Juniper (ουτε και ξερω τι)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Η χαρα μου πήγε περίπατο...το δεντρακι μεσα σε 4 μερες ξεραθηκε....κατι επαιξε με το χώμα και την υγρασια....εγινε τοσο γρηγορα που δε προλαβα να πάρω χαμπάρι.αιωνια η μνήμη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:
vaggelakos7 έγραψε:Αυτή η εποχή είναι κατάλληλη για κορφολόγημα δηλαδή;

Εννοείται για όσο διάστημα εμφανίζονται, μόνο τις πολύ σθεναρές κορυφές όμως, τις μικρές τις αφήνουμε. Ανάλογα με το είδος του γιουνίπερου μπορεί να μεγαλώνουν και όλο το καλοκαίρι.
Μεχρι στιγμης μεγαλωνουν διαρκώς ολη την ανοιξη και συνεχιζουν.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Sim62 »

vaggelakos7 έγραψε:Αυτή η εποχή είναι κατάλληλη για κορφολόγημα δηλαδή;

Εννοείται για όσο διάστημα εμφανίζονται, μόνο τις πολύ σθεναρές κορυφές όμως, τις μικρές τις αφήνουμε. Ανάλογα με το είδος του γιουνίπερου μπορεί να μεγαλώνουν και όλο το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Αυτή η εποχή είναι κατάλληλη για κορφολόγημα δηλαδή;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε: Ισχυει μπαμπη...ηδη βλεπω μεγαλυτερη ανάπτυξη και εχω μπροστα μου 2 με 3 μηνες ακομα...εχω δωσει κινηση στον κορμο και σκεφτομαι να τον αφησω να μεγαλωσει λιγο ελεύθερα κατα τα αλλα...τι μου προτείνεις;

Τα επόμενα χρόνια θα κορφολογείς όχι όλες τις νέες κορυφές απ΄την άνοιξη ως το τέλος καλοκαιριού, αλλά μόνο αυτές που είναι πολύ δυνατές. Κάνοντάς το ειδικά τώρα που είναι στο χώμα θα τον δείς να πυκνώνει χρόνο με το χρόνο σε νέο φύλλωμα και κλαδιά. Σε λίγα χρόνια θα γίνει αγνώριστος.
dsc_0384.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:Τι καλύτερη δουλειά έκανες που τον έβαλες στη γη. Αν έχεις την υπομονή να τον αφήσεις εκεί για κάποια χρόνια και παράλληλα να κανείς εργασίες πάνω του θα δεις εξαιρετικά αποτέλεσματα.


Ερώτηση, ,,,,,, τον εθαψες χύμα στο χώμα? Μήπως τον εθαψες μέσα σε καφάσι για να τον βάλεις ποιο εύκολα ή μήπως έβαλες κάνα πλακάκι ώστε οι ρίζες να αναπτυχθούν ορίζοντα και όχι κάθετα για να μην τις ψάχνεις?

Σου βάζω ιδέες γιατί βλέπω ότι έχεις πολύ χώρο, ,,,,,, εκτός και αν τον κρατάς για ντομάτες, κολοκυθάκια κτλ λόγο κρίσης

Χα χα χα αστειεύομαι
Χαχαχαχ...μπα ειναι μπροστινη αυλη...αν βαλω τομάτες κλπ δε θα μεινει φιλαράκι.....οχι δεν εβαλα κατι...εχω ομως κλαδεψει τις ριζες του και μεγαλωνουν προς τα εξω μεχρι στιγμης...του χρονου πρωτα ο θεος θα τον βγαλω να κανω μια "συντήρηση" και θα τον βαλω σε σουρωτήρι με πιατο απο κάτω στο ιδιο σημειο του κήπου.μετανιωνω που δεν εβαλα και τους φικους στους οποίους εκανα καταβολαδα.βεβαια το εδαφος ειναι σλετη πετρα και θα μπυ βγει η ψυχη για να το βγάλω απο εκει....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι καλύτερη δουλειά έκανες που τον έβαλες στη γη. Αν έχεις την υπομονή να τον αφήσεις εκεί για κάποια χρόνια και παράλληλα να κανείς εργασίες πάνω του θα δεις εξαιρετικά αποτέλεσματα.


Ερώτηση, ,,,,,, τον εθαψες χύμα στο χώμα? Μήπως τον εθαψες μέσα σε καφάσι για να τον βάλεις ποιο εύκολα ή μήπως έβαλες κάνα πλακάκι ώστε οι ρίζες να αναπτυχθούν ορίζοντα και όχι κάθετα για να μην τις ψάχνεις?

Σου βάζω ιδέες γιατί βλέπω ότι έχεις πολύ χώρο, ,,,,,, εκτός και αν τον κρατάς για ντομάτες, κολοκυθάκια κτλ λόγο κρίσης

Χα χα χα αστειεύομαι

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:[ Εικόνα ]Την καλύτερη κίνηση έκανες με αυτό το Γιουνίπερο. Τώρα θα τον δείς να μεγαλώνει με γρηγορότερους ρυθμούς και το ότι τον έβαλες στο έδαφος δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις εργασίες πάνω του.
Ισχυει μπαμπη...ηδη βλεπω μεγαλυτερη ανάπτυξη και εχω μπροστα μου 2 με 3 μηνες ακομα...εχω δωσει κινηση στον κορμο και σκεφτομαι να τον αφησω να μεγαλωσει λιγο ελεύθερα κατα τα αλλα...τι μου προτείνεις;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Sim62 »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]Την καλύτερη κίνηση έκανες με αυτό το Γιουνίπερο. Τώρα θα τον δείς να μεγαλώνει με γρηγορότερους ρυθμούς και το ότι τον έβαλες στο έδαφος δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις εργασίες πάνω του.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλημερα....ο γουνιπερος αν και μικρος μεγαλωνει γρηγορα...τελικα η δευτερη μεταφύτευση κατελληξε με τον γουνιπερο στο χωμα και λιγο ακομα κλαδεμα....δε φαινεται να τον επηρέασε καθόλου...μεγαλώνει ασταμάτητα.θα μεινει εκει οσο χρειαστεί για να μεγαλωσει αρκετα...νομιζω μονο θα κανω ακομα μια μεταφυτευση ρου χρονου για να κρατήσω τις ριζες "μαζεμενες" και ισως να τον βαλω μεσα σε ενα σουρωτήρι και παλι στο χωμα.[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016061 ... 072f90.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016061 ... 118b61.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Ποσο πιθανο ειναι μα επιβιωσει το δεντρο αν οπως ειναι ακριβώς και χωρις να πειράξω τις ριζες του το βαλω σε μια μεγαλη γλαστρα;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα έλεγα να το αφήσεις περίπου ένα μήνα και στις αρχές Απριλίου να προσπαθήσεις να πιάσεις την μπάλα του χώματος όσο το δυνατόν πιο αθικτη και να την μεταφέρεις σε ένα μεγαλύτερο δοχείο. Ο στόχος είναι να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο χώμα από αυτό στο οποίο βρίσκονται ήδη οι ρίζες. Κάνοντας έτσι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Επίσης για τους επόμενους δύο μήνες καλύτερα για το φυτό να βρίσκεται σε κάποια ημισκιαζόμενη θέση και όχι σε πλήρη έκθεση ηλιακού φωτός. Επίσης θα μπορούσες να αρχίσεις από τώρα μια αραιωμένης δοσολογίας προς το παρόν λίπανση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από alexcorfu »

Sim62 έγραψε: Ειλικρινά χωρίς καμμιά διάθεση να απογοητεύσω και για αυτό ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από τον όποιο ενδιαφερόμενο ή εκφέροντα γνώμη και με αφορμή τον Γιουνίπερο του φίλου μας Λουκά, θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα, λάθος μάλλον που σχεδόν όλοι στο ξεκίνημά μας με τα bonsai πολύ δύσκολα αποφεύγουμε.

Αφορά στην επιλογή ενός καλού υλικού, το οποίο εκπαιδευόμενο θα μπορούσε με την πάροδο του χρόνου να δώσει ένα ικανοποιητικό prebonsai και μελλοντικά γιατί όχι ένα bonsai.

Τα μόνα σίγουρα πράγματα στην ασχολία μας αυτή είναι 1) η ζωή είναι μικρή και 2) ακόμη και για κάποιον που έχει μικρές προσδοκίες, για να φτάσεις στο επίπεδο ενός καλού prebonsai ή bonsai θα απαιτηθούν χρόνια, πολλές φορές δεκάδες απ΄αυτά. Όταν λοιπόν ξεκινάς με ένα υλικό σαν αυτό του φίλου μας και το φυτεύεις σε ένα μικρό pot για bonsai περιμένοντας να δείς πρόοδο στην πάχυνση του κορμού μάλλον θα περιμένεις περίπου 100 χρόνια και πάλι χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα.
Επειδή και ο ίδιος έχω υποπέσει στο ίδιο λάθος, φυσικά και αντιλαμβάνομαι τον αρχικό ενθουσιασμό του να δούμε κάτι σε ένα pot και να ονειρευτούμε ότι ο καθένας μας θέλει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι τα όνειρά μας θα γίνουν πραγματικότητα.
Θεωρώ ζωτικής σημασίας λοιπόν για κάποιον που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με τα bonsai την απόκτηση δέντρων πρός εκπαίδευση με ένα ικανοποιητικό μέγεθος κορμού και για να αναφερθώ στο συγκεκριμένο παράδειγμα στα φυτώρια βρίσκει κανείς με τιμές από 5, 10, 15 ευρώ γιουνίπερους με πολύ καλύτερους και χονδρότερους κορμούς που θα σου γλυτώσουν ανάλογα 10, 20, 30 χρόνια προσπαθειών.
Χώρια την δημιουργία φυλλώματος.
Φυσικά θεωρώ τελείως άσκοπη την συζήτηση περί διαμόρφωσης ή θέσης των κλαδιών στην περίπτωση που το δεντράκι συνεχίσει την πορεία του σε μικρά bonsai pot, επειδή η εικόνα του θα παραμείνει ίδια ή πολύ λίγο διαφοροποιημένη για τα επόμενα 10 χρόνια.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Να σημειωσω οτι εχω ηδη κανει μεταφυτευση ενα μξνα πριν.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ποσο πιθανο ειναι μα επιβιωσει το δεντρο αν οπως ειναι ακριβώς και χωρις να πειράξω τις ριζες του το βαλω σε μια μεγαλη γλαστρα;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Ειλικρινά χωρίς καμμιά διάθεση να απογοητεύσω και για αυτό ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από τον όποιο ενδιαφερόμενο ή εκφέροντα γνώμη και με αφορμή τον Γιουνίπερο του φίλου μας Λουκά, θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα, λάθος μάλλον που σχεδόν όλοι στο ξεκίνημά μας με τα bonsai πολύ δύσκολα αποφεύγουμε.[/justify][justify]Αφορά στην επιλογή ενός καλού υλικού, το οποίο εκπαιδευόμενο θα μπορούσε με την πάροδο του χρόνου να δώσει ένα ικανοποιητικό prebonsai και μελλοντικά γιατί όχι ένα bonsai.[/justify][justify]Τα μόνα σίγουρα πράγματα στην ασχολία μας αυτή είναι 1) η ζωή είναι μικρή και 2) ακόμη και για κάποιον που έχει μικρές προσδοκίες, για να φτάσεις στο επίπεδο ενός καλού prebonsai ή bonsai θα απαιτηθούν χρόνια, πολλές φορές δεκάδες απ΄αυτά. Όταν λοιπόν ξεκινάς με ένα υλικό σαν αυτό του φίλου μας και το φυτεύεις σε ένα μικρό pot για bonsai περιμένοντας να δείς πρόοδο στην πάχυνση του κορμού μάλλον θα περιμένεις περίπου 100 χρόνια και πάλι χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα.[/justify][justify]Επειδή και ο ίδιος έχω υποπέσει στο ίδιο λάθος, φυσικά και αντιλαμβάνομαι τον αρχικό ενθουσιασμό του να δούμε κάτι σε ένα pot και να ονειρευτούμε ότι ο καθένας μας θέλει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι τα όνειρά μας θα γίνουν πραγματικότητα.[/justify][justify]Θεωρώ ζωτικής σημασίας λοιπόν για κάποιον που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με τα bonsai την απόκτηση δέντρων πρός εκπαίδευση με ένα ικανοποιητικό μέγεθος κορμού και για να αναφερθώ στο συγκεκριμένο παράδειγμα στα φυτώρια βρίσκει κανείς με τιμές από 5, 10, 15 ευρώ γιουνίπερους με πολύ καλύτερους και χονδρότερους κορμούς που θα σου γλυτώσουν ανάλογα 10, 20, 30 χρόνια προσπαθειών.[/justify][justify]Χώρια την δημιουργία φυλλώματος.[/justify][justify]Φυσικά θεωρώ τελείως άσκοπη την συζήτηση περί διαμόρφωσης ή θέσης των κλαδιών στην περίπτωση που το δεντράκι συνεχίσει την πορεία του σε μικρά bonsai pot, επειδή η εικόνα του θα παραμείνει ίδια ή πολύ λίγο διαφοροποιημένη για τα επόμενα 10 χρόνια. [/justify]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Δεν εχεις αδικο θα μπορούσε....βεβια μολις δοκίμασα να του αλλάξω θεση του κορμού και σχοδον νομισα οτι θα τον σπασω....εχει ήδη χασει κατα μεγαλο βαθμο τημ ελαστικότητα του πραγμα που σημαίνει οτι εχει παχύνει και εχει παρει θεση.οποτε λεω να μη παιζω με τη τυχη μου.[DISAPPOINTED FACE]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από arxarious »

Έφτασεεεεεεεε....
Windswept_Juniper_II.jpg
Κάτι τέτοιο στο περίπου εννοούσα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Μονο τροφη;αναβολικα μου εδωσες.δεν διασταυρώνονται ακριβως.εχουν κοινη βαση και στημ ουσια τα εχω αφησει και τα δυο με σκοπο να δω με ποιο απ τα δυο θα ασχοληθω τελικα και τι θα αφαιρέσω. θα το δω. αν παρ ολα αυτα βρεις καποιο παράδειγμα ανεβασε το.σε γενικες γραμμες κατάλαβα νομίζω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από arxarious »

Ωραία η σκέψη για semi-cascade, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι διασταυρώνονται κλαδιά?

Μήπως να γυρίσεις τα κλαδιά από την άλλη πλευρά ώστε να μην διασταυρώνονται με τον κορμό?
και να γυρίσεις τη κορυφή προς τα κάτω. Σαν να είναι ανεμοδαρμένο το δέντρο. να κάνεις δηλαδή windswept και cascade μαζί.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ... Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω να χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα virtual για να σου δείξω τι σκέφτομαι.

Ψάξε στο νετ για windswept bonsai και θα καταλάβεις. Ελπίζω να βοήθησα και να σου έδωσα τροφή για σκέψη. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Παναγιώτης

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper (ουτε και ξερω τι)

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

alexcorfu έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:Alex η γλαστρα στην οποια τον αγορασα ηταν μιση απ το ποτ που τον εχω τώρα.και μολις πριν μερικες μερες εκανα τη μεταφύτευση οποτε πρεπει να περιμενω αναγκαστικά κανα 2 χρόνια.....ηταν 3 αρχικα οι κορμοί και κράτησα τους 2 με σκοπο να τον κανω (αν δε κάνω λαθος στην ωρολογια) semi cascade η κατι τετοιο....θα δω πως θα παει μεσα στη διετία και στη χειρότερη ο κατω κορμος θα φαει κλάδεμα κρατώντας τον κυρίως κορμό και ελπίζοντας οτι θα παρει το σχημα της τελευταιας πηραγμενης φωτογραφίας.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραία!! Θα περιμένουμε να δούμε! Θα τα πάει καλά! [ Εικόνα ]
Αμην

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση