Γιουνιπερος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Harris »

Hfestion έγραψε:που θα μαθω φιλε μου τι ειναι το JIN? Εχεις κανα προχειρο link


πληροφοριες μπορεις να δεις εδω: http://www.bonsaiclub.gr/component/search/?searchword=jin&ordering=&searchphrase=all
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

που θα μαθω φιλε μου τι ειναι το JIN? Εχεις κανα προχειρο link
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Harris »

Ξεκινα να κλαδεύεις οτι δεν χρειαζεσαι... και τις ακρες των κλαδιων...
Στο κοψιμο του καθε κλαδιου ασε λιγο γιατι μπορει να σου ερθει να το κανεις JIN και στο τελος εαν ειναι το κοβεις.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Υστερα απο σκεψη αποφασισα να ξεκινησω να του δινω καποια μορφη. Το φυτο εχει ηδη παρει μια κατευθυνση και ο κορμος του ειναι αρκετα σκηρος για να τον αλαξω, συμβουλευτικα τις πληροφοριες του site και τις φορμες των bonsai.
Εμενα μου φαινεται οτι αυτο ο Γιουνιπερος εχει αποφασισει να γινει ενας υπεροχος Kengai ή Han-Kengai, εγω απλα θα τον βοηθησω να γινει.

Θελω καποια βοηθεια σε καποιες αποφασης που δεν καταφερα να παρω.


[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... /think.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... /think.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... /think.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

tnx Harris. Καλο το σκιτσο σου. κι εγω καπως εστι το φανταζομαι.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Harris »

μετά απο καιρό το φαντάζομαι κάπως έτσι:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Harris »

καπως ετσι τον φανταζομαι... Μην βλεπεις πως το σχεδιασα... δεν ειμαι καλος σε αυτο αλλα θα παρεις μια ιδεα πως μπορει να γινει... Απλα και ευκολα εαν σου αρεσει κ μπορεις να το φανταστεις στο σχεδιο.





[img]http://img535.imageshack.us/img535/6914/juniper45.png[/img]

Uploaded with ImageShack.ushttp://imageshack.us
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από My Nellie »

Το pot είναι από τα τελευταία που θα σε απασχολήσουν [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... _smile.gif[/img]
Κι η μεταφύτευση θα γίνει πολύ αργότερα, όχι τώρα.

Πρός το παρόν θα πρέπει να το μελετήσεις απ' όλες τις πλευρές του και να σχηματίσεις μια πρώτη εικόνα του μπονζάϊ που θέλεις να δημιουργήσεις, με βάση την κίνηση του κορμού.
Πάρε χαρτί και μολύβι και προσπάθησε να κάνεις μερικά σχεδιάκια, σκαριφήματα. Θα σε βοηθήσουν.
Διάβασε στα άρθρα της κεντρικής σελίδας του BonsaiClub (Δημιουργία-Διαμόρφωση) για όλες αυτές τις εργασίες της αρχικής διαμόρφωσης.

Σκέψου τι διαστάσεις θα έχει το μελλοντικό σου δένδρο, έτσι ώστε να αποφασίσεις ποιά θα πρέπει να είναι τα βασικά κλαδιά που θα κρατήσεις. Θυμήσου ότι τοποθετούμε το πρώτο κλαδί στο 1/3 του τελικού ύψους, το δεύτερο στο 1/3 του υπολοίπου ύψους κοκ. Τα υπόλοιπα κλαδιά θα πρέπει να τα κλαδέψεις.
Το μήκος των βασικών κλαδιών θα πρέπει κι αυτό να μειωθεί και να συρματωθούν, έτσι ώστε να πάρουν την κλίση και την κίνησή τους σύμφωνα με το σχέδιό σου.

Εάν όμως δεν αισθάνεσαι σίγουρος και διστάζεις, μπορείς απλώς να καθαρίσεις όλα τα μικρά κλαδάκια και τα τυχόν ξερά, να σκάψεις λίγο γύρω από το σημείο που ο κορμός κρύβεται στο χώμα, έτσι ώστε να δεις μήπως υπάρχουν όμορφες ρίζες που θα αποκαλύψουν ένα ενδιαφέρον nebari και να περιμένεις για κάποια προσεχή συνάντηση ώστε να κάνεις όλα τα παραπάνω με την καθοδήγηση των πιο έμπειρων μελών.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Νομιζω οτι η καλητερη πλευρα του ειναι αυτη εδω.

Εχετε καμια ιδεα για διαμορφωση?
Να το μεταφυτεψω σε Pot η να περιμενω να ερθει η ανοιξη?
Δεν ξερω και σε τι Pot να το βαλω. μπορειτε να μου στηλετε Pm με καποιο μαγαζι για να βρω Pot.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

εβγαλα τις φωτογραφιες που μου ειπετε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από My Nellie »

Όπως σου έγραψε κι ο Χάρης, πρέπει να βγάλεις μερικές ακόμη φωτογραφίες από τις 4 πλευρές του φυτού, εμπρός/πίσω, δεξιά/αριστερά.
Προηγουμένως όμως, όλα τα μικρά κλαδάκια που φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία, μπορείς να τα αφαιρέσεις από τον κορμό και να κόψεις περιμετρικά το χείλος της γλάστρας λίγο πιο χαμηλά, για να ελευθερωθεί το οπτικό πεδίο και να διακρίνεται καλλίτερα η κίνηση του κορμού.
Να έχεις τοποθετημένη την γλάστρα στο ύψος των ματιών σου για να το φωτογραφίσεις.
Έχεις τοποθετήσει την γλάστρα εμπρός από ένα ουδέτερο φόντο κι είναι καλό, ξεχωρίζει καλά το φυτό.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Harris »

βγαλε μια φωτο απο την 1 αλλα απο την αλλη μερια.... κατι μου λεει. Σηκωσε λιγο τα κλαδια με το χερι σου για να μπορεσω να δω τον κορμο
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Γιουνιπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Βρηκα αυτο τον Γιουνιπερο σε καλη τιμη σημερα και μου φανηκε ως μια καλη ευκαιρια. Δεν τον εχω πειραξει καθολου. Πως σας φενετε?
πειτε μου καμια ιδεα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση