Ροδίτσα νάνα!!!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
ΑΙΜΙΛΙΑ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 20 Μαρ 2011, 23:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Ροδίτσα νάνα!!!

Δημοσίευση από ΑΙΜΙΛΙΑ »

Μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ τα θέματα του φόρουμ και τα όμορφα δεντράκια των μελών του είπα να ανεβάσω και εγω ενα δικό μου και θα ακολουθήσουν και άλλα! Πρόκειται για μια ροδιά νάνα που αγοράστηκε φέτος αρχές Μαρτίου. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε ότι αφορά το πάχος του κορμού ή το νεμπάρι αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση με το που την είδα είναι η φοβερή καλή διακλάδωση (κατά την γνώμη μου) σε συνάρτηση με το μέγεθός της.....είναι αρκετά μικρή....και σκέφτηκα οτι θα ήταν πολύ καλή για mame μπονσαι (με το καιρό....βεβαιως, βεβαιως). Αυτό που της εκανα για φέτος είναι να την καθαρίσω απο τα ξερά κλαδιά και να την μεταφυτεύσω. Η μεταφύτευση ήταν άκρως απαραίτητη εξατίας της κακής ποιότητας του υποστρώματος....το οποιο δεν αφηνε και την ρίζα να αναπτυχθεί. (Έδωσα και μάχη με αρκετά σκουλικάκια που την έτρωγαν! :) ). Θα παραμείνει σε ελεύθερη ανάπτυξη για να δυναμώσει και για να δω πως θα εξελιχθεί. Η πρώτη φωτογραφία είναι ακριβώς όπως αγοράστηκε (η αλήθεια είναι οτι τα χορτάρια ήταν μεγαλύτερα απο την ροδιά!!! :) ), η δεύτερη ύστερα απο ενα πρωτο καθάρισμα της επιφάνειας και το κλάδεμα των ξερών κλαδιών, η τρίτη κατά τη διάρκεια της μεταφύτευσης όπου φαίνεται και το κακό υπόστρωμα, η τέταρτη το δεντράκι έτοιμο να μπει στο νέο του κρεβατάκι, η πέμπτη το δεντράκι σχεδόν μεσα στο νεο υπόστρωμα και η έκτη φωτογραφία το δεντράκι ετοιμο στο νεο του σπιτι! Ελπίζω να σας αρέσει η μικρή! ;) Οποιαδήποτε παρατήρηση, σχόλιο ή πρόταση είναι βεβαίως, βεβαίως ευπρόσδεκτα!!! :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση