Γιουνίπερος No2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω αλλά διαφωνοντας. Όταν ξεκινάμε με ενα ιδιαίτερο δεντρο κερδίζουμε χρόνια, όμως ποσα ιδιαίτερα δέντρα μας ξεραθηκαν και ποσά αλλά αδιάφορα ξεχάστηκαν σε μια γωνιτσα για χρόνια και έγιναν κάτι. Εναν τοσο χοντρό κορμο σε γιουνιπερο με δέκα ευρω θα τον αγόραζα και εγώ.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά ευχαριστώ...
Σε πρώτη ευκαιρία προχωράω...
Χάρη φυσικά και θέλω βοήθεια με virtual και για το τι κρατάμε και τι όχι... Εγώ έκανα ένα πρώτο κλάδεμα απλώς για να περιορίσω το μήκος των κλαδιών... Δεν εχω αφαιρέσει κανένα όμως... Οπότε αν εχεις χρόνο το συζητάμε με βάση κάποιο virtual.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από Harris »

Όπως τα γράφει ο καρεσανσουι. Επίσης πρέπει να αρχίζεις να το κλαδεύεις και να κρατήσεις κάποια απο τα κλαδιά σου (με καποιο σχήμα που φαντάζεσαι, ή αν δεν φαντάζεσαι μπορούμε να το σκεφτουμε με καποιο βιρτουαλ) ώστε με τον καιρό να έχεις ενα αποτέλεσμα όμορφο για την δημιουργία σε μπονσάι. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από karesansui »

christos1908 έγραψε: Οπότε πάμε στο θέμα... Πως φυτεύουμε το καφάσι και τι άλλες εργασίες πρέπει να κάνουμε;;;
Υλικά : ένα φτυάρι και μία αξίνα.
Εκτέλεση : Με την αξίνα σκάβεις ένα λάκο μία και μισή φορά μεγαλύτερο απο το καφάσι που έχεις τον γιουνίπερο και βάθους ίσο με το ύψος του καφασιού! Με το φτυάρι απομακρύνεις τα χώματα.
Τοποθετείς το καφάσι στον λάκο και τον γεμίζεις περιμετρικά αλλά και μέσα με το χώμα που έβγαλες.
Πατάς με τα πόδια σου το χώμα να καθήσει καλά γύρω-γύρω απο το καφάσι και γύρω απο τον κορμό του δέντρου.
Ποτίζεις καλά με ένα κουβά νερό (περ. 10-12 λίτρα ).
Έτοιμος!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

manosmak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Σεπ 2014, 15:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από manosmak »

christos1908 έγραψε:
florian έγραψε: Μαλλον εχεις καταλαβει κατι λαθος. Χωρις παρεξηγησεις παντα!
Οταν αποφασισουμε να αγορασουμε ενα δεντρο και να ασχοληθουμε αν μη τι αλλο για το υπολοιπο της ζωης του/μας μαζι του κατι πρεπει να εχουμε σκεφτει για το γιατι αποφασισα να αγορασω αυτο το δεντρο και οχι το αλλο.
Στο φορουμ οσοι μπορουν θα σου απαντησουν και βοηθησουνε στις ιδεες σου. Αλλα να αγοραζεις κατι οτιδηποτε και λες για πεστε μου τι να το κανω... Δεν νομιζω οτι ειναι ο σωστος δρομος. Και οχι μονο για εμας εδω στο φορουμ αλλα και για σενα που θα ασχοληθεις στο τελος καθε μερα με το δεντρο σου.
christos1908 έγραψε: Βρήκα λοιπόν ένα σχετικά μεγάλο γιουνίπερο, πολυ φτηνό, και τον πήρα για τον βάλω στον κήπο μου για μερικά χρόνια και παράλληλα να τον δουλεύω για ενα μελλοντικό μπονσάι...



Αν μπήκες στον κόπο να διαβάζεις το θέμα απο την αρχή, πριν γράψεις κάτι, τι ακριβώς δεν κατάλαβες για το σκοπό της αγοράς του δέντρου;;;;

Συγνώμη αλλά η απάντηση σου ειναι τουλάχιστον ανυπόστατη... Είπα το ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΥΤΕΨΩ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ BONSAI!!! ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΜΟΕΦΩΣΗΣ...
Άλλος φυτεύει σπόρους και ζητάει οδηγιες απο τα παιδιά εδώ, άλλος εχει ενα δέντρο ξεχασμένο στο μπαλκόνι του και ρωτάει αν μπορεί να το δουλέψει για μπονσάι και άλλος δεν εχει τίποτα και ζητάει βοήθεια!!! Όλοι αυτοί δηλαδη έχουν εικόνα του υλικού τους;;; Κοιτάει τους σπόρους ο άλλος και λέει " Α θα κάνουν ωραίο κορμό με ενδιαφέρον νεμπάρι";;;;

Το θέμα σε αυτή τη φάση δεν ειναι η διαμόρφωση του δέντρου αλλά το με ποιον τρόπο θα μπει στο χώμα και τι εργασιες πρέπει να γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Οκτ 2014, 13:11 --
iohokahey έγραψε:Με προλαβες,ακριβως τα ιδια ηθελα να γραψω στον χρηστο..
Φυσικα χωρις παρεξηγηση..
Δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξήγησης με κανέναν... Μάλλον θέμα συνεννόησης ειναι σε σχέση με το σκοπό του θέματος [ Εικόνα ]
Συμβαίνουν κι αυτά...
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

Δε υπάρχει καμία παρεξήγηση...
Ειναι ενα χόμπι και απλως αυτο που ήθελα με τη συγκεκριμένη αγορά ειναι να πειραματιστώ...

Οπότε πάμε στο θέμα... Πως φυτεύουμε το καφάσι και τι άλλες εργασίες πρέπει να κάνουμε;;;
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από florian »

Οταν λεσ ομως οτι δεν σου κεντρισε κατι το ενδιαφερον...
Αλλά οπως ειπα και απο την αρχη παρακαλω οχι παερξηγησεις. Εσυ ξερεις εσυ πραττεις, μια ιδεα για την αντιμετωπιση μελλοντικα του χομπι μας ηθελα να σου δωσω!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Οκτ 2014, 13:24 --

Οπως ειπα και στην αρχη χωρις παρεξηγησεις!
Μια ιδεα για την μελλοντικη αντιμετωπηση του χομπι Bonsai γενικα ηθελα να σου δωσω. Δεν ειχα καταλαβει οτι ηθελες μονο οδιγιες για το πως να φυτεψεις το δεντρακι. Εδω δυστυχως δεν εχω καποια εμπειρια.
Καλη συνεχεια!![img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

florian έγραψε: Μαλλον εχεις καταλαβει κατι λαθος. Χωρις παρεξηγησεις παντα!
Οταν αποφασισουμε να αγορασουμε ενα δεντρο και να ασχοληθουμε αν μη τι αλλο για το υπολοιπο της ζωης του/μας μαζι του κατι πρεπει να εχουμε σκεφτει για το γιατι αποφασισα να αγορασω αυτο το δεντρο και οχι το αλλο.
Στο φορουμ οσοι μπορουν θα σου απαντησουν και βοηθησουνε στις ιδεες σου. Αλλα να αγοραζεις κατι οτιδηποτε και λες για πεστε μου τι να το κανω... Δεν νομιζω οτι ειναι ο σωστος δρομος. Και οχι μονο για εμας εδω στο φορουμ αλλα και για σενα που θα ασχοληθεις στο τελος καθε μερα με το δεντρο σου.
christos1908 έγραψε: Βρήκα λοιπόν ένα σχετικά μεγάλο γιουνίπερο, πολυ φτηνό, και τον πήρα για τον βάλω στον κήπο μου για μερικά χρόνια και παράλληλα να τον δουλεύω για ενα μελλοντικό μπονσάι...



Αν μπήκες στον κόπο να διαβάζεις το θέμα απο την αρχή, πριν γράψεις κάτι, τι ακριβώς δεν κατάλαβες για το σκοπό της αγοράς του δέντρου;;;;

Συγνώμη αλλά η απάντηση σου ειναι τουλάχιστον ανυπόστατη... Είπα το ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΥΤΕΨΩ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ BONSAI!!! ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΜΟΕΦΩΣΗΣ...
Άλλος φυτεύει σπόρους και ζητάει οδηγιες απο τα παιδιά εδώ, άλλος εχει ενα δέντρο ξεχασμένο στο μπαλκόνι του και ρωτάει αν μπορεί να το δουλέψει για μπονσάι και άλλος δεν εχει τίποτα και ζητάει βοήθεια!!! Όλοι αυτοί δηλαδη έχουν εικόνα του υλικού τους;;; Κοιτάει τους σπόρους ο άλλος και λέει " Α θα κάνουν ωραίο κορμό με ενδιαφέρον νεμπάρι";;;;

Το θέμα σε αυτή τη φάση δεν ειναι η διαμόρφωση του δέντρου αλλά το με ποιον τρόπο θα μπει στο χώμα και τι εργασιες πρέπει να γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Οκτ 2014, 13:11 --
iohokahey έγραψε:Με προλαβες,ακριβως τα ιδια ηθελα να γραψω στον χρηστο..
Φυσικα χωρις παρεξηγηση..
Δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξήγησης με κανέναν... Μάλλον θέμα συνεννόησης ειναι σε σχέση με το σκοπό του θέματος [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Συμβαίνουν κι αυτά...
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από iohokahey »

Με προλαβες,ακριβως τα ιδια ηθελα να γραψω στον χρηστο..
Φυσικα χωρις παρεξηγηση..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από florian »

christos1908 έγραψε:
iohokahey έγραψε:Το θεμα ειναι εσενα τι σου κεντρισε το ενδιαφερον και τον αγορασες!

Πως τον φανταστηκες ;

Δε μου κέντρισε κάτι το ενδιαφέρον. Το δέντρο αυτό αγοράστηκε στα πλαίσια μιας κουβέντας που κάναμε παλιότερα http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=7055
Βρήκα λοιπόν ένα σχετικά μεγάλο γιουνίπερο, πολυ φτηνό, και τον πήρα για τον βάλω στον κήπο μου για μερικά χρόνια και παράλληλα να τον δουλεύω για ενα μελλοντικό μπονσάι...
Μαλλον εχεις καταλαβει κατι λαθος. Χωρις παρεξηγησεις παντα!
Οταν αποφασισουμε να αγορασουμε ενα δεντρο και να ασχοληθουμε αν μη τι αλλο για το υπολοιπο της ζωης του/μας μαζι του κατι πρεπει να εχουμε σκεφτει για το γιατι αποφασισα να αγορασω αυτο το δεντρο και οχι το αλλο.
Στο φορουμ οσοι μπορουν θα σου απαντησουν και βοηθησουνε στις ιδεες σου. Αλλα να αγοραζεις κατι οτιδηποτε και λες για πεστε μου τι να το κανω... Δεν νομιζω οτι ειναι ο σωστος δρομος. Και οχι μονο για εμας εδω στο φορουμ αλλα και για σενα που θα ασχοληθεις στο τελος καθε μερα με το δεντρο σου.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

iohokahey έγραψε:Το θεμα ειναι εσενα τι σου κεντρισε το ενδιαφερον και τον αγορασες!

Πως τον φανταστηκες ;

Δε μου κέντρισε κάτι το ενδιαφέρον. Το δέντρο αυτό αγοράστηκε στα πλαίσια μιας κουβέντας που κάναμε παλιότερα http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=7055
Βρήκα λοιπόν ένα σχετικά μεγάλο γιουνίπερο, πολυ φτηνό, και τον πήρα για τον βάλω στον κήπο μου για μερικά χρόνια και παράλληλα να τον δουλεύω για ενα μελλοντικό μπονσάι...
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από iohokahey »

Το θεμα ειναι εσενα τι σου κεντρισε το ενδιαφερον και τον αγορασες!

Πως τον φανταστηκες ;
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

Σήμερα μετά απο πολυ καιρό είχα ένα πρωινό ελεύθερο κι έπιασα κλαδευτήρι... Τα αποτελέσματα ακολουθούν και περιμένουν τα σχόλια σας...
stathis έγραψε:Δυνατό κομματι δείχνει. Ποσο τον αγορασες;
10€ φίλε μου.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Οκτ 2014, 17:21 --

Δε παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από Ifikratis »

Δείχνει μεγάλο δέντρο ή κάνω λάθος;
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από G1908 »

Hfestion έγραψε:Ωραιος! Ξεκινά κλαδεμα οπως λέει και ο Χάρης
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από stathis »

Δυνατό κομματι δείχνει. Ποσο τον αγορασες;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιος! Ξεκινά κλαδεμα οπως λέει και ο Χάρης

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

Harris έγραψε:Ξεκινά το κλάδεμα! Δεν φαίνεται τίποτα στις φωτός. :) πειραξές πολύ ρίζα στην μεταφύτευση?

Δεν πείραξα καθόλου ρίζα... Οπως ηταν η ριζόμπαλα απο τη γλάστρα που ηταν τον έβαλα στο καφάσι και συμπλήρωσα χώμα...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από Harris »

Ξεκινά το κλάδεμα! Δεν φαίνεται τίποτα στις φωτός. :) πειραξές πολύ ρίζα στην μεταφύτευση?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Γιουνίπερος No2

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά όπως είπαμε και σε άλλο θέμα αγοράστηκε και δεύτερος γιουνίπερος με την προοπτική να τον φυτέψω στον κήπο μου για μερικά χρόνια, να αναπτυχθεί και παράλληλα να προετοιμάζεται για μπονσάι... Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Οκτ 2014, 19:14 --

Περιμένω οδηγίες για τη συνέχεια... Να προχωρήσω σε κανά κλάδεμα (απο Νοέμβρη λογικά) και σε τι ύψος του καφασιού να το θάψω;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση