Δεντρολίβανο έρπον (Rosmarinus officinalis prostratus)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Δεντρολίβανο έρπον (Rosmarinus officinalis prostratus)

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο απ οτι καταλαβαινω το πας για λιτερατι στυλ. Ο μακρυς κορμος του ενδυκνειται οπως εχεις φτιαξει πλεον αλλα θα σου προτεινα να αποφασισεις πια απο τα πανω κλαδια θα κρατησεις τελικα γιατι σου βγαινει για ομπρελα με ολα τα κλαδακια μαζι κ δεν εχει σαφη προσδιορισμο. Δεν βιαζεσαι για να αποφασισεις αλλα δουλεψε το στο μυαλο σου κ στην ματια σου . Πιστευω θα το αναδειξει πιο πολυ κ θα του δωσει χαρακτηρα.
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Δεντρολίβανο έρπον (Rosmarinus officinalis prostratus)

Δημοσίευση από thanos75 »

Αυτό το δεντράκι δεν θυμάμαι πως προέκυψε. Μπορεί να το αγόρασα και να μην το θυμάμαι. πολύ μικρό. Έχω έναν θάμνο στον κήπο που είχα κάνει καταβολάδα (δημιουργεί ωραίο κορμό όταν μεγαλώνει) αλλά παρότι έβγαλε ρίζες δεν έπιασε όταν την έκοψα και την φύτεψα σε γλάστρα. Το συγκεκριμένο ίσως να το αγόρασα μικρό προκειμένου να το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω tanuki.
είχα βρει το ξύλο, μέσα στο 2016 και απ' ότι βλέπω στο ημερολόγιό μου η πρώτη μεταφύτευση έγινε την άνοιξη του 2017.
20160515_215144.jpg
 
20170311_131318.jpg
 Δεν είχα στερεώσει το ξύλο καλά, ήταν και μικρό το ποτ, μάλλον δεν είχα και την απαραίτητη υπομονή, οπότε ένα χρόνο μετά το μεταφύτευσα μόνο του για να ακολουθήσει την τύχη του. Γενικά το δεντρολίβανο απ' ότι έχω διαπιστώσει κάνει πάρα πολλές ρίζες από χρονιά σε χρονιά, που σημαίνει ότι χρειάζεται συχνή μεταφύτευση ειδικά αν είναι σε μικρή γλαστρούλα. παρόλα αυτά ζορίζεται αρκετά με το κόψιμο των ριζών. Τρεις συνεχόμενες χρονιές, λοιπόν, κόψιμο ρίζας (πολύ!), πολύ ζόρισμα (νόμιζα ότι θα το χάσω κάθε χρονιά) παρόλα αυτά με πολύ περιποίηση (προστασία, σκιά και αγάπη ;-) ) τα έχει καταφέρει.
Δεν είναι κάτι αξιόλογο και ίσως να μην γίνει και ποτέ, αλλά είναι ένα από τα δεντράκια μου και το καμαρώνω.
20200607_105856.jpg
 
20200607_105536.jpg
 
20200607_105716.jpg
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση