Πηγή akadama;

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Πηγή akadama;

Δημοσίευση από nadim »

Γνώμη μου οτι μπορείς να δουλέψεις με πολύ φτηνότερα ανόργανα και να πετύχεις εξίσσου καλές αναλογίες. Έχει γίνει λίγο σαν μόδα να θες το akadama... ωστόσο στην Ελλάδα όσο έχω ψάξει είναι αρκετά ακριβό. Θα κοίταζα να αγοράσω είτε απο μαγαζιά εξωτερικού, είτε και μέσω ebay/amazon στα οποία έχω πετύχει αρκετά μέτριες τιμες.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πηγή akadama;

Δημοσίευση από Hfestion »

Kintsugi έγραψε:
19 Μαρ 2020, 20:38
@Hfestion , θα το χρησιμοποιήσω για παχύφυτα που θέλω να δουλέψω σ' αυτά, όπως kalanchoe beharensis, κλπ. Γι αυτά είναι κατάλληλο σαν ανόργανο. Αν έχει κάποιος να μου στείλει link θα το εκτιμούσα! Έχεις δίκιο όμως γενικά για το ζεστό μας κλίμα.

 
Έχεις πμ 

Topic author
Kintsugi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 10:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πηγή akadama;

Δημοσίευση από Kintsugi »

@Hfestion , θα το χρησιμοποιήσω για παχύφυτα που θέλω να δουλέψω σ' αυτά, όπως kalanchoe beharensis, κλπ. Γι αυτά είναι κατάλληλο σαν ανόργανο. Αν έχει κάποιος να μου στείλει link θα το εκτιμούσα! Έχεις δίκιο όμως γενικά για το ζεστό μας κλίμα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πηγή akadama;

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπάρχουν διαδικτυακά καταστήματα που πουλάνε (και στην Ελλάδα), όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αν χρησιμοποιείσεις acadama.
Σαν ανόργανο είναι πάρα πολύ καλό ομως στεγνώνει πάρα πολύ γρήγορα. Σε χώρες που εχει ζέστη με υγρασία είναι απαραίτητο, στην Ελλάδα όταν το καλοκαίρι θα βαράει 40 άρια θα πρέπει να είσαι με το ποτιστηρι στο χέρι.
Αν ψάξεις στην βιβλιοθήκη μας έχει πολύ ωραία άρθρα.
 

Topic author
Kintsugi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 10:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πηγή akadama;

Δημοσίευση από Kintsugi »

Γεια σας! Υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα online που να πουλάει akadama και άλλα είδη υποστρώματος για bonsai;
Κυρίως με ενδιαφέρουν ανόργανα υλικά, πετρώδη, πρόσθετα δηλαδή στο οργανικό μου. Αν δεν υπάρχει online, μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα
στην Αττική akadama;
 
 
Απάντηση