Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

Ιδέες για σχήμα για την κυρία μου?(ελπίζω νάναι καλές οι φωτό)
IMG_20161105_085135.jpg
IMG_20161105_085153.jpg
IMG_20161105_085144.jpg
προστέθηκε πρίν 3 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
IMG_20161105_085202.jpg
IMG_20161105_085218.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Terminator »

Αυτή τη άμμο γατας που την βρίσκουμε;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Harris »

Πράγματι θες χώμα για οξυφιλα μαζί με ένα υπόστρωμα πχ ελαφρόπετρα ή άμμο γατας (tesco  όχι ότι να ναι) ή ποταμίσια άμμο 
Μπορείς να ρίξεις και μερικές πευκοβελόνες κάνουν δουλειά και αρέσει στα οξυφυλλα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ναι θέλει χώμα για καμέλιες - αζαλεες κτλ.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Paulos »

Θέλει σίγουρα χώμα για οξυφυλλα και ελαφρόπετρα θα ήταν καλά. Ας ακουσειςς και άλλες γνώμες.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

Λέω το Σεπτεμβρη να μεταφυτευσω αυτήν την κύρια-χωρις να πειραξω ριζες-τι να βάλω για υπόστρωμα χώμα?
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από RiaDr »

Όμορφη και υγιής δείχνει, καλώς τη δεχτήκατε!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img] το χω διαβάσει ήδη! Για έξτρα πληροφορίες από όσους έχουν πείρα & τη γνώμη σας για το δεντράκι μου ήθελα...
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Harris »

Άρθρο για την Καμέλια υπάρχει στην βιβλιοθήκη μας εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onica.html

[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραία!!!! Μπράβο!

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραία είναι καλή αγορά. Πόσο κόστισε;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

Ωραία!γιατί σε μπαλκόνι 5ου μένει κ η δικη μου!σε σημείο χωρίς έντονο ηλιο...να τις καμαρωνουμε
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από panixoras »

γιωτα καλημερα εχω και εγω μια αν μπεις να δεις την εχω ανεβαση...απο εσενα εμαθα οτι την λενε ετσι.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]κατα τα αλλα ολο το χειμωνα την εβγαλε εξω σε μπαλκονι 5ου οροφου και δεν καταλαβε τιποτα.....μονο λιγο χαλκο την ψεκασα γιατι ειχαν αρχισει καποια φυλλα και κιτρινιζαν και στο ποτισμα λιγο σιδηρο οπως μου ειπαν οι ειδικοι.καλοριζικη και απο εμενα[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

fan coil έγραψε:Πανέμορφη! Ωραίο το δεντράκι σου αλλά δεν έχει μεγάλα φύλλα; Έχω δει άλλες καμέλιες με πολύ μικρότερα φύλλα. Μια είχα δει του πανιχορα σε μια από τα workshops.

Δεν έχω ξαναδεί,οι ιαπωνικες δεν γινονται μπονσαι,δεν έχω ιδεα...για μεγάλου τσικό μπονσαι την προόριζω..
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από fan coil »

Πανέμορφη! Ωραίο το δεντράκι σου αλλά δεν έχει μεγάλα φύλλα; Έχω δει άλλες καμέλιες με πολύ μικρότερα φύλλα. Μια είχα δει του πανιχορα σε μια από τα workshops.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img] για τον χρονο σου,η αλήθεια είναι πως βρηκες χρήσιμες λεπτομέρειες που δεν είχα διαβασει ήδη.
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Γιωτα έγραψε:να μου πείτε γνώμες αλλά κυρίως παρακαλώ για λεπτομέρειες συντήρησης τους (θέση, πότισμα,κλαδεμα,λιπανση κ οτιδήποτε άλλο) καθώς θέλω να τα καταφέρουν


Έκανα μία μικρή έρευνα στο NET για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση με την καμέλιά σου.

Τεχνική καλλιέργειας

Οι καμέλιες σαν φυτά δεν είναι δύσκολο να καλλιεργούν, αν γνωρίζουμε τις ανάγκες τους.
Πρώτα απ’ όλα είναι φυτά που αγαπούν τον εξωτερικό χώρο και το κλειστό περιβάλλον είναι επιβλαβές γι αυτά. Πρόκειται για φυτά τα οποία πρέπει να σταθούν σε κλειστό περιβάλλον μόνο για μικρά χρονικά διαστήματα, κατά τη διάρκεια της χειμερινής σεζόν, όταν οι χαμηλές θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν να μεγαλώσουν-ζήσουν σε εξωτερικούς χώρους (κάτω από 5-7 ° C). Αλλά μόλις οι θερμοκρασίες αυξάνονται, πρέπει να τα τοποθετήσουμε αμέσως έξω. Είναι προτιμότερο να τοποθετήσουμε τήν καμέλια σε θέση με λίγη σκιά, όχι στο άμεσο ηλιακό φως και να εξασφαλίσουμε ένα υγρό περιβάλλον και ταυτόχρονα καλά αεριζόμενο.

Πότισμα

Η καμέλιες κατά τη διάρκεια της άνοιξης - καλοκαίρι ποτίζονται έτσι ώστε το χώμα να παραμένει υγρό, αλλά να μην κρατάει νερό. Είναι καλό να γίνονται ψεκάσματα στο φύλλωμα δύο φορές την εβδομάδα ώστε να είναι καθαρά τα φύλλα αποφεύγοντας όμως να τό κάνετε κατά τις πιο ζεστές ώρες της ημέρας, διότι θα μπορούσε να προκαλέσει την εμφάνιση μαύρων σημαδιών, παρόμοια με τα εγκαύματα. Κατά τη διάρκεια της χειμερινής σεζόν, αφήστε το χώμα να στεγνώσει μεταξύ του ενός ποτίσματος και του άλλου. Είναι σημαντικό να εξασφαλισθεί επαρκώς υγρό περιβάλλον γύρω από το φυτό ώστε να ευνοηθεί η ανάπτυξη των ματιών που διαφορετικά θα ξεραθούν. Στο πότισμα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μη ασβεστολιθικό νερό.

Είδος του εδάφους - Μεταφύτευση

Η καμέλια είναι ένα φυτό που θέλει εδάφη-χώματα όξινα, χαλαρά και πολύ πλούσια σε οργανική ύλη (όπως σάπια φύλλα, πευκοβελόνες, τύρφη, χώμα από το δάσος, φλοιό πεύκου, ροκανίδια, κλπ) και με πολύ καλή αποστράγγιση καθώς είναι ένα φυτό που δεν ανέχεται την παρουσία πολύ νερού στο χώμα. Η εποχή της μεταφύτευση είναι από το Σεπτέμβριο μέχρι τον Οκτώβριο και είναι προτιμότερο να το κάνουμε κάθε χρόνο.

Λίπανση

Για την καμέλια πρέπει να ακολουθηθεί ένα σταθερό σχέδιο λίπανσης που πηγαίνει από το Μάρτιο έως το Σεπτέμβριο, δηλαδή για όλη την περίοδο κατά την οποία τα φυτά είναι στον εξωτερικό χώρο και μειώνοντας τίς δόσεις σε σύγκριση με ό,τι αναφέρεται στη συσκευασία. Κατά τη διάρκεια των άλλων μηνών δεν κάνουμε λίπανση. Όσον αφορά τον τύπο του λιπάσματος καλό είναι να χρησιμοποιηθεί ο τύπος 2: 0,8: 1,5 δηλαδή 2 μέρη του αζώτου (Ν), 0,8 μέρη του φωσφόρου (P2O5) και 1,5 μέρη του καλίου ( K2O). Είναι σημαντικό το γεγονός ότι το άζωτο έχει μια υψηλότερη τιμή καθώς ευνοεί τον σχηματισμό περισσότερων φωτεινών και πράσινων φύλλων.

Κλάδεμα

Για την καμέλια τό κλάδεμα είναι μία πολύ σημαντική πρακτική καθότι είναι φυτά τα οποία τείνουν σε μία άτακτη ανάπτυξη και είναι σημαντικό ότι το φως και ο αέρας να μπορούν να κυκλοφορούν σε όλα τα μέρη του φυτού. Μετά από το άνθισμα κόβουμε τα ξερά κλαδιά ή αυτά που είναι στραβά ή ανεπαρκώς αναπτυγμένα, κλαδεύουμε λίγο τις άκρες για την ενθάρρυνση της διακλάδωσης του φυτού.

Εχθροί και ασθένειες

Στην καμέλια διάφορες ασθένειες μπορεί να προκληθούν από διατροφική ανεπάρκεια ή κατάχρηση, δηλαδή:
Τα φύλλα είναι εύθραυστα και με πολύ ατονικό πράσινο χρώμα:αυτό είναι ένα σαφές σύμπτωμα της διατροφικής έλλειψης κυρίως αζώτου.!!
Τα λουλούδια θέλουν πολύ χρόνο για να αναπτυχθούν και να ανοίξουν: αυτό το σύμπτωμα είναι ένα σημάδι της υπερβολικής λίπανσης με άζωτο.!!
Μικρά φύλλα που εύκολα αποκολλώνται: έλλειψη φωσφόρου.!!
Φυτά με μειωμένο χρώμα στα λουλούδια και ευάλωτα σε λίγο κρύο αλλά και στήν επίθεση μυκήτων: ανεπάρκειας καλίου.!!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Kostas »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιαπωνικη Καμέλια curly lady

Δημοσίευση από Γιωτα »

IMG_20160222_132450756_HDR.jpg
IMG_20160223_092456096_HDR.jpg
IMG_20160224_100305740_HDR.jpg


Παρότι αγαπώ και καμαρωνω όλα τα φυτά μου -είτε προορίζονται για μπονσαι,είτε όχι- υπαρχουν κάποια που τους έχω εξαιρετική αδυναμία...Πριν λίγες μέρες αποκτησα την δεύτερη καμελια μου (και οι δύο φρεσκοαγορασμενες).Φωτό εκείνης που προορίζεται για μπονσαι, να μου πείτε γνώμες αλλά κυρίως παρακαλώ για λεπτομέρειες συντήρησης τους (θέση, πότισμα,κλαδεμα,λιπανση κ οτιδήποτε άλλο) καθώς θέλω να τα καταφέρουν[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Απάντηση