Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
08 Φεβ 2020, 16:07
πολύ όμορφο, αν και δεν θα το μεγάλωνα για literati. εξάλλου θα πετάξει από παντού και μπορεί να γίνει πολύ όμορφο δεντράκι σε συνδυασμό με την πέτρα.
να σου πω την αλήθεια αυτό που εγώ να έκανα είναι ένα αυστηρώ κλάδεμα αυτή την εποχή. θα χαλάσει σίγουρα προσωρινά η εικόνα του, αλλά δημιουργώντας την βασική διακλάδωση μπορείς στη συνέχεια, χρόνο με το χρόνο, να φτιάξεις την επόμενη διακλάδωση πετυχαίνοντας κωνικότητα στον κορμό, αλλά και καλύτερες αναλογίες πάχους σε κορμό και κλαδιά. Τα κλαδάκια θέλεις να έχουν αρκετά μικρότερη διάμετρο από τον κορμό, ώστε να δείχνει μικρογραφία ώριμου δέντρου. αυτό δεν είναι εύκολο να το πετύχεις αν από την πρώτη χρονιά έχεις τόσο πλούσια διακλάδωση. αν τα αφήσεις θα παχυνουν νομίζω όλα μαζί όχι με σωστή αναλογία.
πάντως είναι πολύ όμορφο!
 

 
ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες. Είναι κάτι που μάλλον θα εφαρμόσω σε άλλο πλατανάκι. Το συγκεκριμένο θα ήθελα να το παλέψω για να πετύχω έναν κομψό ρυθμό που δεν συνηθίζεται στο είδος. Θα δω τι θα καταφέρω σε βάθος χρόνου
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ όμορφο, αν και δεν θα το μεγάλωνα για literati. εξάλλου θα πετάξει από παντού και μπορεί να γίνει πολύ όμορφο δεντράκι σε συνδυασμό με την πέτρα.
να σου πω την αλήθεια αυτό που εγώ να έκανα είναι ένα αυστηρώ κλάδεμα αυτή την εποχή. θα χαλάσει σίγουρα προσωρινά η εικόνα του, αλλά δημιουργώντας την βασική διακλάδωση μπορείς στη συνέχεια, χρόνο με το χρόνο, να φτιάξεις την επόμενη διακλάδωση πετυχαίνοντας κωνικότητα στον κορμό, αλλά και καλύτερες αναλογίες πάχους σε κορμό και κλαδιά. Τα κλαδάκια θέλεις να έχουν αρκετά μικρότερη διάμετρο από τον κορμό, ώστε να δείχνει μικρογραφία ώριμου δέντρου. αυτό δεν είναι εύκολο να το πετύχεις αν από την πρώτη χρονιά έχεις τόσο πλούσια διακλάδωση. αν τα αφήσεις θα παχυνουν νομίζω όλα μαζί όχι με σωστή αναλογία.
πάντως είναι πολύ όμορφο!
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Giorgos G. (08 Φεβ 2020, 22:13)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Harris έγραψε:
06 Φεβ 2020, 21:34
Την μεταφύτευση την έκανες αυτή την εποχή;

 
Πριν λίγες ημέρες. Το μετέφερα με το χώμα της ριζόμπαλας στο νέο ποτ. Είναι παρακινδυνευμένο? 

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από dimitrisf »

ωραιο το βραχακι
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από mariaoz »

Καλημέρα σας. Το βραχάκι είναι ταιριαστό αρκετά.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από Harris »

Την μεταφύτευση την έκανες αυτή την εποχή;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Πλατανάκι (Λιτεράτι?)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Ένα μικρό πλατάνι που το έχω τρια περίπου χρόνια. Είναι αδελφάκι με τα πλατάνια στο δασάκι/τοπίο που ανέβασα στο παρελθόν στο φόρουμ. Μέχρι τώρα του έχω κάνει μόνο κλαδέματα για να τη διαμόρφωσή του, προσπαθώντας να του δώσω στυλ λιτεράτι. Πρόσφατα το μετέφερα από το παλιό του γλαστράκι στο ποτ της φωτο όπου και πρόσθεσα την πέτρα και τα βρύα. Το υπόστρωμά του είναι ποταμίσια άμμος με σφαγνο και φυλλόχωμα. Έχει ύψος περίπου 25 εκατοστά
DSC04958.JPG
 
DSC04960.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση