ELIZA

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ή αρχίζουν να μοιάζουν αυτά τα δύο έργα, ή όλα αρχίζω να τα βλέπω σαν bonsai...🤪🤪🤪

Να δεις που στο τέλος θα αρχίσω να βλέπω και να περιγράφω ακόμα και τις γυναίκες με όρους bonsai😅

Ωραία η εξέλιξη και των δύο έργων, βελτιωμένες εκδόσεις όπως θα έλεγε κανείς... Keep walking φίλε μου Γιάννη, έτσι έκανε κι ο συνονόματός σου “Walker” κι έφτασε στα πέρατα του κόσμου!

Υπέροχος όπως πάντα!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Kostas »

Μπράβο πολύ ωραίο το δέντρο σου. (και ο ανεμιστήρας)
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Hfestion »

Η ποιο ωραία Carmona που έχω δει,,, για όσο για τον ανεμιστήρα ιδιαίτερη κατασκευή! Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πέρασαν 4 μήνες από την τελευταία φωτογράφιση.

Άλλαξε λίγο.
.
.
.
Άλλαξε  και ο ανεμιστήρας.        :laughing-rolling: :laughing-rolling:

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Το δέντρο έχει αλλάξει από την αρχική μορφή του και έχει γίνει ιδιαίτερο.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από G1908 »

Πανεμορφο και ιδιαίτερο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

CaptainAmerica έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 23:42
Δουλεύει η μηχανή; Με ρεύμα ή με νίτρο;
Έτσι για την ιστορία της κατασκευής.

Ο ανεμιστήρας αποτελείται από τά ακόλουθα  αντικείμενα.
-Κινητήρας νίτρο αεροπορικού μοντέλου. Μηχανή μια Ρώσικη 6.5 κυβικά (40αρα δηλαδή), μόνο που δεν έχει RC καρμπυρατέρ αλλά stunt. Είναι δηλ για control  line αεροπλανάκια. Χαρισμένη από κάποιον αερομοντελιστή.
-Προπέλα pusher τρίφυλλη  11 Χ 8 (11 inches διάμετρο ή 28 εκατοστά) και ‘’βήμα’’  8 inches  ή 20 εκατοστά περίπου.    Το βήμα της προπέλας είναι η απόσταση που θα προωθηθεί εάν κάνει μία πλήρη στροφή σε υποθετικές συνθήκες χωρίς να υπολογίσουμε τη μείωση της απόστασης που συμβαίνει στον αέρα λόγω αντιθέτων δυνάμεων. Χαρισμένη και αυτή.
-Ηλεκτρικό μοτεράκι 12 βόλτ προερχόμενο από ένα χαλασμένο πιστολάκι μαλλιών.
-Βάση-ψύκτρα από κεφαλή εκτυπωτή για να στηριχθεί το ηλεκ. Μοτέρ.
-Σωλήνες-εξαρτήματα   A/C από αυτοκίνητα.-Σωληνάκια  κεραίας TV.
-Πλεξιγκλάς.
-Τμήμα από αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων μάλλον Αμερικανικού αυτοκινήτου. 
( Προσωρινή βάση στήριξης.}

-Βίδες διάφορες. 

Θα μπορούσε να δουλέψει με καύσιμο αλλά το  ‘’ ντουμάνι ‘’ από τά καυσαέρια και την  ‘’λαδίλα’’ σε ένα δωμάτιο μαζί με τον θόρυβο θα ήταν κάτι το φοβερό. Σαν να βρίσκεσαι πίσω από την εξάτμιση από ένα δίχρονο μηχανάκι με ‘’τσίτα’’  το γκάζι. Να φανταστούμε σε ώρα κοινής ησυχίας, καλοκαίρι με εξωτερική θερμοκρασία 35+ βαθμούς  και το μοτέρ να γυρίζει στις  15.000 στροφές. Κόλαση και η γειτονία να φωνάζει ….Γιάννη κλείστο και θα σου κάνουμε δώρο έναν ανεμιστήρα …
Έτσι λοιπόν αφαιρέθηκαν στρόφαλος-μπιέλα-πιστόνι και προστέθηκε ένα ρουλεμάν για να γυρίζει η προπέλα. Προσαρμόστηκε και το ηλεκτρικό μοτεράκι για να δίνει κίνηση και με το τροφοδοτικό μεταβαλλόμενης παροχής αμπέρ που έφτιαξε ο Χάρης έχουμε έναν ανεμιστήρα διαφορετικών ταχυτήτων περιστροφής. Τα αλουμινένια εξαρτήματα που προστέθηκαν ήταν για να δώσουν μία κάποια μορφή στο όλο σύνολο.  Δεν έχω βρεί ακόμη τον τρόπο στήριξης,  μιάς και το σκεπτικό είναι να   ‘’αιωρείται ‘’  και γι’αυτό τον λόγο τοποθέτησα  το πλεξιγκλάς ανάμεσα στον ανεμιστήρα και την βάση σαν σύνδεση των δύο μερών εκμεταλλευόμενος την σχετική διαφάνειά του.
Προς στιγμήν  αυτή είναι η μορφή του αλλά στην πορεία θα αλλάξουν κάποια πράγματα κυρίως στην βάση στήριξης. Ίσως την κάνω από ξύλο και με κάποια ελατήρια ή ένα αντίβαρο να μπορώ να αλλάζω την γωνία κλίσεως του ανεμιστήρα.

Όλα έγιναν για διασκέδαση και όχι για προβολή. Βέβαια το σχετικό πρόβλημα είναι τά υλικά και πρέπει να αρκεστώ σε ότι έχω.
.
.
.
Μάλλον θα πρέπει να ξαναψάξω τις σακούλες με την  ‘’σαβούρα ‘’ . !!!   :laughing-rolling: :laughing-rolling:
.
.
.
Και όπως έλεγε και η Σαπφώ Νοταρά  ……. Τα θέλει και εσένα ο …οργανισμός σου. !!!

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Δουλεύει η μηχανή; Με ρεύμα ή με νίτρο;
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Livstaras »

Έκατσα και το διάβασα όλο από την αρχή. Πραγματικό μάθημα για το ότι δεν έχει καμια σημασία η τιμή του δέντρου για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. 
Η προτελευταία φωτογραφία που φαίνεται η μηχανή να αιωρείται, είναι φανταστική. Άντε να την δούμε και σε λειτουργία, δίπλα σε ένα ανεμοδαρμένο.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι να πρώτο θαυμάσεις???

Την ELIZA ή την υπέροχη κατασκευή δίπλα.
Να σε πάντα καλά να κύριε Γιάννη, '' να κανεις τις σκέψεις σου πραγματικότητα,,

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Έχεις βάλει όλους τους Ιάπωνες bonsai masters σε σκέψεις,αναρωτιούνται αν θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος παρουσίασης των αριστουργημάτων τους.
Θα αναρωτιούνται τι είναι αυτό δίπλα στην καρμόνα κομμάτια αεροπλάνου από το Pearl Harbor,ανεμιστήρας νέας γενιάς;
Σίγουρα το ερέθισμα τους άρεσε και οι συσκέψεις έχουν ξεκινήσει.
Όπως και να 'χει,κούκλα η καρμόνα σου καλή συνέχεια να έχει.
Η επιτομή toy value for money είναι η καλλιέργεια σου το έχεις φτάσει στα όρια του και μου αρέσει πάρα πολύ. 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πέρασαν 3 χρόνια από την τελευταία εμφάνιση της  καρμόνας.  Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής της γιατί την παραμέλησα αρκετά όπως και τά άλλα φυτά μου μιάς και η προσοχή είχε στραφεί σε πρόσωπα και όχι σε πράγματα. Κάποιο απόγευμα κάνοντας ένα περίπατο-περπάτημα και συγχρόνως εξάσκηση με το nunchaku σε ένα δασάκι βρήκα λίγο ψιλό χαλικάκι σε ένα μονοπάτι. Μάλλον ήταν αποτέλεσμα των χειμερινών βροχών αφού ξεπλύθηκε το χώμα και έμειναν τά πετραδάκια. Την επόμενη ημέρα είχα μαζί μου σακουλάκι και ένα αυτοσχέδιο  ‘’φαράσι’’ φτιαγμένο από ένα πλαστικό μπουκαλάκι. Η ώρα της μεταφύτευσης της καρμόνας είχε φτάσει. Τοποθετήθηκε σε ένα πλαστικό μπολ αξίας  1 euro. Πάλι καταξοδεύτηκα αλλά τώρα το φυτό είχε περισσότερο χώρο για να αναπτυχθεί. Θα δούμε πώς θα τα πάει στο μέλλον. Ήδη έχει συμπληρώσει 5 χρόνια στην κατοχή μου και στην όποια φροντίδα μου.  Δεν έγινε κάποιο συρμάτωμα και  εφέτος θα την αφήσω να αναπτυχθεί ελεύθερα.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Μου άρεσε το δέντρο της Ελίζας όπως ήταν όρθιο. Όλες οι εκδοχές είναι ωραίες όμως.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από RiaDr »

Και μόνο για τις απολαυστικές δικαιολογίες που ακούστηκαν, άξιζε που σε "στενοχώρησα"!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από karesansui »

Jean-Zac έγραψε:
karesansui έγραψε:Το ποτ είναι υπέροχο! Ταιριαστό και κολακευτικό για ανθοφόρα.
Επιτέλους ένας άνθρωπος είπε ένα καλό λόγο για το πότ μου.
Παναγιώτη σε ευχαριστώ. !!!! :text-thankyoublue:

Θα σού στείλω δώρο……. 12 κιλά βρεγμένο χώμα !!!!! :laughing-rolling:
.
.
.
.
Μαζί με μία μελικοκιά !!!!!


Κι εγώ έναν πίνακά μου με ανθισμένη κερασιά ;)
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Harris »

Ημουν σίγουρος οτι είχες κάποιο σκοτεινό σκοπό! :) :obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

karesansui έγραψε:Το ποτ είναι υπέροχο! Ταιριαστό και κολακευτικό για ανθοφόρα.
Επιτέλους ένας άνθρωπος είπε ένα καλό λόγο για το πότ μου.
Παναγιώτη σε ευχαριστώ. !!!! :text-thankyoublue:

Θα σού στείλω δώρο……. 12 κιλά βρεγμένο χώμα !!!!! :laughing-rolling:
.
.
.
.
Μαζί με μία μελικοκιά !!!!!


Harris έγραψε:Ή γνώμη μου είναι οτι μου άρεσε σε εκείνο το ποτ με τα 3 παρά τάλαρα.

Χάρη εκείνο το πότ ήταν απελπιστικά μικρό για να αναπτυχθούν οι ρίζες σε βάθος ώστε να μπορέσω κάποια στιγμή να το σηκώσω λίγο πιο ψηλά για το στιλ Kengai. Δεν είχα κάτι άλλο και δεν ήθελα να το βάλω σε πλαστική γλάστρα. Όταν έλθει η στιγμή θα μπεί στην θέση της μία αμυγδαλιά που έχει φυτρώσει από σπόρο.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από karesansui »

Το ποτ είναι υπέροχο! Ταιριαστό και κολακευτικό για ανθοφόρα.
Στην Ιαπωνία συνηθίζουν τα πορσελάνινα ζωγραφιστά δοχεία με μοτίβο ίδιο με το φυτό που περιέχουν!
Βεβαίως εδώ δεν πρόκειται για αμυγδαλιά ή κερασιά αλλά,
who cares?
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν και είναι σωστό αυτό που έγραψε ο Χάρης, εμένα μου αρέσει πολύ με αυτό το ποτ.
Είναι υπέροχο μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ELIZA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μου κάνατε την καρδιά ….περιβόλι !!!!!
Το ξέρετε όλοι ότι δεν έχω πότ αλλά έχω ….Δικαιολογίες !!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

1 - Αντιπερισπασμός. Όλοι κοιτάνε το πότ και δεν παρατηρούν τις ατέλειες στο φυτό.
2 - Λόγω αλλεργίας τα μάτια μου δάκρυζαν συνέχεια και είχα θολή όραση, οπότε δεν έβλεπα καλά τα χρώματα του πότ.
3 - Μου τελείωσαν οι ψαροκασέλες.
4 -Προσπάθησα να βάψω τα μαλλιά μου και μου βγήκαν μπλέ, έτσι ταίριαζαν καλύτερα με το πότ.
5 - Η προσωπική μου καφετζού είπε να προσέχω τις γλάστρες, αλλά εμένα μου αρέσουν τα κορίτσια που κάνουν τις γλάστρες.
6 - Στις 8 είχα κομμωτήριο, στις 9 μανικιούρ και στις 10 τύλιγα τα αμπελόφυλλα για να κάνω ντολμαδάκια. Άντε μετά να ψάξεις να βρείς το σωστό πότ.
7 - Δεν φταίω εγώ. Η γάτα διάλεξε το πότ.
8 - Ήλθε μία φίλη μου από την Θεσσαλονίκη. Σιγά να μην δώσω σημασία στο πότ.
9 - Έβγαλα την γάτα μου βόλτα και αυτή έμπλεξε σε καυγά με ένα σκύλο και εγώ σε καυγά με την ιδιοκτήτη του, που να σας τα λέω τώρα. Άντε μετά να έχεις νου για το πότ.

10 - Ναι το παραδέχομαι. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σε 5 χρόνια νομίζω ότι θα είναι μια χαρά. Άλλωστε και αυτό το πότ έχει την ιστορία του, δεν είναι τυχαία στην κατοχή μου.
Απάντηση