Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από milly »

Καλημερα manos 82 καλα το πας θα γινει δεντραρα καλη συνεχεια...

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Κάποιες φωτογραφίες από χθες και αφού αφαίρεσα πριν από μέρες αρκετά κλαδιά.
1. frond.jpg
2. back.jpg
 Τα κλαδιά αναπτύσσονται γρήγορα, πετάει ξανά τόσο σε σημεία που έχω αφαιρέσει όσο και σε νέα.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατη!!! Μπράβο!

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Έκανα δεύτερο κλάδεμα τον Χειμώνα που μας πέρασε, κατέβηκα πολύ πιο χαμηλά. Η ελιά αποκρίθηκε πάρα πολύ καλά, πέταξε κλαδιά σε πολλά σημεία.
μπροστά.jpg
 
πίσω.jpg
Μετά το κλάδεμα, όταν δεν είχε καθόλου κλαδιά, μου άρεσε ως μπροστά η πρώτη φωτογραφία, με την κίνηση του κορμού προς τα αριστερά. Κάθε πρόταση για μελλοντική διαμόρφωση είναι δεκτή αν και όπως φαίνεται μιλάμε για ένα αρκετά μεγάλο δέντρο, ο κορμός χαμηλά είναι πάνω από 30 cm και το ύψος, τώρα, πρέπει να ξεπερνά τα 40 cm.

Δεν έχω πειράξει καθόλου τις ρίζες από τότε που την φύτεψα, λογικά θα το κάνω του χρόνου για να την βάλω σε μικρότερη γλάστρα.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author manos82 for the post:
Hfestion (26 Απρ 2022, 15:03)
Rating: 7.14%

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Η ελιά μου όπως την κλάδεψα αρχές Δεκέμβρη. Την κλάδεψα στο σημείο που υπήρχαν τα πρώτα κλαδιά με φύλλα, φοβήθηκα να πάω χαμηλότερα.
Είναι ψηλό δέντρο ακόμα (60cm από το χώμα) και δεν ξέρω αν πρέπει να το χαμηλώσω ή όχι, μου αρέσει η κωνικότητα που έχει και η κίνησή του από το πλάι.
Θα περιμένω να δω που θα πετάξει νέα κλαδιά και  θα το δούμε στο μέλλον, υπομονή υπάρχει.
7. μπροστά (6-12-2020).jpg
 
8. πλάι (6-12-2020).jpg
 
9. πλάι (6-12-2020).jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Ωραία, αυτό θα κάνω, ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από Giorgos G. »

manos82 έγραψε:
13 Οκτ 2020, 20:18
Καλησπέρα,

Κοίταξα πριν λίγες μέρες και είδα οτι η ελιά έχει πετάξει αρκετές επιφανειακές ρίζες οπότε μπαίνω στον πειρασμό να αφαιρέσω ένα μέρος της ρίζας (είχα αφήσει πολύ όταν τη φύτεψα) για να μη χρειάζομαι τόσο βαθιά γλάστρα.

Θέλω όμως να κάνω και κλάδεμα για να χαμηλώσω το δέντρο αλλά δεν ξέρω πότε και με ποια σειρά θα πρέπει να κάνω τα παραπάνω.

Μπορώ να αφήσω για την ερχόμενη Άνοιξη και να κάνω και τα δύο μαζί ή θα κινδυνέψει το δέντρο;

 
τις ελιές τις κλαδευουν τον χειμώνα, μετά την συγκομιδή του καρπού, και μέχρι αρχές άνοιξης. Οπότε από Νοεμβριο και μετά μπορείς άνετα να κλαδέψεις την δικιά σου. Θα σου πρότεινα να μην κόψεις ρίζες. Πιστεύω ότι τις χρειάζεσαι προς το παρόν για να αναπτυχθεί πιο γρήγορα το δέντρο σου. Μπορείς να τις μειώσεις τον επόμενο χρόν 

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Καλησπέρα,

Κοίταξα πριν λίγες μέρες και είδα οτι η ελιά έχει πετάξει αρκετές επιφανειακές ρίζες οπότε μπαίνω στον πειρασμό να αφαιρέσω ένα μέρος της ρίζας (είχα αφήσει πολύ όταν τη φύτεψα) για να μη χρειάζομαι τόσο βαθιά γλάστρα.

Θέλω όμως να κάνω και κλάδεμα για να χαμηλώσω το δέντρο αλλά δεν ξέρω πότε και με ποια σειρά θα πρέπει να κάνω τα παραπάνω.

Μπορώ να αφήσω για την ερχόμενη Άνοιξη και να κάνω και τα δύο μαζί ή θα κινδυνέψει το δέντρο;

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Η αρχική μου σκέψη ήταν να κόψω όπως δείχνω παρακάτω αλλά μάλλον είναι πολύ χαμηλά. Δε θα βιαστώ, θα το ξαναδούμε...
IMG_20200609_174717.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από Harris »

Μην την φοβάσαι την ελιά θα πετάξει εκει που θα την κοψεις!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από deus x machina »

Μανο θα συμφωνησω απολυτα με τον Θανο. Σε αυτα ακριβως τα σημεια θα την χαμηλωνα κ εγω. Στην πορεια θα αποφασιζα αν θα συνεχιζα το κατεβασμα. Σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορουμε να ξαναγυρισουμε σε αυτο που ηταν πριν το κατεβασμα. Το να συνεχιζουμε να κατεβαινουμε ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να το επαναφερουμε στην πριν μορφη. Και γιατι να βιαστεις αλλωστε.
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Είναι μεγάλο δέντρο, το ύψος στο σημείο που ξεκινά η πάνω διακλάδωση είναι στα 53cm από το χώμα...
Για να πω την αλήθεια δεν έχω αποφασίσει αν θα προσπαθήσω να το πάω σε bonsai ή σε μία ωραία μικρού μεγέθους ελιά.
Για να μπει σε pot πάντως θα πρέπει να κοπεί πολύ, πάρα πολύ ρίζα, η οποία ήταν συμπαγής και δεν ξέρω αν θα πετάξει μικρότερες.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από thanos75 »

μην την πειράξεις τώρα. το Νοέμβριο ή καλύτερα τον Μάρτιο αν όλα πάνε καλά. Εγώ δεν θα την χαμήλωνα τόσο πολύ όσο λέει ο Γιώργος.  θα κράταγα μέχρι και την 2η διακλάδωση. έχει ενδιαφέρον ο κορμός αν και νεαρός.
 
20200608_084113.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
manos82 (08 Ιουν 2020, 10:29)
Rating: 7.14%

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Θα την χαμηλώσω αρκετά. Έπρεπε να το έχω κάνει νωρίτερα, όταν την έβαλα στη γλάστρα, αλλά το φοβήθηκα και την κλάδεψα στο ύψος που υπήρχαν φύλλα.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μια και την ανέβασες, δε βαριέσαι, ας κάνουμε και κάτι παράτυπο. Ωραίο νεμπάρι και κωνικότητα αλλά η ελιά σου μου φαίνεται ψηλή. Προτείνω να την κόψεις λίγο πάνω από το χαμηλότερο κλαδί, το οποίο επίσης να κόψεις περίπου στο μισό μήκος του. Μεγαλώνοντας το κλαδί θα γίνει συνέχεια του κορμού και θα πετύχεις μεγαλύτερη κωνικότητα και καλύτερη κίνηση . Όταν το κλαδί αυτό αρχίζει να πετά κλαδάκια αποφασίζεις πια θα κρατήσεις για να δώσεις περαιτέρω κίνηση και να δεις την μελλοντική διαμόρφωση της ελιάς σου. Όπως και να'ναι πάντως, όλα είναι θέμα γούστου του ιδιοκτήτη.

Topic author
manos82
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Απρ 2020, 12:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Αγριελιά Καθαράς Δευτέρας

Δημοσίευση από manos82 »

Αγριελιά από χωράφι που  την είχα βάλει στο μάτι αρκετό καιρό αφού μου άρεσε η κωνικότητα στον κορμό και η κίνηση που έχει. Συλλογή Καθαρά Δευτέρα 02/03/2020.
Αρχικά κλαδεύτηκε στο χωράφι τόσο όσο να μπορώ να την μεταφέρω, στη συνέχεια έγινε ξανά κλάδεμα, καθάρισμα στις ρίζες και φύτεμα σε γλάστρα με 50% φυτόχωμα και 50% περλίτη.
Το δέντρο έχει ανταποκριθεί πολύ καλά, περισσότερο από ότι περίμενα και ιδανικά θα ήθελα να την χαμηλώσω αρκετά. Προς το παρόν την αφήνω σε ελεύθερη ανάπτυξη για φέτος.
1.jpg
 
2.jpg
 
3.jpg
 
4.jpg
 
5.jpg
 
6.jpg
 
 

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 12 λεπτά 33 δευτερόλεπτα:
Συγνώμη, δε σκέφτηκα οτι δεν παρουσιάζουμε δέντρα που δεν έχει περάσει χρόνος από τη συλλογή τους. Αν κριθεί σκόπιμο ας κλειδώσει το θέμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση