Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Σε ευχαριστω για άλλη μια φορά.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Sim62 »

Στα 6 λίτρα 5 ml λίπασμα. Αυτό είναι περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού γεμάτο όχι κοφτό. Αν έχεις στο σπίτι καμμιά συσκευασία με σιρόπι για βήχα θα έχει μάλλον μέσα δοσομετρητή από 2.5 -10 ml. Εφαρμογή μια φορά κάθε ενάμιση μήνα από μέσα Μαρτίου ή όταν η θερμοκρασίες σταθεροποιηθούν πάνω από 14 βαθμούς κελσίου μέχρι αρχές - μέσα Νοέμβρη περίπου. Κενό τον Χειμώνα και Όχι Ιούλιο, Αύγουστο αν έχεις καύσωνες εκεί που μένεις ( πάνω από 36 βαθμούς).
Αυτή η λίπανση που προτείνω είναι σχεδόν επιθετική, κατάλληλη για δέντρα που βρίσκονται σε ανάπτυξη.
Άρα υπολόγισε τις παρακάτω δόσεις.
1. 15 Μαρτίου
2. 30 Απριλίου
3. 15 Ιουνίου
4. 1 Αυγούστου (αν έχει καύσωνες την αναβάλεις για λίγο αργότερα παράδειγμα 15-30 Αυγούστου και προσαρμόζεις από εκείνη την ημέρα τις επόμενες δόσεις ανά 45ήμερο)
5. 15 Σεπτεμβρίου
6. 1-10 Νοεμβρίου
These users thanked the author Sim62 for the post (total 2):
Γιωργος Κ (16 Φεβ 2021, 20:47) • BasilisSous (02 Οκτ 2022, 20:47)
Rating: 14.29%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Sim62 έγραψε:
16 Φεβ 2021, 19:27
Πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες που έχεις ?

 
Στα 6 λίτρα είναι αυτές που έχω.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Sim62 »

Πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες που έχεις ?

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Sim62 έγραψε:
16 Φεβ 2021, 00:36
Η μάρκα που χρησιμοποιείς έχει ένα εξαιρετικό λίπασμα με προσθήκη Guano ( κοπριά από θαλασσοπούλια και πιγκουίνους ) για κωνοφόρα, αλλά το έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους δέντρο με εξαιρετικά αποτελέσματα. Είναι κοκκώδες λίπασμα και όχι υγρό. Κάνε google την guano+ κωνοφόρα και θα το βρεις.
 

 
Καλησπέρα. Παραδόξως το βρήκα σε τοπικό κατάστημα και το προμηθεύτηκα. Με μπέρδεψε όμως η δοσολογία γιατί αναφέρει χρήση σε m². Στις γλαστρες σου τι αναλογία χρισημοποιεις σε σχέση με τα λίτρα και με τι συχνότητα? Σε ευχαριστώ.
20210216_145215.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Sim62 έγραψε:
16 Φεβ 2021, 00:36
Η μάρκα που χρησιμοποιείς έχει ένα εξαιρετικό λίπασμα με προσθήκη Guano ( κοπριά από θαλασσοπούλια και πιγκουίνους ) για κωνοφόρα, αλλά το έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους δέντρο με εξαιρετικά αποτελέσματα. Είναι κοκκώδες λίπασμα και όχι υγρό. Κάνε google την guano+ κωνοφόρα και θα το βρεις.
 

 
Σε ευχαριστώ. Θα κάνω μια βόλτα αύριο μήπως το βρω σε κάποιο κατάστημα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Sim62 »

Η μάρκα που χρησιμοποιείς έχει ένα εξαιρετικό λίπασμα με προσθήκη Guano ( κοπριά από θαλασσοπούλια και πιγκουίνους ) για κωνοφόρα, αλλά το έχω δοκιμάσει σε κάθε είδους δέντρο με εξαιρετικά αποτελέσματα. Είναι κοκκώδες λίπασμα και όχι υγρό. Κάνε google την guano+ κωνοφόρα και θα το βρεις.
 

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Θα ήταν εύκολο να μου προτείνετε κάποιο λιπασμα που έχετε χρισημοποιησει? Προς το παρών
 έχω αυτό το οποίο μου δώσανε μαζί με τα φυτά. Να συνεχίσω με αυτό μετά την μεταφύτευση? Συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις.
20210210_203244.jpg
 
20210210_203409.jpg
 
20210210_204335.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Sim62 »

Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:54
Επειδή είμαι αρχάριος θα έλεγα να μην βάλω μόνο ανοργανο αλλά να το κάνω 70% ανοργανο και 30% οργανικό. Δεν ξέρω ίσως και 60-40 μέχρι να αποκτήσω καποια οικειότητα με τα φυτά και να καταλάβω σιγά σιγά τις ανάγκες τους.


 
Αυτό που σκέφτεσαι είναι μια πολύ ασφαλής και λογική επιλογή που θα συνιστούσα. Το 70-30 θα το πρότεινα για κωνοφόρα και το 60-40 για φυλλοβόλα. Ειδικά αν πρόκειται για σχετικώς νεαρά δέντρα.  
 
 

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Γιωργος έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:54
Έχω 2 γλαστρες με Ficus Benzamina τα οποία προορίζονται μελλοντικά να γίνουν Bonsai. Τον άλλο μήνα θα τους κάνω μεταφύτευση σε μεγαλύτερες γλάστρες και σκέφτομαι να δοκιμάσω με διαφορετικά υποστρώματα να δω και πως θα συμπεριφερθουν όσον αφορά την ανάπτυξη τους. Μιας και ανέφερες τα λιπάσματα άνοιξες μια άλλη μεγάλη πληγή 🙂. Χημικά, βιολογικά, οργανικά, υγρή-στερεά μορφη, από όσα διαβάζω οι απόψεις διαφέρουν. Εσείς τι προτιμάτε? Προς το παρών τους φυκους ρίχνω ένα υγρό λιπασμα της Compo για πράσινα φυτα.

 
Ο μικρόκοσμος του υποστρώματος σε ένα δοχείο Bonsai με μεγάλα ποσοστά ανόργανου υλικού χρειάζεται μικροοργανισμούς που είναι απαραίτητοι για την σωστή ανάπτυξη των δέντρων. Αυτό επιτυγχάνεται και παρέχεται μόνο με βιολογικά - οργανικά λιπάσματα. Στην φύση τα δέντρα το βρίσκουν αυτό από την πληθώρα συστατικών του εδάφους. Στα bonsai πρέπει να το προσφέρουμε εμείς.
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Γιωργος Κ (15 Φεβ 2021, 23:44)
Rating: 7.14%

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από marios »

Οι φίκοι είναι γερά δέντρα απλά το χώμα σου να μην κρατά υγρασία. Είμαι υπερ με βιολογικό λίπασμα.
These users thanked the author marios for the post:
Γιωργος Κ (15 Φεβ 2021, 21:52)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Έχω 2 γλαστρες με Ficus Benzamina τα οποία προορίζονται μελλοντικά να γίνουν Bonsai. Τον άλλο μήνα θα τους κάνω μεταφύτευση σε μεγαλύτερες γλάστρες και σκέφτομαι να δοκιμάσω με διαφορετικά υποστρώματα να δω και πως θα συμπεριφερθουν όσον αφορά την ανάπτυξη τους. Μιας και ανέφερες τα λιπάσματα άνοιξες μια άλλη μεγάλη πληγή 🙂. Χημικά, βιολογικά, οργανικά, υγρή-στερεά μορφη, από όσα διαβάζω οι απόψεις διαφέρουν. Εσείς τι προτιμάτε? Προς το παρών τους φυκους ρίχνω ένα υγρό λιπασμα της Compo για πράσινα φυτα.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από nadim »

Θα μπορούσες να κάνεις και το πολύ απλό και εξαιρετικά αποτελεσματικό μίγμα με αναλογία 1:1 περλίτη με καλής ποιότητας φυτόχωμα. Αλλίως και ενα 70-30 ελαφρόπετρα με φυτόχωμα. Δεν πιστεύω οτι υστερούνται σε κάτι τα παραπάνω μίγματα. Αντιθέτως ξέρω πολλόυς που τα χρησιμοποιούν γιατι το "Ακανταμα" είναι πιο ακριβο και απο "χρυσάφι".
Τουλάχιστον εγω σαν αρχάριος, προτιμώ οργανικό μίγμα για να είμαι πιο ασφαλής με τα ποτίσματα και τις λιπάνσεις. Αντίθετα με ανόργανα μίγματα πρέπει να έχεις συνεχώς το νού σου.
These users thanked the author nadim for the post:
Γιωργος Κ (15 Φεβ 2021, 20:11)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Επειδή είμαι αρχάριος θα έλεγα να μην βάλω μόνο ανοργανο αλλά να το κάνω 70% ανοργανο και 30% οργανικό. Δεν ξέρω ίσως και 60-40 μέχρι να αποκτήσω καποια οικειότητα με τα φυτά και να καταλάβω σιγά σιγά τις ανάγκες τους.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Sim62 »

Ελαφρόπετρα 50%
Ποταμίσιο βοτσαλάκι 35-40%
Ζεόλιθο 10-15%
Αν το μίγμα χρησιμοποιηθεί μόνο του χωρίς αναλογία με οργανικό θα χρειάζεται περισσότερο πότισμα την άνοιξη και το καλοκαίρι και φυσικά κατάλληλη λίπανση για το φυτό.
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
Γιωργος Κ (15 Φεβ 2021, 01:28)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα τελευταία χρόνια οι διάφορες κακοκαιρίες αφήνουν τελευταία την Βόρεια Ελλάδα 🙂. Έχω διαβάσει τις ιδιότητες του κάθε υλικού, ελαφρύ, βαρύ, απορρόφηση υγρασίας κ.τ.λ γιαυτό και είπα μήπως υπάρχει κάποιος μπούσουλας. Έχετε να προτείνετε κάποιο συνδυασμό με τα εξής υλικά. Ελαφροπετρα, ζεολιθο, ποταμισιο βότσαλο, χαλικι?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα.
Εκεί στην βόρεια Ελλάδα θα καλωσορίσατε ήδη την <<Μήδεια>>.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο ερώτημα σου και ξεδιαλύνω τις όποιες απορίες σού δημιουργήθηκαν σχετικά με την χρήση των ανόργανων υλικών για την δημιουργία ενός κατάλληλου υποστρώματος για τα μπονσάι. 
Δεν θα κουράσω με την επανάληψη των όσων έχουν γραφτεί μέσα στην δωδεκαετία ( το γράφω και δεν το ...πιστεύω ότι το φόρουμ έκλεισε 12 χρόνια) για τα ανόργανα υλικά.
Αν ανατρέξεις στις δημοσιεύσεις στο φόρουμ θα βρείς αναφορές για κάθε ένα από αυτά τα υλικά ξεχωριστά ( ελαφρόπετρα, ζεόλιθο, λάβα, ακαντάμα κ.ο.κ ) οι οποίες παραθέτουν τις ιδιότητες καθενός και την καταλληλότητά του για την ανάλογη χρήση στα μπονσάι τόσο θεωρητικά όσο και εμπειρικά.
Τα μπονσάι, όπως ήδη θα έχεις καταλάβει και πληροφορηθεί από τις αναζητήσεις σου στις πηγές, μπορεί να φυτευτούν σε οποιοδήποτε υπόστρωμα, το οποίο προσφέρει επάρκεια σε αερισμό, στήριξη, ανάπτυξη και διακλάδωση του λεπτού ριζικού συστήματος του δέντρου.
Συνοπτικά, η επιλογή του ανόργανου υλικού σε αποκλειστική χρήση ή σε μείγμα ανόργανων είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και εμπειρίας. 
Κάθε καλλιεργητής μπονσάι έχει στο μυαλό του να επιτύχει το άριστο αποτέλεσμα για την ανάπτυξη του δέντρου του στον περιορισμένο χώρο του δοχείου καλλιέργειας. Επιλέγει λοιπόν τα ανόργανα/αδρανή υλικά κάνοντας έναν συγκερασμό των ιδιοτήτων καθενός από αυτά. Το ποσοστό πού θα χρησιμοποιηθεί σε μείγμα αδρανών υλικών στο υπόστρωμα φύτευσης είναι προφανές ότι δεν υπόκειται σε οδηγίες ή κανόνες, παρά μόνο σε συστάσεις ή προτάσεις. Έτσι, το ανόργανο μπορεί να αποτελείται αποκλειστικά από ένα είδος ή ένα τυχαίο (το εννοώ) μείγμα υλικών. Το σύνηθες αλλά όχι τεκμηριωμένο, είναι να αναμειγνύουμε σε ίση αναλογία όσα ανόργανα σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε.

Ελπίζω να βοήθησα με την μακροσκελή απάντησή μου.   
 
 
 
These users thanked the author karesansui for the post:
Γιωργος Κ (13 Φεβ 2021, 10:27)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από marios »

Το χώμα είναι ανάλογο του δέντρου σου και σε ποιά χώρα μένεις. Δεν υπάρχει μπούσουλας πιστεύω. Με ποσοστά σε ενα acer θα έβαζα πιο πολύ οργανικό αλλά στο γιουνίπερο πιο πολύ ανόργανο.
These users thanked the author marios for the post:
Γιωργος Κ (13 Φεβ 2021, 10:26)
Rating: 7.14%

Topic author
Γιωργος Κ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Ιαν 2021, 15:15
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0

Συνδυασμός ανόργανων για υπόστρωμα.

Δημοσίευση από Γιωργος Κ »

Καλησπέρα σε ολους. Ειμαι πολύ νέος στο στον κόσμο των Bonsai. Δεν έχω κάποιο δεντράκι ακόμη πέρα από 2 ψευτομπονσαι ficus ginseng. Εχω 2 πάρει γλάστρες με ficus benjamina για να τους μεγαλώσω λιγάκι και μελλοντικά να τους βάλω σε pot και είμαι ακόμη σε σκέψη με τι άλλο είδος δέντρου να ξεκινήσω. Διάβασα αρκετά άρθρα και με βοήθησαν να καταλάβω πολλά πράγματα. Μια απορία έχω σχετικά με το υπόστρωμα όσο αφορά τα ανόργανα συστατικά. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου. Υπάρχει κάποιο κριτήριο με το οποίο επιλέγουμε να συνδυάσουμε τα ανόργανα μεταξύ τους? Δεν αναφέρομαι στην αναλογία ανόργανου-οργανικού αλλά κάποιο κριτήριο στο να επιλέξω ποια από όλα αυτά τα ανόργανα συνδυάζονται μεταξύ τους για να δώσουν ένα καλό αποτέλεσμα. Από ότι έχω δει τα υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιησουμε και να βρουμε εύκολα και είναι πάρα πολλά. Ελαφρόπετρα, χαλίκι, λάβα, ζεόλιθος, ποταμίσια άμμος, ποταμίσιο βότσαλο και πολλά άλλα. ποια από αυτά μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους? Η αν κάποιος έχει κάνει κάποιο άλλο συνδυασμό και έχει κάποια πρόταση δεκτή.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση