Μπονσαϊ

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχέδιο απλά εγώ αποφάσισα να το κάνω απλά με ένα σίδερο γιατί από κάτω είναι κλειστό οπότε αν χρειαστεί να μπορώ να το βγάλω το φυτό ή να το ποτίζω πιο εύκολα , γιατί και εγώ το σκέφτηκα αυτό απλά είπα να βάλω το σίδερο για να μπορωω να έχω πιο ελεύθερη πρόσβαση μέσα στο κουτί μιας και από κάτω το εχω κλειστώ!!!

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα και πάλι,

Εγώ το σκεφτόμουν τελείως διαφορετικά στο μυαλό μου όταν σου το πρότεινα.
Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις πολύ πιο εύκολα απλά βάζοντας ένα οριζόντιο ξύλο στη μέση της στέγης. Σου έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάκι για να σου εξηγήσω τι εννοώ.
Drawing2.jpg
 
Drawing3.jpg
 
Drawing1.jpg
 Το μεμβράνη μπορείς να την πιάσεις εύκολα πάνω στα ξύλα με πινέζες ή καρφάκια.

Σε κάθε περίπτωση σου ξαναλέω οτι έτσι το σκέφτομαι και θα το έκανα εγώ.
Εσύ μπορεί να σκεφτείς και να βρείς κάτι πολύ καλύτερο. Έτσι και αλλιώς και όπως το είχες κάνει μια χαρά ήταν. Απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε και η χαρά της δημιουργίας.

Καλή συνέχεια!
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Όταν κάνω την στέγη διρριχτη δεν θα πειράζει που που θα έχει κενα η στέγη, εννοώ δεν θα επηρεαστεί από το κρύο σωστά ;;
Έχω βάλει ένα σίδερο στην μέση για να κάνει αυτό το ύψωμα !!! 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Κατάλαβα κατάλαβα !! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!! Με βοηθάνε απίστευτα πολύ !!

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Εγώ στη θέση σου θα έκανα τη στέγη διρριχτη για να μην έχεις θέμα με τη βροχή. Έτσι κι αλλιώς απ' ότι φαίνεται το έχεις με την κατασκευή ... Δε θα σου είναι κάτι δυσκολο αυτή η μετατροπή. Πολύ ωραία δουλειά μπράβο!!! Καλή συνέχεια!
IMG_20210127_171334.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Hfestion »

Πρόσεξε με τα πολλά νερά την οροφή του θερμοκηπίου σου. Αν το έχεις έξω έξω στο μπαλκόνι και βρέχετε πολύ το βλέπω για ενυδρείο.

Χαχαχαχαχα αστειεύομαι, απλά αν βρέξει τσέκαρε το.

Πολύ ωραίο μπράβο!!!

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Τέλεια ευχαριστωωωωω

 
 
 
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Sim62 »

Αργύριος έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:19
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την υποδοχή !! Αυτά που γιαλιζουν πάνω στο φυτό είναι σκόνη !! Όταν είχα πάει να τα αγοράσω το ανθοπωλείο λόγο Χριστουγέννων τα είχε στολισμένα και είχε ρίξει λίγη χρισοσκόνη για να γιαλιζει !!

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Όσο για το θερμοκήπιο το βλέπετε καλό ;; Είναι σωστό έτσι ή χρειάζεται η σκεπή αντί να είναι επίπεδη να κάνει μια καμπύλη για να τρέχουν τα νερά ;;


 

 
Μια χαρά είναι !!

 

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την υποδοχή !! Αυτά που γιαλιζουν πάνω στο φυτό είναι σκόνη !! Όταν είχα πάει να τα αγοράσω το ανθοπωλείο λόγο Χριστουγέννων τα είχε στολισμένα και είχε ρίξει λίγη χρισοσκόνη για να γιαλιζει !!

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Όσο για το θερμοκήπιο το βλέπετε καλό ;; Είναι σωστό έτσι ή χρειάζεται η σκεπή αντί να είναι επίπεδη να κάνει μια καμπύλη για να τρέχουν τα νερά ;;


 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από thanos75 »

καλησπέρα και καλώς ήρθες!
διακρίνω καλά κάτι άσπρα στίγματα πάνω στα φύλλα των φυτών σου; Αν ναι, θα πρέπει να το δείξεις σε κάποιον γεωπόνο γιατί μπορεί να είναι κάτι κακό. Δείχνει σαν ψώρα, αλλά επειδή γυαλίζουν τα φύλλα και φαίνονται τα ασπράκια και στο χώμα μπορεί να είναι πρόβλημα της φωτογραφίας και να κάνω λάθος. Βγάλε μια πιο κοντινή φωτογραφία να το δουν και άλλοι πιο ειδικοί εδώ. Εκτός αν με ξεγελάει, οπότε όλα καλά!

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Αυτό είναι το θερμοκήπιο που έφτιαξα!! Έχω τρυπήσει λίγο γύρω γύρω ώστε να παίρνει οξυγόνο και είναι προστατευμένο πολύ καλά από βοριάδες και κρύα !! Χρειάζεται κάτι άλλο ή το βλέπετε κομπλέ ;;
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Έχω φτιάξει ένα αυτοσχέδιο προς το παρόν , μόλις φτιάξω αυτό που έχω ετοιμάσει και είναι έτοιμο εννοείται πως θα βγάλω φωτογραφίες να στείλω

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Hfestion »

Ναι, θεωρώ ότι ένα αυτοσχέδιο θερμοκηπίο θα είναι ότι πρέπει. Προσοχή όμως στο πότισμα να μην στεγνώσει το χώμα αλλά και να μην κρατάει νερό από κάτω το pot.
Περιμένουμε φωτογραφίες από το θερμοκηπίο σου.
Ακόμα φωτογραφιες με ουδέτερο φόντο, από αρκετές γωνίες και το δέντρο στο ύψος των ματιών βοηθάει για μελλοντικό virtual.

Καλή συνέχεια!!

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

ωραια ωραια τοτε σας ευχαριστω !!!! Για οποιαδηπουτε αλλη απορια θα ξανα στειλω να μου εξηγησετε !!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Sim62 »

Μιας και είσαι νέο μέλος του φόρουμ να το ξαναπούμε.
Η επινόηση bonsai εσωτ. χώρου είναι καθαρά εμπορική για να σου πουλάνε αυτό που θέλουν, στη συνέχεια και αφού το έχεις συνέχεια μέσα στο σπίτι να το χάνεις και να ξαναγοράζεις. Εμένα ωραία δουλειά μου φαίνεται. Για αυτούς όμως, όχι για σένα. Μπορεί να το κάνουν επίτηδες ή μπορεί να είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο παρότι "επαγγελματίες του είδους". Ο όρος Bonsai ή φυτό γενικότερα εσωτ. χώρου αναφέρεται αποκλειστικά σε συνθήκες θερμοκηπίου και όχι σαλονιού ή δωματίου. Δύο πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
Το φυτό σου είναι μία Carmona microphylla (Fukien tree) και το όνομα του προέρχεται από τον τόπο καταγωγής του Fukien ή Fujian, Κίνα.
Συγκαταλέγεται στα τροπικά φυτά και ως εκ τούτου χρειάζεται θερμοκρασίες από 15-18 βαθμούς κελσίου και άνω για να αναπτύσσεται σωστά. Όχι όμως μέσα στο σπίτι αλλά έξω, για αυτό και σκέφθηκες πολύ σωστά την δημιουργία ενός μίνι θερμοκηπίου το οποίο όμως θα πρέπει να αερίζεται καλά. Προστασία χρειάζεται τον χειμώνα. Την άνοιξη, το καλοκαίρι και το μεγαλύτερο μέρος του φθινοπώρου μπορεί και πρέπει να βρίσκεται έξω γιατί στη χώρα μας οι θερμοκρασίες αυτές τις περιόδους είναι κατάλληλες.
Μεταφύτευση από τα μέσα της άνοιξης και μετά.
 

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

ωραια σκεφτηκα τοτε να φτιαξω ενα αυτοσχεδιο θερμοκηπειο με καφασι που θα το τυλιξω γυρω γυρω με ναιλον ετσι ωστε να το βγαλω στο μπαλκονι και να περνει φως απο τον ηλιο και να προστατευεται απο τον αερα και τις βροχες !! Μεσα Μαιου με αρχες Ιουνιου θα το κανω μεταφυτευση !!!! Σαν ιδεα με το θερμοκηπειο συμφωνειτε ?? Ωστε να φυγει μεσα απο τον χωρο του σπιτιου

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν υπάρχουν φυτά εσωτερικου χώρου, υπάρχουν φυτά τροπικα. Το αν το τροπικό κλίμα υπό προϋποθέσεις μοιάζει με το κλίμα εσωτερικου χώρου είναι απλά μια σύμπτωση κατά την γνώμη μου.
Δεν ξέρω τι κλίμα έχει εκεί που βρίσκεσαι, όμως να ξέρεις ότι το χώμα που κατοικεί το δεντράκι σίγουρα κάποια στιγμή θα δημιουργήσει προβλήματα.
Και γι αυτό με την πρώτη ευκαιρία θα πρέπει να γίνει μεταφύτευση.
Αν ήταν δικό μου θα του έκανα μεταφύτευση μέσα Μαΐου με αρχές Ιουνίου.

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

τι εννοειται οτι θα πρεπει να ζησει εκτος ; Εκτος σπιτιου ; Δεν ειναι εσωτερικου τυπου ; Και επισης επειδη στο νησι που μενω εχουμε πολους βοριαδες και ασχημους καιρους το εχω μεσα στο δωματιο μου διπλα στο παραθυρο ωστε να παιρνει και τον αερα του και να προστατευεται απο τον ασχημο καιρο. Επισης το γνωριζω οτι πρεπει το πασχα να το κανω μεταφυτευση. Αλλα δεν καταλαβα γιατι πρεπει να το βγαλω εκτος δεν καταλαβα .
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Εαν θες να σου ζήσει αυτό το δεντράκι. Θα πρεπει να εχεις εκτος σπιτιου μακρια απο τους βοριάδες.
Τωρα τον χειμωνα θα το ποτίζεις μονο οταν θα χρειαζεται. Την ανοιξη να κανεις μεταφύτευση!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Αργύριος
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Ιαν 2021, 17:04
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπονσαϊ

Δημοσίευση από Αργύριος »

Το έχω αγορασμένο δύο μέρες και έχουν αρχίσει κάποια φύλλα του να κιτρινίζουν !! Πήρα τηλ το ανθοπωλείο που το αγόρασα και μου είπε ότι προσπαθεί να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον και με την κατάλληλη φροντίδα θα ξανά βγουν πράσινα !! Θέλω και την δική σας γνώμη για αυτό κιόλας έγινα μέλος εδώ !! Και επίσης τα κίτρινα φύλλα να τα κόβω ή θα πέφτουν μόνα τους ;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση