Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Εδώ γράφουμε τις εμπειρίας μας απο κάποια προσπάθεια που δεν πέτυχε. Περιγράφουμε την εμπειρία μας και την γνώση που κερδίσαμε απο την αποτυχία μας. Μοιράζουμε τις αποτυχίες μας για να γίνουμε όλοι μαζι καλύτεροι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από Harris »

Growmau έγραψε:
06 Ιούλ 2020, 11:25
Καλησπέρα στο μπονζαι hood και σας ευχαριστώ πολύ για την πρώτη ανταπόκριση.
Εκτιμάω κάθε σχόλιο. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη για μένα στα πρώτα βήματα.
Συνεχίζω να χαζεύω βιντεάκια, κυρίως με κωνοφόρα, που απ' οτι φαίνεται με ενδιαφέρουν περισσότερο αλλά αφενός είμαι εκτός εποχής και αφετέρου σε λίγο ξεκιναει η προετοιμασία μου, φυσική αλλά και ψυχολογική για την επερχόμενη χρονια των εξετάσεων.

Η αληθεια είναι ότι σε αυτή τη φάση βιάστηκα να τα κάνω όλα μαζί, έπεσα με τα μούτρα, σε πολύ λάθος εποχή για τα κωνοφόρα που επέλεξα, χωρίς να γνωρίζω τίποτα, αλλά ήθελα πολύ να δοκιμάσω.

Το τζουνιπεράκι που πείραξα όντως πέρασε σε στρες αμεσως μετά την μεταφύτευση, το φύλλωμα σε κάποια σημεία κιτρίνισε και σε καποια σημεία ξεράθηκε, ευτυχώς ελάχιστα.
Το έχω στην σκιά αλλά δείχνει να ζητάει πολύ νερό οπότε παώ με τα νερά του μπας και αναρρώσει.
Δεν έχω καθόλου προσδοκίες για τον σχεδιασμό του, αλλά για καρμικούς λόγους δεν θα ήθελα να παιθάνει και ιδανικά θα ηθελα να βγάλει νεο φύλλωμα.

Από εδώ και πέρα, αφού εκτόνωσα την επιθυμία μου με αυτή τη δημιουργική καταστροφή, θα το πάρω πιο χαλαρά και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τους κανόνες.

Σειρά έχει ένα ελατάκι το οποίο δεν το έχω πειράξει, παρά μόνο λίγο στην βάση του κορμου όταν το αγόρασα για να το δω.
Σε κάποια φάση θα ανεβάσω φωτογραφίες για να συζητήσουμε σχέδιο και φθινοπωρινές εργασίες.
Γι αυτό υπάρχει χρόνος οπότε για τώρα θα απολάυσω την ανυπομονησία μου σχεδιάζοντας τις επόμενες κινήσεις 
και φυσικά θα εξοικιωθώ λίγο ακόμα με τον χώρο του φόρουμ.





 
 
 

 
Θέλει λιγη προσοχή να τα πάει καλά και απο του χρόνου θα δεις τι πρέπει να αλλάξεις.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Growmau
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιουν 2020, 12:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από Growmau »

Καλησπέρα στο μπονζαι hood και σας ευχαριστώ πολύ για την πρώτη ανταπόκριση.
Εκτιμάω κάθε σχόλιο. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη για μένα στα πρώτα βήματα.
Συνεχίζω να χαζεύω βιντεάκια, κυρίως με κωνοφόρα, που απ' οτι φαίνεται με ενδιαφέρουν περισσότερο αλλά αφενός είμαι εκτός εποχής και αφετέρου σε λίγο ξεκιναει η προετοιμασία μου, φυσική αλλά και ψυχολογική για την επερχόμενη χρονια των εξετάσεων.

Η αληθεια είναι ότι σε αυτή τη φάση βιάστηκα να τα κάνω όλα μαζί, έπεσα με τα μούτρα, σε πολύ λάθος εποχή για τα κωνοφόρα που επέλεξα, χωρίς να γνωρίζω τίποτα, αλλά ήθελα πολύ να δοκιμάσω.

Το τζουνιπεράκι που πείραξα όντως πέρασε σε στρες αμεσως μετά την μεταφύτευση, το φύλλωμα σε κάποια σημεία κιτρίνισε και σε καποια σημεία ξεράθηκε, ευτυχώς ελάχιστα.
Το έχω στην σκιά αλλά δείχνει να ζητάει πολύ νερό οπότε παώ με τα νερά του μπας και αναρρώσει.
Δεν έχω καθόλου προσδοκίες για τον σχεδιασμό του, αλλά για καρμικούς λόγους δεν θα ήθελα να παιθάνει και ιδανικά θα ηθελα να βγάλει νεο φύλλωμα.

Από εδώ και πέρα, αφού εκτόνωσα την επιθυμία μου με αυτή τη δημιουργική καταστροφή, θα το πάρω πιο χαλαρά και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τους κανόνες.

Σειρά έχει ένα ελατάκι το οποίο δεν το έχω πειράξει, παρά μόνο λίγο στην βάση του κορμου όταν το αγόρασα για να το δω.
Σε κάποια φάση θα ανεβάσω φωτογραφίες για να συζητήσουμε σχέδιο και φθινοπωρινές εργασίες.
Γι αυτό υπάρχει χρόνος οπότε για τώρα θα απολάυσω την ανυπομονησία μου σχεδιάζοντας τις επόμενες κινήσεις 
και φυσικά θα εξοικιωθώ λίγο ακόμα με τον χώρο του φόρουμ.





 
 
 

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Όμορφη "τελική" μορφή όμως όπως έχει προειποθει καλά είναι να πάρεις μια ιδέα διαβάζοντας τις εργασίες εποχής και μετά να επέμβεις .Οι περίοδοι εργασιών υσχιουν για όλα τα φυτά και καλά είναι να τηρούνται για να μην έχουμε στενοχώριες.Αρα διαβάζουμε τις εργασίες εποχής , ενεργούμε σύμφωνα με τα του μήνα και κάνουμε υπομονή. Μπράβο για την προσπάθεια !!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Έκαλά εκανεςτέκανες έχω αγορασει  δέντρα από φυτώρια που ποτέ δεν θα γίνουν  κατι.  Εχεις τα φύλλα πολύ έξω από τον κορμό.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Έδωσες 4 euro για το πρώτο  μάθημα.   ΕικόναΕικόνα
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από thanos75 »

θα έλεγα ότι η προσπάθεια από δω και πέρα θα πρέπει να είναι αυτή που θα οδηγήσει περισσότερο φύλλωμα κοντά στον κορμό ώστε να γίνει ένα πιο συμπαγές δεντράκι.
Βέβαια αν η προσπάθειά σου είναι πρόσφατη νομίζω ότι είναι όλη εκτός εποχής, Βλέπω ότι έκανες και κλάδεμα και συρμάτωμα αλλά και μεταφύτευση (φαίνονται γυμνές οι ρίζες). Από την μικρή εμπειρία που έχω από αυτά τα είδη, νομίζω ότι δεν σηκώνουν τόσες εργασίες σε μια περίοδο και πόσο μάλλον εκτός εποχής. Λογικά θα περάσει κάποιο στρες. Οπότε άστο σε ένα ήσυχο μέρος να συνέλθει και θα το ξαναπιάσεις μάλλον ούτε το φθινόπωρο αλλά την ερχόμενη άνοιξη.

δες εδώ
https://library.bonsaiforum.gr/index.ph ... onsai.html
 

Topic author
Growmau
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιουν 2020, 12:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτη προσπάθεια Juniperus Chinensis

Δημοσίευση από Growmau »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και ελπίζω να είμαι στο σωστό μέρος.

Πρώτη προσπάθεια με έναν νεαρό Γιουνίπερο, μάλλον, μετά από επιπόλαιο σαφάρι και άκρατη ανυπομονησία, όπου το γλαστράκι του έλεγε Κονιφερ νο13 και μου στοίχισε 4 ευρώ.

Μετά την πρώτη επαφή πελάγωσα και μετάνοιωσα για την επιλογή μου αλλά είπα να το παλέψω.
Δεν έχω ιδέα από το δέντρο και βρήκα τα κλαδιά πολύ σκληρά, με έλλειψη εξοπλισμού και φόβο για κοψίματα.

Δούλεψα λίγο πάνω στο δεντράκι και για πρώτη φορά νιώθω ικανοποιημένος.
Παραθέτω φωτογραφίες από την διαδικασία και ανυπομονώ για τα σχόλιά σας.
IMG_20200626_162340.jpg
 
IMG_20200626_145722.jpg
 
IMG_20200625_181134.jpg
 
IMG_20200625_154200.jpg
 
IMG_20200625_154200.jpg
 
IMG_20200625_152332.jpg
 
IMG_20200623_170104.jpg
 
IMG_20200623_165955.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση