Ελιά κορωνέικη

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

η φωτό είναι από φέτος τον Ιούνιο. Τώρα έχει πιο πυκνό φύλλωμα
284418109_5012849535499556_7983159274662082891_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Jack of all trades (19 Σεπ 2022, 22:44)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατο μπράβο!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από marios »

Πανέμορφη! Μπράβο σου φίλε.
These users thanked the author marios for the post:
gmaravelisvet (23 Δεκ 2021, 13:47)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

η ελίτσα σήμερα.
20211221_191625.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (27 Δεκ 2021, 12:20)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
28 Σεπ 2020, 13:24
IMG_1311.jpg
 Γι' αυτό λένε πως μία εικόνα-χίλιες λέξεις...

Στην εικόνα της φωτογραφίας, βλέπουμε ένα από τα κλαδάκια που αρχικά είχε βγάλει το φυτό και το άφησα όπως κι εσύ να παχύνει αρκετά. Όταν έκανα το πρώτο κλάδεμα, δεν πήγα πίσω μέχρι το πρώτο ζευγάρι οφθαλμών (άλλο σφάλμα). Αφενός η έλλειψη εμπειρίας, αφετέρου το γεγονός ότι λυπάται κανείς να "αχρηστεύσει" την μέχρι σήμερα πρόοδο που έκανε το φυτό. Αποτέλεσμα..: το πρώτο κλάδεμα έγινε μετά το τρίτο κόμπο, όπου μετά άρχισε η συχνή επέμβαση, κλαδεύοντας κάθε φορά στο πρώτο ζευγάρι φύλλων. Τότε άρχισε πραγματικά να υπάρχει πολύ πυκνότερη βλάστηση, μικρότερα μεσοδιαστήματα, βάζοντας τις βάσεις για δημιουργία προοδευτικά ενός καλαίσθητου pad. Όμως, το αρχικό κομμάτι του κλαδιού, από τον κορμό μέχρι τον τρίτο κόμπο, αυτά τα 6 εκατοστά ίσιου κλαδιού, θα συνεχίσουν να χοντραίνουν και να ξυλοποιούνται αλλά πάντα θα είναι ένα ίσιο κομμάτι κλαδιού, που δεν το θέλουμε.

Τώρα, είμαι αναγκασμένος να κόψω κάποια στιγμή το κλαδί στον πρώτο κόμπο, στο πρώτο μάτι, αφαιρώντας όλη την ενέργεια από το φυτό, για να επαναφέρω το σχέδιο εντός πλαισίων. Άρα, και θα κόψω το pad που έχει αρχίσει να δημιουργείται, και θα ξανα-ξεκινήσω από την αρχή το φυτό στο συγκεκριμένο σημείο, αλλά και θα ρισκάρω την υγεία του γιατί θα το αφήσω τελείως γυμνό. Και εντάξει, εδώ είναι μία ελιά, που συγχωρεί τα πάντα (...και τα κοάλα μη σου πω). Σε άλλη περίπτωση..?

Εάν από την αρχή που ξεκίνησε το φυτό, μόλις το νεαρό κλαδάκι συμπλήρωνε 6 έως 10 φύλλα, είχα κόψει το κλαδί (πριν παχύνει) στο πρώτο ζευγάρι, δεν θα πάχαινε? Φυσικά, ναι! Όμως, αφενός δεν θα του στερούσα σημαντικό μέρος του φυλλώματος (απ' τα 6 να το γυρίζω πίσω στα 2) άρα δεν θα το έβαζα σε κίνδυνο, αφετέρου δεν θα χρειαζόταν να το ξεκινήσω πάλι από την αρχή..! Το pad, θα είχε δημιουργηθεί πολύ κοντά στον κορμό, και θα συνέχιζα να κλαδεύω συστηματικά για να διορθώσω τις κατευθύνσεις.

Ας δούμε για παράδειγμα αυτό το pad, όπου η διαμόρφωση από την αρχή έγινε πάνω σε άλλη αρχή... (η φωτογραφία δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά αυτή είχα διαθέσιμη και φαίνονται αυτά που θέλω να πω...)

 IMG_1335.jpg
 Παρατήρησε μαζί μου, πόσο κοντά στον κορμό είναι η πρώτη διακλάδωση... Αυτό έγινε γιατί, πήγα και κλάδεψα νωρίς, στο πρώτο ζευγάρι φύλλων. Η ελιά τίναξε δύο νέα κλαδιά και μετά από το επόμενο ζευγάρι άλλα δύο κοκ. Εδώ είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί να ξανακάνω πολλές επεμβάσεις. Όπως για παράδειγμα το κλαδάκι που φύτρωσε στην ένωση των δύο κλαδιών με το πρώτο αρχικό. Αυτό το κλαδάκι σήμερα δεν υπάρχει, το κλάδεψα γιατί εάν το άφηνα θα μου έφτιαχνε ένα τεράστιο κόμπο που θα διατάρασσε την ομαλότητα της μετάβασης από το πιο χοντρό στο πιο λεπτό προοδευτικά κλαδί. Τουλάχιστον όμως, δεν θα χρειαστεί να ξαναρχίσω όλο το κλαδί από την αρχή, ούτε να στερήσω από το φυτό ένα ολόκληρο pad, για το οποίο ξοδέψαμε εγώ χρόνο κι αυτό πόρους για να το φτιάξει. Άρα δεν θα του στερήσω και δυνατότητα να συνεχίσει να κάνει φωτοσύνθεση απ' αυτό το σημείο, που σημαίνει ότι το τμήμα των ριζών που αντιστοιχεί σ' αυτό το κλαδί θα συνεχίσει να τροφοδοτείται με ενέργεια.

Και πάλι, δεν διεκδικώ κανένα τίτλο. Μπορεί να κάνω λάθος, ωστόσο με αυτόν τον τρόπο σκέψης πορεύομαι εδώ και λίγο καιρό κι έτσι προσπαθώ να συνεχίζω να εργάζομαι. Άλλωστε, γι' αυτό υπάρχει αυτή η παρέα για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βρίσκουμε τον δρόμο μας, βελτιώνοντας τις πρακτικές που ακολουθούμε και τις δεξιότητες μας. Βέβαια, υπάρχουν και οι εμπειρότεροι που θα μπορούσαν να μας δώσουν τα φώτα τους..!
 



 
αυτό που έχω διαβάσει σαν κανόνα διαμόρφωσης (και που μου το έχουν τονίσει άτομα που ασχολούνται δυο-τρεις δεκαετίες με το χόμπυ) είναι να μην κλαδεύουμε τα κλαδια που θέλουμε να παχύνουν μεχρι αυτά να φθάσουν κοντά στο επιθυμητό πάχος. Φυσικά, αν το κοντύνεις, πάλι θα παχύνει αλλά θα θέλει πολύ περισσότερο χρόνο. Το έχω διαπιστώσει στα δικά μου δέντρα, αφού για καιρό έκανα κάτι άσχετα κλαδέματα που απλώς με πήγαιναν πίσω. Όσο δε έβαζα τα δεντράκια μου σε μικρά ποτ για να φαίνονται νωρίς σαν μπονσάι, τόσο χειρότερη έκανα την κατάσταση (γι'αυτό έγραψα "στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα").
Από τα δυο κλαδιά της ελιάς σου στις φωτό ποιο πάχυνε πιο γρήγορα? Αυτό που άφησες να μεγαλώσει ή αυτό που κλάδεψες νωρίς?

Πιστεύω ότι το λάθος δεν ήτανε ότι άφησες το πρώτο κλαδί να μακρύνει αλλά στο ότι δεν το έκοψες στην πρώτη σειρά οφθαλμών όταν έφθασε σε επιθυμητό πάχος. Ακόμα ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας, μια και δεν μας πάει εύκολα το χέρι να κάνουμε δραστικό κλάδεμα όταν πρέπει, με συνέπεια να έχουμε πισωγύρισματα.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ρίσκο στην υγεία του δέντρου (όχι μόνο του συγκεκριμένου) αν το κλαδέψεις την κατάλληλη εποχή, το ταϊζεις καλά και κυρίως δώσεις χώρο στις ρίζες του προκειμένου να διορθωθεί μια ατέλεια. 

Όλα τα παραπάνω είναι απλώς μια καλοπροαίρετη απάντηση με τα δικά μου επιχειρήματα και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να θεωρηθεί ότι θέλω να το παίξω ξερόλας. Δεν διεκδικώ δάφνες μάστερ των μπονσάι αντίθετα θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο. Αυτά που έγραψα είναι το αποτέλεσμα της μικρής εμπειρίας που έχω στο χόμπυ (μόλις τρία χρόνια) και των μαθημάτων που πήρα από απανωτά λάθη που έχω κάνει (και σίγουρα συνεχίζω να κάνω) τα οποία μου στοίχισαν σε χρόνο (στην καλύτερη περίπτωση) και σε απώλειες δέντρων (στην χειρότερη).

Να συμπληρώσω ότι πολύ θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα τέτοιες συζητήσεις να γίνονται δια ζώσης, με καφέ και καμιά μπύρα, είμαι σίγουρος ότι θα ήτανε και χρήσιμες και ευχάριστες.
Εάν βρεθείς ποτέ προς Άρτα μεριά, έχεις πρόσκληση για επίσκεψη στον "Μικρόκοσμό" μου. Έτσι ονομάζω το μέρος της μέρος της αυλής που έχω τα δεντράκια μου. Θα χαρώ να γνωριστούμε από κοντά και να ανταλλάξουμε απόψεις. 

ΥΓ η πρόσκληση ισχύει για όλα τα τακτικά μέλη του φόρουμ. Υπάρχει και σπιτικό τσίπουρο για καλωσόρισμα, φτιαγμένο από τις κληματαριές της αυλής. 
 
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Νικολας72 »

IMG_1311.jpg
 Γι' αυτό λένε πως μία εικόνα-χίλιες λέξεις...

Στην εικόνα της φωτογραφίας, βλέπουμε ένα από τα κλαδάκια που αρχικά είχε βγάλει το φυτό και το άφησα όπως κι εσύ να παχύνει αρκετά. Όταν έκανα το πρώτο κλάδεμα, δεν πήγα πίσω μέχρι το πρώτο ζευγάρι οφθαλμών (άλλο σφάλμα). Αφενός η έλλειψη εμπειρίας, αφετέρου το γεγονός ότι λυπάται κανείς να "αχρηστεύσει" την μέχρι σήμερα πρόοδο που έκανε το φυτό. Αποτέλεσμα..: το πρώτο κλάδεμα έγινε μετά το τρίτο κόμπο, όπου μετά άρχισε η συχνή επέμβαση, κλαδεύοντας κάθε φορά στο πρώτο ζευγάρι φύλλων. Τότε άρχισε πραγματικά να υπάρχει πολύ πυκνότερη βλάστηση, μικρότερα μεσοδιαστήματα, βάζοντας τις βάσεις για δημιουργία προοδευτικά ενός καλαίσθητου pad. Όμως, το αρχικό κομμάτι του κλαδιού, από τον κορμό μέχρι τον τρίτο κόμπο, αυτά τα 6 εκατοστά ίσιου κλαδιού, θα συνεχίσουν να χοντραίνουν και να ξυλοποιούνται αλλά πάντα θα είναι ένα ίσιο κομμάτι κλαδιού, που δεν το θέλουμε.

Τώρα, είμαι αναγκασμένος να κόψω κάποια στιγμή το κλαδί στον πρώτο κόμπο, στο πρώτο μάτι, αφαιρώντας όλη την ενέργεια από το φυτό, για να επαναφέρω το σχέδιο εντός πλαισίων. Άρα, και θα κόψω το pad που έχει αρχίσει να δημιουργείται, και θα ξανα-ξεκινήσω από την αρχή το φυτό στο συγκεκριμένο σημείο, αλλά και θα ρισκάρω την υγεία του γιατί θα το αφήσω τελείως γυμνό. Και εντάξει, εδώ είναι μία ελιά, που συγχωρεί τα πάντα (...και τα κοάλα μη σου πω). Σε άλλη περίπτωση..?

Εάν από την αρχή που ξεκίνησε το φυτό, μόλις το νεαρό κλαδάκι συμπλήρωνε 6 έως 10 φύλλα, είχα κόψει το κλαδί (πριν παχύνει) στο πρώτο ζευγάρι, δεν θα πάχαινε? Φυσικά, ναι! Όμως, αφενός δεν θα του στερούσα σημαντικό μέρος του φυλλώματος (απ' τα 6 να το γυρίζω πίσω στα 2) άρα δεν θα το έβαζα σε κίνδυνο, αφετέρου δεν θα χρειαζόταν να το ξεκινήσω πάλι από την αρχή..! Το pad, θα είχε δημιουργηθεί πολύ κοντά στον κορμό, και θα συνέχιζα να κλαδεύω συστηματικά για να διορθώσω τις κατευθύνσεις.

Ας δούμε για παράδειγμα αυτό το pad, όπου η διαμόρφωση από την αρχή έγινε πάνω σε άλλη αρχή... (η φωτογραφία δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά αυτή είχα διαθέσιμη και φαίνονται αυτά που θέλω να πω...)

 
IMG_1335.jpg
 Παρατήρησε μαζί μου, πόσο κοντά στον κορμό είναι η πρώτη διακλάδωση... Αυτό έγινε γιατί, πήγα και κλάδεψα νωρίς, στο πρώτο ζευγάρι φύλλων. Η ελιά τίναξε δύο νέα κλαδιά και μετά από το επόμενο ζευγάρι άλλα δύο κοκ. Εδώ είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί να ξανακάνω πολλές επεμβάσεις. Όπως για παράδειγμα το κλαδάκι που φύτρωσε στην ένωση των δύο κλαδιών με το πρώτο αρχικό. Αυτό το κλαδάκι σήμερα δεν υπάρχει, το κλάδεψα γιατί εάν το άφηνα θα μου έφτιαχνε ένα τεράστιο κόμπο που θα διατάρασσε την ομαλότητα της μετάβασης από το πιο χοντρό στο πιο λεπτό προοδευτικά κλαδί. Τουλάχιστον όμως, δεν θα χρειαστεί να ξαναρχίσω όλο το κλαδί από την αρχή, ούτε να στερήσω από το φυτό ένα ολόκληρο pad, για το οποίο ξοδέψαμε εγώ χρόνο κι αυτό πόρους για να το φτιάξει. Άρα δεν θα του στερήσω και δυνατότητα να συνεχίσει να κάνει φωτοσύνθεση απ' αυτό το σημείο, που σημαίνει ότι το τμήμα των ριζών που αντιστοιχεί σ' αυτό το κλαδί θα συνεχίσει να τροφοδοτείται με ενέργεια.

Και πάλι, δεν διεκδικώ κανένα τίτλο. Μπορεί να κάνω λάθος, ωστόσο με αυτόν τον τρόπο σκέψης πορεύομαι εδώ και λίγο καιρό κι έτσι προσπαθώ να συνεχίζω να εργάζομαι. Άλλωστε, γι' αυτό υπάρχει αυτή η παρέα για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βρίσκουμε τον δρόμο μας, βελτιώνοντας τις πρακτικές που ακολουθούμε και τις δεξιότητες μας. Βέβαια, υπάρχουν και οι εμπειρότεροι που θα μπορούσαν να μας δώσουν τα φώτα τους..!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
BILLPAN (21 Ιουν 2022, 13:02)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
22 Σεπ 2020, 12:13
Ok, το φυτό καλοπερνάει κοντά σου και σου το δείχνει..!

Αυτό που με απασχόλησε αρκετά με τις δικές μου, ήταν πότε πρέπει να αρχίσω να επεμβαίνω στα κλαδιά, μιας και η ελιά (σε όσους είχαν την ευκαιρία να έχουν μία) είναι γνωστό ότι πετάει λαίμαργα κλαριά που συνεχίζουν και αναπτύσσονται σε μήκος ξεφεύγοντας πολύ από τις επιθυμητές διαστάσεις, προτού αρχίσουν από μόνα τους την δευτερεύουσα διακλάδωση. Βέβαια η ελιά, όταν την κλαδέψεις, από το αμέσως προηγούμενο ζευγάρι φύλλων, θα ξεπετάξει δύο νέα κλαδιά. Όποτε κι αν το κάνεις. Ακόμα και από παλιό κορμό χωρίς ενεργούς οφθαλμούς. Ωστόσο, τα μεσοδιαστήματα των οφθαλμών, σε ελεύθερη ανάπτυξη είναι αραιά, κάτι που δεν προάγει τον σκοπό μας στο bonsai που είναι πυκνότητα φυλλώματος.

Έτσι πειραματίστηκα και με τους δύο τρόπους. Σε μία από τις ελιές μου, άφησα εντελώς ελεύθερη ανάπτυξη, να πετάξει το φυτό όπου ήθελε νέα κλαδιά. Το αποτέλεσμα ήταν όταν έκανα το πρώτο κλάδεμα, να έχω απομείνει με χοντρούτσικα κλαδιά, που επειδή είχαν αραιά μεσοδιαστήματα δεν μπόρεσαν να μου δώσουν πιο πυκνή βλάστηση φυλλώματος. Χωριά που είχα απομείνει με κάποια κλαδιά που ένα μεγάλο τμήμα τους από το σημείο έκφυσης στον κορμό μέχρι το πρώτο ζευγάρι φύλλων ήταν εντελώς ίσια, σαν καλαμάκια του καφέ. Επίσης, στο κλάδεμα η ελιά ανταποκρίθηκε βγάζοντας νέα φύλλα και κλαδιά, αλλά προτίμησε να τα πετάξει από το σημείο έκφυσης των παλαιών κλαδιών... Η συγκεκριμένη ελιά δεν μου άφησε περιθώρια παρά για νέα διαμόρφωση, σχεδόν από την αρχή.

Ο άλλος τρόπος που χειρίστηκα δύο άλλες ελιές, ήταν εξαρχής να αφήνω να αναπτύσσονται μόνο τα κλαδιά που εξυπηρετούσαν το γενικότερο σχέδιο, και τα κλάδευα συχνά πυκνά. Αφαιρούσα ό,τι δεν πήγαινε σε σωστή κατεύθυνση, ότι πήγαινε να ξεφύγει σε μήκος, σημειώνοντας τις τομές μου στο πρώτο - δεύτερο ζευγάρι οφθαλμών. Αποτέλεσμα, πολύ κοντά μεσοδιαστήματα, πολύ μικρά φύλλα, πολύ πυκνή βλάστηση φυλλώματος. Και βέβαια, καλή γραμμική ανάπτυξη, με το κύριο κλαδί να διαχωρίζεται σε δύο επόμενα, τα δύο σε τέσσερα κ.ο.κ... Βέβαια, πολύ αργή η συνολική ανάπτυξη, αφού δεν αφήνω παρά μόνο μερικά ζευγάρια νέων φύλλων μετά από κάθε συχνό κλάδεμα. Όμως, δεν αφήνω και το φυτό να δώσει ενέργεια σε κάτι που θα μου είναι τελείως άχρηστο.

Είχα σκοπό να ανεβάσω κι εγώ ένα update από τις ελίτσες μου, μάλλον θα το επισπεύσω για να έχουμε και την οπτική περιγραφή. Προς Θεού, δεν θέλω να παρερμηνευτεί η πρόθεσή μου, που δεν είναι άλλη από τον προβληματισμό και την ανταλλαγή απόψεων. Δεν προτείνω να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Μπορεί αυτό που έκανα να είναι τελείως λάθος. Ωστόσο, οι παλαιότεροι από μένα μέσα στο forum, έχουν ένα λόγο σήμερα να πάρουν θέση και να μας δώσουν τα φώτα τους, αφού και σε θεωρητικό επίπεδο αλλά και σε πρακτικό εμπειρικό, έχουν πολύ περισσότερες γώσεις και εμπειρία να μοιραστούν.  

Σε κάθε περίπτωση, είναι πάντα ένα καλό νέο να βλέπεις τον κόπο σου και την φροντίδα σου να πιάνει τόπο! Μπράβο Γιώργο.!

 
η τακτική που άρχισα πλέον να ακολουθώ στις ελιές μου - αλλά και στα άλλα είδη - είναι να δίνω χώρο στα δεντράκια μου να αναπτύξουν πλούσιες ρίζες, να αφαιρώ όλους τους περιττούς βλαστούς και να μην πειράζω τα κλαδια που με ενδιαφέρουν μέχρι να φτάσουν κοντά στο επιθυμητό πάχος (στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα).
Μπορεί το φύλλωμα μερικές φορές να είναι αραιό, αλλά όταν το κλαδί παχύνει καταλλήλως και μετά κοπεί, πετά πάντα πολλούς νέους βλαστούς από τους οποίους μπορώ να επιλέξω για να κάνω διακλαδώσεις.  Όσο περισσότερο κλαδεύω (και ταϊζω το φυτό καλά) τόσο περισσότερα νέα κλαδιά έχω. Αν δε το φυτό βρίσκεται σε μεγάλη γλάστρα, έχει δηλ χώρο να αναπτύξει πολλές ρίζες, τότε πετά κλαδάκια ακόμη και πριν κόψω τα κλαδιά που αφήνω μακριά για να παχύνουν, οπότε ύπάρχουν ήδη επιλογές για την διαμόρφωσή του. 
Πρόσφατα μου "κόλλησε" να προσπαθήσω να κάνω διαμόρφωση με κλαδέματα προσπαθώντας να αποφύγω το συρμάτωμα (νομίζω είναι κινέζικη τεχνική που λέγεται lingnam). Αν το φυτό αναπτύσσεται γρήγορα λόγω πλούσιων ριζών και καλής λίπανσης, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ ενδιαφέρον   
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
BILLPAN (21 Ιουν 2022, 13:03)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ok, το φυτό καλοπερνάει κοντά σου και σου το δείχνει..!

Αυτό που με απασχόλησε αρκετά με τις δικές μου, ήταν πότε πρέπει να αρχίσω να επεμβαίνω στα κλαδιά, μιας και η ελιά (σε όσους είχαν την ευκαιρία να έχουν μία) είναι γνωστό ότι πετάει λαίμαργα κλαριά που συνεχίζουν και αναπτύσσονται σε μήκος ξεφεύγοντας πολύ από τις επιθυμητές διαστάσεις, προτού αρχίσουν από μόνα τους την δευτερεύουσα διακλάδωση. Βέβαια η ελιά, όταν την κλαδέψεις, από το αμέσως προηγούμενο ζευγάρι φύλλων, θα ξεπετάξει δύο νέα κλαδιά. Όποτε κι αν το κάνεις. Ακόμα και από παλιό κορμό χωρίς ενεργούς οφθαλμούς. Ωστόσο, τα μεσοδιαστήματα των οφθαλμών, σε ελεύθερη ανάπτυξη είναι αραιά, κάτι που δεν προάγει τον σκοπό μας στο bonsai που είναι πυκνότητα φυλλώματος.

Έτσι πειραματίστηκα και με τους δύο τρόπους. Σε μία από τις ελιές μου, άφησα εντελώς ελεύθερη ανάπτυξη, να πετάξει το φυτό όπου ήθελε νέα κλαδιά. Το αποτέλεσμα ήταν όταν έκανα το πρώτο κλάδεμα, να έχω απομείνει με χοντρούτσικα κλαδιά, που επειδή είχαν αραιά μεσοδιαστήματα δεν μπόρεσαν να μου δώσουν πιο πυκνή βλάστηση φυλλώματος. Χωριά που είχα απομείνει με κάποια κλαδιά που ένα μεγάλο τμήμα τους από το σημείο έκφυσης στον κορμό μέχρι το πρώτο ζευγάρι φύλλων ήταν εντελώς ίσια, σαν καλαμάκια του καφέ. Επίσης, στο κλάδεμα η ελιά ανταποκρίθηκε βγάζοντας νέα φύλλα και κλαδιά, αλλά προτίμησε να τα πετάξει από το σημείο έκφυσης των παλαιών κλαδιών... Η συγκεκριμένη ελιά δεν μου άφησε περιθώρια παρά για νέα διαμόρφωση, σχεδόν από την αρχή.

Ο άλλος τρόπος που χειρίστηκα δύο άλλες ελιές, ήταν εξαρχής να αφήνω να αναπτύσσονται μόνο τα κλαδιά που εξυπηρετούσαν το γενικότερο σχέδιο, και τα κλάδευα συχνά πυκνά. Αφαιρούσα ό,τι δεν πήγαινε σε σωστή κατεύθυνση, ότι πήγαινε να ξεφύγει σε μήκος, σημειώνοντας τις τομές μου στο πρώτο - δεύτερο ζευγάρι οφθαλμών. Αποτέλεσμα, πολύ κοντά μεσοδιαστήματα, πολύ μικρά φύλλα, πολύ πυκνή βλάστηση φυλλώματος. Και βέβαια, καλή γραμμική ανάπτυξη, με το κύριο κλαδί να διαχωρίζεται σε δύο επόμενα, τα δύο σε τέσσερα κ.ο.κ... Βέβαια, πολύ αργή η συνολική ανάπτυξη, αφού δεν αφήνω παρά μόνο μερικά ζευγάρια νέων φύλλων μετά από κάθε συχνό κλάδεμα. Όμως, δεν αφήνω και το φυτό να δώσει ενέργεια σε κάτι που θα μου είναι τελείως άχρηστο.

Είχα σκοπό να ανεβάσω κι εγώ ένα update από τις ελίτσες μου, μάλλον θα το επισπεύσω για να έχουμε και την οπτική περιγραφή. Προς Θεού, δεν θέλω να παρερμηνευτεί η πρόθεσή μου, που δεν είναι άλλη από τον προβληματισμό και την ανταλλαγή απόψεων. Δεν προτείνω να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Μπορεί αυτό που έκανα να είναι τελείως λάθος. Ωστόσο, οι παλαιότεροι από μένα μέσα στο forum, έχουν ένα λόγο σήμερα να πάρουν θέση και να μας δώσουν τα φώτα τους, αφού και σε θεωρητικό επίπεδο αλλά και σε πρακτικό εμπειρικό, έχουν πολύ περισσότερες γώσεις και εμπειρία να μοιραστούν.  

Σε κάθε περίπτωση, είναι πάντα ένα καλό νέο να βλέπεις τον κόπο σου και την φροντίδα σου να πιάνει τόπο! Μπράβο Γιώργο.!
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
manos82 (23 Σεπ 2020, 17:50) • BILLPAN (20 Σεπ 2022, 10:04)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από G1908 »

Πω. Τέλεια μεγάλωσε. Έχει αρκετά φύλλα για διαμόρφωση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

κάνω ένα update για να δείξω την ανάπτυξη της ελιάς μέσα σε διάστημα περίπου 45-50 ημερών από το κλάδεμα και την πρώτη δημοσίευση. Πιστεύω ότι το γεγονός πως κράτησα όλες τις ρίζες, την έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα από την αρχική και την λίπανα τακτικά (βιολογικό λίπασμα, αμινοξέα, ιχνοστοιχεία) έχει αποτέλεσμα. Όταν κάποτε το πάχος των επιθυμητών κλαδιών φτάσει στο κατάλληλο μέγεθος, τότε θα κόψω ρίζες και θα την βάλω σε ρηχό πότ, ώστε να σταματήσει και ο (μη επιθυμητός από ένα σημείο και μετά) γρήγορος ρυθμός ανάπτυξης.

Το σίγουρο είναι ότι σε μεγάλη γλάστρα κερδίζεις χρόνο όσον αφορά ανάπτυξη και διαμόρφωση. 
DSC05313.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Rango »

Πάρα πολύ ωραίο δέντρο !!! Και το virtual μαγεία!!! Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μέγας είσαι Giorgos G. και θαυμαστές οι επιλογές σου..! Κουκλάκι το εύρημα! Και ρίζα, και κωνικότητα, και περίεργη συστροφή και κίνηση... Νομίζω ότι έχει ότι ακριβώς χρειάζεται για να γίνει στα χέρια σου ένα αξιοπρεπέστατο bonsai. Μόνο η κόμη του λείπει, αλλά ως γνωστόν με τις ελιές, αυτό είναι το εύκολο -σχετικά- κομμάτι.

Μπράβο για την επιλογή σου, νομίζω πως κι εγώ θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Καλή συνέχεια!


Y.Γ.: Για την προσομοίωση του κ. Jean Zac, τί να πει κανείς...πάλι άφωνους μας άφησες βρε Γιάννη. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το αμερικάνικο ρητό: "shut up and take my money..!!!"

:gelio
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καλορίζικη  !!!!!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
Giorgos G. (07 Αύγ 2020, 21:17) • Hfestion (08 Αύγ 2020, 06:29)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Harris »

Shohin. εκτός εάν περιμένεις πολλά χρόνια...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

το λέει από μόνο του για shohin
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Σωστό για shohin θα είναι τέλειο;

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Παρα πολυ ωραιο δεντρακι ότι πρέπει για shohin
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Ελιά κορωνέικη

Δημοσίευση από Giorgos G. »

αγορασμένη από φυτώριο πέρυσι το καλοκαίρι, για το νεμπάρι της αλλά και για τον ελκυστικό (στα μάτια μου) κορμό, ο οποίος έχει ύψος περίπου 15 εκ και πάχος 3-4 εκ. Αρχικά ήτανε φουντωμένη, με πολλά κλαδια και γεμάτη καρπούς. Δεν πείραξα καθόλου τις (πολλές) ρίζες της και την έβαλα σε μεγάλη γλάστρα. Έτσι, παρ' ότι  έφαγε άγρια κλαδέματα, μεχρι το πιο πρόσφατο όπου την κατάντησα σχεδόν γυμνή, πέταξε αμέσως νέα κλαδιά/φύλλα. Τώρα αναμένω ανάπτυξη για τα επόμενα 1-2 χρόνια πριν πάω στα περαιτέρω της διαμόρφωσης 
DSC05155.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση