Acer paplatum no.1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Acer paplatum no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
12 Οκτ 2020, 09:44
Γεια σου βρε Hfestion με τα ωραία σου!

Και μόνο η υπομονή σου 4 χρόνια τώρα για να πάρεις κάτι από ένα φυτό που αρκιβοπλήρωσες, είναι αξιέπαινη. Αυτά ως μάθημα σε όλους μας (νεότερους και παλαιότερους) που στο βωμό της αγάπης μας για αυτό το είδος ενασχόλησης, έχουμε όλοι πληρώσει το κατιτίς μας σε δέντρα που εξαρχής δεν ήταν κατάλληλα για να εξασκήσουμε την τέχνη που μας γοητεύει. Φαντάζομαι πόσο λεπτός θα ήταν τότε ο κορμός, κρίμα που δεν έχεις φωτογραφία... Ωστόσο, τώρα στην βάση του πρέπει να έχει μία διάμετρο 4-5 εκατοστά, σωστά?

Εν τω μεταξύ, το ξυλοκιβώτιο με τρέλανε! Τί τραβάμε κι εμείς οι "χορεύτριες" που έλεγε κι ο Λάκης... Για να μην υπάρχουν φθηνά πλαστικά γλαστράκια εκπαίδευσης, είμαστε αναγκασμένοι να καταφεύγουμε σε πατέντες με ότι υλικά υπάρχουν διαθέσιμα. Έχει κι αυτό την γοητεία του βέβαια... Είναι φορές όμως που θα προτιμούσα να μπορώ να δώσω 2-3€ για ένα γλαστράκι πλαστικό (τόσο έχουν...) παρά να παιδεύομαι με την πεθερά διαπραγματευόμενος την απόκτηση του παλιού συρταριού της κομότας της γιαγιάς..! "-Μα, το έχουμε στο υπόγειο 15 χρόνια και μας πιάνει τον τόπο, άδειο...", "-Βρε παιδί μου, είναι μασίφ, αντίκα το έπιπλο, κρίμα είναι να του πάρεις το συρτάρι για να το κάνεις γλάστρα, να σου δώσω εγώ μία γλάστρα πλαστική που μου περισσεύει?"

Εν πάση περιπτώση, νομίζω ότι το δεντράκι σου το έφερες σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, για να αρχίσεις να του κάνεις τις πρώτες επεμβάσεις διαμόρφωσης. Αν και δεν είχα ποτέ ένα acer, ωστόσο το υλικό που έχω δει κατά καιρούς με έχει γοητεύσει.  Νομίζω ότι το δεξί πιο χοντρό κλαδί θα το αφαιρούσα με εναέρια καταβολάδα (φαντάζομαι αυτό εννοούσες κι εσύ...) δίνοντας στο δέντρο πολύ καλύτερη κωνικότητα. Επίσης, κάτι που είδα πρόσφατα και γι' αυτό το θυμάμαι, ήταν στο βιντεάκι που ακολουθεί η τύπισα να δημιουργεί ένα υπέροχο cascade από ένα acer που έχει ομοιότητες με το δικό σου. Αν και συνήθως όταν σκεφτόμαστε το συγκεκριμένο είδος, ο νους μας πάει στα τεράστια δέντρα του Walter Pall, οπότε ένα cascade μοιάζει μάλλον ανατρεπτικό ή αντικομφορμιστικό! Όμως, για το νατουραλιστικό ρυθμό του κ. Walter Pall, χρειάζεται ένα δέντρο με συγκεκριμένες προδιαγραφές, τις οποίες το συγκεκριμένο δέντρο δεν έχει και για να τις αποκτήσει χρειάζονται περισσότερα χρόνια απ' όσα λογικά διαθέτουμε εμείς ως υπόλοιπο προσδόκιμου ζωής!

Άρα, όπως έλεγε κι η γιαγιά μου, όταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, φτιάξε λεμονάδα. Δηλαδή, πρέπει να λειτουργούμε όλοι μας με όραμα (Ναι,...) αλλά και με λογισμό. Που πάει να πει, πως πρέπει να είναι ρεαλιστικά εφικτό αυτό που οραματιζόμαστε για το δέντρο. Αν δεν μπορεί να γίνει ένα υπέροχο τεράστιο δέντρο σε formal upright ρυθμό, μήπως μπορεί αν γίνει ένα φανταστικό μικρό cascade? Έτσι κι αλλιώς, εμείς να το αγαπάμε θέλουμε, να το φροντίζουμε, να το βλέπουμε να μεγαλώνει και να ομορφαίνει για πολλά χρόνια μία μικρή γωνιά στον κήπο μας, σωστά?



Σε κάθε περίπτωση, μπράβο για την μέχρι σήμερα πορεία, και καλή συνέχεια.

 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είμαι πολύ προσεκτικός με είδη που δεν γνωρίζω πως συμπεριφερονται.
Όσο για μελλοντική διαμόρφωση, θεωρώ πως ακόμα είναι νωρίς. Πάντως όλα δείχνουν πως θα κινηθώ σύμφωνα το το σχέδιο του κυρίου JZ. 

Προστέθηκε μετά από 39 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:41
.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου 

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 52 δευτερόλεπτα:
Harris έγραψε:
13 Οκτ 2020, 12:55
Χαχαχα την κομότα της Γιαγιάς!!! Να εισαι καλα βρε Νικόλα γέλασα!!!

Ωραίο μεγάλο δέντρο. Με πολλες καταβολάδες θα φτιάξεις ενα πολυ ωραιο δασάκι. Αυτό να το αφήσεις να φτιάχνεις δεντράκια!!! :)

 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!! Ναι αυτό το δέντρο το έχω για μάνα, όμως σε βάθος χρόνου σίγουρα θα μου δωσει κάτι καλό 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Acer paplatum no.1

Δημοσίευση από Harris »

Χαχαχα την κομότα της Γιαγιάς!!! Να εισαι καλα βρε Νικόλα γέλασα!!!

Ωραίο μεγάλο δέντρο. Με πολλες καταβολάδες θα φτιάξεις ενα πολυ ωραιο δασάκι. Αυτό να το αφήσεις να φτιάχνεις δεντράκια!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Acer paplatum no.1

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
Νικολας72 (13 Οκτ 2020, 08:38) • Hfestion (13 Οκτ 2020, 18:17)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Acer paplatum no.1

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γεια σου βρε Hfestion με τα ωραία σου!

Και μόνο η υπομονή σου 4 χρόνια τώρα για να πάρεις κάτι από ένα φυτό που αρκιβοπλήρωσες, είναι αξιέπαινη. Αυτά ως μάθημα σε όλους μας (νεότερους και παλαιότερους) που στο βωμό της αγάπης μας για αυτό το είδος ενασχόλησης, έχουμε όλοι πληρώσει το κατιτίς μας σε δέντρα που εξαρχής δεν ήταν κατάλληλα για να εξασκήσουμε την τέχνη που μας γοητεύει. Φαντάζομαι πόσο λεπτός θα ήταν τότε ο κορμός, κρίμα που δεν έχεις φωτογραφία... Ωστόσο, τώρα στην βάση του πρέπει να έχει μία διάμετρο 4-5 εκατοστά, σωστά?

Εν τω μεταξύ, το ξυλοκιβώτιο με τρέλανε! Τί τραβάμε κι εμείς οι "χορεύτριες" που έλεγε κι ο Λάκης... Για να μην υπάρχουν φθηνά πλαστικά γλαστράκια εκπαίδευσης, είμαστε αναγκασμένοι να καταφεύγουμε σε πατέντες με ότι υλικά υπάρχουν διαθέσιμα. Έχει κι αυτό την γοητεία του βέβαια... Είναι φορές όμως που θα προτιμούσα να μπορώ να δώσω 2-3€ για ένα γλαστράκι πλαστικό (τόσο έχουν...) παρά να παιδεύομαι με την πεθερά διαπραγματευόμενος την απόκτηση του παλιού συρταριού της κομότας της γιαγιάς..! "-Μα, το έχουμε στο υπόγειο 15 χρόνια και μας πιάνει τον τόπο, άδειο...", "-Βρε παιδί μου, είναι μασίφ, αντίκα το έπιπλο, κρίμα είναι να του πάρεις το συρτάρι για να το κάνεις γλάστρα, να σου δώσω εγώ μία γλάστρα πλαστική που μου περισσεύει?"

Εν πάση περιπτώση, νομίζω ότι το δεντράκι σου το έφερες σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, για να αρχίσεις να του κάνεις τις πρώτες επεμβάσεις διαμόρφωσης. Αν και δεν είχα ποτέ ένα acer, ωστόσο το υλικό που έχω δει κατά καιρούς με έχει γοητεύσει.  Νομίζω ότι το δεξί πιο χοντρό κλαδί θα το αφαιρούσα με εναέρια καταβολάδα (φαντάζομαι αυτό εννοούσες κι εσύ...) δίνοντας στο δέντρο πολύ καλύτερη κωνικότητα. Επίσης, κάτι που είδα πρόσφατα και γι' αυτό το θυμάμαι, ήταν στο βιντεάκι που ακολουθεί η τύπισα να δημιουργεί ένα υπέροχο cascade από ένα acer που έχει ομοιότητες με το δικό σου. Αν και συνήθως όταν σκεφτόμαστε το συγκεκριμένο είδος, ο νους μας πάει στα τεράστια δέντρα του Walter Pall, οπότε ένα cascade μοιάζει μάλλον ανατρεπτικό ή αντικομφορμιστικό! Όμως, για το νατουραλιστικό ρυθμό του κ. Walter Pall, χρειάζεται ένα δέντρο με συγκεκριμένες προδιαγραφές, τις οποίες το συγκεκριμένο δέντρο δεν έχει και για να τις αποκτήσει χρειάζονται περισσότερα χρόνια απ' όσα λογικά διαθέτουμε εμείς ως υπόλοιπο προσδόκιμου ζωής!

Άρα, όπως έλεγε κι η γιαγιά μου, όταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, φτιάξε λεμονάδα. Δηλαδή, πρέπει να λειτουργούμε όλοι μας με όραμα (Ναι,...) αλλά και με λογισμό. Που πάει να πει, πως πρέπει να είναι ρεαλιστικά εφικτό αυτό που οραματιζόμαστε για το δέντρο. Αν δεν μπορεί να γίνει ένα υπέροχο τεράστιο δέντρο σε formal upright ρυθμό, μήπως μπορεί αν γίνει ένα φανταστικό μικρό cascade? Έτσι κι αλλιώς, εμείς να το αγαπάμε θέλουμε, να το φροντίζουμε, να το βλέπουμε να μεγαλώνει και να ομορφαίνει για πολλά χρόνια μία μικρή γωνιά στον κήπο μας, σωστά?



Σε κάθε περίπτωση, μπράβο για την μέχρι σήμερα πορεία, και καλή συνέχεια.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Acer paplatum no.1

Δημοσίευση από Hfestion »

Σας παρουσιάζω ένα Acer palmatum. Αγοράστηκε καλοκαίρι '16. Σαν αρχικό υλικό δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, είχε μια σχετικη κίνηση χαμηλά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Ο κορμός ήταν αρκετά λεπτός όμως όλα αυτά τα χρόνια διπλασιαστηκε (γιατί ήταν σε ελεύθερη ανάπτυξη). Αρχικά είχε ύψος περίπου 2μετρα. Αγοράστηκε 50ευρω γιατί με είχε πιάσει λυσα (μου τον έπιασαν), όμως μέσα όλα αυτά τα χρόνια κατάφερα να βγάλω δυο καταβολαδες οπότε 50ευρω/3δεντρα=16,666666666666 ευρώ το δέντρο, ετσι είχα σκεφτεί τότε. 

Πέρσι μπήκε σε wood box Το οποίο οριακά θα αντέξει μέχρι την μεταφύτευση. Σήμερα έκανα ένα τελευταίο κλάδεμα, το μελέτησα λίγο και το ακούμπησα ξανά στην θέση του όπου θα ξεχειμωνιασει εκεί περιμένοντας την επόμενη μου κίνηση, δηλαδή μεταφύτευση και εργασίες που πρέπει να γίνουν στις ρίζες.
Για την ώρα με ενδιαφέρει πολύ το nebari και τα πρώτα 15-20 εκατοστά του κεντρικού κορμού. Περιμένω την άνοιξη να βγουν νέα κλαδιά λεμαργα και χαμηλά για να δώσω μια ωραία κίνηση που έχω στο μυαλό μου. Ενδεχομένως να κάνω και άλλη μια καταβολαδα οπότε θα πάμε στα 50ευρω/4δεντρα =12,5ευρω το δέντρο.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω φωτογραφίες από την ημέρα της αγοράς.

Σημερινή φωτογραφία και στην οπτική γωνία που μου αρέσει 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rango (12 Οκτ 2020, 02:45)
Rating: 7.14%
Απάντηση