Σφενδαμος 1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από nadim »

Revolution1925 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 18:16
nadim έγραψε:
13 Μάιος 2022, 16:47

Σίγουρα μπορείς να επιχειρήσεις να του βγάλεις ρίζες σε πιο ψηλό σημείο. Αυτό όχι μόνο θα σου έφτιαχνε το πρόβλημα με το εξόγκωμα, αλλα θα είχες και πολύ καλύτερα ανοιγμένες ρίζες σαν βεντάλια γύρω απο το κορμό, αρα και καλύτερο Nebari.



 
Υπάρχει κάποια τεχνική γιαυτό? Να ενθαρρυνω δηλαδή το δέντρο να βγάλει ρίζες απ το σημείο που θέλω.

Η απλά φυτεύω πιο βαθιά και κάνω τον σταυρό μου να βγάλει σε κάποια χρόνια? 

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Είμαι στην Αριδαία! Το παραπάνω δέντρο το πήρα πριν από 3 χρόνια 40 ευρώ

 
Πρακτικά κάνεις καταβολάδα στο δένδρο σου, όπως θα έκανες σε ένα κλαδί. 

Πάντως προς Αριδαία μεριά έχω ακούσει οτι έχει μερικά πολύ μεγάλα φυτώρια με πολύ υλικό για bonsai
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο στην Ελλάδα να βρεις ποικιλίες διάφορες ένα φυτώριο από ότι ξέρω φέρνει διάφορα πολύ συχνά αλλά τπτ άλλο δεν βρίσκουμε …. Αν ξέρει κανείς τπτ ας μας πει …

Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Rockystef »

nadim έγραψε:
13 Μάιος 2022, 16:47
Όσο για τα Accer γενικά είναι πίκρα η ιστορία, και πράγματι τα πουλάνε χρυσά. Καλύτερα να ψάξεις στο ίντερνετ μήπως βρεις κάποιο σχετικα΄φτηνά εντός Ελλάδας, αλλιώς απο κάποιον μέσα απο εδώ απο την ομάδα ή γνωστό σου να παρεις μερικά κλαδιά. Γενικά εγώ έχω 2 σε πολύ αρχικό στάδιο, και κάθε φορά που τα κλεδεύω τα κλαδιά που μένουν προσπαθώ να τα ριζώσω. Οπότε αν κάποια στιιγμή γίνει workshop της ομάδας και έχω μερικά που να έχουν ριζώσει θα μπορούσα να σου φέρω.

 
Καταρχάς δεν ήξερα ότι γίνονται workshop της ομάδας. Πολύ ευχάριστο νέο! Πολύ θα χαρώ να συμμετέχω σε κάποιο μελλοντικό!

Όσο αφορά την αγορά εννοείται πως αν μπορώ να προμηθευτώ από μέλος της ομάδας θα το προτιμούσα. Αλλά δεν γνωρίζω ποιοι διαθέτουν :doh:

Και ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία να φέρεις δικά σου κλαδάκια σε μολλοντικό workshop!!! :)
 

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Revolution1925 »

nadim έγραψε:
13 Μάιος 2022, 16:47

Σίγουρα μπορείς να επιχειρήσεις να του βγάλεις ρίζες σε πιο ψηλό σημείο. Αυτό όχι μόνο θα σου έφτιαχνε το πρόβλημα με το εξόγκωμα, αλλα θα είχες και πολύ καλύτερα ανοιγμένες ρίζες σαν βεντάλια γύρω απο το κορμό, αρα και καλύτερο Nebari.


 
Υπάρχει κάποια τεχνική γιαυτό? Να ενθαρρυνω δηλαδή το δέντρο να βγάλει ρίζες απ το σημείο που θέλω.

Η απλά φυτεύω πιο βαθιά και κάνω τον σταυρό μου να βγάλει σε κάποια χρόνια? 

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Είμαι στην Αριδαία! Το παραπάνω δέντρο το πήρα πριν από 3 χρόνια 40 ευρώ

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από nadim »

Ωπα που είναι αυτό το φυτώριο να περάσουμε να "ριξουμε" μια ματιά;;;!!!

Εναέριες καταβολάδες ξεκινάς απο Μάϊο που αρχίζουν οι πιο ζεστές μέρες και τα δένδρα έχουν μεγάλη κίνηση χυμών προς τα φύλλα. Οπότε είσαι μια χαρά. Αν έχεις κάνει καλή δουλειά, σε 2-3 μήνες θα έχεις έτοιμες ρίζες.

Σίγουρα μπορείς να επιχειρήσεις να του βγάλεις ρίζες σε πιο ψηλό σημείο. Αυτό όχι μόνο θα σου έφτιαχνε το πρόβλημα με το εξόγκωμα, αλλα θα είχες και πολύ καλύτερα ανοιγμένες ρίζες σαν βεντάλια γύρω απο το κορμό, αρα και καλύτερο Nebari.

Επίσης μπορείς να "φας" σιγα σιγα το καρούμπαλο, σταδιακά με τον καιρό, και κάποια στιγμή να έχει εξαφανιστεί. Και τα δύο έχουν πολλές πιθανότητες να φέρουν το αποτέλεσμα που θες.

Όσο για τα Accer γενικά είναι πίκρα η ιστορία, και πράγματι τα πουλάνε χρυσά. Καλύτερα να ψάξεις στο ίντερνετ μήπως βρεις κάποιο σχετικα΄φτηνά εντός Ελλάδας, αλλιώς απο κάποιον μέσα απο εδώ απο την ομάδα ή γνωστό σου να παρεις μερικά κλαδιά. Γενικά εγώ έχω 2 σε πολύ αρχικό στάδιο, και κάθε φορά που τα κλεδεύω τα κλαδιά που μένουν προσπαθώ να τα ριζώσω. Οπότε αν κάποια στιιγμή γίνει workshop της ομάδας και έχω μερικά που να έχουν ριζώσει θα μπορούσα να σου φέρω.
These users thanked the author nadim for the post (total 2):
Rockystef (13 Μάιος 2022, 16:58) • Revolution1925 (13 Μάιος 2022, 18:09)
Rating: 14.29%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Rockystef »

Revolution1925 έγραψε:
13 Μάιος 2022, 11:56
Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Εχθές πέρασα απ το φυτώριο και είχε 2-3 δεντράκια σχεδόν ίδια σε μέγεθος κορμού ίσως και μεγαλύτερο. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην τα πάρω. Αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατηθώ για πολύ!


 
Κάτι μου λέει ότι δε θα γλιτώσουν :P

Αλλά να κάνω μια απορία γιατί κι εγώ το χω άχτι να αποκτήσω ένα. Βρίσκω σφενδάμια με λεπτό και ψηλό κορμό (πχ 1-1.5 μέτρο) σε τιμές που ξεκινούν από 60 ή και παραπάνω. Αναρωτιέμαι, όντως σε αυτή την τιμή παίζουν τα άτιμα; Και αν θες να κάνεις μπονζάι αυτό είναι το αρχικό υλικό και μετά δουλεύεται ή πρέπει να βρω εξαρχής ... "κοντόχοντρο"? 
 
 

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Όντως το συγκεκριμένο έχει τον χοντροτερο κορμό σε σχέση με τα άλλα.
Το 'πρόβλημα' του είναι ότι λίγο πιο πάνω απ την βάση του δέντρου έχει ένα τεράστιο 'καρουμπαλο'. Μάλλον είναι το μέρος που έγινε το μπόλιασμα.
Θα το βγάλω με την πρώτη ευκαιρία μια φώτο να το δείτε.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος, τεχνική, να κόψω η να διορθώσω αυτήν την ατέλεια. Η πρώτη σκέψη μου ήταν να θάψω το δέντρο πιο βαθιά με σκοπό να χαθεί η ατέλεια η έστω να γίνει η 'βαση' του δέντρου. Αυτό όμως θα έχει σαν αποτέλεσμα το δέντρο να πρέπει να είναι σε βαθιά γλάστρα και να ελπίζω ότι με τα χρόνια θα βγάλει ρίζες πιο πάνω. Δεν ξέρω αρχάριος είμαι και μπορεί να λέω και βλακιες.
Αν έχετε κάτι στο νου σας με χαρά να το ακούσω.

Εννοείτε πως το δέντρο δεν είναι παρατημένο. Όπως φαίνεται έχω κάνει προσπάθεια για καταβολαδα στο ένα του κλαδι. Αν με το καλό πετύχει του χρόνου θα κοπεί το κλαδί που θα μείνει πιο χαμηλά και θα αρχίσω να διαμορφώνω το δέντρο όσο μπορώ.

Να ρωτήσω κάτι. Ποια είναι η ή κατάλληλη εποχή να κόψω την εναέρια καταβολαδα? Δεν ξέρω αν έχει βγάλει ρίζες ακόμα αλλά σε περίπτωση που έχει μπορώ να κόψω τώρα η όχι?

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Εχθές πέρασα απ το φυτώριο και είχε 2-3 δεντράκια σχεδόν ίδια σε μέγεθος κορμού ίσως και μεγαλύτερο. Με το ζόρι κρατήθηκα να μην τα πάρω. Αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κρατηθώ για πολύ!

Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Rockystef »

Πολύ ωραία τα σφενδιάμια σου! Κι εγώ θα ήθελα να έχω ένα πολύ! Ίσως και να ναι η επόμενη αγορά μου ένα. Πάντως θα συμφωνήσω πως συγκριτικά με τα υπόλοιπα και κρίνοντας από τις φωτογραφίες, αυτό μου φαίνεται το πιο όμορφο με πολύ ενδιαφέρουσα κίνηση και κορμό! :)

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από nadim »

Νομίζω οτι το συγκεκριμένο αξίζει να του δώσεις πολύ μεγαλύτγερη σημασία σε σχέσει με τα υπόλοιπα. Απο τις φωτογραφίες δείχνει να έχει μεγάλο κορμό και με πολύ ωραία κίνηση!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Εδώ πως είναι σήμερα. Το συγκεκριμένο δεντράκι έχω παρατηρήσει ότι δεν αντέχει καθόλου τον ήλιο. Το είχα σε σκιερό μέρος και πριν καμιά βδομάδα το έβαλα με τα άλλα δέντρα μου στην αυλή σε μέρος που τα βλέπει ο ήλιος κάνα 2 ώρες το απόγευμα. Σε δύο μέρες μέσα κάηκαν πολλά απ τα φύλλα του και έτσι το ξαναέβαλα σε σκιά.
Αυτό το δέντρο το έχω για να κάνω πειράματα
IMG_20220512_150523.jpg
 
IMG_20220512_150536.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Revolution1925 for the post:
nadim (13 Μάιος 2022, 09:51)
Rating: 7.14%

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από marios »

Καλη επιτυχία εύχομαι.

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Σφενδαμος 1

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Εδώ είναι το πρώτο απ τα τέσσερα σφενδαμια που κρατάω.
Αυτό αγοράστηκε από φυτώριο της περιοχής πριν 3 χρόνια. Δέντρο με αρκετά μεγάλα κλαδιά που προσπαθώ σε αυτά τα χρόνια να το μικραίνω λίγο. Φέτος αποφάσισα να κάνω και μια εναέρια καταβολαδα. Είναι η δεύτερη προσπάθεια μου για καταβολαδα ( η πρώτη σε σφενδαμο) και ελπίζω να πάει καλά. 

Το δέντρο έχει πολύ δουλειά μπροστά του και οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχουμενη. 

Φυτοχωμα περλιτη 50-50 και αυτό! 
IMG_20220321_144156.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση