Πεύκο (Pinus pumila nana)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo Thano

Wat ik van de foto's kan zien, denk ik dat je een heel gezonde boom hebt, maar als het mijn boom zou zijn, zou ik meer beweging in de stam en takken maken door de stam naar rechts hellend in de pot te zetten en een Moyogi-stijl (gebogen opgaand) te maken.
Dan moet uiteraard nog wel de stand van top en van veel takken worden aangepast.

Ik denk dat de boom daardoor veel interassanter kan worden.
Maar het is jouw boom.

Bonsaigroet, Joop.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Update
IMG_20230706_203155.jpg
IMG_20230706_203207.jpg
IMG_20230706_203342.jpg
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post (total 2):
gmaravelisvet (06 Ιούλ 2023, 22:19) • BILLPAN (06 Ιούλ 2023, 23:10)
Rating: 14.29%

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο και γω πιστευω οτι σαν αναλογια , καλα το πηγες. Λογικα θα δεσει αισθητικα πιο πολυ το φυτο σου . Για το κοψιμο πιστευω οτι το πηγες μια χαρα κ εχεις δωσει κ τις βασεις για το μελλοντικο σχημα του. Καλη συνεχεια να χει.
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Μπράβο Θάνο πολύ όμορφη δημιουργία.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

συγχαρητήρια Θάνο, του έδωσες ωραίο σχήμα. Κι εγώ φοβάμαι όμως πως ίσως το παρακανες με τον καθαρισμό. Αν όλα πάνε καλά θα γίνει σούπερ με το φύλλωμα που θα δώσει
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Έγινε και σε αυτό το δεντράκι ένα γερό καθάρισμα. Λόγω της περσινής μεταφύτευσης δεν είχε πειραχτεί καθόλου και είχε γίνει θάμνος. Το συγκεκριμένο πεύκο πετάει άπειρα μάτια. Γινόταν χαμός. Ίσως το πήρα λίγο περισσότερο απ' ότι έπρεπε, αλλά άμα κάνεις την αρχή ...
Ελπίζω να πάει καλά.
IMG_20220108_153417.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Hfestion (09 Ιαν 2022, 23:00)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Με τα κωνοφόρα δεν έχω πολύ εμπειρία και γενικά τα φοβάμαι πολύ. Και επειδή σε αυτό το θέμα κάνω τις ερωτήσεις μου συνεχίζω.
Σχετικά με το κλάδεμα. Μέχρι τώρα πίστευα ότι τα κωνοφόρα (μιλάω για πεύκα κυπαρισσοειδη και γιουνιπερους) κλαδεύονται χειμώνα. Τέλος Ιανουαρίου, αρχές Φεβρουαρίου δηλαδή. Και αυτό έκανα τα προηγούμενα χρόνια. Επίσης αντιγράφοντας κάποιους από βιντεάκια εξωτερικού (οι οποίοι καταλαβαίνω βρίσκονται σε άλλες κλιματικές συνθήκες) προχωρούσα αργά την άνοιξη με αρχή καλοκαιριού σε τσιμπιμα της νέας βλάστησης η καθάρισμα από τα πολλά μάτια. Διαπίστωσα ότι τότε η ανάπτυξη σταματάει. Δεν δίνει δηλ. δεύτερη ανάπτυξη το καλοκαίρι.
Το ερώτημα τελικά είναι αν όντως καλά κάνω και κλαδευω χειμώνα η είναι προτιμότερη αυτή η περίοδος. Και αν κλαδεψω τώρα θα μου δωθεί η δυνατότητα επέμβασης στην πρώτη ανάπτυξη την άνοιξη χωρίς να την σταματήσω οριστικά;
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Τα πιο σημαντικά συστατικά για το μείγμα υποστρώματος ενός  Bonsai είναι το akadama, η ελαφρόπετρα, η ηφαιστειακή λάβα, το οργανικό χώμα γιά γλάστρες και το λεπτό χαλίκι. Δέντρα διαφορετικών ειδών απαιτούν και διαφορετικά μείγματα εδάφους, ωστόσο μπορούμε να μιλήσουμε για δύο κύρια μείγματα, ένα για πλατύφυλλα (φυλλοβόλα και αειθαλή)  και ένα για κωνοφόρα. 
Υπόστρωμα για φυλλοβόλα
50% Akadama
25%  Οργανικό χώμα-compost
25% Ψιλό χαλικάκι-ηφαιστειακή λάβα 

Υπόστρωμα   για κωνοφόρα / πεύκα
60% Akadama
20% Οργανικό χώμα-compost
20% Ψιλό χαλικάκι-ηφαιστειακή λάβα

Και τα δύο αποτελούνται από το Akadama (για τον αερισμό, την αποστράγγιση και μία  μέση κατακράτηση νερού), το οργανικό υλικό-compost (πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά, με υψηλή κατακράτηση νερού) και το ψιλό χαλικάκι-άμμο (αποστράγγιση) Σημειώστε ότι και τα δύο μείγματα μπορούν, και πρέπει, να προσαρμοστούν στις τοπικές συνθήκες. Εάν δεν έχετε χρόνο να ελέγξετε τα φυτά δύο φορές την ημέρα, αυξήστε το akadama (ή ακόμα και την οργανική ένωση για γλάστρες) του μείγματος για να αυξήσετε έτσι την ικανότητα κατακράτησης νερού. Εάν ζείτε σε μια υγρή κλιματική περιοχή, αυξήστε το χαλικάκι-άμμο-ελαφρόπετρα για να βελτιώσετε την ικανότητα αποστράγγισης του μείγματος σας.
Και τα δύο μείγματα μπορούν, και πρέπει, να προσαρμοστούν στις τοπικές συνθήκες 

Υποστρώματα μπονσάι
Υπάρχουν ορισμένα χαρακτηριστικά που απαιτούνται για ένα καλό μείγμα υποστρώματος. 
Καλή κατακράτηση νερού
Το υπόστρωμα πρέπει να μπορεί να διατηρεί επαρκείς ποσότητες νερού για να παρέχει υγρασία στο μπονσάι μεταξύ του ενός ποτίσματος και του επόμενου. 
Καλή αποστράγγιση
Το υπερβολικό νερό πρέπει να βγει αμέσως από το δοχείο-γλάστρα. Τα υποστρώματα  που στερούνται αποστράγγισης-αποχέτευσης διατηρούν πολύ νερό, δεν διαθέτουν αερισμό και κινδυνεύουν να συσσωρευτούν άλατα. Η υπερβολική κατακράτηση νερού προκαλεί επίσης σάπισμα των ριζών, με αποτέλεσμα τον θάνατο του φυτού. 
Καλός αερισμός
Τα συστατικά που χρησιμοποιούνται σε ένα μείγμα Bonsai πρέπει να έχουν ένα μέγεθος ικανό ώστε  να δημιουργούν μικρούς σάκους-θύλακες αέρα μεταξύ των κόκκων. Εκτός από την ανάγκη παρουσίας οξυγόνου στις ρίζες, είναι εξίσου σημαντικό να διατηρήσουμε-αφήσουμε άθικτα τα καλά βακτήρια και τη μυκόρριζα, έτσι ώστε τα θρεπτικά συστατικά να υποβληθούν σε επεξεργασία πριν απορροφηθούν από τα τριχοειδή ριζίδια και να σταλούν στα φύλλα για φωτοσύνθεση.  

Ένα  καλά δομημένο σε κοκκομετρία   ανόργανο υπόστρωμα βοηθά την γρήγορη αποστράγγιση του νερού και τη διείσδυση του καθαρού αέρα.
Ένα συμπαγή οργανικό υπόστρωμα χωρίς δομή στερείται  αερισμού και αποστράγγισης και αυτό μπορεί να προκαλέσει ασθένειες στο φυτό και τις ρίζες και ίσως και σάπισμα των ριζών. 

Συμπέρασμα 
Για το υπόστρωμα φαίνεται ότι κάθε ειδικός προτείνει ένα διαφορετικό μείγμα.
Πειραματιστείτε  τι σας ταιριάζει αλλά μην ξεχνάτε τις κλιματικές συνθήκες της περιοχής σας !
 
 
 
 
 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
thanos75 (05 Φεβ 2021, 18:20)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Με αφορμή την ανάρτηση του JZ στο θέμα του φίλου Nikos Fan (viewtopic.php?f=46&t=9773) και επειδή θέλω να προχωρήσω αυτή την εποχή σε κάποιες μεταφυτεύσεις θα ήθελα να παρακαλέσω για μερικές επιπλέον πληροφορίες.
Καταρχήν σκοπεύω να προχωρήσω σε μεταφύτευση στο πεύκο που παρουσιάζω στο παρόν θέμα (Pinus pumila nana) καθώς και σε ένα νεαρό πεύκο κουκουναριά αλλά και σε ένα γιουνίπερο Stricta (viewtopic.php?f=56&t=8942).
Και στα τρία είναι η πρώτη μεταφύτευση, την οποία καθυστερώ όλα αυτά τα χρόνια γιατί ξέρω πόσο ευαίσθητα είναι στις μεταφυτεύσεις και φοβάμαι μην τα καταστρέψω.
- Καταρχήν είναι τώρα κατάλληλη εποχή; σκεφτόμουν προς τέλος Φεβρουαρίου, αλλά μήπως είναι καλύτερα να εκμεταλλευτώ την περίοδο αυτή που απ' ότι φαίνεται θα επικρατήσει για ένα τουλάχιστον δεκαήμερο ανοιξιάτικος καιρός με υψηλές θερμοκρασίες; (αλκυονίδες;).
- Ως προς το υπόστρωμα όταν λέμε "χρήση χώματος για κωνοφόρα" τι ακριβώς εννοούμε; θα μπορούσε να είναι μια μίξη φλοιού πεύκου (αυτό που πουλάνε για ορχιδέες) με τύρφη και κάποιο ανόργανο υλικό; υπάρχει κάποιο προϊόν έτοιμο που μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο (κάτι τέτοιο ας πούμε; https://www.lechuza.gr/ypostromata-fyte ... #orchidpon). γιατί acadama δύσκολο.
- Ως προς τον ψεκασμό με βιταμίνη Β, θα μπορούσε να αναφερθεί κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα. Κοιτώντας στο internet βλέπω αναφορές για Β9, Β1, Β5 και λίγο χάνομαι. Ή υπάρχουν σκευάσματα που περιέχουν διάφορους τύπους βιταμίνης Β; Θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα, έστω σε προσωπικό μήνυμα, να μου προταθεί κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα.
- Θα βοηθούσε κάποιο συμπλήρωμα στο υπόστρωμα τύπου ακτιβοζίνης που χρησιμοποιώ στις υπόλοιπες μεταφυτεύσεις; Είχα προμηθευτεί παλαιότερα κάποιο σκεύασμα μυκόριζας (σε σκόνη) το οποίο δεν χρησιμοποίησα ποτέ (η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο εφαρμογής), αλλά διάβασα κάπου πρόσφατα ότι δεν προτείνεται για κωνοφόρα.
Αρκετά ερωτήματα, θα εκτιμούσα περαιτέρω πληροφορίες από τον JZ ή όποιον άλλο έχει σχετική εμπειρία.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραία η εξέλιξη του, έχεις σκεφτεί το επόμενο βήμα?
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Πεύκο (Pinus pumila nana)

Δημοσίευση από thanos75 »

Είχα αγοράσει αυτό το πευκάκι την άνοιξη του 2016, όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα bonsai. Από το φυτώριο μου το ανέφεραν ως Pinus pumila nana. Δεν είναι ότι καλύτερο, έχει προβλήματα, αλλά δεν με πειράζει. Εξάλλου και καλύτερο να ήταν δεν είμαι σε θέση, λόγω έλλειψης εμπειρίας, να του έδινα αυτό που θα χρειαζόταν. ;-)
Δεν έχει υποστεί πολλές εργασίες αυτά τα 5 χρόνια. Το φθινόπωρο του 2016 σε κάποιο workshop κλαδεύτηκε (αρκετά δραστικά) και συρματώθηκε. Νομίζω ζορίστηκε αρκετά. Δεν έπαθε κάτι σοβαρό, δεν φοβήθηκα ότι θα το χάσω, αλλά σταμάτησε για πολύ καιρό τελείως η ανάπτυξή του. Την άνοιξη του 2019 μεταφέρθηκε από την γλάστρα του φυτωρίου σε πήλινη γλάστρα χωρίς να πειραχτούν οι ρίζες του. Κάποια στιγμή αργότερα (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε) καθαρίστηκε λίγο κάνοντας κάποια επιλογή στα άπειρα μάτια - κορφές που είχε και μειώνοντας κάποια κεριά (γενικά δεν κάνει μεγάλα κεριά - ίσως και επειδή είχε πάρα πολλά). Γενικά όποτε το πειράζω παρατηρώ ότι μένει στάσιμο για αρκετό χρονικό διάστημα.
Σήμερα το καθάρισα λίγο από τις ξερές πευκοβελόνες. Είναι πολύ πυκνό και νομίζω ότι πρέπει να γίνει κάποια επιλογή στις κορφούλες, ώστε να διευρυνθεί- εξελιχθεί η διακλάδωση αλλά και να πάρει λίγο αέρα. Νομίζω ότι είναι και κατάλληλη εποχή. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στις αρχές της άνοιξης θέλω να του κάνω την πρώτη μεταφύτευση για να δω σε τι κατάσταση είναι οι ρίζες και να κοπούν ίσως κάποιες χοντρές προς τα κάτω και να βελτιωθεί λίγο το νεμπάρι. Οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να το πειράξω μέχρι τότε ώστε να είναι το δυνατόν δυνατότερο και να ασχοληθώ με αυτή την εργασία σε επόμενη περίοδο αφού ανακάμψει από την μεταφύτευση που πρόκειται να γίνει. Πείτε μου αν θέλετε  την γνώμη σας.
20160521_190050.jpg
 
20161106_150915.jpg
 
20190316_161122.jpg
 
20201024_132254.jpg
 
20201024_132409.jpg
 
20201024_131759.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση