Ελια no.3

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους
iohokahey
Masterpiece
Masterpiece

Re: Ελια no.3

Δημοσίευση από iohokahey » 18 Ιούλ 2015, 22:28

μ'αρεσει που μου ελεγες οτι δεν εχεις ματι δωρη..μια χαρα σε βλεπω!! και την ελια ακομη καλυτερη!! Εικόνα Εικόνα
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 19 Ιούλ 2015, 21:05

iohokahey έγραψε:μ'αρεσει που μου ελεγες οτι δεν εχεις ματι δωρη..μια χαρα σε βλεπω!! και την ελια ακομη καλυτερη!! [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]

Στη πραγματικότητα δεν έκανα και πολλά πράγματα, τα περισσότερα τα έκανε η ελιά. Εγώ απλά ακολούθησα
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους
gate1908
Omono
Omono

Δημοσίευση από gate1908 » 20 Ιούλ 2015, 02:01

Πανέμορφη

Άβαταρ μέλους
Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Harris » 20 Ιούλ 2015, 02:06

Όχι πανέμορφη αλλά ιπανεμορφη :) (λογοπαίγνιο με τον καταπληκτικο καφέ ipanema) :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
filitsa
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από filitsa » 20 Ιούλ 2015, 21:03

Ωραία η ελιά σου ifestion

Άβαταρ μέλους
vasilis sivvas
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από vasilis sivvas » 22 Ιούλ 2015, 16:14

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Hfestion έγραψε:
iohokahey έγραψε:μ'αρεσει που μου ελεγες οτι δεν εχεις ματι δωρη..μια χαρα σε βλεπω!! και την ελια ακομη καλυτερη!! [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]

Στη πραγματικότητα δεν έκανα και πολλά πράγματα, τα περισσότερα τα έκανε η ελιά. Εγώ απλά ακολούθησα
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 02 Ιαν 2018, 23:10

Τα χρονια περνανε και οι εργασιες συνεχιζονται,,,,,
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους
stelios
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από stelios » 09 Ιαν 2018, 11:22

Πολύ ωραίο σπεσιαλ δουλειά.

myrtilos
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από myrtilos » 10 Ιαν 2018, 00:07

Το δέντρο σου έτσι η αλλιώς έχει μεγάλο ενδιαφέρον,αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου και έχοντας την δυνατότητα να  βλέπω το δέντρο πριν και μετά τις εργασίες σου κλείνω στο να μου αρέσει περισσότερο πριν,δηλαδή το κομμάτι που διακρίνεται στην πρώτη φωτογραφία δεν θα το έκοβα,εκτός αν είχε κάποιο πρόβλημα.
Ίσως αυτή η φωτογραφία σε βοηθούσε στην αρχή, τώρα είναι αργά αλλά έχεις μία ακόμη άποψη για το μέλλον.
Καλή συνέχεια το δέντρο θα γίνει σπουδαίο όπως και να 'χει.
P1130243-2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
marios
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από marios » 11 Ιαν 2018, 10:14

myrtilos έγραψε:Το δέντρο σου έτσι η αλλιώς έχει μεγάλο ενδιαφέρον,αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου και έχοντας την δυνατότητα να  βλέπω το δέντρο πριν και μετά τις εργασίες σου κλείνω στο να μου αρέσει περισσότερο πριν,δηλαδή το κομμάτι που διακρίνεται στην πρώτη φωτογραφία δεν θα το έκοβα,εκτός αν είχε κάποιο πρόβλημα.
Ίσως αυτή η φωτογραφία σε βοηθούσε στην αρχή, τώρα είναι αργά αλλά έχεις μία ακόμη άποψη για το μέλλον.

P1130243-2.jpg
Πολύ καλή άποψη.  :text-thankyoublue:

Γιωργος71
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο

Δημοσίευση από Γιωργος71 » 11 Ιαν 2018, 12:24

πολυ ευχρηστο ποστ! ...εξαιρετικη η εξελιξη του φυτου! Πολυ εμπεριστατωμενο σαν εξελιξη ....Ενα καλο παραδειγμα για ολους μας!

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 14 Ιαν 2018, 18:51

myrtilos έγραψε:Το δέντρο σου έτσι η αλλιώς έχει μεγάλο ενδιαφέρον,αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου και έχοντας την δυνατότητα να  βλέπω το δέντρο πριν και μετά τις εργασίες σου κλείνω στο να μου αρέσει περισσότερο πριν,δηλαδή το κομμάτι που διακρίνεται στην πρώτη φωτογραφία δεν θα το έκοβα,εκτός αν είχε κάποιο πρόβλημα.

P1130243-2.jpg
Έπρεπε να λύσω το πρόβλημα με την Κωνικοτιτα του κεντρικού κορμού και παράλληλα να βελτιώσω τη πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια με το dremel.  Πίστεψε με ήταν πολύ δύσκολη απόφαση να κόψω το δέντρο μου στη μέση όμως βρισκόμουν σε αδιέξοδο.
Αν το έβλεπες από κοντά και όχι από φωτογραφία θα διεκρινες και εσύ την ασχήμια του κεντρικού κορμού  (σαν ίσιος σωλήνας).
Περιμένω τρελή ανάπτυξη από αρχές της άνοιξης. Χαρακτήριστηκη συμπεριφορά στις άγριες ελιές μόλις τις κάνεις δραστικό κλάδεμα!
Small Trees...
BIG DREAMS

myrtilos
Shohin
Shohin

Δημοσίευση από myrtilos » 14 Ιαν 2018, 22:55

Προφανώς η οπτική σου βλέποντας το δέντρο ζωντανά και από κοντά είναι η καλύτερη οπότε και έκοψες αυτό που δεν σου άρεσε.Δεν έχεις χάσει κάτι απλά άλλαξες κατεύθυνση.
Στην τελευταία φωτογραφία ήδη το δέντρο "οδηγείται" κάπου αλλού και δείχνει όμορφο,έπεται η συνέχεια η Άνοιξη είναι κοντά.

Απάντηση
  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση