Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:44
κάθομαι και χαζεύω τις ελίτσες του Νικόλα συγκρίνοντας το "τότε" και το "τώρα". Νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε τις ελίτσες αυτές ως παράδειγμα για την υπομονή και τον χρόνο που χρειάζονται τα δεντράκια μας για να εξελιχθούν.

 
Αν ανατρέξεις στο αρχικό post "το κυνήγι της αγριοελιάς", τον Φλεβάρη του 2018, θα δεις γυμνούς κορμούς, χωρίς κλαδιά και φύλλα, με λίγη ριζόμπαλα στην βάση. Τα 2,5-3 χρόνια που φροντίζω αυτές τις ελιές είναι ένας κόκκος άμμου μπροστά στον (εν δυνάμει) χρόνο ζωής τους. Ένα ανοιγόκλεισμα των ματιών, μπροστά στον χρόνο που χρειάζεται ένα δέντρο για να έρθει σε σημείο ανάπτυξης και διαμόρφωσης τέτοιο που να αποκαλείται bonsai. Μπορεί στον καθένα να μοιάζει μία αιωνιότητα η τριετία, αλλά δεν είναι. Απ' την άλλη, αν δεις ότι μέσα σε τόσο λίγο χρόνο το δέντρο έχει κάνει τόσα πολλά πράγματα και προσθέσεις και τον όγκο του φυλλώματος που κλάδεψες ή δεν άφησες να εξελιχθεί, τότε πραγματικά λες ότι σε τόσο λιγο διάστημα, κοίτα πόσο πολύ αναπτύχθηκε...!

Για μένα το bonsai, είναι ξεκάθαρα άσκηση υπομονής και σεβασμού στον χρόνο που περνάει και δεν ξαναγυρνάει. Γι' αυτό η κάθε επέμβαση πρέπει να γίνεται με λογισμό και όραμα. Είναι άσκηση ζωής! Εάν κάποιος δεν είναι διατεθιμένος να κάνει άσκηση πάνω στην υπομονή του, με απόλυτη δεκτικότητα σε νέες γνώσεις και δεξιότητες, καλύτερα να μην ξοδέψει ούτε ένα λεπτό του ευρώ ή του χρόνου του σ' αυτή την ενασχόληση. Υπάρχουν τόσες άλλες που δεν το απαιτούν ως προϋπόθεση..!

Τώρα, για το μακρύ κλαδί που πέφτει προς τα κάτω, είχα γοητευτεί από μία πρόταση διαμόρφωσης που μου είχε ευγενικά παραχωρήσει ο γνωστός virtual τύπος, κος Jean Jac, και έκτοτε το έχω διατηρήσει με σκοπό να το πάω προς αυτή την κατεύθυνση. Ένα περίεργο cascade ελιάς... Ωστόσο, το έχω κλαδέψει λίγο σε σχέση με το πως άρχισε, και συνεχίζω να κρατάω κι άλλες επιλογές ανοιχτές. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί...

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όπως και να 'χει!!!
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Giorgos G. »

κάθομαι και χαζεύω τις ελίτσες του Νικόλα συγκρίνοντας το "τότε" και το "τώρα". Νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε τις ελίτσες αυτές ως παράδειγμα για την υπομονή και τον χρόνο που χρειάζονται τα δεντράκια μας για να εξελιχθούν.
Προσωπικά θα κρατούσα το μακρύ κλαδί, δίνοντάς του επιπρόσθετη κάπως πλάγια κυματιστή κίνηση για να δω το αποτέλεσμα εν καιρώ. Αν δεν λέει, μπορείς πάντα να το κοντύνεις αργότερα ή και να το αφαιρέσεις τελείως
συγχαρητήρια

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Hfestion »

Μου αρέσει πολύ η 3η φωτογραφία.
Θεωρώ ότι το μακρύ κλαδί που φεύγει δεξιά θα πρέπει να κοντινει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καιρός για ένα μικρό update...
E09C55CD-745E-44BE-AF19-F8BC1CB2DCAE.jpeg
 
C773B769-5BC3-49A5-9FF3-C70073899CB5.jpeg
 
5BA0B4B7-705C-4C92-A8F4-41767FF6D900.jpeg
 
EA4D6305-249D-46BA-A10A-2AB4E1FD016B.jpeg
 

Έχει δεχθεί πάρα πολλά τσιμπολογήματα, κορφολογήματα, μια μεταφύτευση σε νέα γλάστρα, άπειρες αφαιρέσεις νέων λαίμαργων από την βάση του κορμού και κάνα δυο κλαδέματα διαμόρφωσης. Από την τελευταία φωτογραφία που βλέπω τώρα στο post, το Μάη του ‘19, νομίζω έχει κάνει καλή πρόοδο. Βέβαια, παρατηρώ ότι στην μεταφύτευση μάλλον την ξάπλωσα λίγο παραπάνω. Ίσως άθελά μου ήθελα να της δώσω την ευκαιρία να ξεκουράζεται λίγο, με τόσες επεμβάσεις που της κάνω... Στην ερχόμενη άνοιξη, θα την σηκώσω από το χώμα να ελέγξω το ριζικό της σύστημα. Μάλλον θα αλλάξω και την κλίση της. Κατά τα άλλα, συνεχίζουμε την κοινή μας πορεία..!
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:49
Νικολας72 έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:57
Livstaras έγραψε:
12 Μάιος 2019, 14:23
Πάρα πολύ όμορφη! Από αυτήν έχω πάρει την ιδέα για το σχήμα που θέλω να δώσω σε ένα γιουνίπερο μου.
Καλή συνέχεια!
είναι ίσως ο καλύτερος λόγος για να ανεβάζουμε που και που τις δουλειές μας...
Ο σημαντικότερος λόγος, διαφορετικά θα τα καμαρώνει ο καθένας μόνος του στην αυλή του
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Hfestion..!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
12 Μάιος 2019, 21:57
Livstaras έγραψε:
12 Μάιος 2019, 14:23
Πάρα πολύ όμορφη! Από αυτήν έχω πάρει την ιδέα για το σχήμα που θέλω να δώσω σε ένα γιουνίπερο μου.
Καλή συνέχεια!
είναι ίσως ο καλύτερος λόγος για να ανεβάζουμε που και που τις δουλειές μας...
Ο σημαντικότερος λόγος, διαφορετικά θα τα καμαρώνει ο καθένας μόνος του στην αυλή του
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Livstaras έγραψε:
12 Μάιος 2019, 14:23
Πάρα πολύ όμορφη! Από αυτήν έχω πάρει την ιδέα για το σχήμα που θέλω να δώσω σε ένα γιουνίπερο μου.
Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ πολύ Livastaras! Χαίρομαι ακόμα περισσότερο που έγινε η αυτή η αφορμή για διαμόρφωση σε δικό σου δεντράκι... είναι ίσως ο καλύτερος λόγος για να ανεβάζουμε που και που τις δουλειές μας...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Livstaras »

Πάρα πολύ όμορφη! Από αυτήν έχω πάρει την ιδέα για το σχήμα που θέλω να δώσω σε ένα γιουνίπερο μου.
Καλή συνέχεια!
These users thanked the author Livstaras for the post:
Νικολας72 (12 Μάιος 2019, 21:40)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Kostas »

Με έχετε τρελάνει με τέτοιες ελιές.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

[quote=Jean-Zac

2030...!!!

[/quote]

Τώρα το είδα...

10 χρονάκια, ε;

Δεν είναι κι άσχημα! Ευτυχώς έχουν φθηνά γυαλιά πρεσβυωπίας! Αν και μέχρι τότε θα χρειάζομαι πατομπούκαλα...!
:gelio
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.


Spring - summer  collection  2030.


.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εντάξει, μπορεί να μην έχω τον προσομειωτή του κου  Jean-Zac, αλλά όταν κλείνω τα μάτια μου, αυτή την εικόνα βλέπω στο μυαλό μου για το δέντρο μου... Ελπίζω οι καλλιτέχνες του forum να είναι σε mood επιείκειας..!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Τώρα που το σκέφτομαι μπορεί ο Adam Sandler να σου χάρισε εκείνο το μαγικό τηλεκοντρόλ που σε ταξίδευε στο χρόνο... οπότε είναι σαφώς ευκολότερα τα πράγματα, ένα κλικ υπόθεση..! :sci-fi-beamup:
8A2AD12F-1D61-4E18-A280-B00BDDFC871F.jpeg
Προστέθηκε μετά από 37 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:
04 Μάιος 2019, 19:17
Τώρα που το σκέφτομαι ...
Γιατί για να είναι απλά ταλέντο και φαντασία, είναι too much για να το χάψω. Εκτός εάν έχεις βρει κάποιο σούπερ ντούπερ υπολογιστικό πρόγραμμα, που με αλγόριθμους και μαθηματικά μοντέλα έχει την δυνατότητα να παρουσιάζει πιθανά εξελικτικά σενάρια σε δέντρα μπονσάι από μία φωτογραφία... :think: :think: :think:

Πέρα απ’ τα αστεία, μπράβο φίλε Γιάννη κι ευχαριστώ θερμά άλλη μία φορά, κάπως έτσι έχω φανταστεί την ελίτσα... ίσως με λίγο περισσότερο φύλλωμα στο πρώτο αριστερό κλαδί, έτσι για περισσότερη κωνικότητα της συνολικής κόμης του δέντρου. Νά ‘μαστε καλά, υπολογίζω ότι θα του πάρει τουλάχιστον 5 χρόνια να αγγίξει αυτό το επίπεδο, (ο προσομοιωτής τί λέει?) 😜

Όσο για τα τσίπουρα, η υπόσχεσή μου ισχύει και η πρόσκληση είναι ανοιχτή. Όχι ως αντάλλαγμα για τις υπηρεσίες σου, (δεν έχω τόσο ρευστό...)! Ελπίζω να μου δώσεις την ευκαιρία να τιμήσω την υπόσχεσή μου, πριν η ελίτσα (κι εμείς μαζί) γίνουμε μουσειακό έκθεμα... 💥 😂
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εικονική προσομοίωση μελλοντικής ανάπτυξης.


Κόστος εργασίας 50 euro ή  2 τσίπουρα και  μεζεδάκια. !!!!

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Νικολας72 (04 Μάιος 2019, 18:27)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Ελιά semi cascade (to be...)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

     Ενάμιση χρόνο μετά την απόκτηση (...) του δέντρου, καιρός για ένα φωτογραφικό (και όχι μόνο...) update (επί το ελληνικότερον). Το δεντράκι συνεχίζει την υγειή πορεία του, μεταφυτεύτηκε σε νέα πιο ευρύχωρη γλάστρα κάποια στιγμή το προηγούμενο φθινόπωρο (νομίζω Οκτώβρη), χωρίς όμως να πειράξω ρίζες.

    Επειδή το δεντράκι είχε πρωτοφυτευτεί 8 μήνες πριν, αρκετά βαθιά στο χώμα (για να βοηθηθεί κατά την ανάπτυξη ριζικού συστήματος), ένιωσα την ανάγκη, να ελέγξω πόσο ριζικό σύστημα συνολικά είχε προλάβει να φτιάξει. Επιπλέον επειδή ο μελλοντικός μου στόχος είναι να αποκαλύψω μέρος του πολύ μεγάλου κάλου της ελιάς ως τμήμα του νεμπάρι, ήθελα να σιγουρευτώ ότι οι νέες ρίζες δεν ξεκινούσαν από σημεία ψηλά στον κάλο και τον κορμό της βάσης. Έτσι τοποθετήθηκε λίγο πιο ψηλά, αφήνοντας μόνο την αρχή του νεμπάρι εκτός χώματος, και συμπληρώνοντας τριγύρω σφάγνα.

     Εν τω μεταξύ, το δεντράκι συνέχισε να ανταποκρίνεται θετικά αναπτύσσοντας βλαστούς και φύλλα τα οποία συνεχίζουν να βγαίνουν σε πολύ μικρό μέγεθος, κάτι που είναι πολύ συναρπαστικό για την προοπτική του δέντρου. Το πιό λαίμαργο κλαδάκι της κορυφής όταν έφτασε σε κατάλληλο μήκος το λύγισα προς τα πίσω με κατεύθυνση προς τα κάτω, προκρίνοντας από τις εξαιρετικές προτάσεις του φίλου Jean-Zac, την semi cascade εκδοχή. Εξ' ου και το νέο όνομα του θέματος!

     Έχει δεχτεί αρκετά τσιμπήματα μέχρι τώρα, ακολουθώντας το γνωστό clip & grow (επί το ελληνικότερον πάντα...), που σημαίνει ότι δεν αφήνω μεγάλα μεσοδιαστήματα και όταν μεγαλώνουν τα φρέσκα κλαδάκια στους δέκα-δώδεκα πόντους, έχοντας πέντε-έξι ζευγάρια νέων ορφαλμών, ξανακλαδεύονται στο πρώτο ή δεύτερο ζευγάρι, απ' όπου προκαλείται νέα ανάπτυξη κ.ο.κ. Έτσι προσπαθώ να εξυπηρετήσω τον σκοπό της ανάπτυξης συμπαγούς φυλλώματος κοντά στον κορμό με την μέγιστη δυνατή διακλάδωση. Το ποιά τελικά κλαδιά θα κρατηθούν είναι απόφαση που θα πάρω στο μέλλον, προς το παρόν προσπαθώ να κρατήσω ανοιχτές τις επιλογές μου.

     Αυτό που δεν σκέφτηκα έγκαιρα να κάνω ήταν να βγάλω φωτογραφίες πριν το κλάδεμα που της έκανα προχθές, για να έχουμε σημείο αναφοράς πριν και μετά την επέμβαση... Ίσως, την επόμενη φορά. Κάποια στιγμή θα ήθελα να κάνω βιντεάκι, θα δούμε. Ελπίζω να βοήθησα νεότερους με τις περιγραφές και όπως πάντα περιμένω τα σχόλια όλων και τις προτάσεις σας για βελτίωση ή τις επισημάνσεις πιθανών λαθών.

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 8 λεπτά 32 δευτερόλεπτα:
Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2
Κι επειδή είχα όρεξη σήμερα, είπα να φτιάξω ένα μικρό κάδρο με τις διαδοχικές φάσεις εξέλιξης του δέντρου... 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ όμορφα όλα τα κείμενα που διάβασα του Νικόλα και jeanzac μακάρι να βλέπαμε συχνά τέτοιες σκέψεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αγαπητέ Γιάννη, συμφωνώ με όλα όσα αναφέρεις στο μήνυμά σου. "Δίνω" πλέον πολύ περισσότερο χρόνο και στα δέντρα και σε μένα. Άν και το σωστότερο είναι κατά την γνώμη μου να πω πως έχει αλλάξει η σχέση μου με τον χρόνο ως έννοια. Υπήρξαν στιγμές στη ζωή μου, (όπως όλοι φαντάζομαι) που σίγουρα παρασύρθηκα στους τρελούς ρυθμούς της εποχής μας. Τις περισσότερες φορές αισθανόμουν ότι δεν προλαβαίνω, κι έτρεχα παραπάνω. Κι αυτό είναι το τρελό τριπάκι στο οποίο έχουμε εγκλωβιστεί πολλοί. Κι έτσι έρχονται ώρες που το άγχος στην ζωή μας γίνεται μια κατάσταση. Πάντα είχα ένα πρόβλημα νομίζω με την οριοθέτηση και την διαχείριση του χρόνου. Μου άρεσε περισσότερο να ξεχνιέμαι αφιερωμένος στο να γράφω ένα τραγούδι, ή να ζωγραφίζω ένα πίνακα (...ή να διαμορφώνω ένα δεντράκι), παρά να κάνω την ζωή μου ένα απίστευτο timetable... Όταν συνειδητοποιεί κανείς ότι ο χρόνος δεν είναι ένα αγαθό που μπορεί να έχει ιδιοκτήτη, τότε κατανοεί ότι δεν είναι ουσιαστικά ποτέ δικό του πράγμα. Άρα, δεν το έχει ποτέ... Πώς μπορείς να δώσεις κάτι που δεν έχεις?

Κοίτα σε τι φιλοσοφικά δρομάκια με έβαλες...  Εικόνα


'Οσο για την παρατήρησή σου ότι "το παρακάνεις" με τα virtual, νομίζω ότι το ίδιο το χόμπυ έχει ενσωματωμένη την υπερβολή ως πεμπτουσία του. Δηλαδή, τί μπορεί να είναι πιο υπερβολικό από το να δημιουργείς ένα δέντρο σε δίσκο??? 
Εικόνα
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αγαπητέ Νικόλα η διαμόρφωση ενός φυτού γίνεται σύμφωνα με την εμπειρία, την ψυχολογική κατάσταση, το υλικό, τά χρόνια, την ανάπτυξη των βλαστών, τα προηγούμενα λάθη και τι χρήματα έχεις στο πορτοφόλι για να πληρώσεις τον φραγκοφονιά να σου κάνει κανένα βίρτουαλ. Για να αρχίσεις την εξάσκηση στα βίρτουαλ κατέβασε το paint.net

https://www.getpaint.net/download.html

Μπορεί κάποια ημέρα να κάνουμε σύνδεση με Team Viewer  και να σου δείξω πώς γίνεται. Με απλά λόγια  κόβεις-ράβεις  τμήματα εικόνων σε μία άλλη. Προσθέτεις φύλλωμα, πότ, ξερό τμήμα κορμού  από ένα δένδρο σε ένα άλλο, διορθώνεις κάποιες ατέλειες, το φωτίζεις-χρωματίζεις και εξοικονόμησες τουλάχιστον 30 euro  που θα έδινες στον λήσταρχο καλλιτέχνη.
Εικόνα

Προς το παρόν αυτό που χρειάζεσαι είναι να κατασταλάξεις σε κάποια μελλοντική μορφή για την ελιά σου και να αρχίσεις από τώρα να διαμορφώνεις ή να κλαδεύεις κάπως τα βλαστάρια ώστε να ξεκινήσει  η επιλογή των βασικών κλαδιών και τον πολλαπλασιασμός της δευτερεύουσας διακλάδωσης. Αλλά μην ξεχνάς ότι όλα αυτά χρειάζονται χρόνο-χρόνια και φυσικά ποτέ το δένδρο σου δεν θα γίνει σαν το βίρτουαλ. Απλά δίνουμε πιθανές  μελλοντικές εικόνες. Εγώ φταίω πού το παρατραβάω μερικές φορές και μετατρέπω το παλιό πεντακοσαράκι της Fiat σε Ferrari   308 GTS όπως λέει και ο φίλος μου ο Χάρης και γελάμε.Δώσε χρόνο στο δένδρο σου και σε εσένα.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Το κυνήγι της αγριοελιάς... Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Μας κάνει να χάνουμε το νου μας ο κύριος zj
Το δέντρο είναι ζωή!
Απάντηση