deadwood

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: deadwood

Δημοσίευση από panixoras »

καλησπερα................μια προσπαθεια να ερθω πιο κοντα σε αυτο που μπορει να γινει..........δυο ερωτησεις .1.πιστευετε οτι το ποτ ειναι οκ για αυτο που σκεφτομαι..2 η θεση του ξυλου ειναι καλη....και μετα ψαχνομαι με τα αλουμινοχαρτα...χα χα 

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 46 δευτερόλεπτα:
......

Προστέθηκε μετά από 38 δευτερόλεπτα:
το κομματι που κραταω....μαλλον κοβετε

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά :
ολες οι προτασεις δεκτες ευχαριστω....ετσι για να υπαρχει και ενας προσανατολισμος στο ψαξιμο...

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 36 δευτερόλεπτα:
και δυο φωτο απο το υπερπεραν...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: deadwood

Δημοσίευση από Giorgos G. »

έχω φτιάξει καμια δεκαριά τανούκι και μπορώ να πω πως αυτό που πάντα με δυσκολεύει είναι να βρω τι φυτό ταιριάζει στο ξύλο ή τι ξύλο στο φυτό . Δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς μέχρι να καταλήξω κάπου. Θα πρότεινα - εαν έχεις κάποια φυτά με λεπτά κλαδια ή κορμούς - να κάνεις πρόχειρες δοκιμές πάνω στο ξύλο (πχ στερεώνοντας πρόχειρα τον κορμό και τα κλαδια πάνω στο deadwood με καλώδια) ώστε να δεις ποιο από αυτά χρησιμοποιήσεις και πως μπορείς να τα συνδυάσεις με τον καλύτερο τρόπο και σε ποια θέση. Έτσι θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αισθητικό αποτέλεσμα. Όταν καταλήξεις, προχωράς στην επεξεργασία του ξύλου για να φτιάξεις την τελική σύνθεση
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
panixoras (10 Φεβ 2020, 21:10)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: deadwood

Δημοσίευση από Harris »

Ενας ευκολος τροπος για να γινει ομορφο ειναι με καποιο αναριχώμενο φυτο...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

deadwood

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους εχω φερει εδω και δυο χρονια απο λιμνη δοξα αυτο το ξυλο,,,,δεν εχω καταλαβει απο τη δεντρο ειναι αλλα ειναι ομορφο...το εχω τριψη το εχω στεγνωση δεν το εχω καψει ακομη ουτε περασει με lime sulfur....σκεφτομαι το  δεντρο που θα του κανει παρεα....γουνιπερος μαλλον....και σχημα...δεκτες οι προτασεις σας ευχαριστω...  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση