Λιγουστρο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Paulos »

Στην προεδρική βλέπω το δέντρο σου Δώρη! Τα σχέδια του Jean ZAc εύκολα με λίγη υπομονή θα το έχεις!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ισως και έτσι κάποια στιγμή.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ενα γρήγορο virtual για τον αγαπητό Δώρη.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν και δεν ειναι ενα δεντρο που εντυπωσιαζει, εγω βλεπω κατι μεσα του και προσπαθω να το αναδειξω. Ειναι αληθεια οτι η αρχικη επιλογη ενας δεντρου ειναι πολυ σημαντικη, εγω πιστευω οτι και με τις σωστες αποφασεις την καταληλλη περιοδο μπορεις να εχεις εξαιρετικα αποτελεσματα. Εχουν περασει σχεδον δυο χρονια που εχω αυτο το δεντρο στην κατοχη μου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την εξελιξη του. θα χρειαστει ομως πολυ καιρο και υπομονη για να ξεκινισει να φτανει εκει που θελω. '' πανω απο ολα περνω καλα με τα δεντρα μου, ο χρονος δεν με ενδιαφερει παρα μονο τα σωστα και σταθερα αποτελεσματα''

Το δεντρο ειναι υγιεστατο και γι'αυτο το λογο μπορω να κανω μεταφυτευση αλλαζοντας ολο το χωμα. Ξεπλενω την ριζα και αφαιρω ολο το χωμα, στην συνεχεια το μεταφερω σε ενα μεγαλυτερο ποτ. Αυτη την φορα δεν θα χρειαστω βαθος (για να δημιουργισω nebari) αλλα πλατος. Γεμιζω το ποτ ως την μεση με χαλικι για να μικρυνω το βαθος του μεγαλιτερου ποτ και να εκμεταλευτω το πλατος του. Ανοιγω προσεκτικα τις ριζες και τις τοποθετω ακτινοτα.Συμπληρωνω με χωμα και τελος βαζω μοςς για να προστατεψω το nebari.

Φετος θα συνεχισω την επιθετικη της λυπανση αλλα θα το αφησω σε ελευθερη αναπτυξη για να δεσει ο κορμος.Μεσα ή τελος φθηνοπωρου θα αποφασισω τι θα κρατησω και τι θα διωξω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιώργο και Παναγιώτη σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Το ξέρω κι εγώ ότι ο κορμός ίσως είναι λίγο λεπτός με σχέση το ύψος. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω αποφασίσει αν θα το κοντινω η όχι. Το να το κόψω τον κορμό ειναι μια κίνηση τριών δευτερολέπτων, το να ξανά κάνω έτσι θέλει χρόνια....

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από konstantinos132 »

παρεπιπτοντως το λιγουστρο σου θα γινει φοβερο και ας εχει το μειονεκτημα οτι ειναι ισιοι οι κορμοι...τα λιγπυστρα μαρεσουν πολυ....και να ξερεις γινονται ευκολα εναεριες καταβολαδες μπολιασματα...(μπορεις στο virtual να προσθεσεις κλαδι οπου θελεις...αρκει να τοχεις..)και με το μπολιασμα να το κανεις..το εχω δει σε πενταφυλλο πευκο που ειναι δυσκολ ειδος και πιανει.το λιγουστρο σε αυτα τα θεματα ολα εχει περισοτερη επιτυχια απο τα αλλα.....εκμεταλευσου το

konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από konstantinos132 »

καλα αυτο το συστημα virtual που εχετε βαλει σκιζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από karesansui »

pinusmugo έγραψε:Παναγιωτη μπορω και γω να γραψω ενα κατεβατο ολοκληρο με πολλες ομορφες λεξουλες ομως η θεωρια απεχει απο την πραξη χιλιομετρα...

Τα δεντρα που εβαλα να δεις αν μη τι αλλο ειναι πολυβραβευβμενα και να επιδεχονται σχολια και κριτικης ειναι αστοχο πιστευω.

Εκανα ενα απλο σχεδιο για τον Δωρη,ΟΧΙ για να τον βοηθησω αλλα για να διευκολυνω την κατασταση(το δεντρακι ειναι πολυ ψυλλο για το παχος του κορμου και αργα η γρηγορα θα αναγκαστει να μειωσει το υψος του)αλλα και αυτη η "προσπαθεια"επιδεχεται κριτικης,αν μη τι αλλο ο Δωρης θα αποφασισει το τι του αρεσει και το τι οχι,αυτος ειναι που θα ψαξει το θεμα παραπανω και θα δει αν ειναι σωστο και αν πρεπει η δεν πρεπει να κανει κατι η οχι....
Εχεις δίκιο...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από pinusmugo »

Παναγιωτη μπορω και γω να γραψω ενα κατεβατο ολοκληρο με πολλες ομορφες λεξουλες ομως η θεωρια απεχει απο την πραξη χιλιομετρα...

Τα δεντρα που εβαλα να δεις αν μη τι αλλο ειναι πολυβραβευβμενα και να επιδεχονται σχολια και κριτικης ειναι αστοχο πιστευω.

Εκανα ενα απλο σχεδιο για τον Δωρη,ΟΧΙ για να τον βοηθησω αλλα για να διευκολυνω την κατασταση(το δεντρακι ειναι πολυ ψυλλο για το παχος του κορμου και αργα η γρηγορα θα αναγκαστει να μειωσει το υψος του)αλλα και αυτη η "προσπαθεια"επιδεχεται κριτικης,αν μη τι αλλο ο Δωρης θα αποφασισει το τι του αρεσει και το τι οχι,αυτος ειναι που θα ψαξει το θεμα παραπανω και θα δει αν ειναι σωστο και αν πρεπει η δεν πρεπει να κανει κατι η οχι....
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από karesansui »

" Έστι ούν μπονσάι μίμησις φύσεως, σπουδαία και τελεία "
( Να με συγχωρούν οι φιλόλογοι γύρω μου για την παράφραση του Αριστοτέλη)

Το μπονσάι καταγόμενο από την Κίνα, όταν μεταδόθηκε στην Ιαπωνία υπέστη τροποποίηση στις μορφές του για να το συνταιριάξουν με την δική της κουλτούρα. Γενικά, υπάρχουν διακριτές διαφορές μεταξύ των δύο αλλά, αυτό δεν είναι επί του παρόντος να συζητηθεί.
Όταν το μπονσάι πέρασε στην Δύση όμως, οι πολιτιστικές αλλαγές που επέδρασαν πάνω στην μορφή του δεν έγιναν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως συνέβη με τους Ιάπωνες και το κινεζικό μπονσάι. Τα αποτελέσματα που παρήγαγαν οι Δυτικοί έμοιαζαν να είναι κάτι το διαφορετικό από αυτό που καλούμε σήμερα "μπονσάι". Το "ανατολίτικο" πνεύμα δεν μεταδόθηκε.
Μια άποψη είναι πώς κάθε χώρα έχει το δικαίωμα να έχει το δικό της ύφος στην μορφή του μπονσάι γιατί υπάρχουν διαφορετικά είδη δέντρων, κλιματικές διαφορές κ.ο.κ αλλά γνώμη μου είναι, πως η ανατολίτικη ματιά πρέπει να διατηρείται. Εννοώ με την ματιά, τα χαρακτηριστικά, στα οποία δίνουν έμφαση οι ανατολίτες από το περιβάλλον τους όπως όλες εξάλλου οι μορφές της τέχνης είναι μια ανθρώπινη αντίδραση-απάντηση στο περιβάλλον. Η πραγματικότητα ιδωμένη μέσα από τα ανθρώπινα μάτια και όχι τον φακό μιας φωτογραφικής μηχανής.
Όλα τα υπέροχα δέντρα, είτε είναι ευκάλυπτος από την Αυστραλία είτε ένα μαύρο πεύκο από την Κίνα τα θαυμάζουμε το ίδιο χωρίς να δίνουμε σημασία στο διαφορετικό φύλλωμα ή τον χρωματισμό.
Εκείνο που μας ελκύει είναι η μορφή και ο ρυθμός-ύφος του δέντρου αυτό που οι κινέζοι αποκαλούν "ραχοκοκκαλιά του σχεδίου".
Το γεγονός πως μας αρέσουν τα απωανατολικά δέντρα σημαίνει πως ανταποκρινόμαστε στο ύφος τους δηλαδή, δεν είναι κάτι ξένο με μάς.
Στον ρυθμό-στύλ του δίδυμου κορμού πρέπει να υπολογίσουμε προσεκτικά την σχέση που δημιουργείται μεταξύ των δέντρων. Κανένα από τα δέντρα-κορμούς δεν ισορροπεί κατά μόνας αλλά εξαρτάται το ένα από το άλλο με απώτερο σκοπό την αισθητική ισορροπία. Αυτό συμβαίνει στη φύση. Οι ίδιες δυνάμεις που διαμόρφωσαν τον ένα κορμό επέδρασαν στην διαμόρφωση του δίδυμου κορμού με τον ίδιο τρόπο.
Στην άπω ανατολή το στύλ αυτό δηλώνει κατά κάποιο τρόπο, τις ανθρώπινες σχέσεις. Αποκαλείται σύμπλεγμα "μητέρας-γιού", "άντρα-γυναίκας", "δάσκαλου και μαθητή". Όπως και να το αποκαλούν, πρέπει να αποπέμπει κοιτώντας το ένα αίσθημα ζεστασιάς και συντροφικότητας.

Τα προσωπικά μου σχόλια για τις φωτογραφίες που επισύναψες τώρα Γιώργο.
Η πρώτη, αισθητικά απαράδεκτη (δείχνει το μικρότερο να αποφεύγει το μεγαλύτερο), όπως η τρίτη και ή τέταρτη.
Η δεύτερη είναι σαφώς μέσα στο πνεύμα που περιέγραψα πιο πάνω.

Αναφορικά με τα "πρέπει" στην τέχνη σαφώς και είμαι σύμφωνος πως την οριοθετούν. Αλλά δεν αναφερόμεθα για την τέχνη της μουσικής ή τις εικαστικές κ.ο.κ. Η ζωντανή τέχνη του μπονσάι, κατά την άποψή μου χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης, ανέφερα τους λόγους, οπότε κατ΄εμέ το "πρέπει" δεν είναι καθόλου απροσδιόριστο!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

γιώργο ώραιο το virtual σου αλλά ο κορμός έχει ψυλοποιηθει και δεν ξέρω με τι κόστος(σημάδια) θα μπορεί να λυγίσει και πόσο καιρό θα μου παρει. Οι φωτογραφίες που μου ανεβασες πολύ ωραίες. Νομιζω ότι αυτό που λείπει είναι ένα κλαδί ενδιάμεσα από τα δύο σύννεφα ώστε να υπάρξει οπτική ισοροπία.
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από pinusmugo »

Παναγιωτη το ¨πρεπει" στα μπονσαι ειναι λιγο απροσδιοριστο και οριοθετει την τεχνη ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από karesansui »

Pinusmugo (Γιώργο), η κλίση των κορμών στο διπλόκορμο δέντρο πρέπει να είναι η ίδια...


[img]http://img689.imageshack.us/img689/8053/doubletrunk.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από pinusmugo »

Τι θα ελεγες για κατι τετοιο ??
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Σιγά σιγα ξεκάνει να παίρνει σχήμα, θέλει όμως δουλεία.Σήμερα αφαίρεσα ένα μεγάλο κλαδί και εμφανίστηκε η διχάλα. Τέλος έκανα ένα κλαδέμα.
Νομίζω ότι από φθινόπωρο μπορώ να σκάφτομαι για μεταφύτευσησε μικρότερο ποτ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Harris »

G.gin. έγραψε:ειναι ολα τελεια τα σχηματα αλλα εμενα μου ερεσε ποιο πολυ η δευτερη εικονα που ηταν μικρο.οτι και αν κανεις καλη συνεχεια και ειμαι συγουρος θα γινει τελειο [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]

+1
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

G.gin.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 17:08
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από G.gin. »

ειναι ολα τελεια τα σχηματα αλλα εμενα μου ερεσε ποιο πολυ η δευτερη εικονα που ηταν μικρο.οτι και αν κανεις καλη συνεχεια και ειμαι συγουρος θα γινει τελειο [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
άσε τα δέντρα σου να μιλάνε αυτά για εσένα
Άβαταρ μέλους

Rania1980
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Δεκ 2010, 16:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Rania1980 »

Πολύ όμορφο θα γίνει !!!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Ενα χρονο μετα την αγορα του..... (περιπου)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιάννη ωραία τα virtual σου! Για την ώρα πηγαίνω για το πρώτο σχέδιο και βλέπουμε.
My Nellie έγραψε:Γνωρίζεις ακριβώς την ποικιλία του λιγούστρου?
Τα φύλλα του είναι πολύ οβάλ, σχεδόν στρόγγυλα.... Δεν έχω ξαναδεί λιγούστρο με τέτοιο φύλλωμα.
Όταν το αγόρασα Απο το Φυτωριο το ταμπελακι του έγραφε "λιγουστρινι"
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτο.
Απάντηση