Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

Οι εργασίες σου μαζί με το αποτέλεσμα μου άρεσαν πολύ. Μπράβο σου.
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

δεν το διεκρινα! αλλα καλα εκανες και το ανεφερες μιας και μου διεφευγε αυτη η κατηγορια bonsai ! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Αγαπητέ ιχνηλάτη το συγκεκριμένο είναι το λεγόμενο clumb style (kabudachi ιαπωνιστί) που σημαίνει διάφοροι κορμοί που ξεκινούν όμως από την ίδια βάση χαμηλά. Φταίει και η φωτογραφία είναι λίγο σκοτεινή.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

ωραιο δασακι !! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Georg »

Hfestion έγραψε:
Georg έγραψε:Sim62 βρίσκω την παρέμβαση σου θετικότατη, μπράβο! Έχει πάρει το δρόμο του πλέον και θα δείχνει όλο και πιο ωραίο καθώς θα ωριμάζουν οι κορμοί.
Μία παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις. Αν μπορώ να διακρίνω καλά έχεις ζυγό (8) αριθμό από κορμούς;
Βασικά έχεις απόλυτο δίκιο για τους 8 κορμος, ούτε εγω το πρόσεξα. Αλλά αυτο θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται να είμαστε παντα "by the book". Οι Ιάπωνες είναι λίγο ψυχαναγκαστικοι με τους κανόνες των bonsai.

Υ.γ: Georg χωρίς παρεξήγηση έτσι φιλε?
Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, μία απλή φιλική συζήτηση κάνουμε.
Η απάντηση και το σκεπτικό του Sim62 είναι κατανοητά και απόλυτα σεβαστά.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Τοτε το αφηνεις οπως το έχεις. Στην πάροδο του χρονου ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να συμβει!

Εννοείται !!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Harris »

Τοτε το αφηνεις οπως το έχεις. Στην πάροδο του χρονου ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να συμβει!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Θεαματική διαφορά! Μπράβο sim62. ( νομίζω οτι ειναι 7 το άλλο πρέπει να ειναι ξερό;)

Χάρη επίσης αυτό το μικρό (νομίζω ότι διακρίνονται στην φωτογραφία) είναι γεμάτο από νέους οφθαλμούς. Αυτός είναι και ο λόγος που το "λυπήθηκα". Ημουν έτοιμος να το κόψω γιατί ξέφευγε λίγο από την γενική εικόνα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Hfestion »

Georg έγραψε:Sim62 βρίσκω την παρέμβαση σου θετικότατη, μπράβο! Έχει πάρει το δρόμο του πλέον και θα δείχνει όλο και πιο ωραίο καθώς θα ωριμάζουν οι κορμοί.
Μία παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις. Αν μπορώ να διακρίνω καλά έχεις ζυγό (8) αριθμό από κορμούς;
Βασικά έχεις απόλυτο δίκιο για τους 8 κορμος, ούτε εγω το πρόσεξα. Αλλά αυτο θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται να είμαστε παντα "by the book". Οι Ιάπωνες είναι λίγο ψυχαναγκαστικοι με τους κανόνες των bonsai.

Υ.γ: Georg χωρίς παρεξήγηση έτσι φιλε?
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Georg έγραψε:Sim62 βρίσκω την παρέμβαση σου θετικότατη, μπράβο! Έχει πάρει το δρόμο του πλέον και θα δείχνει όλο και πιο ωραίο καθώς θα ωριμάζουν οι κορμοί.
Μία παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις. Αν μπορώ να διακρίνω καλά έχεις ζυγό (8) αριθμό από κορμούς;


Γιώργο ναι είναι 8 μαζί με το μικρό αριστερά. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... prised.gif[/img] Ούτε που το πρόσεξα.
Να πώ εδώ βέβαια ότι δεν το έχω ψάξει αν στο στύλ αυτό των πολλαπλών κορμών ισχύει για τους Γιαπωνέζους ότι και με τα δασάκια Bonsai, δηλαδή να έχουν καθορίσει ή να προτείνουν μονό αριθμό. Αυτό όμως έχει να κάνει με την δική τους αντίληψη περί προλήψεων και δεισιδαιμονιών και όχι με την δική μας !!! Σε μάς οι ζυγοί αριθμοί είναι αυτοί που που φέρνουν τύχη και καλό και όχι το αντίθετο. (Για όσους δεν το γνωρίζουν ο μονός αριθμός που έχει καθιερωθεί στα bonsai forest οφείλεται αποκλειστικά σε αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για τους Γιαπωνέζους οι μονοί αριθμοί είναι γρουσούζικοι !!!). Κάποια στιγμή κάπου διάβασα επίσης ότι ο μονός αριθμός προσφέρει καλύτερες δυνατότητες προοπτικής και βάθους. Αυτό το τελευταίο το αφήνω στην κρίση του καθενός. Εκτός αν έχετε διάθεση να πάρουμε τα βουνά και να αρχίσουμε να μετράμε πόσα δέντρα έχει το κάθε δάσος ή η κάθε συστάδα δέντρων. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... search.gif[/img]
Αυτό που θέλω να πώ τελικά είναι ότι η συγκεκριμένη σύνθεση είναι ακόμη πολύ πρώιμη. Σε λίγα χρόνια που θα αρχίσει να ωριμάζει θα μας δείξει η ίδια πόσα δέντρα θέλει να έχει και τότε θα κληθούμε για αποφάσεις. Μπορεί τελικώς να έχει και μονό αριθμό. Αυτό όμως προσωπικά για μένα θα το καθορίσει η αισθητική και όχι η γρουσουζιά !!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 24 Ιαν 2015, 23:55 --
Harris έγραψε:Θεαματική διαφορά! Μπράβο sim62. ( νομίζω οτι ειναι 7 το άλλο πρέπει να ειναι ξερό;)

Οχι Χάρη, απλά είναι ένα μικρότερο ριζοβλάσταρο .
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Harris »

Θεαματική διαφορά! Μπράβο sim62. ( νομίζω οτι ειναι 7 το άλλο πρέπει να ειναι ξερό;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Georg »

Sim62 βρίσκω την παρέμβαση σου θετικότατη, μπράβο! Έχει πάρει το δρόμο του πλέον και θα δείχνει όλο και πιο ωραίο καθώς θα ωριμάζουν οι κορμοί.
Μία παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις. Αν μπορώ να διακρίνω καλά έχεις ζυγό (8) αριθμό από κορμούς;
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από iohokahey »

μια νεαρα ομορφη!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]

..με μελλον!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο sim62!
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ωραίος Sim!! Προσπάθησέ το γιατί αξίζει τον κόπο! Όμορφη η εξέλιξη του, θα γίνει πολύ ενδιαφέρον!!!
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Petros »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]Πολύ καλή δουλειά έκανες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Αργυρόφυλλη λεύκα - Πολλαπλοί κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Η μέχρι τώρα πορεία μιας αργυρόφυλλης λεύκας (Populus alba) με την μορφή πολλαπλών κορμών (kabudachi style, Clumb Style)

Η τελευταία φωτογραφία μετά τις χειμερινές εργασίες (κλάδεμα - συρμάτωμα).

Η επόμενη καλλιεργητική περίοδος από την άνοιξη και μετά θα επικεντρωθεί στην ανάπτυξη μεγαλύτερης διακλάδωσης. Το συγκεκριμένο είδος δέντρου επιτρέπει να γίνει αυτό σε σύντομο σχετικά διάστημα λόγω της αλματώδους ανάπτυξης που επιδεικνύει. Ελπίζω ότι σε δύο περίπου χρόνια θα έχει επιτευχθεί μιά πολύ πιό διακλαδωμένη και συμπαγής εικόνα.

Το μόνο μειονέκτημα ? Από Μάιο έως Αύγουστο πρέπει να είσαι συνεχώς από πάνω του και να διορθώνεις - κατευθύνεις την νέα ανάπτυξη αλλιώς το παιχνίδι χάθηκε.

2.Απρίλιος.JPG
2α.Ιούλιος.JPG
2.Οκτώβριος (1).JPG
2α.Ιανουάριος 2015.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση