Νέα δεντράκια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από nadim »

Προφανώς ούτε εγώ θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα με τον σχηματισμό που έχουν. Γενικά μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς όσο περισσότερο το παρατηρώ. Αντι να τα χωρίσεις όλα, μπορείς να παίξεις με συνδυασμούς και να δώσεις βάθος στην γλάστρα σου.
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω με την πληροφορία που έδωσες, ίσως να βρεθεί κάποιος που να ξέρει καλύτερα.
Η πιο ασφαλής επιλογή νομίζω οτι είναι να περιμένεις τις ζεστές μέρες της άνοιξης ( μέσα Απριλίου και έπειτα) και να κάνεις την μεταφύτευσή σου όσο πιο προσεκτικά γίνεται και με το δυνατόν λιγότερη ζημιά σε ρίζες ( αν έχει αδύναμες και λίγες ρίζες δεν θα τις ακούμπαγα καθόλου εγω) με οργανικό υπόστρωμα, και να ελπίζεις για το καλύτερο. Πέρα απο τη μεταφύτευση δεν θα έκανα τίποτα στο δένδρο μέχρι την επόμενη χρονιά για να σιγουρέψεις την προσαρμογή του.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από milly »

Ευχαριστώ Nadim. Δύσκολα τα πράγματα αν είναι καρμονα ή ζελκοβα. Εγώ το αγόρασα γιατί πίστευα ότι είναι φτελιά και έψαχνα καιρό να βρω,όταν είδα ότι είναι τρία δέντρα καταλάβεις δεν άντεξα . Όσο για τους δύο κορμούς δεξιά δεν το είχα καν σκεφτεί να σου πω. Ήθελα να τα ξεμπερδεψω τα δέντρα γιατί νομίζω δεν δείχνουν κατι. Α και κάτι άλλο στο ταμπελακι στο πίσω μέρος δείχνει ημισκιερο μέρος και 15-20 βαθμούς και μέτριο πότισμα ,αν λένε αυτά κάτι..
 

Προστέθηκε μετά από 23 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
15-25 ηθελα να γραψω

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από nadim »

Αν έγραφε zelkova δεν είναι ούτε φτελιά ούτε καρμόνα. Υπάρχει ενδιμικό και στην κρήτη ένα είδος του, ωστόσο ευδοκοιμεί σε μεγάλο υψόμετρο ( <1000μ). Γενικά αποφεύγεις οποιαδήποτε εργασία το χειμώνα διότι είναι ευαίσθητο σε χαμηλές θερμοκρασία.
Υπάρχει περίπτωση και να μην σου αντέξει μεγάλο διάστημα αν η περιοχή που μένεις δεν έχει υψηλά ποσοστά υγρασίας. Επίσης, χωρίς απόλυτη βεβαιώτητα, νομίζω θέλει και αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, προκειμένου να αναπτυχθεί την άνοιξει.
Όσο για το χώμα, είναι φυτό που αγαπάει υψηλές συγκεντρώσεις νατρίου και κάλλιου, οπότε θα έβαζα οργανικό.
Τέλος, θα μου άρεσε να το δω σε pot με τους δύο δεξια κορμούς, δείχνουν ωραία σύνθεση ( χωρίς να θελω να σε επηρεάσω :) )

Καλή επιτυχία, ελπίζω να βοήθησα!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από milly »

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ειχε ταμπελακι που έγραφε bonsai zelkova .Νομίζω ότι η καρμονα έχει πιο στρογγυλό φυλλαράκι και δεν θα ήθελα να είναι γιατί γνωρίζω ότι δεν τα καταφέρνουν πολύ πιο έμπειροι από εμένα. Μου κάνει εντύπωση πως έχει πετάξει νέα φύλλα από τόσο νωρίς αλλά αυτό ίσως οφείλεται στα θερμοκήπια μαζικής παραγωγής που τα έχουν...
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από thanos75 »

είναι Φτελιά η καρμόνα; δεν είχε ταμπελάκι;

είχα πάρει σε ίδιο γλαστράκι αντίστοιχα δεντράκια από leroy merlin πριν 2-3 χρόνια. ήταν όμως καρμόνα. δεν άντεξαν την μεταφύτευση.
θέλει προσοχή χωρίς μεγάλη επέμβαση (πλύσιμο και αφαίρεση μεγάλου τμήματος ρίζας) και νομίζω λίγο αργότερα, αρχές Μαρτίου.

Όπως το ξαναβλέπω από τα φυλλαράκια πιθανόν να είναι όντως φτελιά.
άστα λίγο να συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον.
Καλή επιτυχία!
 

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Νέα δεντράκια

Δημοσίευση από milly »

Καλημέρα στην παρέα. Αγόρασα αυτά τα δεντράκια εχτές, πρέπει να είναι φτελιές. Σίγουρα θα τα χωρίσω είναι τρία. Το ερώτημα είναι ποτέ και με τι χώματα; Οργανικό - ανόργανο κ.τ.λ. Το ένα το ετοιμάζω για γλάστρα να φτιάξω αν καταφέρω κορμό... Harris, Deus  βοήθεια.....
IMG_20200208_111532.jpg
 
IMG_20200208_111550.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση