Πλάτανος βαδίζων

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Giorgos G. »

alxalex έγραψε:
24 Φεβ 2020, 23:38
γιωργο πολυ ομορφο το δεντρακι και οντως πετυχημενη η ταυτιση που εκανες με τον αρχοντα των δαχτυλιδιων....να σε ρωτησω κατι...απο λιπανση θα κανεις κατι???....καλο το σφαγνο και η ποταμισια αμμος για την υγρασια σιγουρα...αλλα για 'φαγητο' τι ακριβως σκεφτεσαι???
...επισης υπαρχει περιπτωση να πετυχεις μειωση στο μεγεθος των φυλλων??....ή τα φυλλα θα βγαινουν γιγαντες???

 
γενικά λιπαίνω ελάχιστα τα δέντρα μου, 1 ή 2 φορές το χρόνο και χρησιμοποιώ τα συνηθισμένα χημικά λιπάσματα του εμπορίου ή χούμο. Το σφάγνο το μαζεύω μαζί με το χώμα στο οποίο ριζώνει και διαθέτει πολλές οργανικές ουσίες που τρέφουν το φυτό. Οπότε προς το παρόν θα αρκεστώ σε αυτές τις εναλλακτικές.
Όσο για τα φύλλα, υπάρχει τρόπος να γίνουν μικρότερα, αφαιρώντας τα σταδιακά μετά τον Ιουνίο. Τα καινούρια που φυτρώνουν είναι πολύ μικρότερα αλλά αυτό δεν με απασχολεί δεδομένου ότι το φυτό είναι ακόμη στην αρχή της διαμόρφωσης και έχει χρόνια μπροστά του. Επίσης δεν είμαι επαγγελματίας που θέλει να το δείξει σε κάποια έκθεση ή να το πουλήσει ώστε να σκέφτομαι από τώρα το μέγεθος των φύλλων
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
churu (25 Φεβ 2020, 22:10) • alxalex (02 Μαρ 2020, 22:34)
Rating: 14.29%

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από alxalex »

γιωργο πολυ ομορφο το δεντρακι και οντως πετυχημενη η ταυτιση που εκανες με τον αρχοντα των δαχτυλιδιων....να σε ρωτησω κατι...απο λιπανση θα κανεις κατι???....καλο το σφαγνο και η ποταμισια αμμος για την υγρασια σιγουρα...αλλα για 'φαγητο' τι ακριβως σκεφτεσαι???
...επισης υπαρχει περιπτωση να πετυχεις μειωση στο μεγεθος των φυλλων??....ή τα φυλλα θα βγαινουν γιγαντες???

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από churu »

Ωραία κίνηση και πολλά υποσχόμενο υλικό. Η ιδέα του Νικόλας με τον Άτλαντα είναι καταπληκτική και μακάρι να καταφέρεις να το πάς προς αυτή την κατεύθυνση!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από RiaDr »

Υπέροχο δέντρο, απ'τα ελάχιστα δέντρα που ίσως και να είναι ωραιότερα χωρίς φύλλωμα!

Έξτρα πόντοι για τη σύνδεση με Tolkien. 👍👍👍
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Harris »

Πανέμορφο δέντρο και η διμιουργια του Νικόλα απλά απογειώσε την φαντασία όλων μας!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
20 Φεβ 2020, 13:16
Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:16
 
 .. Μετά άφησα λίγο την φαντασία μου ελεύθερη, έκανα εικόνα την ανθρωπόμορφη εκδοχή με την συμβολή ενός Dremel, και φαντάστηκα ένα ον που γέρνει ελαφρώς προς τα μπροστά γιατί είναι φορτωμένο στην πλάτη του όλο το φύλλωμα ενός δέντρου, θυμίζοντας λόγω σφαιρικού σχήματος τον άτλαντα που κουβαλάει την γη... Τα δύο βασικά κλαδιά, προσομοιάζουν με χέρια που είναι στραμένα στην πλάτη για να συγκρατήσουν το βαρύ φορτίο.

Είναι μία ιδέα, τι λες?

 
αγαπητέ Νίκο, δεν είναι απλώς μια ιδέα, είναι μια καταπληκτική ιδέα ο Άτλαντας με το φορτίο του. Μου είχε περάσει από το μυαλό κάτι σε ανθρωπόμορφο στο οποίο τα κλαδια και το φύλλωμα να σχηματίζουν μακριά κόμη που πηγαίνει προς τα πίσω λόγω της (υποτιθέμενης) κίνησης της φιγούρας αλλά την άφησα για το μέλλον. Βλέποντας το ωραίο σκίτσο σου και την ιδέα για το σκάλισμα προσώπου με ντρεμελ με κάνεις να σκεφτώ ότι αυτή θα ήταν μία διαμόρφωση που θα δώσει ένα ξεχωριστό φυτό. Ανάλογα με την ανάπτυξη των κλαδιών και του φυλλώματος θα δω τι μπορώ να καταφέρω χρόνο με το χρόνο. Αν όλα πάνε καλά θα βλέπουμε την εξέλιξη του πλάτανου στο φόρουμ. Ευχαριστώ πολύ 
 

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από dimitrisf »

εντυπωσιακο και ακρως δημιουργικο!!!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:16
 Φίλε Γιώργο,

Αρκετά λεπτομερής περιγραφή, που δίνει στον αναγνώστη λίγη από την ιστορία του δέντρου σου. Η προσεκτική μεταχείριση του δέντρου σου, καταρχήν το κράτησε στη ζωή. Τώρα σου δίνει την δυνατότητα να φτιάξεις κάτι πραγματικά μοναδικό. Θέλει χρόνια προσπάθειας και πολύ επιμονή & υπομονή, αλλά μπορείς να το καταφέρεις.

Για κάποιο μυστήριο λόγο μόλις το είδα, θυμήθηκα κι εγώ ακριβώς το ίδιο από την ίδια ταινία... Μετά άφησα λίγο την φαντασία μου ελεύθερη, έκανα εικόνα την ανθρωπόμορφη εκδοχή με την συμβολή ενός Dremel, και φαντάστηκα ένα ον που γέρνει ελαφρώς προς τα μπροστά γιατί είναι φορτωμένο στην πλάτη του όλο το φύλλωμα ενός δέντρου, θυμίζοντας λόγω σφαιρικού σχήματος τον άτλαντα που κουβαλάει την γη... Τα δύο βασικά κλαδιά, προσομοιάζουν με χέρια που είναι στραμένα στην πλάτη για να συγκρατήσουν το βαρύ φορτίο.

Δεν άντεξα, έπιασα το μολύβι...
IMG_0753.jpg
Είναι μία ιδέα, τι λες?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 3):
myrtilos (20 Φεβ 2020, 14:11) • Giorgos G. (20 Φεβ 2020, 20:24) • Safaniz1985 (20 Φεβ 2020, 22:30)
Rating: 21.43%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από myrtilos »

Προφανώς και είναι ιδιαίτερο δέντρο αλλά θα έλεγα κρίμα που είναι πλάτανος και όχι κάποιο ποίο ελεγχόμενο είδος,αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη και δεν πρέπει να σε επηρεάση.
Το στοίχημα είναι πως θα το τιθασεύσεις με τα χρόνια,ίσως μπορούσες να το βάλεις από τώρα σε πιο ωραίο ποτ.
Καλή συνέχεια. 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
17 Φεβ 2020, 15:31
εξαιρετικό!
είναι τόσο όμορφο που δεν θέλει νομίζω κάτι βαρύ για διακλάδωση, άστο μινιμαλ, λιτό.
να πετάξει την ανοιξη και θα έρθουν οι ιδέες

 
κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Θα δούμε την άνοιξη
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από thanos75 »

εξαιρετικό!
είναι τόσο όμορφο που δεν θέλει νομίζω κάτι βαρύ για διακλάδωση, άστο μινιμαλ, λιτό.
να πετάξει την ανοιξη και θα έρθουν οι ιδέες

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από deus x machina »

ωραιο Γιωργο κ με '' δραματικα '' στοιχεια φυτο. Φανταστικο το φανταζομαι να γινεται
Nihil humanum mihi alienum est

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Hfestion »

Προσεχώς,,

"fairy tail bonsai"

Ωραίο μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Πλάτανος βαδίζων

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πλάτανος γιαμαντόρι(?) του 2018 με ύψος περίπου 50 εκατοστά. Το βρήκα χειμώνα σε ένα ποτάμι, δίπλα σε ένα κτήμα που έχω, ξεριζωμένο και παρασυρμένο από την ορμή των νερών και φυσικά το υιόθετησα. Μπήκε σε μαύρη σακούλα μέχρι το Μάιο 2019 και αποδείχθηκε δραστήριο και ανθεκτικό. Ανέπτυξε πολλά κλαδιά και φύλλα και δεν με δυσκόλεψε καθόλου το περασμένο καλοκαίρι, σε αντίθεση με μερικά άλλα πλατάνια που έχω, τα οποία χρειαζόντουσαν συνεχή παρακολούθηση. 

Φέτος άφησα να φανούν τα "πόδια" του μεταφέροντάς το στην εικονιζόμενη λεκάνη, μια και μέχρι τώρα το είχα χωμένο σε κλασική γλάστρα.  Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα ίδιο με αυτό που είχα βάλει πέρυσι, μίξη ποταμίσιας άμμου και σφάγνου 50-50 % περίπου, διότι είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει έως τώρα στα πλατάνια, τα οποία χρειάζονται πολύ υγρασία. Του αφαίρεσα επίσης αρκετά από τα κλαδιά που είχε και έγινε το αρχικό συρμάτωμα. 

Η φιγούρα του και η κίνηση που έχει μου φέρνει στο νου τα δέντρα Εντ από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών

προτάσεις, σχόλια και απόψεις είναι πάντα ευπρόσδεκτα  
πλατανι spooky.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση