Ficus Ginseng απορίες!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Μια ερώτηση έχω η οποία βέβαια είναι εκτός του συγκεκριμένου ποστ, αλλά είναι γενικής φύσεως. Αν δεν μπορεί να απαντηθεί εδώ μέσα πείτε μου να κάνω νέο ποστ. Από όσα έχω δει σε βίντεο (κυρίως ξενα) με τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω καταλαβαίνω ότι χρισημοποιουνται 2 τεχνικές για την δημιουργία Bonsai. Η μια είναι να αφήνουν το φυτο-δεντρο να μεγαλώσει για κάποια χρονια να παχύνει ο κορμός, ψηλώνει βέβαια και έπειτα κλαδευουν και το κοντενουν. Η άλλη είναι να κλαδευουν τις η την κορυφή για να μην ψηλώνει αφήνοντας τα πλαϊνά κλαδιά μεγάλα για να τροφοδοτούν τον κορμό και να τον βοηθήσουν να παχύνει. Ποια από τις 2 προτιμάτε και γιατί? Αυτά όλα βέβαια που έγραψα με επιφύλαξη γιατί όταν μας στέλνανε οι γονείς για αγγλικά εμείς.... αστα 🙂
Σας ευχαριστώ.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Hfestion »

nadim έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:43
Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:56
Για Σφένδαμο ναι το έχω στο πρόγραμμα να πάρω. Μου αρέσει πάρα πολύ. Αν έχετε καμία συμβουλή στο στυλ του δέντρου καλοδεχουμενη. Εννοώ να επιλέξω ένα κοντό ώστε να το εχω στο έλεγχο να μην ψηλώνει? Η να πάρω κάποιο ψηλότερο να το χαμηλώσω στην πορεία? Είναι κατάλληλη εποχή τώρα για φύτευση?
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας.


 
Ο σφέδαμος πικραμένη ιστορια. πανάκριβοι για κάτι δενδράκια υψους 25-30εκ. Αν πάρεις αυτον τον δρόμο( τον οποίο έχω σκεφτεί πολλάκις) φυτεψε το στο χώμα, και μόλις εδραιωθεί κανε συνέχεια καταβολάδες. μόνο έτσι θα αξίζει τα λεφτά του κατα την γνώμη μου.

 
Η αλήθεια είναι πως υπάρχει μια υπέρ κοστολόγηση σε αυτό το είδος που σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει και στην εκμετάλλευση. Είναι δικαίωμα του κάθε εμπόρου να χρεώνει όσο αυτός κρίνει για το συμφέρον της επιχείρησης του. Από την άλλη είναι ένα είδος που σε βάθος χρόνου σε ανταμείβει.
Πάντα υπάρχουν λύσεις 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Γιωργος Κ (01 Μαρ 2021, 18:24)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

nadim έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:43
Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:56
Για Σφένδαμο ναι το έχω στο πρόγραμμα να πάρω. Μου αρέσει πάρα πολύ. Αν έχετε καμία συμβουλή στο στυλ του δέντρου καλοδεχουμενη. Εννοώ να επιλέξω ένα κοντό ώστε να το εχω στο έλεγχο να μην ψηλώνει? Η να πάρω κάποιο ψηλότερο να το χαμηλώσω στην πορεία? Είναι κατάλληλη εποχή τώρα για φύτευση?
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας.


 
Ο σφέδαμος πικραμένη ιστορια. πανάκριβοι για κάτι δενδράκια υψους 25-30εκ. Αν πάρεις αυτον τον δρόμο( τον οποίο έχω σκεφτεί πολλάκις) φυτεψε το στο χώμα, και μόλις εδραιωθεί κανε συνέχεια καταβολάδες. μόνο έτσι θα αξίζει τα λεφτά του κατα την γνώμη μου.

 
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βγει ακόμη για βολτα στα φυτώρια να δω τιμές. Αυτή τη βδομάδα έλεγα να κάνω μια αναγνωριστικη μήπως και βρω κάτι αξιόλογο. Αλλα για να το αναφέρεις ότι παίζουν αυτές οι τιμες μάλλον έτσι θα είναι. Τουλάχιστον να ξέρω να μη μου πέσουν τα μαλλιά εκείνη την ώρα που θα ακούω 😂

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από nadim »

Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:56
Για Σφένδαμο ναι το έχω στο πρόγραμμα να πάρω. Μου αρέσει πάρα πολύ. Αν έχετε καμία συμβουλή στο στυλ του δέντρου καλοδεχουμενη. Εννοώ να επιλέξω ένα κοντό ώστε να το εχω στο έλεγχο να μην ψηλώνει? Η να πάρω κάποιο ψηλότερο να το χαμηλώσω στην πορεία? Είναι κατάλληλη εποχή τώρα για φύτευση?
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας.

 
Ο σφέδαμος πικραμένη ιστορια. πανάκριβοι για κάτι δενδράκια υψους 25-30εκ. Αν πάρεις αυτον τον δρόμο( τον οποίο έχω σκεφτεί πολλάκις) φυτεψε το στο χώμα, και μόλις εδραιωθεί κανε συνέχεια καταβολάδες. μόνο έτσι θα αξίζει τα λεφτά του κατα την γνώμη μου.
These users thanked the author nadim for the post:
Γιωργος Κ (28 Φεβ 2021, 22:21)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Για Σφένδαμο ναι το έχω στο πρόγραμμα να πάρω. Μου αρέσει πάρα πολύ. Αν έχετε καμία συμβουλή στο στυλ του δέντρου καλοδεχουμενη. Εννοώ να επιλέξω ένα κοντό ώστε να το εχω στο έλεγχο να μην ψηλώνει? Η να πάρω κάποιο ψηλότερο να το χαμηλώσω στην πορεία? Είναι κατάλληλη εποχή τώρα για φύτευση?
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:56
nadim έγραψε:
27 Φεβ 2021, 11:29
εγω πάλι θα σου έλεγα να επιλέξεις ενα δένδρο φυλλοβολο, και εναν γιουνίπερο. Δυστυχώς οι γιουνίπεροι όσοι όμορφοι και αν ειναι, στην αρχή του χόμπι είναι "βαρετά" δένδρα. Παρατηρείς ανάπτυξη, ωστόσο είναι αργή. Με τα φυλλοβόλα είσαι πιο"δραστήριος¨ μέσα στη χρονιά και το απολαμβάνεις πολυ περισσότερο.


 
Τι θα πρότεινες για φυλλοβολο στην περίπτωση μου, δηλαδή για έναν αρχάριο χωρίς εμπειρία.

 
Πάρε ένα Acer, άφησε το σε μια γωνίτσα και πείραματισου με καταβολαδες. Θα το κατά χαρείς και χωρίς να το καταλάβεις μέσα σε 3,4 χρόνια θα έχεις κάτι ωραίο και εντυπωσιακό 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Γιωργος Κ (28 Φεβ 2021, 08:29)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Να περιμένεις και την μήνυση τώρα από την Ροδιά 😂. Εντύπωση μου έκανε η Μουρια που είπες σε ευχαριστώ. Έχω 2 δέντρα στην αυλή που ίσως είναι και 12-15 ετών. Θα ψάξω να δω πόσο εύκολο η δύσκολο είναι να γίνει εναέρια καταβολαδα μήπως και σταθώ τυχερός.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από nadim »

Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:56
nadim έγραψε:
27 Φεβ 2021, 11:29
εγω πάλι θα σου έλεγα να επιλέξεις ενα δένδρο φυλλοβολο, και εναν γιουνίπερο. Δυστυχώς οι γιουνίπεροι όσοι όμορφοι και αν ειναι, στην αρχή του χόμπι είναι "βαρετά" δένδρα. Παρατηρείς ανάπτυξη, ωστόσο είναι αργή. Με τα φυλλοβόλα είσαι πιο"δραστήριος¨ μέσα στη χρονιά και το απολαμβάνεις πολυ περισσότερο.


 
Τι θα πρότεινες για φυλλοβολο στην περίπτωση μου, δηλαδή για έναν αρχάριο χωρίς εμπειρία.

 
Εγω είχα επιλέψει ροδιά. 2 χρόνια τώρα έχει αντέξει κακοποιήσεις εως και βιασμους θα ελεγα (μιας και ειναι της εποχης το τρεντ χαχα) και παρολα αυτα θριαμβεύει. Επίσης ένα δένδρο που δεν το είχα ξανακούσει και το γνώρισα μέσα απο την ομάδα είναι η μελικοκιά (Celtis occidentalis για παράδειγμα, κοινώς γνωστό ως το κοινό hackberry) το οποίο δυσκολα πιστεύω θα βρείς σε φυτόρια.
Μετά απο όσα έχω διαβάσει, θα πρότεινα πυράκανθο, λιγουστρίνι και κάτι που πιστευω ισως κάνει πολύ ενδιαφέρον δένδρο όταν ρίχνει τα φύλλα του (  γιατι είναι πολύ μεγάλα ) είναι η μουρια.
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

nadim έγραψε:
27 Φεβ 2021, 11:29
εγω πάλι θα σου έλεγα να επιλέξεις ενα δένδρο φυλλοβολο, και εναν γιουνίπερο. Δυστυχώς οι γιουνίπεροι όσοι όμορφοι και αν ειναι, στην αρχή του χόμπι είναι "βαρετά" δένδρα. Παρατηρείς ανάπτυξη, ωστόσο είναι αργή. Με τα φυλλοβόλα είσαι πιο"δραστήριος¨ μέσα στη χρονιά και το απολαμβάνεις πολυ περισσότερο.

 
Τι θα πρότεινες για φυλλοβολο στην περίπτωση μου, δηλαδή για έναν αρχάριο χωρίς εμπειρία.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από nadim »

εγω πάλι θα σου έλεγα να επιλέξεις ενα δένδρο φυλλοβολο, και εναν γιουνίπερο. Δυστυχώς οι γιουνίπεροι όσοι όμορφοι και αν ειναι, στην αρχή του χόμπι είναι "βαρετά" δένδρα. Παρατηρείς ανάπτυξη, ωστόσο είναι αργή. Με τα φυλλοβόλα είσαι πιο"δραστήριος¨ μέσα στη χρονιά και το απολαμβάνεις πολυ περισσότερο.
These users thanked the author nadim for the post:
Γιωργος Κ (27 Φεβ 2021, 11:39)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Καλημέρα. Η αλήθεια είναι ότι για πυρακανθο δεν το είχα σκεφτεί και από ότι είδα όντως γίνονται όμορφα Bonsai. Σε ευχαριστώ για την ιδέα Μάριε.
 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από marios »

Ξέρεις καλά δέντρα είναι αυτά που έχεις στην περιοχή σου. Ελιές , μπουκαμβιλέες , γιουνίπεροι, πυράκανθος είναι γερά δέντρα και γίνονται όμοργα μπονσάι.
These users thanked the author marios for the post:
Γιωργος Κ (27 Φεβ 2021, 11:38)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Καλημέρα Νίκο. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες σου. Καλή αρχή να μου ευχηθείς μιας και είμαι πολύ πολύ νέος στο χόμπι και ψάχνομαι ακόμη με τι δεντράκι να ξεκινήσω. Θα πειραματιστώ για ένα διάστημα με τους φικους Jinseng μέχρι να αποφασίσω. Θα ενημερώνω το ποστ με μελλοντικές εργασίες που θα κάνω στο φυτό. Και πάλι σε ευχαριστώ. 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γειά σου φίλε Γιώργο Κ.,

Όλα τα φικάκια (κλίνεται κατά το "τσικάκια" που λέει κι ο λαοφιλής Tony Σφίνος... ;-)), που κυκλοφορούν στο εμπόριο, είναι εμβολιασμένα σε υποκείμενο (πατατόμορφη ρίζα) από Jinseng. Ο εμβολιασμός γίνεται με την μέθοδο "κεντρώματος" (αν δεν απατώμαι έτσι λέγεται), οπότε "κεντρίζουν" ή καρφώνουν ένα κλαδί από φίκο σε τομή που έχουν κάνει προηγουμένως στο κάμβιο (στο σημείο που τελειώνει το ξυλώδης τμήμα και αρχίζει η φλούδα) του ελάχιστου τμήματος κορμού πάνω από την ρίζα. Φαίνεται ξεκάθαρα στην δεύτερη φωτογραφία που έχεις αναρτήσει.

Όπως πολύ σωστά υπέθεσες, κάποιες φορές όταν το φυτό είναι ορεξάτο, αναφύονται νέα κλαδάκια από το τμήμα που βρίσκεται κάτω από την τομή. Αυτά βέβαια έχουν διαφορετική υφή, σχήμα και χρώμα, διότι ουσιαστικά είναι άλλο φυτό! Σωστά καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι πρέπει να αφαιρεθούν, διότι αλλιώς θα μοιάζει σαν να έχεις δύο φυτά σε ένα (κάτι σαν το vidal sasson... :P). Μάλιστα, δεν χρειάζεται να αφήνεις το φυτό να σπαταλάει ενέργεια για να τα αναπτύξει σε τέτοιο βαθμό που να έχουν αναπτύξει 3, 4 ή και παραπάνω ζευγάρια φύλλων. Είναι καλή συμβουλή να αφαιρείς τρίβοντας με τα ακροδάκτυλά σου οτιδήποτε δεις να ξεπηδάει από παλιό κορμό κάτω από το επίπεδο του μπολιάσματος. Είναι σίγουρο ότι θα είναι από το πρωτογενές υλικό της ρίζας, κάτι που δεν το χρειάζεσαι. Έτσι θα βοηθάς το φυτό σου να κατευθύνει την ενέργεια του, αναπτύσσοντας φύλλωμα εκεί που το θέλεις εσύ περισσότερο.

Αρχή άνοιξης είναι όντως σωστή εποχή για εργασίες αναφύτευσης των δέντρων μας. Βέβαια πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας την συνολική κατάσταση υγείας ενός φυτού. Στην περίπτωση στρεσαρισμένων φυτών από προηγούμενες εργασίες (π.χ. πριν την χειμερία νάρκη) δεν είναι φρόνιμο να τα ξαναταλαιπωρήσουμε. Στην περίπτωση σου όμως, που παρατηρούμε ένα νέο φυτό, ορεξάτο για νέα ανάπτυξη με σημάδια συνολικής πολύ καλής υγείας του φυτού, δεν νομίζω ότι διατρέχει κανείς ιδιαίτερο κίνδυνο. Μπορείς να ελέγξεις σίγουρα το υπόστρωμα μέσα στο οποίο βρίσκεται, καθώς έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές δεν είναι ότι καλύτερο, είτε λόγω κακής ποιότητας είτε λόγω αμέλειας στο φυτώριο όπου βρισκόταν νωρίτερα, με αποτέλεσμα να λασπώνει εύκολα ή να είναι τόσο συμπαγές που να μην ποτίζεται ουσιαστικά. Επίσης μπορείς να δεις την ποσότητα των ριζών και να επέμβεις μόνο εάν παρατηρήσεις υπερβολικά πολλές ρίζες που πιθανόν να έχουν γυρίσει δύο και τρεις φορές γύρω-γύρω από τον πάτο της γλάστρας, δημιουργώντας αυτό που αποκαλούμε "φωλιά". Αυτού του τύπου τις ρίζες δεν τις χρειάζεται το φυτό, μπορείς να τις αφαιρέσεις, διατηρώντας τις πιο λεπτές (όσο περισσότερες μπορείς) καθώς από αυτές τρέφεται το φυτό.

Αλλαγή λοιπόν υποστρώματος εάν δεν είναι ικανοποιητικό, με κάτι που θα έχει αρκετό ανόργανο (όπως ελαφρόπετρα ή περλίτη) για να έχεις ένα αφράτο χώμα και να προσφέρεις καλό αερισμό στις ρίζες και δυνατότητα να συνεχίσουν να αναπτύσσονται απρόσκοπτα. Επίσης, έλεγξε το γλαστράκι να βεβαιωθείς ότι έχει τρύπα από κάτω για να στραγγίζει η υπερβάλλουσα υγρασία. Επίσης παρατηρημένο ότι πολλές φορές τέτοια φυτά απαντώνται στο εμπόριο σε κασπώ, δοχεία που δεν έχουν τρύπα αποστράγγισης, και που κανονικά είναι διακοσμητικού χαρακτήρα, για να διακοσμούν το χώρο φέροντας μέσα τους δεύτερη κανονική πλαστική γλάστρα. Η φιλοσοφία του κασπώ είναι ότι το φυτό αφαιρείται μαζί με την δική του πλαστική γλάστρα, ποτίζεται, στραγγίζει και μετά επανατοποθετείται μέσα στο πιο όμορφο (συνήθως πήλινο) κασπώ. Δυστυχώς, πολλοί ανθοπώλες κλπ., έχουν εφαρμόσει την λανθασμένη τεχνική να φυτεύουν απευθείας το φυτό σε ένα κασπώ. Το αποτέλεσμα (σχεδόν πάντα) είναι ότι το φυτό μαραίνεται γιατί σαπίζουν οι ρίζες του κατά την διάρκεια που προσπαθεί να το φροντίσει ο κάτοχός του, και ο φυτωριούχος ή ο ανθοπώλης πουλάει ένα ακόμα σε σχετικά σύντομο διάστημα. Το λες και ψιλοαπάτη όταν γίνεται εις γνώση της πορείας που θα έχει το φυτό..!

Άρα οπωσδήποτε τρύπα αποστράγγισης στο νέο γλαστράκι που θα φιλοξενήσει το φυτό σου. Και εάν κάνεις όλα αυτά τα πράγματα, δύο σημεία προσοχής: Το πρώτο, μην το παρακάνεις με το μέγεθος της νέας γλάστρας. Θα προκαλέσεις αυτό που λέμε στα ελληνικά overpotting, με αποτελέσματα αντίθετα από τα επιθυμητά. Το φυτό θα στρεσαριστεί πολύ περισσότερο, και θα δώσει την ενέργεια του για να αναπτύξει περισσότερο ρίζες για να νιώσει ότι έχει εδραιωθεί στο νέο μεγάλο χώρο. Άρα, το νέο γλαστράκι (ανάλογα και με την ποσότητα των ριζών που θα συναντήσεις, θα πρέπει να είναι το ίδιο μέγεθος (διάμετρο) με το σημερινό ή και οριακά (2-3 εκατοστά) μεγαλύτερο. Το δεύτερο, είναι καλή συμβουλή να μην προχωράς σε πολλές ενέργειες διαμόρφωσης του φυτού την ίδια στιγμή. Εάν λοιπόν πειράξεις ριζικό σύστημα, καλό είναι να αποφύγεις κλάδεμα της κόμης. Μπορείς να το κάνεις αργότερα την άνοιξη ή προς το καλοκαίρι, αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι το φυτό δέχθηκε με ομαλό τρόπο τις προηγούμενες εργασίες και συνεχίζει να αναπτύσσεται απροβλημάτιστα. Και ακόμα και τότε, με μέτρο. Αν έχεις υπ' όψη σου να κάνεις δραστικές επεμβάσεις στο φύλλωμα για μελλοντική διαμόρφωση, καλύτερα να το αφήσεις για την επόμενη σεζόν, κάνοντας αργότερα φέτος μόνο κάποιο περιορισμό της ανάπτυξης για να μην σου ξεφύγει τελείως σε αναλογίες.

Αυτές τις λίγες συμβουλές έχω να σου δώσω, που από την πείρα μου με φίκους τζίνσενγκ (έχω δύο εδώ και 5-6 χρόνια) μπορώ να πω ότι είναι καλός γενικός οδηγός. Δεν πρέπει να φοβηθείς γιατί έτσι κι αλλιώς είναι ανθεκτικά φυτά και συγχωρούν λάθη. Αλλά, καλύτερα το προλαμβάνειν από το θεραπεύειν Καλή συνέχεια (ή μήπως πρέπει να πω καλή αρχή..?) :dance:
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Γιωργος Κ (26 Φεβ 2021, 14:41)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Ficus Ginseng απορίες!

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Καλησπέρα στην παρέα. Μου φέρανε προχθές ένα φικο Jinseng. Ξέρω ότι δεν είναι κανονικό Bonsai αλλά για ξεκίνημα και πειραματισμους θεωρώ ότι είναι μια χαρά.  Παρατήρησα ότι έχει 2 κλαδιά τα οποία έχουν διαφορετικού μεγέθους φύλλα. Θεωρώ ότι προφανώς είναι κλαδιά που έχουνε βγει από την ίδια την ρίζα.  Οπότε πρέπει να τα κόψω, σωστά?  Από όσα έχω διαβάσει είναι καλή εποχή να τσεκάρω ρίζες να κάνω ένα κλαδεμα και νέο υποστρωμα. Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Σας ευχαριστώ. 
20210225_191203.jpg
 
20210225_191134.jpg
 
20210225_191108.jpg
 


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση