Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από marios »

Καλως τον. Ακτιβοζίνη και χούμους μπορείς να ρίξεις και από πάνω με το πότισμα θα κατέβουν προς τα κάτω.
These users thanked the author marios for the post:
Billys105 (11 Απρ 2019, 18:46)
Rating: 7.14%

Topic author
Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Billys105 »

Το δεντράκι είναι ήδη μέσα στην γλάστρα ρε παιδιά όμως... Έκανα χαζομάρα που δεν το τράβηξα φωτογραφία όταν το έβγαλα και το είδα αλλά τα έχασα!

Hfestion αποκλείεται να έσπασε κατά την μεταφύτευση, είναι παλιά σπασίματα.. το είχα καταλάβει από πριν ξεκινήσω την μεταφύτευση γιατί το δεντράκι δεν ήταν σταθερό..

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας παιδιά
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Harris »

Ανέβασε φωτογραφίες να το δουμε το δέντρο. Μπορεις να ρίζει ακτιβοζινη για μεταφυτεύσεις. (οπως λεει ο sim62).  Ακομα μπορεις να ανακατέψεις και λιγο χουμους με το χώμα σου.  
 
These users thanked the author Harris for the post:
Billys105 (07 Απρ 2019, 21:12)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Sim62 »

Ακτιβοζίνη ρίξε σε δοσολογία σύμφωνα με τις οδηγίες πάνω στη συσκευασία. Κακό δεν θα του κάνει.
Μόνο σκάψε λίγο το χώμα να πάει όσο το δυνατόν πιο κοντά στην περιοχή των ριζών. 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Billys105 (07 Απρ 2019, 21:12)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλημέρα,, χωρίς να έχω δει κάποια φωτογραφία ή να έχω το δεντρακι σου μπροστά μου, ίσως να το χώμα που ήταν να είχε περισσότερο οργανικό από ανόργανο, και να κρατούσε περισσότερο νερο. Ισως την ώρα της μεταφυτευσης κάτι να πήγε στραβά και να έσπασαν κάποιες ρίζες που δεν έπρεπε.

Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες
These users thanked the author Hfestion for the post:
Billys105 (07 Απρ 2019, 21:12)
Rating: 7.14%

Topic author
Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Billys105 »

Dim Papadopoulos έγραψε:
07 Απρ 2019, 03:23
Αν κατάλαβα καλά μαλλον είναι λίπασμα; Υπάρχουν και κίτρινα με ένα υγρό λευκό. Είναι λίπασμα αργής αποδέσμευσης

Οπότε μάλλον έκανα πατάτα που το έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα γιατί χάλασα την αναλογία λιπασμα-χώμα..

Τώρα τι κάνω??? Προσευχές μπας και τα καταφέρει??? Η αλήθεια είναι πως δεν δείχνει άσχημα το δεντράκι.. δεν ξέρω από ποτέ είναι σπασμένες η ρίζες του αλλά αυτό έχει πετάξει αρκετά νέα φύλλα
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Αν κατάλαβα καλά μαλλον είναι λίπασμα; Υπάρχουν και κίτρινα με ένα υγρό λευκό. Είναι λίπασμα αργής αποδέσμευσης
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
Billys105 (07 Απρ 2019, 08:45)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Billys105 »

Αύριο με το φως της μέρας θα βγάλω φωτογραφίες για να έχετε μια εμπεριστατωμένη άποψη!

Topic author
Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Billys105 »

Το φυτεψα αμέσως σε μεγαλύτερη γλάστρα, απλός σκέφτομαι μήπως έχω κάποια επιλογή σε χώμα ή σε κάποιο φάρμακο κατάλληλο για ριζικό σύστημα...

Ψάχνοντας βρήκα αυτό "βιολογικη ακτιβοζινη" να το δοκιμάσω??

Είμαι έτοιμος και για τις αποτυχίες, αλλά πάνω από όλα άμα είναι να χάσω κάτι, πρώτα πρέπει να δώσω την μάχη μου!! ;)
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.
Να αρχίσω απ΄την τελευταία σου πρόταση. Για να διαβάζεις διάφορα για τα  bonsai τα 2-3 τελευταία χρόνια σημαίνει ότι έχεις προσβληθεί και συ σε κάποιο  βαθμό από την ασθένεια που τυραννάει και εμάς τους υπόλοιπους εδώ μέσα. Οξεία bonsaiτιδα λέγεται και δυστυχώς δεν μπορείς να ξαπλώσεις και να σου περάσει.
Πάμε τώρα σοβαρά. Είσαι στο ξεκίνημα να δημιουργήσεις κάποια δεντράκια μόνος σου και το μόνο που μπορώ να σου υποσχεθώ είναι οτι θα έχεις και κάποιες απώλειες στην πορεία, αν συνεχίσεις. Όλοι είχαμε, έχουμε και θα έχουμε και στο μέλλον. Ότι και να γίνει.
Αλλά θα έχεις και επιτυχίες και με αυτές θα συνεχίζεις, όπως και εμείς. Η ενασχόληση με τα bonsai είναι ένας συνεχής αγώνας διατήρησης, ανάπτυξης και καλλιτεχνικής έκφρασης με ζωντανούς οργανισμούς όμως, να μην το ξεχνάμε αυτό. Πολλοί και αστάθμητοι παράγοντες όπως κακοκαιρίες, αρρώστιες, μύκητες και ατυχίες ή λανθασμένοι χειρισμοί μπορεί να κάνουν ζημιά στα αγαπημένα μας δεντράκια. Αλλά δεν τα παρατάμε εύκολα. Διαβάζουμε συνέχεια, ρωτάμε πιο έμπειρους από εμάς, μαθαίνουμε συνέχεια παρατηρώντας τα δέντρα μας και κάθε χρόνο γινόμαστε καλύτεροι και περιορίζουμε τις απώλειες.
Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς το φόρουμ έχει ένα θησαυρό γνώσεων και εμπειριών στα topics και στην βιβλιοθήκη μας που μπορείς να αξιοποιήσεις.
Όσο για το σφενδαμάκι αν κατάλαβα καλά πρέπει να το ξαναφύτεψες οπότε άφησε το σε μια καλή θέση στον ίσκιο μακριά από ανέμους και δώστου την ευκαιρία μήπως και συνέλθει.
Ότι θες μας ξαναρωτάς και μια φωτογραφία επίσης θα ήταν καλό να δούμε.


 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Billys105 (07 Απρ 2019, 08:45)
Rating: 7.14%

Topic author
Billys105
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Πρόβλημα στην ρίζα Japanese Maple (acer).

Δημοσίευση από Billys105 »

Γεια σε όλους.
Έχω διαβάσει διαφορά πράγματα εδώ και κάνα 2-3 χρόνια. Πάντα ζηλευα αυτό που κάνετε σε αυτά τα μικρά γλαστρακια και διάβαζα για να δω απλά τι πώς γίνεται...
Τυχαία μπήκα με σε ένα φυτώριο και είδα ένα σφένδαμο κόκκινο μικρό να με φωνάζει "πάρε μεεεεεεε"...
Κάνα 2 βδομάδες απλός το ποτιζα, μέχρι που σήμερα πήρα την απόφαση να το βάλω σε μια μεγαλύτερη γλάστρα για να παχύνει λίγο ο κορμός με τον καιρό και ίσως σε κάνα χρόνο να το κάνω pre-bonsai
Δεν είχα σκοπό να πειράξω κατι, ετοίμασα τα χώματα (τύρφη περλίτη άργιλο φυτοχωμα) και καθώς προσπαθούσα να το βγάλω από την γλάστρα κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά με το ριζικό σύστημα... Από εκεί που είχε 5 ρίζες να κατέβουν από τον κορμακο του, έχουν σπάσει οι 3 και έχουν μείνει μόνο 2 από την ίδια μεριά... Με αποτέλεσμα να μπανταρει :P

Μέσα στην γλάστρα που ήταν πρόσεξα κάτι μπαλάκια λαχανί πολύ μικρά που όταν έσκασα ένα έβγαλε ένα μπλε υγρό. Και σκέφτηκα μήπως είναι για να βγάλει ριζες, κάποια θεραπεία ίσως...


Άμα μπορείτε βοηθήστε με σας παρακαλώ και ζητώ συγνώμη αν έχει κάποιο παρόμοιο άρθρο και ανοίγω καινούργιο, αλλά δεν βρήκα κάτι.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!

P.S. Μάλλον τελικά έπρεπε να μείνω μόνο στην ανάγνωση και στο να θαυμάζω όλα αυτά και όχι να παλέψω να κάνω κάτι δικό μου!!
Απάντηση