Γαρδένια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από iohokahey »

Καταρχην καλοριζικο!!
Σου ανταποδωσε την φροντιδα που της εδωσες πετωντας νεα βλασταρια και αυτο ειναι πολυ καλο σημαδι!!
Δεν θα τολμουσα να την πειραξω για κανα χρονο ωστε να μπορεσει να ριζωσει δεδομενου οτι περιμενουμε χειμωνα,ενα παραπανω..προτεινω να την ταιζεις καλα και να την πιασεις απο του χρονου..καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

evie
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 14:34
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από evie »

πολύ όμορφο δένδρο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από thanos75 »

ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
Θα μου ήταν χρήσιμες πάντως κάποιες κατευθύνσεις σχετικά με τα επόμενα βήματα.
Δηλαδή (α) πότε μπορώ να την χαμηλώσω λίγο και πόσο,
(β) πότε μπορώ να περιορίσω την γλάστρα της και πόσο.
Ειδικά το δεύτερο είναι κρίσιμο, γιατί την έχω βάλει σε πολύ μεγάλη γλάστρα - προκειμένου να μην της κακοφανεί μιας και έγινε εκτός εποχής - και είναι πολύ δύσκολη ή και αδύνατη η μεταφορά της.
Αν περιοριστεί θα μπορεί να έρθει και σε κάποιο workshop για τα περαιτέρω.
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από Γιωτα »

Πανέμορφη! πραγματικά εξαιρετικό "δωρο" !καλή επιτυχία!
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από Harris »

Πω ρε Θανο τι δέντρα τα είναι αυτή; Μπράβο για την πράξη σου! Πολύ ωραίο !!! Εύχομαι τα καλύτερα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από ιλαριων »

Μπραβο σου που εσωσες το δενδρακι
Και στη συνεχεια απο οτι φαινεται θα σ"ευγνωμονει με τα λουλουδια της
και την ξεχωριστη μυρωδια τους
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από panixoras »

μεγαλο δεντρο ...ο θεος στην εστειλε....μου αρεσουν πολυ οι γαρδενειες....στα χερια σου σιγουρα θα πεταξει .....αντε με το καλο
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Γαρδένια

Δημοσίευση από thanos75 »

Δυστυχώς με τις φωτογραφίες υπάρχει πρόβλημα. Ανακατεύτηκαν και δεν έχω πλέον την δυνατότητα editing. Αν μπορεί να κάνει κάτι ο admin !?!?!!?
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Γαρδένια

Δημοσίευση από thanos75 »

Ήταν απογευματάκι 2 του Ιουνίου, όταν αμέριμνος πήγαινα μια βόλτα. Και ενώ πέρναγα με το αυτοκίνητο κάτι μου χτύπησε στο μάτι. Κάτι στη νησίδα του δρόμου. Σταμάτησα αμέσως … και το απογευματινό πρόγραμμα άλλαξε.
Είχαν πετάξει μια γαρδένια. Στη νησίδα του δρόμου, χωρίς τη γλάστρα της. Το περισσότερο μέρος ήταν ξερό και όσα φυλλαράκια είχε ήταν μαραμένα. Είχαν τοποθετήσει ένα πράσινο δίχτυ στο πάνω μέρος του χώματος και ήταν φουλ στο περδικάκι (ευτυχώς δεν είμαι αλλεργικός). Με εντυπωσίασε το πάχος των κλαδιών. Στην βεράντα πάντα είχαμε και έχουμε γαρδένια, ποτέ όμως δεν είχαμε καταφέρει να διατηρήσουμε το ίδιο φυτό τόσα χρόνια ώστε να χοντρύνει τόσο πολύ. Χωρίς δεύτερη σκέψη το μετέφερα στο αυτοκίνητο. Όμως δεν είχα τίποτα μαζί μου και δεν χωρούσε πουθενά. Δεν υπήρχε όμως περίπτωση να την αφήσω… Πίσω το κάθισμα του συνοδηγού, και με πολύ σπρώξιμο μπήκε (όταν την έβγαλα βέβαια δεδομένου ότι δεν είχε γλάστρα, δεν είχα ούτε μια σακούλα, το χώμα το έβγαζα από το αυτοκίνητο με το φτυάρι. τέλος πάντων – άλλο θέμα).
Πήγα κατευθείαν στο εξοχικό όπου υπάρχει περισσότερος χώρος – ευτυχώς είναι κοντά. Η εικόνα του φυτού ήταν έτσι:
20160602_190043.jpg
Πήγα κατευθείαν αγόρασα χώμα (δεν ήθελα να αυτοσχεδιάσω) και μια μεγάλη γλάστρα. Το περδικάκι είχε μπλεχτεί με το δίχτυ και αναγκαστικά τινάχτηκαν λίγο οι ρίζες της. Και αποκαλύφθηκε το μεγαλείο:
20160602_192134.jpg
20160602_192140.jpg

Φυτεύτηκε και έβαλα και μια επιπλέον γλάστρα για να προστατεύσει τις ρίζες της για ένα μικρό διάστημα.
20160602_200537.jpg
Πήγε εξαιρετικά καλά. Πέταξε από πολλά σημεία που φαίνονταν και ξερά (εκτός από τον έναν κορμό) και έβγαλε και πάρα πολλά μπουμπούκια. Τα περισσότερα βέβαια τα έριξε, ίσως και από έλλειψη λιπάσματος αλλά φοβήθηκα να της ρίξω οτιδήποτε με τις ψηλές θερμοκρασίες που είχε.
Όλο το καλοκαίρι αρκετό πότισμα, ράντισμα με νερό τα βραδάκια στα φύλλα και σήμερα έχει κάπως έτσι:
20160911_172044.jpg
20160911_172054.jpg
20160911_172114.jpg
20160911_172121.jpg
20160911_172214.jpg
20160911_171755.jpg
20160911_171657.jpg
20160911_171722.jpg
20160911_171742.jpg

Όπως καταλαβαίνετε επειδή θα ήθελα να γίνει μια προσπάθεια διαμόρφωσης σε pre-bonsai χρειάζομαι πολύ βοήθεια. Δεν ξέρω αν μπορώ να ασχοληθώ από φέτος με τη ρίζα. Θα το ήθελα μόνο και μόνο για να μπει σε πιο μικρή γλάστρα και να μπορεί να μεταφέρεται ώστε να προστατευτεί από το χειμώνα. Γιατί στο εξοχικό είναι πιο βαρύς και θα ήθελα να την μεταφέρω στην Αθήνα. Βέβαια διάβασα στην βιβλιοθήκη ότι μόνο 10% της ρίζας μπορείς να κόψεις. Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα κάποια κατεύθυνση για την διαμόρφωσή της. Προφανώς δεν είναι κατάλληλη εποχή, αλλά ας το συζητήσουμε ως τότε..
Ανυπομονώ για τις απόψεις σας!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση