Λυγαριά νο1 (με shari)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:37
ένα update του δέντρου όπως άρχισε να γίνεται μετά τις πρώτες προσπάθειες διαμόρφωσης ... προτάσεις - σχόλια - ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες

 
Πολύ καλή δουλειά μέχρι στιγμής, συνέχισε. Εάν θα ήθελα κάτι πιο έντονα, θα ήταν η δυνατότητα να φαίνεται πιο ευδιάκριτα και έντονα το νεκρό ξύλο, για να αποφεύγεται πιο ξεκάθαρα η πιθανότητα να χαρακτηριστεί ο κορμός ως "σωλήνας" λόγω έλλειψη φυσικής κωνικότητας. Δεν έχω δουλέψει πάνω σ' αυτή την τεχνική για να μπορώ να σε συμβουλεύσω με πρακτικά ζητήματα υλικών και τεχνοτροπίας, όμως σίγουρα θα βοηθήσει την οπτική ισορροπία του δέντρου σου.

Προχωράει όμορφα νομίζω, καλή συνέχεια!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (10 Ιούλ 2020, 16:56)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ένα update του δέντρου όπως άρχισε να γίνεται μετά τις πρώτες προσπάθειες διαμόρφωσης
λυγαρια shari 1.JPG
 
λυγαρια shari 2.JPG
 
προτάσεις - σχόλια - ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από RiaDr »

Πολύ ενδιαφέρον δέντρο, είχε τυχερός! Έπαθα ένα σοκ βέβαια με τη μετάβαση απ'την πρώτη φωτογραφία στη δεύτερη, αλλά τελικά η αλλαγή μάλλον είναι προς το καλύτερο.
Μια παρατήρηση μόνο, αν μου επιτρέπεις: πρόσεξε λίγο τη σκιά όταν φωτογραφίζεις δέντρα, κουράζει πολύ η πρωτη φωτογραφία, παλεύεις να δεις τα κλαδιά. 🙂
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:17
...
Ένα από τα αγαπημένα μου δέντρα είναι η λυγαριά της φωτογραφίας,...
 
 
Όχι άδικα φίλε Γιώργο, αν θες την άποψη μου. Αν και έχει χρόνια διαμόρφωσης κι εκπαίδευσης μπροστά του μέχρι να γίνει bonsai, ωστόσο είναι πολύ ενδιαφέρον δέντρο ήδη..!!!

Κι εξηγούμαι για τους νεότερους: ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια επιλογής ενός δέντρου είναι αναμφισβήτητα ο κορμός του δέντρου και το nebari του. Κοιτώντας λοιπόν την φωτό με τον γυμνό κορμό, παρατηρεί εύκολα κανείς πόσο χαρακτήρα διαθέτει. Ταλαιπωρία από φυσικά αίτια, γερασμένη όψη, μεγάλη διατομή, τεράστιο nebari, λίγη κλίση προς τα δεξιά (άρα έτοιμος ρυθμός slanting)...! Οι πιο ψαγμένοι θα διαμαρτυρηθούν για έλειψη κωνικότητας ή το φαινόμενο "σωλήνα" στον κορμό, όμως νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς, καθώς το μεσαίο τμήμα με το εμφανές νεκρό ξύλο είναι μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για παιχνίδια με το dremel... συνεπώς κατά την γνώμη μου είναι απλά ο καμβάς για να αποτυπώσει κανείς την δημιουργική του διάθεση διορθώνοντας και το όποιο σφάλμα. Ήδη ακούω στα αυτιά μου τον ήχο της φρέζας στο ξύλο (μήπως να με δει γιατρός..?)

Από 'κει κι έπειτα, το φύλλωμα και η διαχείριση των επόμενων διακλαδώσεων κλπ., είναι κάτι που θα έρθει αναγκαστικά με τα χρόνια και την ανάπτυξη του φυτού. Θα δεις τι θα σου δώσει το φυτό και θα το διαχειριστείς ανάλογα. Καλό είναι να έχεις μία ή δύο εκδοχές του πώς θα το ήθελες (ιδανικά) να αναπτυχθεί και σιγά σιγά να το πηγαίνεις προς αυτήν την κατεύθυνση. Επίσης, κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψη σου από τώρα είναι το ήδη μεγάλο ύψος του φυτού και η μεγάλη απόσταση των πρώτων κλαδιών από το έδαφος. Ίσως είναι καλή ιδέα να αναλογιστείς μήπως θα ήθελες να κατεβάσεις αυτή την απόσταση λυγίζοντας κάποια κλαδιά προς τα κάτω, δίνοντας παράλληλα την εικόνα γερασμένων κλαδιών. Επειδή με ενέπνευσε ήδη το δέντρο σου, θα προσπαθήσω να κάνω ένα σκίτσο...

Το σίγουρο είναι φίλε Γιώργο, ότι διαθέτεις το πρωταρχικό ταλέντο του να διακρίνεις δέντρα με πιθανότητες και δυνατότητες να γίνουν εξαιρετικά έργα.
Καλή συνέχεια με το δεντράκι σου, και μην ξεχνάς ότι αφού μας ανοίγεις την όρεξη, επομένως αναλαμβάνεις την υποχρέωση να μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη τέτοιων δέντρων.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (27 Φεβ 2020, 18:23)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από G1908 »

Φίλε Γιώργο τέτοιο κορμό πολύ δύσκολο να βρεθεί σε φυτώριο. Εχω πάθει πλάκα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από Harris »

Νομίζω οτι για τα επομενα τουλαχιστον 2 χρονια θα πρεπει να την κλαδευεις και σιγα σιγα να δωσεις το σχημα που ουσιαστικα εχει... Δηλαδη ετσι οπως το βλεπω ειναι ας πουμε "ετοιμο".

Οταν εννοω ετοιμο για το σχημα που εχει μιας και ο κορμος ειναι "γερικος" το σχημα τωρα με το κλαδακια λιγο συρματακι να δωσεις ενα σχημα... Αφησε και μερικα κλαδια να μεγαλωσουν γιατι θα σου δωσουν νεες δυνατοτητες στο "τελικο" σχημα.
daj9pkn-95b170c7-d66b-4f82-96bc-23eacdb87813.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Λυγαριά νο1 (με shari)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πέρασαν περίπου τρία χρόνια από τότε που άρχισαν να  με ενδιαφέρουν τα μπονσάι ως χόμπι και ακόμα προσπαθώ να κατανοήσω τα βασικά ελπίζοντας ότι κάποτε θα φθάσω σε ένα επίπεδο που θα μπορώ να διαμορφώσω κάποια δεντράκια ώστε να τα βλέπω και να τα χαίρομαι. 
Επίσης στα τρία αυτά χρόνια έχω μαζέψει αρκετά φυτά, τα οποία έχουν πολύ δουλεια και χρόνο μπροστά τους για να φθάσουν - αν ποτέ καταφέρω να τα φθάσω - σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Τυχερός γαρ που ζω στην επαρχία, στο διάστημα αυτό νομίζω πως απέκτησα αξιόλογα δεντράκια ως πρώτη ύλη, σχεδόν όλα γιαμαντόρι, κυρίως από κτήματα αλλά και αρκετά που μάζεψα από την εξοχή. 
Ένα από τα αγαπημένα μου δέντρα είναι η λυγαριά της φωτογραφίας, ύψους 50 εκ περίπου. Την μάζεψα τον Νοέμβριο του 2018, την έβαλα σε ένα τελάρο με χώμα, ποταμίσια άμμο και σφάγνο και την κράτησα σε μαύρη σακούλα μέχρι τα μέσα της άνοιξης 2019. Το είδος είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και δεν με δυσκόλεψε καθόλου
Το περασμένο καλοκαίρι, η λυγαριά ανέπτυξε κλαδια και φύλλα, όπως φαίνεται στην πρώτη φωτό.
DSC04285.JPG
Το χειμώνα την κλάδεψα γιατί τα κλαδιά της μου φαινότανε πολύ ίσια και χοντρά. Πριν λίγες μέρες την έβαλα σε πιο κομψό δοχείο (μια πλαστική λεκάνη :P) με ίδιο υπόστρωμα και αρκετό χαλίκι. Άφησα να φανεί και το νεμπάρι της, το οποίο πρώτα είχα χωμένο στο υπόστρωμα για να σιγουρέψω την ανάπτυξη νέων ριζών. Από φέτος θα ασχοληθώ με τα κλαδια που θα αναπτυχθούν - εφόσον βέβαια όλα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά. 
 
λυγαρια Φεβ 20.jpg
Σχόλια, προτάσεις και παρατήρησεις για τη μελλοντική διαμόρφωση και για την σωστή ανάπτυξη του φυτού είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση