Αγριελιά νο 5

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε Γιώργο,

εξαιρετικό εύρημα κατά την ταπεινή μου άποψη από άποψη κίνησης κορμού και κωνικότητας. Δεν μπορούμε από τις φωτογραφίες να δούμε το nebari (μάλλον είναι θαμένο), αλλά εφόσον ήταν γιαμαντόρι κι όχι καταβολάδα φαντάζομαι ότι θα είναι εξίσου σπουδαίο. Κατά τα άλλα, η ημιελικοειδής κίνηση του κορμού, η γερασμένη-σκασμένη επιφάνειά του, δίνουν τόνους δραματικότητας και προσθέτουν πολλά χρόνια ταλαιπωρίας στο δέντρο σου. Στοιχεία πολύ θετικά κατά τις βασικές αρχές του bonsai..!

Ως προς την ανάπτυξή του και την μελλοντική του διαμόρφωση, εφόσον έχει εγκατασταθεί και εγκλιματιστεί το φυτό στην νέα του θέση, με υγιές και πλούσιο ριζικό σύστημα, θα σε τρελάνει με την βλαστικότητά του, από σημεία τομής, από παλιά κλαδιά, από τον κορμό, από την ρίζα... Μοιάζει να υπακούει πειθήνια στο γνωστό σύνθημα της εξέδρας "Ντου από παντού"!!! :-)

Κατά την γνώμη μου, είναι αρκετά σημαντικό να έχεις ένα συγκεκριμένο και ξεκάθαρο όραμα για την πορεία που θέλεις να δώσεις στην ελιά σου, γιατί με τόση νέα βλάστηση που θα σου δίνει διαρκώς, είναι πολύ εύκολο να παρασυρθείς ή να μπερδευτείς. Εγώ ένιωσα αρκετές φορές αυτό το γλυκό μπέρδεμα, βλέποντας 10-15-20 νέα φυλλαράκια σε διάφορα σημεία, "από την κορφή μέχρι τα νύχια", μη ξέροντας τι να πρωτοκόψω. Άρα, το να έχεις ένα σκίτσο στο μυαλό σου, ή σε χαρτί, ή μία φωτογραφία του προτύπου που θέλεις να ακολουθήσεις, ξεκαθαρίζει πολύ γρήγορα τις επιλογές.

Αν το δει κανείς από την αντίθετη πλευρά, για τον ίδιο ακριβώς λόγο, η ελιά σου δίνει το περιθώριο να κάνεις λάθη, ή να αλλάξεις γνώμη ως προς το στυλ που θέλεις να της δώσεις. Δηλαδή μπορεί να ξεκινήσεις με ένα σχέδιο στο μυαλό σου σήμερα, και στην πορεία των επόμενων ετών μπορείς διαδοχικά να υπηρετήσεις πολλά άλλα σχέδια ή παραλλαγές. Εξαίσιο δέντρο, ευλογημένο...

Εύχομαι να απολαύσεις το ταξίδι μαζί της. Καλή συνέχεια!
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (23 Οκτ 2020, 16:17)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από geokorg »

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν σε βιάζει τίποτα, εξάλλου τώρα μεταφέρθηκε σε νέο pot, οπότε φαντάζομαι ότι την άνοιξη θα πετάξει από παντού και θα σου μιλήσει και μόνη της.
Έχει (αν βλέπω καλά) ακόμα και shari να ανακαλύψεις...
Θα γίνει ένα πολύ ωραίο δεντράκι. Καλό δρόμο!
 
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από Giorgos G. »

geokorg έγραψε:
21 Οκτ 2020, 18:12
Γιώργο ιδού μερικές φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν την έμπνευση σου. Γενικά το δεντράκι είναι πολύ ωραίο, με τέλειο κορμό, ωραία κίνηση και σαφώς έχει προοπτικές για κάτι πανέμορφο
γιατί όχι και semi cascadec

Γενικά από όσο καταλαβαίνω θέλει προσοχή στο να αποφασίσεις/φροντίσεις την δημιουργία/εξελιξη νέων  βλαστών που να είναι διαμορφωσιμοι με συρμάτωμα (οι υπάρχοντες χοντροί κλάδοι, δύσκολα διαμορφώνονται) και επίσης στο λεγόμενο ramification (1η, 2η, 3η διακλάδωση) που θα σου δώσει τα πυκνά συννεφάκια του φυλλώματος.
Κάτι άλλο που μάλλον θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, είναι η αναλογία πράσινου και κορμού. Οι Ισπανοί έχουν την άποψη, λίγο φύλλωμα σε αναλογικά κυρίαρχο κορμό (χωρίς να είναι βέβαια η μοναδική επιλογή):
 

 
ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου, μου δίνεις ιδέες.

επειδή και εγώ πιστεύω ότι το δέντρο έχει προοπτικές για να γίνει πανέμορφο, προβληματίζομαι και προσπαθώ να βρω την πλέον κατάλληλη διαμόρφωση. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε το πάω συντηρητικά (αρχάριος ων), να δω τι κλαδια θα δώσει τον επόμενο χρόνο για να δω τις (επιπλέον) επιλογές που θα έχω. Επίσης δεν θέλω ακόμη  να κόψω κάποια από τα χοντρά κλαδια που δεν λυγίζουν μέχρι να καταλήξω ποια θα χρειαστούν.

Η ισπανική άποψη πάντα μου άρεσε αλλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο δέντρο θα δείξει καλύτερα με πιο κλασσική διαμόρφωση, αντίστοιχη αυτής των δέντρων στις δύο πρώτες φωτό που ανέβασες. Το στυλ semicascade επίσης δεν θα έλεγα ότι με ενθουσιάζει στο συγκεκριμένο δέντρο, άλλωστε στην προηγούμενη γλάστρα είχε κλίση για semicascade αλλά το σήκωσα προς τα πάνω.

ο χρόνος είναι σύμμαχος, και ο καιρός θα δείξει


 
 
 


 
 
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
geokorg (23 Οκτ 2020, 13:28)
Rating: 7.14%

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από geokorg »

Γιώργο ιδού μερικές φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν την έμπνευση σου. Γενικά το δεντράκι είναι πολύ ωραίο, με τέλειο κορμό, ωραία κίνηση και σαφώς έχει προοπτικές για κάτι πανέμορφο.
a.png
 
b.jpg
 
γιατί όχι και semi cascade
c.jpg
Γενικά από όσο καταλαβαίνω θέλει προσοχή στο να αποφασίσεις/φροντίσεις την δημιουργία/εξελιξη νέων  βλαστών που να είναι διαμορφωσιμοι με συρμάτωμα (οι υπάρχοντες χοντροί κλάδοι, δύσκολα διαμορφώνονται) και επίσης στο λεγόμενο ramification (1η, 2η, 3η διακλάδωση) που θα σου δώσει τα πυκνά συννεφάκια του φυλλώματος.
Κάτι άλλο που μάλλον θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, είναι η αναλογία πράσινου και κορμού. Οι Ισπανοί έχουν την άποψη, λίγο φύλλωμα σε αναλογικά κυρίαρχο κορμό (χωρίς να είναι βέβαια η μοναδική επιλογή):
1.png
 
2.png
 
3.png
 

 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα μόλις είδα τη δεύτερη εικόνα μου ήρθε κατευθείαν ένα screenshot που είχα κρατήσει. Δεν έχω εμπειρία βέβαια αλλά στην δείχνω.
Screenshot_2020-09-08-20-46-56.png
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Rango for the post:
Giorgos G. (21 Οκτ 2020, 16:09)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Αγριελιά νο 5

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Αγριελία γιαμαντόρι, δύο σχεδόν χρόνια από τη συλλογή της. Μέχρι πριν λίγες ημέρες την είχα σε κλασική γλάστρα, τώρα μεταφέρθηκε σε μεγαλύτερο και ρηχότερο ποτ μαζί με τη ριζόμπαλα για να δυναμώσει. Επίσης τη σήκωσα πιο όρθια, μου φαίνεται ότι ταιρίαζει περισσότερο. Αφαίρεσα τα κλαδια που φύτρωναν διπλά και τριπλά από το ίδιο σημείο, ελάφρωσα μερικά και μάλλον θα την αφήσω να αναπτυχθεί ελεύθερα για ένα χρόνο. 

έχει ύψος 55 εκατοστά

το υπόστρωμα που πρόσθεσα είναι χαλίκι, ποταμίσια άμμος, φυλλόχωμα και χώμα από ένα κτήμα στα ημιορεινά που μου φαίνεται πολύ εύφορο 

Θα ήθελα να είχα απόψεις για την μελλοντική διαμόρφωσή της. 

ευχαριστώ
DSC05450.JPG
 
DSC05446.JPG
 
DSC05445.JPG
 
DSC05447.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση