Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Μου δινεται η ευκαιρια με αυτη την συνθεση φιλε μου να σου πω 2 λογια για την συμβιωση αυτων των φυτων μαζι.Η βοκαμβιλια οσο πιο πολυ ποτιζεται τοσο πιο πολλα φυλλα βγαζει κι λουλουδι περιορισμενο ,οταν ειναι ανθισμενη δεν θελει πολλα νερα για να επιμυκηνει την ανθοφορια της.Ητριανταφυλια θελει νερο κι ηλιο κι το χωμα να μην κραταει υγρασια γιατι τα σκουλικα κι οι καμπιες θα κανουν παρτυ.Βλεπεις οτι ειναι εντελως αντιθετα φυτα κι ναι μεν μεχρι τωρα σου φαινονται οτι πανε καλα αλλα την επομενη ανοιξη θα δεις αλλη συμπεριφορα φιλε μου.Τωρα πως μπορεις να τα κρατησεις μαζι η γνωμη μου ειναι να προσεχεις το νερο να μην εχει πολυ υγρασια κι οι πετρες δεν βοηθανε σε αυτο ,καλυτερα λιγο moss(πρασσιναδα)θα βοηθουσε πιο πολυ.Κι το χωμα ειναι λαθος βαζε αμμο ποταμισια 20% κι ακαδαμα 50% ωστε να αποφευγεις το σαπισμα απο νερο.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από My Nellie »

Στά άρθρα του club μπορείς να διαβάσεις αρκετά πράγματα. Ψάξε λίγο τις ενότητες του club και θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα και χρήσιμα για κάποιον που ξεκινάει το χόμπυ.

Για παράδειγμα, μπορείς να ξεκινήσεις από αυτά:

http://www.bonsaiclub.gr/bonsai/forms-bonsai.html
http://www.bonsaiclub.gr/bonsai/the-rul ... onsai.html
http://www.bonsaiclub.gr/creation-care/ ... onsai.html

Πρόσεξε, κι εγώ που σου τα γράφω αυτά, δεν θεωρώ τον εαυτό μου ότι τα έχω μάθει, απλώς έχω διαβάσει δυό-τρία πραγματάκια τα οποία έχω κατανοήσει και θέλησα να σου επισημάνω κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις, πιθανώς.
Στο διαδίκτυο έχω περάσει πάρα πολλές ώρες μελετώντας, αλλά για μένα το να κρατάς στα χέρια ένα βιβλίο, ένα εγχειρίδιο, δεν συγκρίνεται με την ανάγνωση στην οθόνη του υπολογιστή. Οπότε, θα σου πρότεινα να προμηθευθείς ένα καλό, απλουστευμένο βιβλίο για τα bonsai και να το διαβάζεις.
Επίσης, μερικά καλά περιοδικά αφιερωμένα στο bonsai, θα σου δώσουν την ευκαιρία να δεις εικόνες, πολλές εικόνες δένδρων και να αρχίσεις να μαθαίνεις πώς φαίνονται τα διάφορα δένδρα bonsai.

Οφείλω δε να σου πω πόσο πολύ συμφωνώ κι εγώ μαζί σου στο ότι δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σ' ένα έτοιμο, αγορασμένο δένδρο και σε αυτό που θα δημιουργήσεις ο ίδιος, ξεκινώντας από ένα φυτώριο με ένα φυτό σε γλάστρα και προσπαθώντας να εφαρμόσεις όσα έχεις μάθει για την δημιουργία του bonsai.
Αυτό είναι το σημαντικό, η δημιουργία από εμάς τους ίδιους, διότι μόνο έτσι να μάθουμε από τα λάθη μας. [img]http://bonsaiclub.gr/forum/images/smili ... dtimer.gif[/img] [img]http://bonsaiclub.gr/forum/images/smilies/icon_razz.gif[/img] [img]http://bonsaiclub.gr/forum/images/smilies/icon_razz.gif[/img] [img]http://bonsaiclub.gr/forum/images/smilies/icon_razz.gif[/img]

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστω πολυ nellie για σχολια σου. Δεω τα περνω στραβα , Αλλωστε, ο λογος αναζητησης αυτου του υπεροχου forum ειναι για να μαθω οσο μπορω περισοτερα για την τεχνη των bonsai. Απο την στιγμη που καποιος μπενει στην διαδικασια να ανεβασει μια φωτογραφια εχει τις ιδιες πιθανοτητες να ακουσει θετικα αλλα και αρνητικα σχολια.
Ωστοσο εγω ασχολουμε μολις 8μηνες με τα bonsai. Αυτο που με ενθουσιαζει σε αυτο το hoby , ειναι η εξελιξη. Ενα αγορασμενο ομορφο bonsai για μενα ειναι ενα ωραιο αγορασμενο ετοιμο bonsai. Αλλα το να παρεις ενα ακατεργαστο βλαστο, φυτο,δεντρακι ή οπως το ονομαζει η γεωπονικη επιστιμη που δεν την γνωριζω, και σιγα σιγα να το καταληξεις σε κατι, αυτη την διορατικοτητα , αυτη η επιμονη για κατι και υπομονη στο να γινει κατι. αυτο το θεορω μαγεια.
Εχουν τοσα λαθοι ολλα τα pro-bonsai μου που ειναι ποιο ευκολο για εναν γνωστη να μου πει μονο τα σωστο παρα τα λαθοι μου και για να πω την αληθεια δεν τους ξερω ολους τους κανονες ακομα. Ξερω ομως ποσο ομορφο ειναι να φροντιζεις ενα φυτο κι αυτο μετα να σε ανταμοιβει με ανθη.

Θα ηθελα ομως να μαθω και τους κανονες των Bonsai...
Εχεις καποιο link?
Και παλι σε ευχαριστω για τα σχολια σου.
:smile:

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από My Nellie »

Γράφεις πιο πάνω ότι έχεις τοποθετήσει τις πέτρες για να κρατάνε υγρασία. Πόσο καιρό τις έχεις βάλει τις πέτρες στην επιφάνεια του χώματος της γλάστρας? Το να διατηρείται συνεχώς υγρασία στο χώμα είναι λάθος και πιθανώς να σου δημιουργήσει προβλήματα. Επίσης θέλω να κάνω ένα σχόλιο για την σύνθεσή σου, αλλά δεν θα ήθελα να παρεξηγήσεις τις προθέσεις μου.... Τα bonsai έχουν βέβαια κάποιους βασικούς κανόνες τους οποίους πρέπει πρώτα να μάθουμε καλά και στην συνέχεια να ξεκινήσουμε να τους "σπάμε" και να εφαρμόζουμε την προσωπική μας αισθητική. Έχω λοιπόν την γνώμη ότι, η σύνθεσή σου είναι λιγάκι αταίριαστη...., δηλαδή δεν θα δεις δύο διαφορετικά ανθοφόρα φυτά στο ίδιο pot, ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα. Μπορούν να είναι στο ίδιο pot δύο διαφορετικά είδη δένδρων (όχι ανθοφόρων φυτών) αλλά για την σύνθεση ενός δάσους
Μπορείς βέβαια να απαντήσεις ότι αυτό είναι που αρέσει σ' εσένα και θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά θα ήμουν ανειλικρινής εάν δεν εξέφραζα αυτό που πραγματικά σκέπτομαι για το bonsai σου.
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Philip »

Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει η αρμονια συμβιωσης των δυο δεντρων........

Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που εχεις κανει . Περισσοτερο με ενδιαφερει η συμπεριφορα της μπουκαμβιλιας


:text-bravo:

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Η τριανταφυλλια ηταν ανθισμενη οταν την αγορασα. Απο τοτε εχει ανθησει αλλες 2 φορες.
την πρωτη εκανε 2 τριανταφιλλα
την δευτερη εκανε 3 τριανταφιλλα

τωρα που την κλαδεψα εχει turbαρει και εχει πεταξει ΠΟΛΛΑ νεα φυλλαρακια.
:eusa-dance: :eusa-dance:
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Philip »

Δυσκολο το εγχειρημα σου........Κρατα μας ενημερους :eusa-clap:

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Ειναι απο την πρωτη τους μερα μαζι, περιπου 8μηνες. Πριν 5μερες εμφανιστικαν κατι πρασινα σκουλικακια και μου εφαγαν ολα τα φυλλα της τριανταφυλλιας και αναγκαστικα να την κλαδεψω. Τα παει ομως μια χαρα.
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Philip »

Ποσο καιρο τα εχεις μαζι ?? :razz:

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Μεγαλητερη photo.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Liz@ki »

Θαναση κοβεις πολυ τις φωτ/φιες...

δοκιμασε να τις ανεβασεις μεγαλυτερες (μπορεις και απο imageshack)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Μπουκαμβιλια με Τριανταφυλλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Αυτο το pro-bonsai το εφτιαξα τον Ιουνιο.
Η Τριανταφυλλια μου εχει ανθηση πολλες φορες. Τωρα ειχει 3 μπουμπουκια.
Η μπουκαμβιλια μετα απο 2 καλες αποφυλλωσεις.
Οι πετρες που εχω βαλει βοηθανε στο να κραταει υγρασια το χωμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση