Juniper #3η προσπάθεια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper #3η προσπάθεια

Δημοσίευση από Harris »

Θα πρεπει λιγακι να το "τσιμπήσεις" για να αρχιζει να φαίνονται τα κενά το ενα κλαδακι με το αλλο...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Juniper #3η προσπάθεια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Το δεύτερο γιουνιπεράκι από την καλοκαιρινή ανθοεξόρμηση...

Η ιδιαιτερότητά του ήταν ότι διέθετε χαμηλά στον κορμό μία πρώτη στροφή αρκετά έντονη. Μάλλον λεπτός κορμός, μα πολύ φουντωτό φύλλωμα. Έδειχνε ένα υγιές δέντρο. Αυτό μου αρκούσε για αρχή. Μόλις το αντίκρισα σκέφτηκα ένα shohin με κλασικό “S” και αρκετό σύρμα...

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με έντονα συρματώματα και μου έλλειπε ως εμπειρία. Πρώτη απόπειρα να δώσω σχήμα και μορφή, να μικρύνω αποστάσεις δίνοντας στροφές μπρος-πίσω, πάνω-κάτω κλπ. Και να διατηρήσω το συνολικό σχήμα της κόμης του δέντρου! Ήταν φιλόδοξο σχέδιο για μένα. Γι’ αυτό και αποφάσισα να το κάνω. Τώρα αν έκανα καλά ή όχι, θα δείξει...

Πάντως πειραματίστηκα αρκετά και έφτασα μέχρι ένα σημείο που με ικανοποίησε. Έκανα κι ένα μικρό Jin σ’ ένα κλαράκι... Θα δούμε πως θα πάει. Αν θα καταφέρει, ίσως προσπαθήσω του χρόνου να το χαμηλώνω κι άλλο. Να το κάνω πιο συμπαγές. Προς το παρόν θα το φροντίσω στο νέο του γλαστράκι (μπωλάκι πλαστικό από γνωστή αλυσίδα παιχνιδιών...) και θα κρατάω τα δάχτυλά μου σταυρωμένα για καλή τύχη!
67FD784B-28BB-457A-BECE-910D74494A38.jpeg
 
8643B825-03EE-4FF2-BA56-A242FFF82B06.jpeg
 
9F69CA6D-B387-47DC-8E14-8AFFF1812396.jpeg
 
32559B0F-3004-4A3C-AB11-8AF414CDA809.jpeg
 Υ.Γ.: - Εξαιτίας της γνωστής μανίας που με πιάνει όταν αποφασίζω να δουλέψω με ένα φυτό, δεν θυμήθηκα να βγάλω φωτογραφίες πριν τις επεμβάσεις... Ίσως την επόμενη φορά.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (28 Μαρ 2020, 23:26)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση