Γιουνίπερος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Εννοείται ότι συνεχίζουμε... αλλά το συγκεκριμένο δεντράκι με χάλασε παααααρα πολύ!!! Το είχα χρόνια και ήταν από τις πρώτες μου προσπάθειες... και το χειρότερο είναι ότι πήγε τζάμπα, από μια μ@λ@κ..νη γκαντεμιά...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Μην το βάζεις κάτω,

'''Keep growing,,,

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από nadim »

Λυπάμαι πολύ. Είναι στενάχωρο να βλέπεις μια τέτοια προσπάθεια να καταλήγει τόσο άδοξα. Ωστόσο, πάντα υπάρχει και η αισιόδοξη πλευρά του πράγματος. Έχεις έναν αρκετά χοντρό κορμό να εκμεταλλευτείς ως deadwood και να μετατρέψεις το δενδράκι σου σε ένα νέο πρότζεκτ. 👌
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από τόσο καιρό και μάλλον το ολοκληρώνουμε... Δυστυχώς η δουλειά μου με αναγκάζει να βρίσκομαι εκτός περίπου το μισό χρόνο και αναγκαστικά τα δέντρα μου πάνε στον αυτόματο και ΔΥΣΤΥΧΩΣ με αυτόματο πότισμα το οποίο μου έκανε μεγάλη ζημιά φέτος!!!!
Επιστρέφοντας, βρήκα ένα από τα μπεκάκια να έχει φύγει από τη βάση του (μάλλον λόγω αλλαγής της πίεσης του νερού) και το αποτέλεσμα ήταν....
Αυτό το δεντράκι ήταν από τις πρώτες μου προσπάθειες και σίγουρα το πιο παλιό που είχα...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από arxarious »

Εγώ θα σκέπαζα τις ρίζες και δε θα τις πείραζα. όπως επίσης δε θα έκανα κάτι αυτή την στιγμή στο δέντρο. Θα το άφηνα να ανπτυχθεί ελεύθερα τώρα το καλοκαίρι και από το φθινόπωρο θα έβλεπα τι θα κάνω.
Άσε το δέντρο ήσυχο προς το παρών γιατί νομίζω ότι είναι στρεσαρισμένο.
Παναγιώτης

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ο γιουνίπερος έχει αρχίσει πάλι να πετάει από τις ακτές των φύλλων του. Αυτό σε συνέχεια της περσινής ανάπτυξης έχει σαν αποτέλεσμα κάποια φύλλα να έχουν γίνει μακρυά και να κρεμάνε. Μας επηρεάζει σε κάτι αυτό;;;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Απρ 2015, 20:08 --

Και μια φωτογραφία για να δείτε τι εννοώ...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Ιουν 2015, 18:30 --

Η ανάπτυξη του δέντρου συνεχίζεται με καλό ρυθμό αν κρίνω απο το οτι εχει καταπρασινίσει... Αυτο που δε μ'αρέσει τουλάχιστον οπως είναι, ειναι οι ρίζες του. Έχουν πλέον βγει μερικές χοντρές ρίζες αλλά και πολλές μικρές που έχουν δημιουργήσει μια περίεργη μάζα... Δείτε κι εσείς τις φωτογραφίες και πείτε μου τη γνώμη σας...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από iohokahey »

αφου σου εκανα virtual !![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

stelios έγραψε:
vaggelakos7 έγραψε:Ωραίο ποτ που το κονομησες:;;
[ Εικόνα ]

Α, ναι το ξέχασα αυτό.... Το ποτ είναι απο bonsai ανθοπωλείου που ξέμεινε... Μάλιστα ήταν και σπασμένο. Τιμή μηδέν ευρώ.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από stelios »

vaggelakos7 έγραψε:Ωραίο ποτ που το κονομησες:;;
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

iohokahey έγραψε:καλα παει!

..ομως δεν βλεπω καμια διαφορα με τις προηγουμενες φωτο.[ Εικόνα ]

Ε, αυτό δε λέω;;; αν δεν κάνεις τίποτα δεν αλλάζει και τιποτα... Για πες καμία ιδέα...
Ελπιζω να το δουν και τα παιδιά με τα ροζ γράμματα στο user ( Παναγιώτης, haris,ZJ κτλ) να μας καθοδηγήσουν...
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από iohokahey »

καλα παει!

..ομως δεν βλεπω καμια διαφορα με τις προηγουμενες φωτο.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραίο ποτ που το κονομησες:;;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Sim62 »

Μιά χαρά τον βλέπω !!!

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Αυτό με το ελάχιστο πότισμα το έκανα τις τελευταίες 20 μέρες μόνο... Το καλοκαίρι έριχνα πολύ νερό...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 24 Σεπ 2014, 01:08 --

Σήμερα, κάπως τυχαία (οπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις) αποκτήθηκε και δεύτερος γιουνίπερος. Αρκετά μεγάλος, με αγκαθωτό και πυκνό φύλλωμα, τελείως διαφορετικός από τον πρώτο... Κορμός δε φαίνεται γιατί είναι βαθιά στη γλάστρα και εχει και πολύ μπάζο γύρω του. Τιμή ένα ροζ και γι'αυτό τον αγόρασα σχετικά στα τυφλά... Κόβω γλάστρα πιο χαμηλά, καθαρίζω και ανοίγω νεο θέμα με φωτογραφικό υλικό...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Φεβ 2015, 15:57 --

Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό... Δύσκολο το τελευταίο τετράμηνο γεγονός που δε μου εχει επιτρέψει να ασχοληθώ με τίποτα. Παρακολουθώ το forum αλλά όχι όσο θα ήθελα. Πρέπει όμως να πάμε κόντρα οπότε σήμερα έκανα μια "φωτογράφιση" σε μερικά δεντράκια μου και παρουσιάζω τη σημερινή τους κατάσταση... Τα σχόλια οπως πάντα ευπρόσδεκτα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Sim62 »

christos1908 έγραψε:Ναι Δώρη... Δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση καιμισως να ανακάμπτει ελαφρώς... Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το υπερβολικό πότισμα για όλο αυτό;;; Γιατί αυτο που έκανα ήταν να τον αφήσω τελείως απότιστο για μέρες, μέχρι να στεγνώσει τελείως το υπόστρωμα και μετά τον πότιζαν έλάχιστα ίσα για να κρατάει υγρασία...

Αν έκανες αυτό που λές τότε σίγουρα δεν φταίει το υπερβολικό πότισμα αλλά μάλλον το ανεπαρκές πότισμα. Αν κατάλαβα καλά, άφηνες να στεγνώνει τελείως το υπόστρωμα (άρα και η περιοχή των ριζών ήταν με ελάχιστη ή καθόλου υγρασία ; ) και αυτό συνέβαινε μέσα στο κατακαλόκαιρο με τις ψηλές θερμοκρασίες, τότε νομίζω ότι έχουμε την αιτία για τα σημάδια ξήρανσης στον γιουνίπερο. Ξέρω οτι πολλές οδηγίες αναφέρουν οτι οι γιουνίπεροι αντιπαθούν το συχνό και υπερβολικό πότισμα, αλλά όπως όλα τα φυτά έτσι και αυτοί πρέπει πάντα να έχουν ικανοποιητική υγρασία κυρίως εκεί που είναι οι ρίζες και σίγουρα το καλοκαίρι χρειάζονται περισσότερο νερό, γιατί χάνεται από το υπόστρωμα με πιό γρήγορους ρυθμούς.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Ναι Δώρη... Δείχνει να σταθεροποιείται η κατάσταση καιμισως να ανακάμπτει ελαφρώς... Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το υπερβολικό πότισμα για όλο αυτό;;; Γιατί αυτο που έκανα ήταν να τον αφήσω τελείως απότιστο για μέρες, μέχρι να στεγνώσει τελείως το υπόστρωμα και μετά τον πότιζαν έλάχιστα ίσα για να κρατάει υγρασία...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχουμε νέα?
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από florian »

Κάθε λιγο καλύτερο φυτωριο εχει γεωπόνο!

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Δεν εχω κάνει ψεκασμό... Πάντως εκτός από τα ξερά πετάει και καινουρια φύλλα... Γεωπόνο που θα βρω;;;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχεις κάνει κανένα προληπτικο ψεκασμό? Δεν το πας σε γεωπονο?
Ατιμοι αυτοί οι γιουνιπεροι, ουτε που θυμάμαι πόσους έχω χάσει
Απάντηση