Φτελιά mallsai

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Εκτός από το δέντρο του Sim62 που είναι υπέροχο, πολύ ωραία τοποθέτηση από όλους σας!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

  Θα σταθώ σε 2 πράγματα.

Αυτό πού έγραψε ο Χάρης

.
.. ότι ένα απλό δέντρο mallsai των 10 - 15 ευρώ έχει γίνει τόσο όμορφο και αυτό μας κάνει να τα κοιτάμε τα πράγματα διαφορετικά και με μακρινό ορίζοντα! Δεν βιαζόμαστε! Υπομονή και αγάπη σε ότι και εάν κάνουμε!.....  

Και σε αυτό του Νικόλα.
 

……ότι ένα απλό mallsai, ταπεινό και μάλλον φθηνό, που μπορεί να βρεί κανείς σχεδόν οπουδήποτε, με προσεκτική φροντίδα, επιμελή γνώση, και μεράκι μπορούν να εξελιχθούν…..  

Είχα αγοράσει και εγώ μία Carmona  mallsai για την αδελφή μου και κάποια στιγμή της άλλαξα το στυλ προσπαθώντας να ξεφύγω από την τετριμμένη μορφή της δηλαδή το κλασσικό  ‘’S’’ . Δραστικές και παράτολμες επεμβάσεις αλλά όπως έγραψε και ο Νικόλας

……Το πιο σημαντικό -νομίζω- είναι η εικόνα που καλείται με απόλυτη ελευθερία να δημιουργήσει ο Daniel son για το δέντρο του μέσα στο μυαλό του. Η έμπνευση & το σχέδιο που φαντάζεται στην ψυχή του……. 

Το κάδρο το βάζουμε στο σπίτι μας γιατί αρέσει και ευχαριστεί εμάς όταν το κοιτάμε. Δεν το έχουμε βάλει για τον κόσμο. Η καρδιά και το μυαλό του αγαπητού Sim62 θα δώσουν με τά χρόνια στο δενδράκι τά συστατικά για να γίνει ακόμη πιο όμορφο.

Παραθέτω ως Off Topic 3 φωτογραφίες για την δική μου επιλογή (κατακριτέα ή μη ) στην Carmona.
Οι επιλογές και τά λάθη είναι πάντα δικά μας.
  
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Hfestion (27 Απρ 2019, 14:47)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Harris έγραψε:
22 Απρ 2019, 11:50
O περισσότερος κοσμος νομιζει οτι τα μπονσαι ειναι S απο την ταινια KARATE kid...
 
Κοίτα, η ταινία είναι γεγονός ότι άφησε εποχή για πολλά πράγματα, και τα bonsai ήταν ένα απ' αυτά... Εγώ ας πούμε θυμάμαι πάντα την άλλη σκηνή που κατεβαίνουν με ορειβατικά σχοινιά για ένα juniper στο βράχο! Το θυμάσαι?



Πάντως, ακόμα και στο βιντεάκι που έβαλες Χάρη, μέσα στα συνολικά τεσσεράμιση λεπτά δείχνει τουλάχιστον 3 ρυθμούς, formal upright που περιποιείται ο Miyagi, informal upright ("S") που δίνει στον Daniel son, και ένα semicascade που χαρίζει στην μητέρα. Απλώς τότε δεν ήξερε κανείς από μας να τα ξεχωρίσει...

Το πιο σημαντικό -νομίζω- είναι η εικόνα που καλείται με απόλυτη ελευθερία να δημιουργήσει ο Daniel son για το δέντρο του μέσα στο μυαλό του. Η έμπνευση & το σχέδιο που φαντάζεται στην ψυχή του. Η ψυχική ηρεμία και η αυτοσυγκέντρωση είναι προϋποθέσεις για να ασχοληθείς με το bonsai. Παράλληλα είναι και αποτέλεσμα εξάσκησης που μπορεί να επηρρεάει ολόκληρη την ζωή ενός ανθρώπου. Αυτά είναι τα ωραία μηνύματα που αδυνατεί να εκλάβει όποιος δεν ασχολείται με το bonsai. Αυτό είναι και μέρος του ουσιαστικότερου κέρδους που σου αφήνει αυτή η ενασχόληση, σωστά?

 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Harris »

O περισσότερος κοσμος νομιζει οτι τα μπονσαι ειναι S απο την ταινια KARATE kid



2:33 λεπτό kai 3:02
Και γι'αυτο το 90% ακόμα και οι φικοι Retusa είναι σε σχήμα S
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Harris έγραψε:
22 Απρ 2019, 10:16
Καλημέρα, αυτο το δέντρο καλως ή κακώς είναι ενα δέντρο mallsai οπως το γραφει και ο τιτλος του. Στην Κινα αυτα τα δέντρα τα φτιαχνουν με το S γιατι έτσι ο "απλος" κοσμος γνωριζει οτι ειναι το μπονσαι. Οπως οταν βλεπουν την πατατα το τσινσενγκ το λενε μπονσαι.
 
Φίλε μου Χάρη,

χαίρομαι που τα ξαναλέμε, έστω και εκ του μακρόθεν! Συμφωνώ με την άποψή σου γενικότερα, νομίζω ότι ένα σημείο χρειάζεται λίγο ξεκαθάρισμα, για να μην μπερδεύονται οι νεότεροι συνάδελφοι.
 
Ο όρος "mallsai", αναφέρεται στα δέντρα μαζικής παραγωγής, που με βάση τα αναφερόμενα στο παρακάτω link (http://bonsai4me.com/Basics/Basicsdevelopingmallsai.htm) λαμβάνει χώρα στην Κίνα και το Ισραήλ. Δεν αναφέρεται όμως στο ρυθμό (ή αλλιώς στυλ) της πρώτης ανάπτυξης του δέντρου. Αυτός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε ρυθμός.

Το "S" στον κορμό ή Informal upright Bonsai style (Moyogi), όπως αναφέρεται στο παρακάτω link (https://www.bonsaiempire.com/origin/bonsai-styles), είναι ένας από τους ρυθμούς ή στυλ ανάπτυξης ενός bonsai. Άρα, mallsai δεν σημαίνει απαραίτητα "S" στον κορμό. Το αν αυτό είναι το πιο διαδεδομένο στην κοινή γνώμη, (εάν δηλαδή το πρώτο που σκέφτεται ο μέσος (μη εκπαιδευμένος) καταναλωτής όταν ακούει τον όρο bonsai είναι ένα δέντρο με σχήμα "S" στον κορμό), δεν το γνωρίζω... Ποιός μπορεί να το ξέρει άλλωστε?

Πάντως, στο συγκεκριμένο 1ο άρθρο, ο καλλιεργητής (κατά διαβολική σύμπτωση) ασχολείται με ένα mallsai φτελιάς (Chinese Elm/Ulmus parvifolia), το οποίο βρήκε σε άσχημη κατάσταση λόγω της ρίζας που προσπαθούσε ατυχώς να αναπτυχθεί μέσα σε μή αεριζόμενο συμπαγές αργιλικό χώμα, και παρουσιάζει το πώς αρχικά διέσωσε την υγεία του δέντρου και πώς αυτό αργότερα συνέχισε να αναπτύσεται και έγινε ένα όμορφο δεντράκι. Ωστόσο, αυτό που εκείνος αποκαλεί "τυπικό δείγμα δέντρου μαζικής παραγωγής" (δηλαδή mallsai) είναι φταγμένο σε broom style (στυλ σκούπας). 

Εκτός από αυτή την αποσαφήνιση, ανάμεσα στον όρο mallsai και τον ρυθμό ανάπτυξης, συμφωνώ μαζί σου σε όλα, και κυρίως στο συμπέρασμά σου (το οποίο ήταν και το συμπέρασμα του πρώτου άρθρου): ότι ένα απλό mallsai, ταπεινό και μάλλον φθηνό, που μπορεί να βρεί κανείς σχεδόν οπουδήποτε, με προσεκτική φροντίδα, επιμελή γνώση, και μεράκι μπορούν να εξελιχθούν σε ακμάζοντα έργα τέχνης. Και αυτό είναι η πεμπτουσία που κερδίζει όποιος παρακολουθεί το έργο φίλων όπως του Sim62 ή του JeanZac...








 
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
SucculentYiota (22 Απρ 2019, 16:42) • Hfestion (27 Απρ 2019, 14:46)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλημέρα, αυτο το δέντρο καλως ή κακώς είναι ενα δέντρο mallsai οπως το γραφει και ο τιτλος του. Στην Κινα αυτα τα δέντρα τα φτιαχνουν με το S γιατι έτσι ο "απλος" κοσμος γνωριζει οτι ειναι το μπονσαι. Οπως οταν βλεπουν την πατατα το τσινσενγκ το λενε μπονσαι. :)

Το S για να χαθει θα πρέπει να κοπεί χαμηλά. Αν δεν κοπεί τοτε το δέντρο θα "κουβαλάει" το S.
Όμως η διαφορετικη γωνια σε ενα POT τετράγωνο, οβαλ κτλ (οχι στρογγυλό) θα μας δίνει την γωνια θέασης του.
Βεβαια με τα χρόνια το δέντρο εξελίσετε όπως και ο καλλιεργητής. Αλλάζουν οι απόψης αλλάζουν πολλά. Όπως ενα καλλιτέχνης ζωγραφικής λένε αυτος ειναι ο τάδε (μανιέρα, ματιέρα)
π.χ. Ο φίλος μου ο JeanZac πότε του δώσαμε δέντρο και δεν το γύρισε 90-180-300 μοίρες; :)
Χρειάζομαστε όλες τις απόψεις για να βλέπουμε και τα πράγματα διαφορετικά.

Εμεις κερδίζουμε με το δέντρο του Sim62... ότι ενα απλό δέντρο mallsai των 10 - 15 ευρώ έχει γίνει τόσο όμορφο και αυτό μας κάνει να τα κοιτάμε τα πράγματα διαφορετικά και με μακρινό ορίζοντα!

Δεν βιαζόμαστε! Υπομονή και αγάπη σε οτι και εαν κάνουμε!
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (27 Απρ 2019, 14:46)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αγαπητέ Νικόλα όπως καταλαβαίνεις η προοπτική του "S" δεν χάθηκε,  ακόμα υπάρχει εκεί, απλά με τα χρόνια αλλάζει και ο τρόπος που βλέπεις πλέον τα δέντρα σου και ψάχνεις για εναλλακτικές εικόνες και παρουσιάσεις.
[/quote]

Ναι... καταλαβαίνω!

Η αλήθεια είναι ότι η επιμονή σ´ ένα αρχικό πλάνο δράσης, (που εμπεριέχει προσεκτική ανάλυση δεδομένων, εξελικτικό σχεδιασμό, πρόβλεψη μελλοντικών επιπτώσεων από σημερινές επεμβάσεις κλπ.), αλλά και η επίπονη πορεία υλοποίησης μέσω πολυετούς ενασχόλησης με το ίδιο δέντρο, έχει τις δυσκολίες της. Και κάπως έτσι αρχίζει ο καυγάς: η επιμονή μπορεί να παρερμηνευτεί ως εμμονή (χώρια που κουράζει). Απ’ την άλλη, η υγεία της σκέψης επιβάλει την ανησυχία του πνεύματος και την αυτο-αμφισβήτηση (χώρια που δίνει ευκαιρίες για ανανεωτικές αλλαγές). Τα πράγματα όμως ξαναμπερδεύει κι ο μέγας Καζαντζάκης που μίλησε για την αξία της πειθαρχίας ως συστατικό της επιτυχίας...

Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο στη ζωή μας. Υπάρχουν ανάμεσά τους άλλα επτά χρώματα και κάποια δισεκατομύρια συνδυασμοί και αποχρώσεις. Κι αφού το bonsai είναι μια έκφανση-έκφραση της ζωής μας, δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό. Υπάρχουν οι κανόνες ... αλλά υπάρχει και η δημιουργική ελευθερία. Κι όλα προς τέρψιν των οφθαλμών και της ψυχής. Και αυτή την τέρψη την απολαμβάνει όποιος παρακολουθεί την εξέλιξη των δέντρων σου!

P.S. : Το γνωρίζω ότι το ‘S’ παραμένει, όπως και το ότι η αναζήτηση εναλλακτικών παρουσιάσεων είναι μέρος του παιχνιδιού: δεν είναι τυχαίο ότι βασικό εξάρτημα στο χόμπι είναι το turn table, ούτε το ότι από τις εναρκτήριες εργασίες μας στο bonsai είναι η επιλογή ανάμεσα στις 360 μοίρες που διαθέτει ο κύκλος, αυτής της μίας που αναδεικνύει το δέντρο μας καλύτερα! Ωστόσο, ανοίγοντας την συζήτηση με μια αντίθετη άποψη, δίνουμε την δυνατότητα σε νεότερους να λύνουν απορίες και έχουμε την ευακιρία να επικοινωνούμε φιλοσοφώντας και να φιλοσοφούμε επικοινωνώντας... Καλό Πάσχα σε όλους!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Sim62 »

SucculentYiota έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:56
Sim62 έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:34
Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019...
DSC06609.JPG
Της άλλαξα μπροστινή όψη γιατί από αυτή την γωνία πλέον φαίνεται πολύ καλύτερη.
Η καμπύλη σε αυτή τη νέα φωτογραφία φαίνεται σαν να έχει εξαφανιστεί. Είναι από την πίσω μεριά; 
Ναι είναι φωτογραφημένη από άλλη γωνία.

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:
20 Απρ 2019, 09:53
Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019....
Οκ, στην φιλοσοφία του bonsai υπάρχει πάντα χώρος για διαφορετικές προσεγγίσεις και διαφορετικές οπτικές γωνίες. Άλλωστε «η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι του κρίνοντος» όπως λέει γνωστή αγγλοσαξωνική λαϊκή ρήση...

Εγώ για παράδειγμα δεν θα θυσίαζα το «ς» του κορμού... Σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη αναρτημένη φωτογραφία του φυτού, ίσως μόνο να επιχειρούσα ένα κλίκ πιο δεξιά την κορυφή, για να έρθει στην νοητή κατακόρυφο ως προς την ρίζα. Τίποτα άλλο, αλλά όμως «άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας» που λέει και ο δικός μας σοφός λαός...

{τί με έπιασε με τις παροιμίες... μπα σε καλό μου..!}

Σε κάθε περίπτωση το δεντράκι είναι άλλο ένα εξαιρετικό δείγμα ταλέντου και γνώσης, αφού μεγαλώνει με πολύ φροντίδα και αγάπη: κι αυτό φαίνεται!!!

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019....


, ίσως μόνο να επιχειρούσα ένα κλίκ πιο δεξιά την κορυφή, για να έρθει στην νοητή κατακόρυφο ως προς την ρίζα.

2F1050AF-DE5E-417A-88FE-F0FB14CCCBB6.jpeg
[/quote]

Αγαπητέ Νικόλα όπως καταλαβαίνεις η προοπτική του "S" δεν χάθηκε,  ακόμα υπάρχει εκεί, απλά με τα χρόνια αλλάζει και ο τρόπος που βλέπεις πλέον τα δέντρα σου και ψάχνεις για εναλλακτικές εικόνες και παρουσιάσεις. 

SucculentYiota
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 08 Μαρ 2019, 19:01
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από SucculentYiota »

Sim62 έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:34
Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019...
DSC06609.JPG
Της άλλαξα μπροστινή όψη γιατί από αυτή την γωνία πλέον φαίνεται πολύ καλύτερη.
Η καμπύλη σε αυτή τη νέα φωτογραφία φαίνεται σαν να έχει εξαφανιστεί. Είναι από την πίσω μεριά;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι υπέροχο! Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Kostas έγραψε:
20 Απρ 2019, 10:06
Δεν είμαι φαν του S θα προτιμούσα κάτι πιο ευθεία
Φίλε μου Kostas, “περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα” που λένε κι οι παλιότεροι...

Η προτίμηση του σχήματος του κορμού, όποια κι αν εκφράζει τον καθένα είναι απολύτως σεβαστή. Ωστόσο, ως επιλογή, γίνεται συνήθως μία φορά στην αρχή, ιδίως όταν επιλέγει κανείς από το φυτώριο (ή το “μεγάλο φυτώριο”) ένα φυτό με κορμό που έχει αυτό το «ς»...

Τούτου λεχθέντος, η προσωπική μου γνώμη είναι πως εάν ένα δεντράκι έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, τότε είναι κρίμα να μην το αναδεικνύει κανείς, γιατί αυτό το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, αφενός το έχει έτσι κι αλλιώς, αφετέρου αυτό είναι που το κάνει ξεχωριστό.

Αλλά και πάλι, αυτή είναι απλά η γνώμη μου... Η φτελιά είναι κούκλα έτσι κι αλλιώς👍👌✌️
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν είμαι φαν του S θα προτιμούσα κάτι πιο ευθεία

Η φτελιά είναι κούκλα 😁
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019....
[/quote]

Οκ, στην φιλοσοφία του bonsai υπάρχει πάντα χώρος για διαφορετικές προσεγγίσεις και διαφορετικές οπτικές γωνίες. Άλλωστε «η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι του κρίνοντος» όπως λέει γνωστή αγγλοσαξωνική λαϊκή ρήση...

Εγώ για παράδειγμα δεν θα θυσίαζα το «ς» του κορμού... Σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη αναρτημένη φωτογραφία του φυτού, ίσως μόνο να επιχειρούσα ένα κλίκ πιο δεξιά την κορυφή, για να έρθει στην νοητή κατακόρυφο ως προς την ρίζα. Τίποτα άλλο, αλλά όμως «άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας» που λέει και ο δικός μας σοφός λαός...

{τί με έπιασε με τις παροιμίες... μπα σε καλό μου..!}

Σε κάθε περίπτωση το δεντράκι είναι άλλο ένα εξαιρετικό δείγμα ταλέντου και γνώσης, αφού μεγαλώνει με πολύ φροντίδα και αγάπη: κι αυτό φαίνεται!!!

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε: Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019....

, ίσως μόνο να επιχειρούσα ένα κλίκ πιο δεξιά την κορυφή, για να έρθει στην νοητή κατακόρυφο ως προς την ρίζα.
2F1050AF-DE5E-417A-88FE-F0FB14CCCBB6.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Ανοιξιάτικο update Απρίλιος 2019...
DSC06609.JPG
Της άλλαξα μπροστινή όψη γιατί από αυτή την γωνία πλέον φαίνεται πολύ καλύτερη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από DimosA »

Όμορφο....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Ενα γρήγορο update για την mallsai φτελιά μου.
Νομίζω επουλώθηκαν αρκετά οι πληγές από την επέμβαση που της έκανα, το νέο σχήμα του κορμού της σταθεροποιήθηκε και η κόμη της έγινε φέτος ακόμη πιο πλούσια. Προηγήθηκε βέβαια αρκετό κορφολόγημα όλη την περίοδο από Απρίλιο μέχρι Αύγουστο φέτος.
23.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από alexcorfu »

Αν και θα ξεφύγω λιγάκι από το κατά τα άλλα όμορφο δένδρο το οποίο γεννήθηκε από την αξιέπαινη φροντίδα του Μπάμπη, αλλά και για να σιγοντάρω τη Ρία, είχα πάντοτε αυτή την απορία σχετικά με αυτό το χαρακτηριστικό S του κορμού.... Έχω δεί φτελίτσα ( το υποκοριστικό αναφέρεται στο μέγεθος μόνο...) σε έναν πολύ αγαπητό φίλο, η οποία έχει ίσιο κορμό σε ρυθμό "σκούπας". Είναι αρκετά χρόνια σε αυτή τη μορφή και ομολογώ πως είναι από τα πιο ωραία bonsai σε αυτό το ρυθμό που έχω δεί!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Έκανες πολύ προσεκτική και δύσκολη δουλειά, μπράβο σου!

Εμένα όμως μου γεννάται το ερώτημα: γιατί να μπεις στη διαδικασία να ισιώσεις ένα Mallsai, όταν μπορείς να βρεις κινέζικες φτελιές χωρίς το χαρακτηριστικό S; Ταλαιπωρία και για το δέντρο και για εσένα. Και καλά, εμείς πάμε γυρεύοντας, το δέντρο όμως...; Επέδειξες πολύ καλή γνώση των τεχνικών, όπως και να 'χει, μπράβο και πάλι.

ΥΓ Κατά πάσα πιθανότητα το S έγινε με συρμάτωμα σε Ολλανδία ή Ιταλία - απλά επειδή ανέφερες τους Κινέζους. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:
Sim62 έγραψε: Σ' αυτές τις φτελιές μου αρέσει πολύ το broom style. Να ξεφεύγει και να διαφοροποιείται κατά το δυνατόν απ΄ την συνηθισμένη μορφή που δίνουν συνήθως στις φτελιές μαζικής παραγωγής.

Για αυτό λοιπόν δύο γρήγορα virtual πως την φαντάζομαι μετά από κάποια χρόνια.
Vitrual elm 3.jpg
Vitrual elm 4.jpg

Είμαι υπέρ στο 1ο σχέδιο! [ Εικόνα ](το ποτ είναι πολύ μικρο στο virtual...)

[ Εικόνα ]

Έχεις δικιο για το pot, έκανα το virtual μεταμεσονύκτια και μου ξέφυγε η λεπτομέρεια. Και μένα μου αρέσει αυτή η πιιο ελεύθερη εκδοχή της κόμης στα δέντρα και όχι η πιο σφιχτή "γιαπωνέζικη". Πάντως στο δενράκι γίνεται χαμός αυτή τη στιγμή από νέες φύτρες, αντικατέστησε σχεδόν όλο το περσινό φύλλωμα με νέο εδώ και ένα μήνα. Εχει πολύ παιχνίδι και θα ξεκινήσω να κορφολογώ σε κανένα μήνα. Πιστεύω ότι στα μέσα με τέλη καλοκαιριού θα είναι ένα νέο, τελείως διαφορετικό δέντρο.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Φτελιά mallsai

Δημοσίευση από iohokahey »

Πολυ στυλατη η φτελια σου μπαμπη!!
Πετυχες αυτο που ηθελες να ξεφυγεις απο το mallsai-style..και επεται συνεχεια!!

υγ.και γω τεινω προς virtual 1.
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Απάντηση