Ευωνυμο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

My Nellie έγραψε:
Hfestion έγραψε:... ... Περιμένω να μου βγάλει κάποιο μάτι χαμηλά για να το κόψω Γιατί άλλιος φοβάμαι ότι θα ξεραθει.
Μάλλον δεν πρόσεξες καλά τι σου έγραψα....
My Nellie έγραψε: ... ... Αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να μειώσω το μήκος των κλαδιών ακριβώς στην πρώτη διακλάδωση, δηλ. εκεί που υπάρχει το πρώτο παρακλάδι (δευτερεύον κλάδος) με φύλλα πάντα!!!... ... ... Προσοχή όμως, πρέπει να υπάρχουν φύλλα έτσι ώστε να συνεχίσει να τρέφεται το κλαδί (νομίζω ότι το ευώνυμο είναι αειθαλές, σωστά?)
Στα αειθαλή δένδρα εάν ένα κλαδί μείνει χωρίς κανένα φύλλο, θα ξεραθεί. Διότι οι ρίζες δεν θα στέλνουν στο συγκεκριμένο κλαδί χυμούς. Γι' αυτό σου τόνισα ότι πρέπει να διατηρήσεις τα φύλλα. Αυτό όμως, δεν έχει εφαρμογή στα φυλλοβόλα! Κι ο λόγος είναι προφανής.

Εν πάση περιπτώσει, η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.
Η δική μου συμβολή είναι κατά βάσιν "εγκυκλοπαιδική" για να σου μεταδώσω κάτι που φαίνεται πως δεν το γνωρίζεις.
Ok!!! Αυτό παντός ειναι αειθαλη

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από My Nellie »

Hfestion έγραψε:... ... Περιμένω να μου βγάλει κάποιο μάτι χαμηλά για να το κόψω Γιατί άλλιος φοβάμαι ότι θα ξεραθει.
Μάλλον δεν πρόσεξες καλά τι σου έγραψα....
My Nellie έγραψε: ... ... Αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να μειώσω το μήκος των κλαδιών ακριβώς στην πρώτη διακλάδωση, δηλ. εκεί που υπάρχει το πρώτο παρακλάδι (δευτερεύον κλάδος) με φύλλα πάντα!!!... ... ... Προσοχή όμως, πρέπει να υπάρχουν φύλλα έτσι ώστε να συνεχίσει να τρέφεται το κλαδί (νομίζω ότι το ευώνυμο είναι αειθαλές, σωστά?)
Στα αειθαλή δένδρα εάν ένα κλαδί μείνει χωρίς κανένα φύλλο, θα ξεραθεί. Διότι οι ρίζες δεν θα στέλνουν στο συγκεκριμένο κλαδί χυμούς. Γι' αυτό σου τόνισα ότι πρέπει να διατηρήσεις τα φύλλα. Αυτό όμως, δεν έχει εφαρμογή στα φυλλοβόλα! Κι ο λόγος είναι προφανής.

Εν πάση περιπτώσει, η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.
Η δική μου συμβολή είναι κατά βάσιν "εγκυκλοπαιδική" για να σου μεταδώσω κάτι που φαίνεται πως δεν το γνωρίζεις.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

My Nellie έγραψε:
VAGOS_A έγραψε:
Hfestion έγραψε: ... ... και μετα θα περιμενω να πεταξει κατι απο χαμηλα. Οταν μου δωσει κατι, εχω σκοπο... ...
Εχω την εντύπωση ότι μάλλον πρέπει πρώτα να το κόψεις και μετά θα πετάξει?,αν κάνω λάθος ας με διόρθωσή κάποιος.

O VAGOS_A έχει δίκαιο νομίζω. Όσο υπάρχουν κλάδια ψηλά που αναπτύσσονται έντονα, δεν θα πετάξει εύκολα χαμηλώτερα.
Αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να μειώσω το μήκος των κλαδιών ακριβώς στην πρώτη διακλάδωση, δηλ. εκεί που υπάρχει το πρώτο παρακλάδι (δευτερεύον κλάδος) με φύλλα πάντα!!!
Τότε πιστεύω ότι θα πετάξει και παραπίσω...
Προσοχή όμως, πρέπει να υπάρχουν φύλλα έτσι ώστε να συνεχίσει να τρέφεται το κλαδί (νομίζω ότι το ευώνυμο είναι αειθαλές, σωστά?)
Σωστά!!! Περιμένω να μου βγάλει κάποιο μάτι χαμηλά για να το κόψω Γιατί άλλιος φοβάμαι ότι θα ξεραθει.

Γιάννη σε ευχαριστω για τα σχέδια σου. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι κι Εγω για την ώρα.
Άβαταρ μέλους

kapouland
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 26 Απρ 2011, 13:58
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από kapouland »

My Nellie έγραψε:
VAGOS_A έγραψε:
Hfestion έγραψε: ... ... και μετα θα περιμενω να πεταξει κατι απο χαμηλα. Οταν μου δωσει κατι, εχω σκοπο... ...
Εχω την εντύπωση ότι μάλλον πρέπει πρώτα να το κόψεις και μετά θα πετάξει?,αν κάνω λάθος ας με διόρθωσή κάποιος.

O VAGOS_A έχει δίκαιο νομίζω. Όσο υπάρχουν κλάδια ψηλά που αναπτύσσονται έντονα, δεν θα πετάξει εύκολα χαμηλώτερα.
Αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να μειώσω το μήκος των κλαδιών ακριβώς στην πρώτη διακλάδωση, δηλ. εκεί που υπάρχει το πρώτο παρακλάδι (δευτερεύον κλάδος) με φύλλα πάντα!!!
Τότε πιστεύω ότι θα πετάξει και παραπίσω...
Συμφωνώ κι εγώ με αυτή την άποψη!!![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
...Ανδρέας [HR]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από My Nellie »

VAGOS_A έγραψε:
Hfestion έγραψε: ... ... και μετα θα περιμενω να πεταξει κατι απο χαμηλα. Οταν μου δωσει κατι, εχω σκοπο... ...
Εχω την εντύπωση ότι μάλλον πρέπει πρώτα να το κόψεις και μετά θα πετάξει?,αν κάνω λάθος ας με διόρθωσή κάποιος.

O VAGOS_A έχει δίκαιο νομίζω. Όσο υπάρχουν κλάδια ψηλά που αναπτύσσονται έντονα, δεν θα πετάξει εύκολα χαμηλώτερα.
Αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να μειώσω το μήκος των κλαδιών ακριβώς στην πρώτη διακλάδωση, δηλ. εκεί που υπάρχει το πρώτο παρακλάδι (δευτερεύον κλάδος) με φύλλα πάντα!!!
Τότε πιστεύω ότι θα πετάξει και παραπίσω...
Προσοχή όμως, πρέπει να υπάρχουν φύλλα έτσι ώστε να συνεχίσει να τρέφεται το κλαδί (νομίζω ότι το ευώνυμο είναι αειθαλές, σωστά?)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Προσπάθεια να έλθει το φύλλωμα πιό κοντά στόν κορμό
ώστε να μειώσω τίς μεγάλες ευθείες.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μία πρόταση είναι και αυτή.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι εργασίες συνεχίζονται.... Φυτευτικε λοξα (να νε καλα Ο Φιλος JZ και τα κολπα του). αφαιρέθηκαν κάποια σύρματα και έγινε κορυφολογηση.
Για την ώρα έχω βρει την οπτική του γωνία ωστόσο ειναι ένα δέντρο που Θέλει πολυ δουλεια για να γίνει κάτι. Αριστερα όπως το βλέπετε ειναι ένας διπλός κορμός ο όποιος ενώνεται χαμηλά. Προσπαθω να τον κάνω να μου πετάξει κάποιο μάτι χαμηλά για να τον κόψω αρκετά. Απο κάτω του βρίσκετε ένα εντυπωσιακο nebari που δεν Θέλω να αφαίρεσω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

VAGOS_A
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 18:16
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από VAGOS_A »

Hfestion έγραψε:
RiaD έγραψε:Εκπλήσσομαι κι εγώ με τον εαυτό μου γι' αυτό που θα προτείνω, αλλά γιατί δεν το "χαμηλώνεις" κι άλλο..; δείχνει περίεργα ο ψηλός κορμός. κοινώς κλάδεμα πολύ χαμηλά και υπομονή πάλι, μήπως φουντώσει πιο χαμηλά αυτή τη φορά..



[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img] εχεις απολυτο δικιο!!!! εχει πολυ δουλεια ακομα....θα γινει αλαγη γωνιας και μετα θα περιμενω να πεταξει κατι απο χαμηλα. Οταν μου δωσει κατι, εχω σκοπο [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... opwood.gif[/img]να το κοντινω.

Εχω την εντύπωση ότι μάλλον πρέπει πρώτα να το κόψεις και μετά θα πετάξει?,αν κάνω λάθος ας με διόρθωσή κάποιος.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

RiaD έγραψε:Εκπλήσσομαι κι εγώ με τον εαυτό μου γι' αυτό που θα προτείνω, αλλά γιατί δεν το "χαμηλώνεις" κι άλλο..; δείχνει περίεργα ο ψηλός κορμός. κοινώς κλάδεμα πολύ χαμηλά και υπομονή πάλι, μήπως φουντώσει πιο χαμηλά αυτή τη φορά..



[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img] εχεις απολυτο δικιο!!!! εχει πολυ δουλεια ακομα....θα γινει αλαγη γωνιας και μετα θα περιμενω να πεταξει κατι απο χαμηλα. Οταν μου δωσει κατι, εχω σκοπο [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... opwood.gif[/img]να το κοντινω.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από RiaDr »

Εκπλήσσομαι κι εγώ με τον εαυτό μου γι' αυτό που θα προτείνω, αλλά γιατί δεν το "χαμηλώνεις" κι άλλο..; δείχνει περίεργα ο ψηλός κορμός. κοινώς κλάδεμα πολύ χαμηλά και υπομονή πάλι, μήπως φουντώσει πιο χαμηλά αυτή τη φορά..
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι κορμοι ειναι αδυνατον να λυγισουν ετσι περιστρευφω το φυτο εγω αριστερα. Εχει πολυ καλο nebari μιας και ηταν δεντρο και ειχε 1,5μετρο υψος. κραταω τρεις κορμους οι οποιοι ενωνονται χαμηλα (δεν φαινετε γιατι ειναι σκεπασμενου με χωμα) και
ξεκιναω να φτιαχνω κορυφη και αλλα δυο συννεφα δεξια και αριστερα.

καλο?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

Εμεινε εξω στην αυλη σε κρυο, βροχη και χιονι. Εκανα το πρωτο μου jin (δοκιμη)
τον φεβρουαριο με τα κρυα και το κλαδεψα. Εχει πεταξει ματια απο παντου και
βρισκομαι στην αναζητηση στο τι μπορω να το κανω. Το ξερω δεν ειναι το καταλληλο δεντρο για bonsai, θελω ομως να αποκτω εμπειρια και το κανω με οτι εχω.
ετσι ειναι σημερα.

Τι λετε ρε παιδια? περιμενω ιδεες και αποψεις.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Vasilhs »

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από Harris »

ria έγραψε:Πριν 2-3 μήνες βρήκα κι εγώ πεταμένο ένα ευώνυμο (euonymus japonicum), ύψους 1,5 μέτρου, με νεμπάρι ~40 εκ. και απίστευτα ωραία κίνηση κορμού. 'Ηταν βγαλμένο από κήπο με μια μπάλα ξερή στη βάση του, κυρίως από μεγάλες ρίζες κομμένες, χωρίς ριζίδια. Με πολύ δυσκολία το έβαλα στο αυτοκίνητο και το φύτεψα πρόχειρα με ορμόνη ριζοβολίας και πολύ πότισμα. Νομίζω άξιζε τον κόπο γιατί έχει ζωντανέψει και πετάει γυαλιστερά φύλλα από παντού και θα γίνει πολύ ωραίο μπονσάι μεγάλου μεγέθους (δεν έχω βγάλει φωτο γιατί νόμιζα ότι δε θα επιβιώσει).
Κατάλαβα και διάβασα βέβαια ότι είναι πολύ ανθεκτικό φυτό. Το δικό σου ίσως ανήκει στην κατηγορία πανασέ (aureus) γιατί βλέπω κίτρινο εσωτερικό σε μερικά φύλλα. Έχει πολύ καλή προοπτική και θέλει σκέψη η διαμόρφωση...μάλλον αργότερα να την κάνεις προς το φθινόπωρο. Άν καθαρίσεις λίγο τα χαμηλά κλαδάκια θα δούμε καλύτερα τους κορμούς. Πολύ ωραίο είναι πάντως! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el///ima ... /bravo.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]και στους 2 σας!!! βαλε Ρια μια φωτο απο το δεντρο σου!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ria
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 17:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ευωνυμο

Δημοσίευση από ria »

Πριν 2-3 μήνες βρήκα κι εγώ πεταμένο ένα ευώνυμο (euonymus japonicum), ύψους 1,5 μέτρου, με νεμπάρι ~40 εκ. και απίστευτα ωραία κίνηση κορμού. 'Ηταν βγαλμένο από κήπο με μια μπάλα ξερή στη βάση του, κυρίως από μεγάλες ρίζες κομμένες, χωρίς ριζίδια. Με πολύ δυσκολία το έβαλα στο αυτοκίνητο και το φύτεψα πρόχειρα με ορμόνη ριζοβολίας και πολύ πότισμα. Νομίζω άξιζε τον κόπο γιατί έχει ζωντανέψει και πετάει γυαλιστερά φύλλα από παντού και θα γίνει πολύ ωραίο μπονσάι μεγάλου μεγέθους (δεν έχω βγάλει φωτο γιατί νόμιζα ότι δε θα επιβιώσει).
Κατάλαβα και διάβασα βέβαια ότι είναι πολύ ανθεκτικό φυτό. Το δικό σου ίσως ανήκει στην κατηγορία πανασέ (aureus) γιατί βλέπω κίτρινο εσωτερικό σε μερικά φύλλα. Έχει πολύ καλή προοπτική και θέλει σκέψη η διαμόρφωση...μάλλον αργότερα να την κάνεις προς το φθινόπωρο. Άν καθαρίσεις λίγο τα χαμηλά κλαδάκια θα δούμε καλύτερα τους κορμούς. Πολύ ωραίο είναι πάντως! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el///ima ... /bravo.gif[/img]

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Ευωνυμο

Δημοσίευση από Hfestion »

Σας παρουσιαζω ενα φυτο που βρηκα στον δρομο πριν περιπου δυο μηνες. Ο Μανος μου ειπε οτι λεγεται Ευωνυμο.
Ξερω οτι απο καποιους μπορει να ακουσω οτι δεν κανει για Bonsai, εχει ομως αρκετα χοντρο κορμο και λεω να τον εκμεταλευτω.
Ηταν σε ασχημη καταστασταση, ειχε παρα πολες ριζες και δεν ειχα ουτε την γνωση ουτε τα εργαλια να τις αφαιρεσω αρκετα. Εχω σκοπο να του ξανακανω μεταφυτευση τον Οκτωμβρη για να μπει καλητερα στο χωμα ή να καθαρισω λιγο τις ριζες.
Τωρα εχει παρει τα πανω του και νομιζω οτι πρεπει να το διαμορφωσω λιγο.
Ακουω σχολια και ιδεες.

http://img26.imageshack.us/slideshow/we ... =065dx.jpg
Απάντηση