Pinus Sylvestris No 2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από Sim62 »

Ευχαριστώ για την προσοχή που έδειξες παρατηρώντας κάποιες αλλαγές που έκανα στο συγκεκριμένο δέντρο. 
Για να μην μπερδευτείς οι φωτογραφία Ιούνιος 16 είναι από την άλλη πλευρά απ΄οτι αυτές του Σεπτεμβρίου 2016.
Αν δεν προσέξει κανείς αυτή την λεπτομέρεια πράγματι μπορεί να μπερδευτεί λόγω της θέσης των 2 πρώτων κλαδιών.
Αρχικά είχα σκεφτεί σαν εμπρόσθια όψη του δέντρου αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία του Ιουνίου. Κάτι όμως δεν μου πήγαινε καλά και έτσι μετά απο αρκετή σκέψη αποφάσισα να αλλάξω την εμπρόσθια όψη και να χρησιμοποιήσω σαν τέτοια την πίσω. Επρεπε να γίνουν όμως και κάποιες αλλαγές για να βελτιωθεί η εικόνα (πάντα κατά την άποψη μου). Αυτά που έγιναν λοιπόν είναι τα εξής :
1. Το όρθιο σίδερο που στερεώθηκε  με σύρμα στον κορμό χρησιμοποιήθηκε σαν σημείο αγκύρωσης για να τραβηχθεί το πάνω μέρος του κορμού προς τα δεξιά και να μην έχει τόσο μεγάλη κλίση.
1.jpg
2.Το κλαδί που έχει κόκκινο Χ στην παρακάτω φωτογραφία αφαιρέθηκε και γιατί δεν χωρούσε στο νέο σχεδιασμό που είχα αποφασίσει αλλά και γιατί ήταν σε ένα σημείο του δέντρου απ΄όπου ξεκινούσαν 3 μεγάλα κλαδιά και αυτό με τον καιρό θα δημιουργούσε πρόβλημα με ανάποδη κωνικότητα στο σημείο εκείνο. Τα υπόλοιπα 2 πιο χαμηλά μεγάλα κλαδιά αντί να έχουν έντονη κλίση προς τα κάτω όπως αρχικά τους είχα δώσει  οδηγήθηκαν πιό ψηλά για να ταιριάξουν με την υπόλοιπη εικόνα του δέντρου που ήθελα να γίνει πιο συμπαγής.
2.jpg
Τα υπόλοιπα ήταν απλά θέμα διευθέτησης με χαλαρό συρμάτωμα (δεν είναι και η καλύτερη εποχή για κάτι τέτοιο) των μικρότερων κλαδιών για δημιουργία κωνικότητας του στέμματος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από thanos75 »

Η εξέλιξη μου φαίνεται εντυπωσιακή! έχει γίνει πολύ όμορφο.
Μου δημιουργείται ένα κενό μόνο... Θα ήθελα να μας περιγράψεις τις εργασίες που έχουν γίνει από Ιούνιο 2016 - Σεπτέμβριο 2016.Μου δείχνει μεγάλη αλλαγή για αυτό το μικρό διάστημα.
Προσπαθώ να καταγράψω τις εργασίες σου γιατί έχω ένα δεντράκι που μοιάζει με το αρχικό σου (δεν έχω κάνει κάποια εργασία ακόμα) και θα ήθελα όπως καταλαβαίνεις να σε αντιγράψω... :dance:
:text-thankyoublue:
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από Sim62 »

PanosBonsai έγραψε:Η παρουσίαση σου είναι για σεμινάριο.
Ευχαριστώ πολύ, δεν νομίζω οτι είναι κάποια ιδιαίτερη παρουσίαση. Μια απλή παράθεση φωτογραφιών. Εχω κάνει και καλύτερες.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από Harris »

Καταπληκτικό! Πολύ όμορφο πράγματι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από christos1908 »

Και το δεντράκι παρα πολυ όμορφο... Εμφανής η διάφορα μέσα σε 2 χρονια...

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Η παρουσίαση σου είναι για σεμινάριο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Pinus Sylvestris No 2

Δημοσίευση από Sim62 »

Ακόμα ένα απο τα Scots Pines που μεγαλώνω.
1,Απρίλιος 2014.JPG
2.Αύγουστος 2014.JPG
3.Σεπτέμβριος 2014.JPG
4.Φεβρουάριος 2015.JPG
5.Μάιος 2015.JPG
6ούνιος 2015.JPG
7.Οκτώβριος 2015.JPG
8.Ιούνιος 2016.JPG
9. Σεπτέμβριος 2016.JPG
10.Σεπτέμβριος 2016.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση