Λιγούστρο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Κι εγώ το πρώτο που σκέφτηκα, ήταν ωχ! ... σφεντόνα! Έχει δίκιο ο thanos για την κωνικότητα που θα δώσει μεγάλο οπτικό πλεονέκτημα στο δέντρο σου. Βάλε και την εναέρια καταβολάδα στην εξίσωση, κι ίσως βρεθείς με δύο δεντράκια. Ένα με εξαιρετική κωνικότητα, κι ένα χοντρό mame!

Πάρε το χρόνο σου και σκέψου το. Έχεις χρόνο μέχρι το Μάη που γίνονται οι καταβολάδες!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από myrtilos »

Παρουσίασε μας και άλλες φωτογραφίες,νομίζω έχει δίκαιο ο Χάρις.
Εγώ θα έκοβα τον ένα από του δύο κορμούς η θα τον χαμήλωνα και άλλο η επιλογή δική σου. 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από Harris »

Αν κρίνω απο την γωνια και τα κλαδια οπως λεει και ο θανος είναι σχημα σφεντονα κατι που δεν θελουμε. Ισως εαν κρατουσες το ενα απο τα 2 κλαδια...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 74 times
Been thanked: 148 times

Re: Λιγούστρο

Δημοσίευση από thanos75 »

Η βάση του κορμού είναι πολύ όμορφη. έχεις επιλέξει υποθέτω αυτή ως την μπροστινή όψη.
τα χρειάζεται και τα δύο κλαδιά; το έχεις σκεφτεί να κρατήσεις το ένα; θα είχε τέλεια κωνικότητα. με προβληματίζει το ότι έχουν ακριβώς το ίδιο πάχος.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Λιγούστρο

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Ένα πολύπαθο λιγούστρο που είχε φυτρώσει στο κτήμα που βρίσκεται δίπλα στο σπίτι μου, προφανώς από σπόρο από λιγούστρα που έχω για φράχτη στο σημείο εκείνο. Το φυτό αποτελεί μνημείο ανθεκτικότητας αφού υπέστη χοντρή ταλαιπωρία στα χέρια μου λόγω επιπολαιότητας, αλλά παρ' όλα αυτά επιβίωσε.
Ήτανε σχεδόν δύο μέτρα ψηλό και τελείως ευθύγραμμο στις αρχές χειμώνα του 2018 που το έβγαλα από τη γη με ελάχιστη ρίζα. Αρχικά το χαμήλωσα στο ένα μέτρο (ακομα δεν ξέρω γιατί το άφησα τόσο ψηλό!!!) και το έβαλα σε γλάστρα με χώμα κήπου. Την άνοιξη 2019 και ενώ μόλις είχε αρχίζει να ανακάμπτει το ξαναέκοψα στα 20 εκατοστα και το μεταφύτευσα στο ποτ της φωτό με υπόστρωμα σκέτο σφάγνο. Μετά τις απανωτές μαχαιριές δεν είχε γρήγορη ανάπτυξη όπως με έχουν συνηθίσει τα λιγούστρα - και με το δίκιο του. Το καλοκαίρι μόνο το πότιζα και τον χειμώνα 2019 το συρμάτωσα δίνοντας στα κλαδάκια του τη μορφή που έχουν τώρα. 
Εδω και μια εβδομάδα το βλέπω που έχει αρχίσει να φορτσάρει. Γέμισε νέα φυλλαράκια, οπότε του αφαίρεσα τα ταλαιπωρημένα παλιά φύλλα του χειμώνα και το παρουσιάζω με δόξα και τιμή!! Σαν επιθυμητή διαμόρφωση, θα ήθελα να το κάνω να φαίνεται κάπως μασίφ, κοντό και με πυκνό φύλλωμα. 
20200315_144144.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση