(Φτ)ελιά

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Εμάς προς το παρόν μας αρκεί που συμμετέχεις στην παρέα μας και ελπίζουμε να ακούμε την καλημέρα σου και στην συνέχεια.
Και να σε δούμε και με άλλα δέντρα !!

Καλό Πάσχα !!
These users thanked the author Sim62 for the post:
SucculentYiota (29 Απρ 2019, 21:28)
Rating: 7.14%

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Καταρχάς, ευχαριστώ πάρα πολύ για την εικονική διαμόρφωση για άλλη μια φορά. Έχω δει αρκετά σε αυτό το φόρουμ ώστε να ξέρω ότι όλοι σας είστε αρκετά δημιουργικοί και ευγενικοί και γι'αυτό κάνετε αυτές τις ωραίες προόδους-εξελίξεις των δέντρων χωρίς απαραίτητα να νιώθουμε υποχρεωμένοι να τα κάνουμε έτσι. Είναι πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες και δίνουν ενθάρρυνση για δημιουργικότητα, και σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι το ταπεινό δεντράκι σου έχει δυνατότητες.

Εννοείται επίσης πως δεν θα γίνει έτσι το δέντρο μου (στην semi-cascade εικόνα) τουλάχιστον για πολλά, πολλά, πολλά, πολλά χρόνια. Ανέφερα επίσης ότι θέλει πολλά χρόνια; :P Αλλά στην δεύτερη σίγουρα σε αυτήν την ζωή μάλλον δεν θα το δω ποτέ έτσι χαχα. Είναι μια ιδέα βέβαια και αυτή, αλλά δεν θα το έκοβα ποτέ τόσο πολύ μόνο και μόνο για να μην το δω ποτέ έτσι, από την στιγμή που δεν είναι και άσχημο το καημένο. Αλλά μπράβο για την δημιουργικότητα, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ! :D 

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ό,τι καλύτερο να μεγαλώνεις μαζί τους και να τα διαμορφώνεις σε μια νέα μορφή. Όταν νιώσω αρκετά τολμηρή και ξέρω επιτέλους τι κάνω όταν πιάνω ψαλίδια και κλαδευτήρια θα κάνω το βήμα και θα το πάω ένα βήμα παραπέρα από ένα made-in-china δέντρο μαζικής παραγωγής που παρεμπιπτόντως έχει ακόμα κομμάτια από σύρμα βαθιά στα κλαδιά και μου σπάνε τα νεύρα. Όπως είπα, θα κάνω updates και ελπίζω να γίνει όμορφο και αντίστοιχο της εμπειρίας που θα έχω αποκτήσει, και των προσδοκιών των masters εδώ μέσα. :)

Λοιπόν πάμε τώρα στον λογαριασμό, έχουμε και λέμε. Όσο έγραφα αυτό το μήνυμα θα μπορούσα να είχα τυλίξει καμιά δωδεκάδα αυγά και να είχα πλέξει πλεξούδες το τσουρέκι που θα σου έστελνα, οπότε για την ώρα είμαστε πάτσι  😜 Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, και καλό πάσχα επίσης!!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λίγα λόγια..

-Κατά πρώτον να χαιρετήσω τον αγαπητό Nicolas72  και να του ευχηθώ Καλό Πάσχα. 
Θέλω να του υπενθυμίσω ότι εδώ ......





:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:


 -Κατά δεύτερον να αναφέρω την εξαιρετική  βοήθεια του Sim62.   :greetings-clappingyellow:

-Και κατά τρίτον δεν έχω καμία διάθεση να σε προσηλυτίσω στα βίρτουαλ σχέδιά μου. Απλά προσπάθησα να αλλάξω την κλασσική εικόνα του κορμού ενός Mallsai  και με τά χρόνια να το διαμορφώσω-μεταμορφώσω σε κάτι άλλο.  Κάτι που θα ήταν αποτέλεσμα της χρόνιας δουλειάς μου, κάτι πού θα έδειχνε ότι έβαλα το χέρι μου επάνω του  και δεν αρκέστηκα μόνο στο περιοδικό κλάδεμα και στην  διατήρηση της αρχικής μορφής του.  Βέβαια χρειάζεται γενναία απόφαση αλλά, όπως θα ανακαλύψεις στα επόμενα χρόνια, πολλές φορές ξεκινάμε  κρατώντας ένα τμήμα του κορμού και με χρονοβόρα εργασία και φροντίδα σχηματίζουμε το υπόλοιπο δένδρο.  Το θέμα είναι εάν θα μπορέσεις να το καλλιεργείς, να το φροντίζεις, να το διαμορφώνεις αλλά και να  περιμένεις αυτά τα 15-20 χρόνια μέχρι να φτάσει περίπου στην εικόνα του βίρτουαλ πού παραθέτω. Άλλωστε είναι όμορφο να φροντίζεις ένα δενδράκι και να μεγαλώνεις μαζί του.

Προσοχή  !!!!
Το δενδράκι δεν θα γίνει ποτέ σαν το βίρτουαλ αλλά έδωσα μία ιδέα. 

Το κόστος εργασίας-βίρτουαλ βοήθειας είναι  συνήθως  50 euro , ή 56,04 USD, ή 57,10 CHF, ή  43,32 GBP,  ή  0,01026 BTC αλλά λόγω των ημερών στείλε ένα τσουρέκι και είμαστε εντάξει.


Καλό Πάσχα. !!!!    
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Αααχ σωστός! Θέλει ν'ανθίσει το δενδρί και γω δεν το αφήνω! 
Χωρίς πλάκα όμως, μακάρι να μπορέσω να το κάνω. Semi cascade δεν λέγεται; Είναι πολύ καλή ιδέα.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

SucculentYiota έγραψε:
24 Απρ 2019, 20:39
...Jean Zac χαχα, καθόλου άσχημο αλλά πολύ φιλόδοξο για μένα.....
 «Χωρίς φιλοδοξία, τίποτα δεν αρχίζει. Χωρίς δουλειά, τίποτα δεν τελειώνει». 

Ralph Waldo Emerson 

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Sim62, ευχαριστώ πολύ, αυτό φαντάστηκα. Θα το κάνω!

Jean Zac χαχα, καθόλου άσχημο αλλά πολύ φιλόδοξο για μένα :P Ευχαριστώ για την απάντηση. :)
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
24 Απρ 2019, 11:04
Εντάξει  !!!!!Ξέφυγα  τελείως  !!!!   :laughing-rolling: :laughing-rolling:
.
Τί μου θύμησες φίλε Jean-Zac...:



:gelio :gelio:gelio:gelio:gelio
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εντάξει  !!!!!

Ξέφυγα  τελείως  !!!!   :laughing-rolling: :laughing-rolling:
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
SucculentYiota (24 Απρ 2019, 20:39)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

SucculentYiota έγραψε:
22 Απρ 2019, 16:38
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το φύλλωμα θέλει βοήθεια να φουντώσει. Χαζή ερώτηση: όταν λέμε "ζεύγη" εννοούμε δύο φυλλαράκια αντίθετα το ένα από το άλλο χωρίς απαραίτητα να βγαίνουν από το ίδιο σημείο έτσι;

Ευχαριστώ και για το εικονικό κλάδεμα. Στο μυαλό μου το είχα να γίνει κάπως έτσι, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό το κλαδί με την κλίση που έχει προς το χώμα είναι λίγο...άκυρο και μάλλον δεν μπορεί να γίνει. Το πιο πιθανό είναι να το κάνω όπως στην εικόνα που ανέβασες. Εδώ θα είμαστε, θα κάνω update καλώς εχόντων των πραγμάτων. Ευχαριστώ και πάλι. :)
Ακριβώς έτσι, τα ζεύγη φύλλων μπορεί να είναι αντίθετα όταν βγαίνουν το ένα απέναντι από το άλλο ή εναλλακτικά όταν όχι. 
Και πιο κάτω με εικόνες η διαδικασία επίτευξης διακλάδωσης.
20140102-074355.jpg
20140102-074426.jpg
20140102-074459.jpg
20140102-074511.jpg
20140102-074610.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
SucculentYiota (24 Απρ 2019, 20:39)
Rating: 7.14%

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το φύλλωμα θέλει βοήθεια να φουντώσει. Χαζή ερώτηση: όταν λέμε "ζεύγη" εννοούμε δύο φυλλαράκια αντίθετα το ένα από το άλλο χωρίς απαραίτητα να βγαίνουν από το ίδιο σημείο έτσι;

Ευχαριστώ και για το εικονικό κλάδεμα. Στο μυαλό μου το είχα να γίνει κάπως έτσι, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτό το κλαδί με την κλίση που έχει προς το χώμα είναι λίγο...άκυρο και μάλλον δεν μπορεί να γίνει. Το πιο πιθανό είναι να το κάνω όπως στην εικόνα που ανέβασες. Εδώ θα είμαστε, θα κάνω update καλώς εχόντων των πραγμάτων. Ευχαριστώ και πάλι. :)
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Κάποιες απλές επεμβάσεις για να βελτιωθεί η εικόνα της φτελιάς σου.
Πρώτα πρέπει να αφαιρεθούν τα  2 κλαδιά που βρίσκονται στην δεξιά εσωτερική καμπύλη και το πιο πάνω κλαδί που κατεβαίνει προς τα κάτω γιατί έχει μια πολύ άσχημη διακλάδωση - εξόγκωμα προς το τέλος του.
1a.jpg
Μετά σε κάποια επόμενη μεταφύτευση να τοποθετηθεί στο νέο δοχείο με μία μικρή κλίση προς τα αριστερά.
1aa.jpg
Παράλληλα κάθε σεζόν ανάπτυξης από Απρίλιο μέχρι Ιούνιο θα πρέπει να κλαδεύεις κάθε νέο βλαστό που φτάνει τα 6-7 ζεύγη φύλλων πίσω στο  1 η 2 ζεύγη για να επιτευχθεί αυξημένη διακλάδωση και νέο συμπαγές φύλλωμα.
1b.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
SucculentYiota (22 Απρ 2019, 16:40)
Rating: 7.14%

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: (Φτ)ελιά

Δημοσίευση από Antonios »

Μια χαρά τα βλέπω καλοριζικα
These users thanked the author Antonios for the post:
SucculentYiota (21 Απρ 2019, 17:47)
Rating: 7.14%

Topic author
SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

(Φτ)ελιά

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Συγγνώμη για τον dad joke τίτλο. Πήρα μια Κινέζικη Φτελιά και μία Ελιά, και οι 2 από Θεσσαλονίκη. Η Φτελιά μου άρεσε γιατί έχει πιο χοντρό κορμό από όλα τα δέντρα που δύναμαι να αγοράσω αυτήν την στιγμή. Αφού είναι και ανθεκτικό δέντρο, γιατί όχι. Η Ελιά μου αρέσει γενικότερα, η συγκεκριμένη μου άρεσε επειδή έχει πάρα πολλές διακλαδώσεις οπότε και μπορώ να κάνω πολλούς συνδυασμούς για το ποιους θα κρατήσω.

Η Φτελιά φυσικά όντας και mallsai έχει πληγές από το συρμάτωμα που της είχαν κάνει οι οποίες δεν με πειράζουν τόσο όσο με πειράζουν τα δύο κλαδιά που βγαίνουν (και σχεδόν ακουμπάνε) από μια καμπύλη του s της το οποίο ξέρω ότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την αισθητική του δέντρου (φωτό 2). Αυτά θα κλαδευτούν το φθινόπωρο λογικά. Της κλάδεψα τα χοντρά χοντρά όταν την πήρα 3 βδομάδες πριν περίπου, αλλά με ανησυχεί που δεν έχει πετάξει πολύ. Ξέρω ότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, αλλά το δικό μου γιαΕικόνα κάποιον λόγο όχι; Δεν ξέρω τι μπορεί να πάει στραβά.

Α, την έκανα μεταφύτευση φυσικά την Φτελιά. Χαλίκι από κάτω, και έπειτα χώμα το γνωστό bonsai grond της Pokon. Λίπασμα δεν έχω βάλει ακόμα γιατί δεν ξέρω τι. 

Η Ελιά επίσης μεταφυτεύτηκε με συνδυασμό bonsai grond που μου είχε απομείνει και φυτόχωμα. Επίσης χαλίκι από κάτω.  Πρέπει να έχω κάνει πολλά πράγματα λάθος, οπότε ακούω τις προτάσεις σας, thank you for coming to my Ted Talk. 

Υ.Γ. Imgur σύνδεσμος 

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση