει την κάθοδο, ετσι ώστε όταν την βγάλεις να έχει διαμορφώσει επιφανειακές ρίζες που θα τις αναδείξεις.
Όπως και να χει, τα εσπεριδοειδή είναι εκπληκτικά να τα δουλεύεις. Η μυρωδιά που βγάζουν δεν συγκρίνεται!!
These users thanked the author nadim for the post:
BILLPAN (12 Απρ 2023, 10:49)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Update με σουλούπωμα που έγινε το σκ.

Απλώς έδεσα μεταξύ τους νέους βλαστούς με σκοπό να συμμαζευτεί λίγο η εικόνα του μετά την πρώτη βλάστηση του Μαρτίου και αφαίρεσα ορισμένα φύλλα από δω κι από κει.

Λογικά θα ακολουθήσει καλό κλάδεμα το καλοκαίρι, οπότε και θα υπάρξει καλύτερη διαμόρφωση.

Όπως το δούλευα είδα ότι είχε πάνω του κάτι τεράστια έντομα βαμβακάδας καθώς και μικρότερα, αλλά και διάφορα άλλα έντομα κάτω από κ'αποια φύλλα (μάλλον αφίδες). Καθαρίστηκαν με το χέρι όλα, αλλά μάλλον θα πρέπει να ψεκάσω. Και πέρσι είχα πρόβλημα.

Πάντως θεωρώ ότι αναπτύσσεται καλά...

Φέτος έχει ήδη και τέσσερα λουλουδάκια, ελπίζω να μου κάνει καρπούς.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ Μμπονζάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Jean-Zac έγραψε:
18 Ιουν 2022, 06:52
BILLPAN έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:22

Οι εμπειρότεροι παρακαλώ ας βοηθήσουν ως προς το ζήτημα της διαμόρφωσης, ίσως με κάποιο virtual.

Ευχαριστώ.  




 
 Λεπτός κορμός, έλλειψη δευτερεύουσας διακλάδωσης και λίγος ο χρόνος κατοχής και καλλιέργειας.
Θα διαβάσεις ίσως σε κάποια φόρουμ ότι σε 4-5 χρόνια θα είναι ένα καλό μπονσάι.
Μην τρέφεις αυταπάτες (και εσύ).Θα χρειαστείς τουλάχιστον 10-12 χρόνια (για να μην πώ καλύτερα  15+) καλλιέργειας,
συρματώματος, κλαδέματος και αποφύλλωσης ώστε να μεγαλώσει ο κορμός και να αποκτήσεις αρκετά κλαδιά.
Και όλα αυτά σε μία εκπαιδευτική γλάστρα και όχι σε πότ. Γλάστρα χαμηλή και πλατιά (κάτι σαν ταψί) ώστε οι ρίζες
να αναπτυχθούν οριζόντια και να μεγαλώσει το nebari. Δεν γίνεται ένα μπονσάι από την μια μέρα στην άλλη.

Κόστος για τις συμβουλές
5 λίτρα βενζίνη ή 2 κιλά κεράσια ή 10 κονσέρβες για γάτες.  

 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το virtual!! Για να είμαι ειλικρινής ούτε που φανταζόμουν ότι θα μπορούσε να γίνει κάπως έτσι...

Νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι δεν επιτρέπεται η αποφύλλωση στα καλαμοντίν, είναι λάθος;

Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω στην αγορά training pots σαν αυτές που βλέπουμε στο youtube να χρησιμοποιούν στο εξωτερικό, δηλαδή πλαστικές, χαμηλές και πλατιές γλάστρες, σαν αυτές που περιγράφει ο Jean - Zac. Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να προμηθευτώ; 

Επίσης, στο ύψος που έχει κλαδέψει ο Jean - Zac κλαδεύω και εγώ κάθε φορά. Τα φύλλα κάτω από αυτή την γραμμή που είναι πιο σκουρόχρωμα και μικρά είναι η αρχική βλάστηση που είχε όταν το πήρα. Το "πρόβλημα" είναι ότι η νέα βλάστηση, δηλαδή όλο το τμήμα που αφαίρεσε ο Jean - Zac, βγαίνει πάντα πιο μεγάλη -αν και έχω την εντύπωση ότι με τα διαδοχικά κλαδέματα μειώνεται λίγο-, με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτή η διαφορά στο φύλλωμα. Πιστεύετε ότι πρέπει να κλαδέψω ακόμα πιο χαμηλά το φθινόπωρο/επόμενη άνοιξη για να βελτιωθεί η εικόνα και να είναι πιο ομοιόμορφο το σύνολο; 
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Προ Μμπονζάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

BILLPAN έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:22

Οι εμπειρότεροι παρακαλώ ας βοηθήσουν ως προς το ζήτημα της διαμόρφωσης, ίσως με κάποιο virtual.

Ευχαριστώ.  


 
 Λεπτός κορμός, έλλειψη δευτερεύουσας διακλάδωσης και λίγος ο χρόνος κατοχής και καλλιέργειας.
Θα διαβάσεις ίσως σε κάποια φόρουμ ότι σε 4-5 χρόνια θα είναι ένα καλό μπονσάι.
Μην τρέφεις αυταπάτες (και εσύ).Θα χρειαστείς τουλάχιστον 10-12 χρόνια (για να μην πώ καλύτερα  15+) καλλιέργειας,
συρματώματος, κλαδέματος και αποφύλλωσης ώστε να μεγαλώσει ο κορμός και να αποκτήσεις αρκετά κλαδιά.
Και όλα αυτά σε μία εκπαιδευτική γλάστρα και όχι σε πότ. Γλάστρα χαμηλή και πλατιά (κάτι σαν ταψί) ώστε οι ρίζες
να αναπτυχθούν οριζόντια και να μεγαλώσει το nebari. Δεν γίνεται ένα μπονσάι από την μια μέρα στην άλλη.

Κόστος για τις συμβουλές
5 λίτρα βενζίνη ή 2 κιλά κεράσια ή 10 κονσέρβες για γάτες.  
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
BILLPAN (20 Ιουν 2022, 10:10) • Ioanisu62 (11 Απρ 2023, 15:04)
Rating: 14.29%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ Μμπονζάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ακολουθούν φωτογραφίες μετά το κόντεμα των γυμνών κλαδιών προς βελτίωση του αισθητικού αποτελέσματος. 

Έχω επίσης αφαιρέσει και δύο λαίμαργους βλαστούς από την κορυφή. Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κάποια φύλλα της νέας βλάστησης στην κορυφή είναι αρκετά μεγάλα και ίσως τα αφαιρέσω χάριν συμμετρίας.

Ξέχασα να πω ότι κατά την φετινή μεταφύτευσή του και το ξεκίνημα της εκπαίδευσής του ως bonsai, κλάδεψα όλα τα κλαδιά που εκτείνοτναν προς το μέρος του θεατή από την πλευρά που επέλεξα ως την μπροστινή, προκειμένου να φανεί ο κορμός και η διακλάδωση.

Όπως βλέπετε, ο κορμός παρουσιάζει κάποια φυσική κίνηση σε σχήμα S, που ενδέχεται στο μέλλον να ενισχύσω με συρμάτωμα, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι θα το κάνω γιατί μου αρέσει και το σχήμα σκούπας που έχει τώρα η κόμη και φοβάμαι μήπως με την ενίσχυση του S του κορμού θα αλλάξει η όψη της κόμης, αλλά ίσως πάλι αυτό να διορθώνεται με κλάδεμα για την επαναφορά της συμμετρίας, ή ίσως οδηγηθώ σε κάποιο άλλο στυλ. Άλλωστε αν ενισχύσω το S του κορμού θα χρειαστεί μάλλον να αφαιρέσω κλαδιά που βρίσκονται στο εσωτερικό των καμπύλων, οπότε ούτως ή άλλως θα ακολουθήσει άλλο δρόμο η όλη μορφή.

Οι εμπειρότεροι παρακαλώ ας βοηθήσουν ως προς το ζήτημα της διαμόρφωσης, ίσως με κάποιο virtual.

Ευχαριστώ. 
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Σημειώνω επίσης, σε συμπλήρωση και της ερώτησης του Hfestion, ότι τα νέα φύλλα της κορυφής προέκυψαν τελικά πάλι σχετικά μεγάλα, αλλά όχι όσο την προηγούμενη φορά. Μάλλον θα τα κλαδέψω...

Τέλος, ίσως προσπαθήσω αργότερα με κλάδεμα και συρμάτωμα να διορθώσω λίγο οπτικά την ανισορροπία στην βλάστηση μεταξύ της δεξιάς και της αριστερής πλευράς του κορμού. Εδώ και πάλι θα ήταν χρήσιμες οι συμβουλές σας...

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 33 δευτερόλεπτα:
Βλέπετε επίσης ότι με την νέα βλάστηση γέμισαν αρκετά κάποια κενά που υπήρχαν μετά το κλάδεμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author BILLPAN for the post:
dimitrisf (10 Απρ 2023, 16:59)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Προ Μμπονζάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
08 Ιουν 2022, 23:40
Οι νέα βλάστηση πως είναι???

 
Υγιής και δυνατή, μεγαλώνει κανονικά. Ακόμα είναι μικρά τα νέα φυλλαράκια για να βγάλουμε συμπεράσματα, παρακολουθώ την πορεία τους και θα ενημερώσω. Δεν κάνω κορφολόγημα, σε αυτή τη φάση θέλω να δυναμώσει. Ελπίζω αυτή την φορά που το δέντρο είναι σε πλήρη ηλιοφάνεια να μην ξεφύγουν σε μέγεθος τα φύλλα. Πάντως τα νέα στελέχη (κλαδιά) φαίνεται να έχουν φυσιολογική ανάπτυξη και να μην επιμηκύνονται υπερβολικά... 

 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Προ Μμπονζάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι νέα βλάστηση πως είναι???

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Προ μπονσάι Κιτρέα (Καλαμοντίν) (Citrus Calamondin) και Πρώτα Προβλήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα!! 

Σας παρουσιάζω ένα μικρό καλαμοντίν που προορίζω για μπονζάι.

Το δεντράκι το είχα αγοράσει από ανθοπωλείο πριν 3 χρόνια, φορτωμένο με φρούτα.

Του έκανα αμέσως μεταφορά σε μεγαλύτερη γλάστρα με καινούριο φυτόχωμα γενικής χρήσης, χωρίς να αφαιρέσω το προηγούμενο χώμα. Για δύο χρόνια τα πήγαινε μια χαρά μόνο με πότισμα και αραιό κλάδεμα όταν χρειαζόταν, χωρίς κάτι άλλο ή κάποια οργανωμένη προσπάθεια διαμόρφωσης, αφού τότε δεν σκόπευα να το κάνω μπονζάι. Και τις δύο χρονιές είχε πλούσια ανθοφορία και καρποφορία. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από εκείνη την περίοδο. 

Φέτος αρχές Μαρτίου αποφάσισα να το μετατρέψω σε προ - μπονζάι, αφού είχε μείνει 2 χρόνια σε γλάστρα και πάχυνε λίγο ο κορμός, και έτσι αγόρασα το μικρό πήλινο γλαστράκι ως δοχείο εκπαίδευσης που βλέπετε στις φωτογραφίες και του έκανα μεταφύτευση με μερική αφαίρεση του παλαιού χώματος κατά το 1/3 και χωρίς να πειράξω την ριζόμπαλα, χρησιμοποιώντας πάλι φυτόχωμα γενικής χρήσης.

Όλη την άνοιξη το άφησα στην ησυχία του να προσαρμοστεί, χωρίς να κλαδέψω καθόλου από την νέα βλάστηση για να δυναμώσει. Σε αυτή τη φάση το βλέπετε στην φωτογραφία με τίτλο "πριν το κλάδεμα", όπου είναι το δεντράκι δεξιά του πράσινου σκαμπό. Καθ΄όλη τη διάρκεια της άνοιξης φέτος δεν έδωσε ούτε ένα νέο άνθος, ενώ κάποια νέα κλαδιά επιμηκύνθηκαν πολύ και τα νέα φύλλα ήταν πολύ πιο μεγάλα από πριν με αποτέλεσμα να χαλάει η συνολική εικόνα. Διάβασα ότι η επιμήκυνση των νέων κλαδιών οφείλεται στην έλλειψη αρκετής απευθείας ηλιοφάνειας και πλέον το έχω πολλές ώρες στον ήλιο. Ίσως αυτή να είναι και η αιτία της έλλειψης ανθοφορίας... 

Αρχές Ιουνίου έκανα κλάδεμα συντήρησης και αφού προηγουμένως είχαν ήδη αρχίσει να ανοίγουν νέοι βλαστοί. Όπως θα δείτε και στις σχετικές φωτογραφίες με τίτλο "μετά το κλάδεμα", ορισμένα νέα φύλλα, και συγκεκριμένα στην δεξιά κάτω πλευρά του, έχουν γυρίσει προς τα κάτω. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα ποτίσματος, σήμερα όμως το πρωί κοίταξα καλύτερα τα φύλλα γιατί το πρόβλημα επιδεινωνόταν μέρα με τη μέρα, σε βαθμό που τα προβληματικά φύλλα είχαν κυριολεκτικά "διπλώσει" εντελώς, και από κάτω τους ανακάλυψα μικρά πρασινοκίτρινα αυγά. Έκοψα αμέσως τους προσβεβλημένους βλαστούς και τους πέταξα στον κήπο (μάλλον έπρεπε να τους πετάξω στα σκουπίδια). Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τί μπορεί να είναι και πως αντιμετωπίζεται; Πρέπει να ψεκάσω με κάτι; Στο ίντερνετ είδα ότι μπορεί να είναι φυλλοκνίστης...

Σημειώνω τέλος ότι το δεντράκι όλο τον χρόνο βρίσκεται στο μπαλκόνι ανεξαρτήτως καιρού, ακόμα και με τα φετινά χιόνια, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σκοπεύω να το αφήσω άλλα δύο χρόνια στο δοχείο εκπαίδευσης και ύστερα να το μεταφυτεύσω σε δοχείο μπονζάι με πιο εξειδικευμένο υπόστρωμα. 

 

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Επίσης, θέλω να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι χρειάζεται πιο αυστηρό κλάδεμα το ερχόμενο φθινόπωρο ή την επόμενη άνοιξη για να επιτύχω μεγαλύτερη διακλάδωση και να γεμίσουν κάποια "κενά"...

Έχω ήδη κοντύνει τα κλαδιά χωρίς φύλλα που προέκυψαν μετά το κλάδεμα που φαίνονται στις φωτό και χαλάνε την γενική εικόνα, θα επισυνάψω σύντομα φωτό με την τελική μορφή του δέντρου μετά και το κόντεμα των κλαδιών αυτών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες/συμβουλές!!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση