Zanthoxylum piperitum

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Πανέμορφο.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από milly »

Eυχαριστω nadim εξαλλου μαζι γυρισαμε και το πηραμε.Οσο για το θεμα του ποτ εχεις δικιο δεν ειχα κατι καλητερο και θελει δουλεια στο ριζικο του συστημα αλλα η εποχη δεν ηταν ιδανικη.Θα το φτιαξουμε οταν πρεπει το πιο σημαντικο ειναι η επιβιωση των δεντρων μας και'' η υπομονη ειναι αρετη''.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από nadim »

Ευτυχώς που άλλαξες γνώμη θα πω. Το μέγεθος που είχε οταν το αγόρασες νομίζω ήταν ιδανικό, αν βρεις και ενα ωραίο ρηχό και μικρό ποτ για να το αναδεικνύει! Προσπάθησε να το κρατήσεισ στο αρχικό μέγεθος και να αναπτύσσεις το φύλλωμα του! Ελπίζω να σε πάει μακρυά αυτο το δενδράκι!!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από milly »

Χρονια πολλα Petros ευχαριστο οπως τα λες μυριζει ομορφα το φυλλωμα του. Το προτεινω ειναι ανθεκτικο σαν ειδος καταλληλο για νεους σαν εμενα.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από Petros »

χρόνια πολλά. Πολύ όμορφο το δέντρο σου. Μυρίζει όμορφα και στο κλάδεμα.

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Zanthoxylum piperitum

Δημοσίευση από milly »

IMG_20211230_094319.jpg
 
IMG_20211230_094352.jpg
 
IMG_20211230_094408.jpg
 
IMG_20211230_094408.jpg
 Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του forum.Το συγκεκριμένο δεντράκι αγοράστηκε στο τελευταίο σαφάρι των μελών του φόρουμ παρότι έχω στην κατοχή μου άλλο ένα κάτι η παρότρυνση των μελών κατι η δική μου επιθυμία να το αποκτήσω με έκανε να επιστρέψω να το αγοράσω. Ευχαριστώ τους φίλους που επέμεναν έχω αρχίσει και το συμπαθώ πολύ οι λόγοι ήταν ότι δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό είχε ήδη μία διαμόρφωση και αρκετά όμορφα με nebary που δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες καθώς το έχω θάψει για να δυναμώσει. Του έκανα μία ήπια μεταφύτευση καθώς η εποχή δεν ήταν καλή και είχε δυνατό ριζικό σύστημα είναι δύσκολο στο συρμάτωμα αλλά μπορείς να το φέρεις με κλαδέματα είμαι δέσιμο στη γλάστρα το είδος φύεται στην άπω Ανατολή καθώς και στις υγρές περιοχές των Ιμαλαΐων την Ιαπωνία και την Κορέα στην Ευρώπη ήρθε το 2003 πρώτη φορά και αρκετά αργότερα στην Ελλάδα ιδανικό υπόστρωμα 2/3 φυλλόχωμα και 1/3 ηφαιστειακή λάβα η ελαφρόπετρα. Είναι αρκετά ανθεκτικό είδος στο κόψιμο της ρίζας.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση