Ficus Ginseng on Rock

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Ifikratis έγραψε:Δεν είναι δέντρο όπως μας αρεσει αλλα η προσπάθεια σου αξίζει! Μπράβο!
σε ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από G.gin. »

παρα πολυ καλη προσπαθεια φιλος πιστευω σε λιγα χρονακαι θα ειναι πολυ ομορφο. καλη συνεχεια [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/41.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραία η κίνηση - δε βλέπεις συχνά ginseng σε πέτρα.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/13.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Harris »

Εντάξει δεν ειναι τα δέντρα που μας 'φτιαχνουν' αλλα η προσπάθεια μας γεμίζει εμπειρία! :)


Παντως ειναι απο τα πιο γερα δεντρα... Μπορει να μας πεθανουν ολα αλλα αυτο θα ζει! Ειναι απο τα δεντρα για τους πιο άπειρους στο χομπυ μας. (αρκεί να μην το ποτιζουμε και να εχει τρυπες το γλαστρακι... ακομα και σε βοτσαλα να το βαλεις θα ζήσει! )
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Θα χρειαστεί πολλά χρόνια να γίνει ένας κορμός τουλάχιστον 50-60 εκ. ύψος. Εγώ θα σε συμβούλευα, αν έχεις αυλή να το μεταφυτεύσεις εκεί δια 2-3 χρόνια ούτως ώστε να μεγαλώσει ο κορμός γρήγορα και να το διαμορφώσεις καλύτερα και με την πέτρα τοποθετημένη στις ρίζες.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/39.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Ifikratis »

Δεν είναι δέντρο όπως μας αρεσει αλλα η προσπάθεια σου αξίζει! Μπράβο!
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Η τελευτεα φωτογραφια ειναι ενα μηνα μετα την αγορα και την τοποθετηση του πανω στην πετρα. Ο φυκος δειχνει να εχει δεχτει το νεο του σπιτι. Αυριο δυο μηνες μετα θα κανω την πρωτη διαμορφωση.

προσεχως οι νεες φωτογραφιες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Πριν απο δυο μηνες περιπου αγορασα αυτον εδω τον πολυ μικρο φικο απο ενα σουπερ μαρκετ. Σαν ειδος δεν μου αρεσει καθολου, αυτο και μονο ειναι μια προκληση για μενα. θα προσπαθησω να ειμαι αντικειμενικος μαζι του και αυτο με την σειρα του να μου αλλαξει γνωμη. Ο λογος που το διαλεξα ειναι γιατι το σκεφτηκα πανω σε μια πετρα. Θα προσπαθησω να το τοποθετησω με οσο πιο φυσικα γινεται και χωρις να το τυλιξω με συρμα ή ραφια σφιχτα πανω στην πετρα.

Με τα χερια μου ξεχωρισα πολυ προσεκτικα τις ριζες και σφηνοσα κυριολεκτικα την πετρα στις χοντρες ριζες του φυτου. Τοποθετηθηκε σε σχετικα βαθυ ποτ και καλυψα τις εξωτερικες ριζες με μοςς. Τελος του εκανα ενα αυστηρο κλαδεμα. Κρατησα μονο τρια κλαδια οπου με αυτα σιγα σιγα θα ξεκινησω να δινω μορφη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hfestion την 31 Μάιος 2013, 23:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση