Βελανιδιά - Quercus Νο1

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

alexcorfu έγραψε:Nαι έχεις δίκιο! Εννοούσα την πρότασή του για τα μικρά κλαδάκια που φύονται απ' ευθείας από τον κορμό... Αυτό είναι κάτι που κάνει τώρα και η δική μου βελανιδιά, για παράδειγμα και δεν με ενθουσιάζει επίσεις. Αλλά προς το παρόν, φαίνεται να είναι η μόνη πιθανή λύση, εκτός και εάν περιμένεις λιγάκι να δείς κάποιους βλαστούς σε κλαδιά. Αν μου επιτρέπεις να σχολιάσω τις δύο τελευταίες φωτό από τα "πρησμένα" δένδρα, θεωρώ οτί είναι εντυπωσιακά (υπάρχουν άλλωστε τέτοια δείγματα στη φύση) αν και το τελευταίο είναι λίγο υπερβολικό... [ Εικόνα ]
Μα φυσικά και είναι... απλα δεν είναι του γούστου μου, αυτο όμως δεν τα κάνει (κακα), και συγνώμη αν έδωσα λάθος εντύπωση
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από alexcorfu »

Nαι έχεις δίκιο! Εννοούσα την πρότασή του για τα μικρά κλαδάκια που φύονται απ' ευθείας από τον κορμό... Αυτό είναι κάτι που κάνει τώρα και η δική μου βελανιδιά, για παράδειγμα και δεν με ενθουσιάζει επίσεις. Αλλά προς το παρόν, φαίνεται να είναι η μόνη πιθανή λύση, εκτός και εάν περιμένεις λιγάκι να δείς κάποιους βλαστούς σε κλαδιά. Αν μου επιτρέπεις να σχολιάσω τις δύο τελευταίες φωτό από τα "πρησμένα" δένδρα, θεωρώ οτί είναι εντυπωσιακά (υπάρχουν άλλωστε τέτοια δείγματα στη φύση) αν και το τελευταίο είναι λίγο υπερβολικό... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... shifty.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

RiaDr έγραψε:"Δύσκολο" δέντρο, αλλά με απίστευτες δυνατότητες-μ' αρέσει πολύ η εκδοχή που επιλέγεις, αν και θέλει πολλή δουλειά και αρκετή τύχη. Δείχνεις όπως και να 'χει άνθρωπος που του αρέσουν οι προκλήσεις, οπότε καλή τύχη με τη βελανιδιά!
Ναι πραγματικά μου αρέσουν οι προκλήσεις αν και έχω χάσει δέντρα γι αυτόν ακριβώς τον λόγο αλλα δεν μοθ πάει να κάνω κάτι λιγότερο απ' αυτό που θεωρώ καλύτερο αισθητικά για το δέντρο.. στα κόκκινα λοιπόν :)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Σεπ 2014, 14:34 --
alexcorfu έγραψε:Βασίλη, μπορείς για την ώρα, να αφήσεις όλους τους βλαστούς να εξελιχθούν και κατόπιν αποφασίζεις ποιούς κρατάς για τη μελλοντική διαμόρφωση. Για την ώρα, το σχέδιο του Παναγιώτη, ίσως είναι το εφικτότερο. Πάντως, κατά τη γνώμη μου, όσο ψηλότερα βγάλει βλαστούς, τόσο το καλύτερο για ορθότερη ισορροπία. Το γέρικο nebari του δένδρου, είναι πολύ εντυπωσιακό και μπορεί να δώσει ένα "άγριο" θέαμα! Οι βελανιδιές είναι παρ' όλα αυτά λίγο ευαίσθητα και απρόβλεπτα δένδρα στην καλλιέργειά τους (από προσωπική εμπειρία)... Πιστεύω όμως πως θα κάνεις μια εξαιρετική δουλειά!
Γειά σου alex σίγουρα δεν έχω σκοπό να πειράξω τους βλαστούς μέχρι να δώ σταφερή ανάπτυξη στο δέντρο, τα σχέδια που έκανα αφορούν αμοιγός σε αυτήν την ισορροπία που περιγράφεις και γι αυτό και επέλεξα και το συγκεκριμένο κλαδι ώς κεντρικό κορμό. ποια σχέδια του παναγιώτη???? γιατι δεν βλέπω τπτ ????

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Σεπ 2014, 14:48 --
deus x machina έγραψε:Βασιλη καλημερα,
το δεντρο σου ειναι φανταστικο.Θα συμφωνουσα παντως με τον Παναγιωτη και θα κραταγα ολο το νεμπαρι σαν κορμο και ολα αυτα τα μικρα που τωρα εμφανιζονται σαν μελλοντικα κλαδια
Καλη συνεχεια
Γεια χαρά! μου αρέσει που άρεσε το δέντρο και χαίρομαι που έχετε να προτείνετε πράγματα για την διαμόρφωσή του αλλα δεν μου αρέσει η μεγάλη δυσαναλογία κορμού-κλαδιών για να καταλάβετε τι εννοώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από alexcorfu »

Βασίλη, μπορείς για την ώρα, να αφήσεις όλους τους βλαστούς να εξελιχθούν και κατόπιν αποφασίζεις ποιούς κρατάς για τη μελλοντική διαμόρφωση. Για την ώρα, το σχέδιο του Παναγιώτη, ίσως είναι το εφικτότερο. Πάντως, κατά τη γνώμη μου, όσο ψηλότερα βγάλει βλαστούς, τόσο το καλύτερο για ορθότερη ισορροπία. Το γέρικο nebari του δένδρου, είναι πολύ εντυπωσιακό και μπορεί να δώσει ένα "άγριο" θέαμα! Οι βελανιδιές είναι παρ' όλα αυτά λίγο ευαίσθητα και απρόβλεπτα δένδρα στην καλλιέργειά τους (από προσωπική εμπειρία)... Πιστεύω όμως πως θα κάνεις μια εξαιρετική δουλειά!

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από deus x machina »

Βασιλη καλημερα,
το δεντρο σου ειναι φανταστικο.Θα συμφωνουσα παντως με τον Παναγιωτη και θα κραταγα ολο το νεμπαρι σαν κορμο και ολα αυτα τα μικρα που τωρα εμφανιζονται σαν μελλοντικα κλαδια
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από RiaDr »

"Δύσκολο" δέντρο, αλλά με απίστευτες δυνατότητες-μ' αρέσει πολύ η εκδοχή που επιλέγεις, αν και θέλει πολλή δουλειά και αρκετή τύχη. Δείχνεις όπως και να 'χει άνθρωπος που του αρέσουν οι προκλήσεις, οπότε καλή τύχη με τη βελανιδιά!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Hfestion έγραψε:Vasilis βλέπω εκπληκτικά virtual! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
ευχαριστώ πολύ, βέβαια απαραίτητη προιπόθεση για να γίνει έτσι είναι να ζήσει το κλαδί που θέλω να δουλέψω ως κεντρικό, έχει πετάξει μόνο ένα βλαστάρι στο εν λόγο κλαδι κι αυτο χαμηλά... για να δούμε .
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως

manosmak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Σεπ 2014, 15:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από manosmak »

vasilis sivvas έγραψε:
karesansui έγραψε:Καλησπέρα Βασίλη.
Όντως, εντυπωσιακό το νεμπάρι της βελανιδιάς!
Μιάς και φαίνεται να πετάει βλαστούς χαμηλά, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να βασιστείς σχεδιαστικά πάνω στους βλαστούς αυτούς, μελλοντικά βεβαίως, αποφεύγοντας ή παρακάμπτοντας τον κορμό που ξεπηδά απο την βάση και ορθώνεται ευθύς χωρίς κωνικότητα ; κοντολογίς να μείνει το νεμπάρι σαν κορμός και οι τωρινοί βλαστοί μελλοντικά κλαδιά!
Ένα δικό σου σχέδιο θα βοηθούσε!
Γειά σου Παναγιώτη, αυτό που έχω στο μυαλό μου απαιτεί χρόνο βέβαια αλλα νομίζω πως είναι πολύ εφικτό. Η ιδέα σου είναι πολύ καλή αλλα για κάποιο λόγο δεν μ'αρέσουν αυτού του είδους τα δέντρα : ένα πολύ χοντρό νεμπάρι και κλαδάκια να φέυγουν απο δω και απο εκει με σκοπό ένα κονικό σχήμα. Δυστυχώς ! Βάζω φωτογραφίες απο μια σειρά σχεδίων με την διαδηκασία όπως την σκέφτομαι
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από Hfestion »

Vasilis βλέπω εκπληκτικά virtual! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

karesansui έγραψε:Μια χαρά!
Μήπως να δοκίμαζες μια βράχυνση του νεκρού ξύλου στα αριστερά ή ζητάω...πολλά ;
σχεδιαστηκά όχι δεν ζητάς πολλά, στην πράξη τώρα θα δούμε όταν έρθει ο καιρός [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από karesansui »

Μια χαρά!
Μήπως να δοκίμαζες μια βράχυνση του νεκρού ξύλου στα αριστερά ή ζητάω...πολλά ;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

karesansui έγραψε:Καλησπέρα Βασίλη.
Όντως, εντυπωσιακό το νεμπάρι της βελανιδιάς!
Μιάς και φαίνεται να πετάει βλαστούς χαμηλά, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να βασιστείς σχεδιαστικά πάνω στους βλαστούς αυτούς, μελλοντικά βεβαίως, αποφεύγοντας ή παρακάμπτοντας τον κορμό που ξεπηδά απο την βάση και ορθώνεται ευθύς χωρίς κωνικότητα ; κοντολογίς να μείνει το νεμπάρι σαν κορμός και οι τωρινοί βλαστοί μελλοντικά κλαδιά!
Ένα δικό σου σχέδιο θα βοηθούσε!
Γειά σου Παναγιώτη, αυτό που έχω στο μυαλό μου απαιτεί χρόνο βέβαια αλλα νομίζω πως είναι πολύ εφικτό. Η ιδέα σου είναι πολύ καλή αλλα για κάποιο λόγο δεν μ'αρέσουν αυτού του είδους τα δέντρα : ένα πολύ χοντρό νεμπάρι και κλαδάκια να φέυγουν απο δω και απο εκει με σκοπό ένα κονικό σχήμα. Δυστυχώς ! Βάζω φωτογραφίες απο μια σειρά σχεδίων με την διαδηκασία όπως την σκέφτομαι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα Βασίλη.
Όντως, εντυπωσιακό το νεμπάρι της βελανιδιάς!
Μιάς και φαίνεται να πετάει βλαστούς χαμηλά, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να βασιστείς σχεδιαστικά πάνω στους βλαστούς αυτούς, μελλοντικά βεβαίως, αποφεύγοντας ή παρακάμπτοντας τον κορμό που ξεπηδά απο την βάση και ορθώνεται ευθύς χωρίς κωνικότητα ; κοντολογίς να μείνει το νεμπάρι σαν κορμός και οι τωρινοί βλαστοί μελλοντικά κλαδιά!
Ένα δικό σου σχέδιο θα βοηθούσε!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

alexcorfu έγραψε:Εξαιρετικό δένδρο! Να ξεκινήσει να πετάει δυνατά και από τα κλαδιά και αυτό είναι όλο!!! [ Εικόνα ]
Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω, άν και νομίζω θα δυσκολευτώ πολύ να βρώ την κατάλληλη διαμόρφωση γι αυτό το δέντρο

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Σεπ 2014, 11:16 --
iohokahey έγραψε:Πολυ ομορφο βασιλη!
Αυτα τα σπασιματα που κανει ο φλοιος ειναι απιθανα!

Υγ.πρεπει να χεις 'ξηλωσει' ολη την κρητη!

Keep yamadori-ing !!
ναι έχει ωραίο κορμό .
υ.γ. Μπά όχι προσέχω πλέων τι ''ξηλώνω'' [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από Hfestion »

Οοοοοοο ωραίο κομμάτι! Μην σε ξεγελάνε οι νέοι βλαστοι, ο χοντρός και γερικος κορμος κρύβει μεσα του πολλούς χυμούς και πετάει απο παντου! Κάποια στιγμή όμως θσ ξεκινήσει να έχει κι άλλες ανάγκες που μακάρι και σου το εύχομαι να μπορέσει να ανταπεξελθει. Με λίγα λόγια ακομη βρίσκεται σε κίνδυνο.
Σου εύχομαι να τα παει τέλεια!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από iohokahey »

Πολυ ομορφο βασιλη!
Αυτα τα σπασιματα που κανει ο φλοιος ειναι απιθανα!

Υγ.πρεπει να χεις 'ξηλωσει' ολη την κρητη!

Keep yamadori-ing !!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από alexcorfu »

Εξαιρετικό δένδρο! Να ξεκινήσει να πετάει δυνατά και από τα κλαδιά και αυτό είναι όλο!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

CaptainAmerica έγραψε:Πάρα πολύ όμορφο! Ερώτηση! Σίγουρα είναι ζωντανό το δέντρο και ήταν από την αρχή;[ Εικόνα ]
Εννοείτε δεν βλεπεις όλα αυτα τα πράσινα φυντάνια που έχει γεμίσει το νεμπάρι του... fotoshop παντως δεν ειναι [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πάρα πολύ όμορφο! Ερώτηση! Σίγουρα είναι ζωντανό το δέντρο και ήταν από την αρχή;[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βελανιδιά - Quercus Νο1

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

καλημέρα στην ωραία παρέα !

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 19 Σεπ 2014, 08:33 --

Μια βελανιδιά που έβγαλα πρίν 2 εβδομάδες απο το βουνό. το νεμπάρι της γέρικο με δύο κλάρες που ρίξανε τα φύλλα τους αλλα ζουνε και μάλλον θα πετάξουνε καινούρια και με πολλά πολλά καινούρια βλαστάρια. η μεταφύτεψη πέτυχε !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση