Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από florian »

Συγχαριτήρια! ωραια ιδεα μας εδωσες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Hfestion έγραψε:Τι έχεις στο μυαλό σου? Εγω θα φυτευω 3-4 κοντοτερα Κυπαρισσία και θα το έκανα δασάκι. Ίσως να εβαζα και μια ωραία πέτρα
Άλλο ένα κυπαρίσσι μπήκε στην ομάδα Ελπιζω να ζήσει !
...Σε 3 μήνες αρχηζω με σύρμα !
[HIGHLIGHT=#NaNffff]Οσο για το σχήμα κατι φαίνεται Φουλ ανεμοδαρμενα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... violin.gif[/img]![/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
image.jpg
[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
image.jpg
[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
image.jpg
[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#NaNffff]
image.jpg
[/HIGHLIGHT]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Ιαν 2015, 22:18 --
florian έγραψε:Νομίζω αυτο με ράφια σκέτο δεν θα δουλέψει. Ψάξε λιγο το "grafting bonsai" θα καταλάβεις τι θέλω να πω!


Φιλε florian Η συγκόλληση πέτυχε !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img] Ήμουν πολυ περίεργος και πήγα και έκοψα τα ράμματα πριν λίγο!
image.jpg
image.jpg
Σε κανα 6μηνο-χρονο θα ξαναδείξω την Εξέλιξη !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι έχεις στο μυαλό σου? Εγω θα φυτευω 3-4 κοντοτερα Κυπαρισσία και θα το έκανα δασάκι. Ίσως να εβαζα και μια ωραία πέτρα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από iohokahey »

συγχαρητηρια σε αυτον που ειναι πισω απο την καμερα..συγχαρητηρια και σε αυτον πισω απο.. ..την πετσετα !![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/obscene/drinkingbuddies.gif[/img]


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/coolphotos.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από florian »

Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

florian έγραψε:Νομίζω αυτο με ράφια σκέτο δεν θα δουλέψει. Ψάξε λιγο το "grafting bonsai" θα καταλάβεις τι θέλω να πω!
Απομακρύνθηκε ο φλοιός απο μέσα εδώ και έναν χρόνο η σύγκλιση πέτυχε,απλά θέλω να παχύνει ο κορμός ομοιομορφα !
Υπομονή μέχρι την άνοιξη και θα βγει και η ραφια[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]

Σε Ευχαριστω παντός
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από florian »

Νομίζω αυτο με ράφια σκέτο δεν θα δουλέψει. Ψάξε λιγο το "grafting bonsai" θα καταλάβεις τι θέλω να πω!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καινούργιες φωτο, έχουν γίνει κάποιες εργασίες σε αυτά τα δεντρα νομίζω οτι θελει και ένα θηλυκό κυπαρίσσι !
Sorry Δεν βρηκα μεγάλη πετσέτα για την Φωτογράφιση [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Ράφια έβαλα μήπως με τα χρόνια αγκαλιάσει ο ένας κορμός τον άλλον!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

iohokahey έγραψε:για το eshop λες βασιλη?
..η συζητηση εγινε τον περασμενο νοεμβριο,γι'αυτο ρωταω..πριν ακομη γινει το δασακι..!!
ναι για το e-shop λέω.. sorry δεν είδα απο πότε είναι η κουβέντα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από iohokahey »

για το eshop λες βασιλη?
..η συζητηση εγινε τον περασμενο νοεμβριο,γι'αυτο ρωταω..πριν ακομη γινει το δασακι..!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

iohokahey έγραψε:
karesansui έγραψε:Καλημέρα!
Ο πηλός που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του τοπίου με την φτελιά στην συνάντηση του Φεβρουαρίου είναι απλός πηλός (ένυδρο αργιλικό πέτρωμα) που αφθονεί στην Ελλάδα. Ο συγκεκριμένος μαζεύτηκε απο όχθες χείμαρρου απο το Ποκίλο όρος, σαν πιό κοντινό μου! Οπλίστηκε με τύρφη και μικροκόκους ακαντάμα (πηλός αρμέ!!) και με την προσθήκη νερού απέκτησε μια πλαστικότητα, η οποία διατηρείται επειδή δεν αφήνεται να στεγνώσει πλήρως στον αέρα λόγω του ότι έρχεται σε επαφη με το υπόστρωμα το οποίο είναι συνεχώς υγρό! Έτσι, διατηρεί το σχήμα που του δώσαμε και δεν απομακρύνεται ή αλλοιώνεται απο τα ποτίσματα δεδομένου του γεγονότος οτι είναι καλυμένος με βρύα ή το καθεαυτό υπόστρωμα το οποίο και τοξν ενυδατώνει αλλά και του παρέχει κάποια μορφής προστασία! Φυσικά, αν διαβραχεί με μεγάλη ποσότητα νερού υπό πίεση αποσαθρώνεται και χάνει το αρχικό του σχήμα! Η διάρκεια ζωής αυτών των κατασκευών δεν είναι αιώνια γι αυτό πρέπει να ανανεώνονται κατα την διάρκεια των μεταφυτεύσεων!
Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σας!
Σε κάποια απο τις μελλοντικές συναντήσεις μας θα ασχοληθούμε ξανά με την δημιουργία δάσους σε πλάκα οπότε θα έχετε την ευκαιρία να το παρακολουθήσετε! Για τα απόντα μέλη θα γίνει βιντεοκόπηση της τεχνικής!
καλημερα,οπως παντα κατατοπιστικοτατος!!
ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ???? απειρως καλυτερη η βιντεοσκοπηση απο τις φωτο..
αρα για τον μαρτιο ((1)μαρτιο δεν ειπαμε?)που θα κανω το landscape μου (ετσι δεν λεγεται??) θα εχω οδηγο!!
λοιπον,επειδη χθες το απογευμα το ψαξα αρκετα, (2)μπορω να χρησιμοποιησω κ ψυχρο πηλο οπως τον αποκαλουν ή μηπως δεν θα ζησουν τα βρυα πανω του?
πηλο απο χειμαρρο,(3) αραγε το κοκκινοχωμα κανει?ρωταω επειδη οταν στεγνωνει γινεται σαν τσιμεντο..
(4)αυτος ο πηλος απο χειμαρρο που χρησιμοποιησατε εσεις,που μπορω να τον βρω κ να τον αναγνωρισω?
καποιοι χρησιμοποιουσαν keto σε κατι βιντεο που παρακολουθουσα χθες,κανει(5) ?
κ κατι αλλο (6)ακανταμα ψιλο απο που να αγορασω βρε παιδια,μονο ιντερνετ??
(7) στο δασακι που κανατε με τα κυπαρισσια ο ιδιος πηλος χρησιμοποιηθηκε?

υγ.ανοιξε ενα καινουριο ιντερνετιακο καταστημα,yamadori e shop,αν το γνωριζετε,μην κανω κ διαφημιση..προσφατα το ανακαλυψα..
το τσέκαρα και μου φάνηκε λίγο ακριβό, κάνω λάθος ?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλή η ιδέα σου να βάλεις κσι τρίτο. Μιας και η γλστρα είναι μεγάλη έχεις σκεφτεί να βάλεις συνολικά 5?
Μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες με καλύτερο κοντράστ?

Υ.γ: ωραία και η ελιά σου
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από iohokahey »

Εμενα θα μου αρεσε ενα τριτο δεντρακι,ειδικα αν το πας για δασακι!
Η γλαστρα το αντεχει-το χωραει;
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

iohokahey έγραψε:Και τι ομορφη γλαστρα ειναι αυτη παλι;
Made by karagiorgos α.ε. ;
Χεχε!
Καλή η Γλάστρα αλλά θα ηθελα και καμία ιδέα να βάλω και 3το κυπαρίσσι η να τα αφήσω έτσι???

Ψάχνω να βρω φωτογραφίες στο Internet και δεν εχει τιποτα[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... violin.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από iohokahey »

Και τι ομορφη γλαστρα ειναι αυτη παλι;
Made by karagiorgos α.ε. ;
Χεχε!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καλησπέρα στην Ωραια παρεα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]

Έρχεται ο καιρός για τράβηγμα και σύρματα !
Εχει μείνει κανά 12μηνο σε μεγάλη γλάστρα πρόσθεσα άλλο ένα Κυπαρίσσι λέω να βάλω και τρίτο !
Απο 1.5μετρο εχει παει στους 60ποντους αλλά...και καμία ιδέα απο την παρεα θα ήταν ευπρόσδεκτη !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Ps Καποιος μου έλεγε ότι δεν θα βγάλει το Καλοκαίρι !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]
Πιστεύω οτι τα κυπαρίσσια ειναι σκληρά δεντρα!!?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από iohokahey »

karesansui έγραψε:Καλημέρα!
Ο πηλός που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του τοπίου με την φτελιά στην συνάντηση του Φεβρουαρίου είναι απλός πηλός (ένυδρο αργιλικό πέτρωμα) που αφθονεί στην Ελλάδα. Ο συγκεκριμένος μαζεύτηκε απο όχθες χείμαρρου απο το Ποκίλο όρος, σαν πιό κοντινό μου! Οπλίστηκε με τύρφη και μικροκόκους ακαντάμα (πηλός αρμέ!!) και με την προσθήκη νερού απέκτησε μια πλαστικότητα, η οποία διατηρείται επειδή δεν αφήνεται να στεγνώσει πλήρως στον αέρα λόγω του ότι έρχεται σε επαφη με το υπόστρωμα το οποίο είναι συνεχώς υγρό! Έτσι, διατηρεί το σχήμα που του δώσαμε και δεν απομακρύνεται ή αλλοιώνεται απο τα ποτίσματα δεδομένου του γεγονότος οτι είναι καλυμένος με βρύα ή το καθεαυτό υπόστρωμα το οποίο και τοξν ενυδατώνει αλλά και του παρέχει κάποια μορφής προστασία! Φυσικά, αν διαβραχεί με μεγάλη ποσότητα νερού υπό πίεση αποσαθρώνεται και χάνει το αρχικό του σχήμα! Η διάρκεια ζωής αυτών των κατασκευών δεν είναι αιώνια γι αυτό πρέπει να ανανεώνονται κατα την διάρκεια των μεταφυτεύσεων!
Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σας!
Σε κάποια απο τις μελλοντικές συναντήσεις μας θα ασχοληθούμε ξανά με την δημιουργία δάσους σε πλάκα οπότε θα έχετε την ευκαιρία να το παρακολουθήσετε! Για τα απόντα μέλη θα γίνει βιντεοκόπηση της τεχνικής!
καλημερα,οπως παντα κατατοπιστικοτατος!!
ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ???? απειρως καλυτερη η βιντεοσκοπηση απο τις φωτο..
αρα για τον μαρτιο ((1)μαρτιο δεν ειπαμε?)που θα κανω το landscape μου (ετσι δεν λεγεται??) θα εχω οδηγο!!
λοιπον,επειδη χθες το απογευμα το ψαξα αρκετα, (2)μπορω να χρησιμοποιησω κ ψυχρο πηλο οπως τον αποκαλουν ή μηπως δεν θα ζησουν τα βρυα πανω του?
πηλο απο χειμαρρο,(3) αραγε το κοκκινοχωμα κανει?ρωταω επειδη οταν στεγνωνει γινεται σαν τσιμεντο..
(4)αυτος ο πηλος απο χειμαρρο που χρησιμοποιησατε εσεις,που μπορω να τον βρω κ να τον αναγνωρισω?
καποιοι χρησιμοποιουσαν keto σε κατι βιντεο που παρακολουθουσα χθες,κανει(5) ?
κ κατι αλλο (6)ακανταμα ψιλο απο που να αγορασω βρε παιδια,μονο ιντερνετ??
(7) στο δασακι που κανατε με τα κυπαρισσια ο ιδιος πηλος χρησιμοποιηθηκε?

υγ.ανοιξε ενα καινουριο ιντερνετιακο καταστημα,yamadori e shop,αν το γνωριζετε,μην κανω κ διαφημιση..προσφατα το ανακαλυψα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα!
Ο πηλός που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του τοπίου με την φτελιά στην συνάντηση του Φεβρουαρίου είναι απλός πηλός (ένυδρο αργιλικό πέτρωμα) που αφθονεί στην Ελλάδα. Ο συγκεκριμένος μαζεύτηκε απο όχθες χείμαρρου απο το Ποκίλο όρος, σαν πιό κοντινό μου! Οπλίστηκε με τύρφη και μικροκόκους ακαντάμα (πηλός αρμέ!!) και με την προσθήκη νερού απέκτησε μια πλαστικότητα, η οποία διατηρείται επειδή δεν αφήνεται να στεγνώσει πλήρως στον αέρα λόγω του ότι έρχεται σε επαφη με το υπόστρωμα το οποίο είναι συνεχώς υγρό! Έτσι, διατηρεί το σχήμα που του δώσαμε και δεν απομακρύνεται ή αλλοιώνεται απο τα ποτίσματα δεδομένου του γεγονότος οτι είναι καλυμένος με βρύα ή το καθεαυτό υπόστρωμα το οποίο και τοξν ενυδατώνει αλλά και του παρέχει κάποια μορφής προστασία! Φυσικά, αν διαβραχεί με μεγάλη ποσότητα νερού υπό πίεση αποσαθρώνεται και χάνει το αρχικό του σχήμα! Η διάρκεια ζωής αυτών των κατασκευών δεν είναι αιώνια γι αυτό πρέπει να ανανεώνονται κατα την διάρκεια των μεταφυτεύσεων!
Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σας!
Σε κάποια απο τις μελλοντικές συναντήσεις μας θα ασχοληθούμε ξανά με την δημιουργία δάσους σε πλάκα οπότε θα έχετε την ευκαιρία να το παρακολουθήσετε! Για τα απόντα μέλη θα γίνει βιντεοκόπηση της τεχνικής!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

iohokahey έγραψε:κ γω κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου..για πετρα καρυστου εννοω..αυτος ο πηλος που φτιαχνεται για να συγκρατει το υποστρωμα απο τι αποτελειται?κ κατι αλλο..οταν βρεχεται δεν αλλοιωνεται?
Ας απάντηση κάποιος ??? που κατέχει ???
Ευχαριστώ...
[HIGHLIGHT=#NaNffff](αυτος ο πηλος που φτιαχνεται για να συγκρατει το υποστρωμα απο τι αποτελειται?κ κατι αλλο..οταν βρεχεται δεν αλλοιωνεται?)[/HIGHLIGHT]
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Κυπαρίσσι για τον κήπο Η???

Δημοσίευση από florian »

Εδώ και ένα πρακτικό παράδειγμα

[yt][/yt]
Απάντηση