ΣΦΑΓΝΟ

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Harris »

Οταν λεω χαλι εννοω αυτο: 
sfagno.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από dimitrisf »

εγω νομιζω οτι αυτο στις τελευταιες φωτογραφιες του alxalex ειναι απλα ενα αλλο ειδος βρυων,το σφαγνο εδαφους που λέτε δεν νομιζω οτι διαφερει απο το σφαγνο που βρισκεται μεσα σε γουρνες και παλιες δεξαμενες
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

το πέτυχες

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

ευτυχως βρηκα λιγο χρονο σημερα και πεταχτηκα να μαζεψω το υλικο για το οποια σας μιλησα χθες το βραδυ... ιδου λοιπον....το εχω σε αντιπαραθεση και με τα 2 ειδη που εχω μαζεψει τις προηγουμενες μερες....ειναι σχεδον το ιδιο υλικο...σαφεστατα αυτο το οποιο μαζεψα σημερα οπως ειπαν και τα παιδια ειναι πολυ πιο παχυ...το μαζεψα απο πευκοδασος...μπορειτε να δειτε αλλωστε και τις πευκοβελονες.....ηταν στρωμενο σε μερη που δε τα χτυπαει ο ηλιος....ειναι βασικο νομιζω αυτο για οσους βγουν στη γυρα να το βρουν...παιδια σε μερη που να μην τα βλεπει ο ηλιος...
..και επισης....μαζευα κομματια κομματια...δηλαδη εκανα κατι σαν μπαλωματα στο εδαφος για να επιτρεψω στη φυση αυτο το οποιο μαζεψα να το ξαναγεννησει...
...νομιζω πρεπει να το προσεχουμε ΟΛΟΙ μας αυτο...να μην κανουμε ζημια...ειναι κριμα...σας παραθετω φωτογραφιες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

Hfestion έγραψε:
27 Ιαν 2020, 12:05
Προβλέπω κάποιους να ψάχνουν να βρουν μάντρες και μαντροτοιχους!!!!

 
 

 
μα αυτο ειναι βρυα...αυτο το εχω και στην αυλη μου φυτρωνει επανω στο τσιμεντο σε σημεια που δε το πιανει ο ηλιος...
..επειδη οπως θα το εχετε καταλαβει εχω φαγωθει να το βρω θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο φωτογραφιες απο ενα υλικο που βρηκα σε πευκοδασος...και εχω την εντυπωση οτι αυτο ειναι το σφαγνο εδαφους που ελεγαν οι συμφορουμιτες πιο πανω..ειναι πιο παχυ απο οσα εχω βρει μεχρι τωρα....βγαινει πολυ ευκολα απο το εδαφος-σαν σεντονι ενα πραγμα-....και βρισκεται κοντα σε πευκα ,κυριως επανω στο χωμα σε σημεια που δεν βλεπει ο ηλιος...
...θα παω να το μαζεψω αυριο και θα ανεβασω φωτογραφιες
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Hfestion »

Προβλέπω κάποιους να ψάχνουν να βρουν μάντρες και μαντροτοιχους!!!!

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

το σφάγνο που βρίσκω στην περιοχή που μένω είναι όπως φαίνεται στην παρακατω φωτό. Μου φαίνεται ίδιο με αυτό στις τελευταίες φωτογραφίες σου.
σφαγνο.jpg
απότι διάβασα υπάρχουν διάφορα είδη, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα για την ποικιλία που θα χρησιμοποιήσεις για τα φυτά σου. Προσωπικά προτιμώ το σφαγνο εδάφους από αυτο που φύεται πανω στα δεντρα γιατι μαζεύεται πολύ πιο εύκολα, το βρίσκω σε μεγαλύτερες ποσοτητες, είναι πιο παχυ, έχει χωμα με πολλά οργανικά συστατικά που θρεφουν το φυτό και μπορώ να βγάλω μεγάλα μονοκόμματα κομμάτια αν θελω να το χρησιμοποιησω σαν διακοσμητική επιστρωση στην επιφανεια της γλαστρας. Θα πρότεινα να χρησιμοποίησεις αυτό που μπορεις να βρεις πιο εύκολα και να μην ανησυχείς, δεν υπάρχει περιπτωση να κανει κακο στα φυτά σου

Επιπλέον μεσα στο σφαγνο που μαζευω από το έδαφος μπορεί να κρύβονται και ευχαριστες εκπληξεις. Μου έχουν ξεφυτρωσει μικρες βελανιδιες, αγρια κυκλάμινα κ.α φυτά μέσα απο το σφάγνο που έχω χρησιμοποιήσει στις γλαστρεςς μου. Στο παρακατω link είναι ενας παρθενοκισσος στον οποιο χρησιμοποιησα για υπόστρωμα σφαγνο, χαλικι και χωμα. Μέσα στο σφαγνο υπήρχαν ρίζες απο αγριοφραουλες οι οποιες αναπτυχθηκαν στη γλαστρα και  έγιναν ωραιο  ντεκορ

https://www.bonsaiforum.gr/download/file.php?id=21615&mode=view

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
parthenocissus.jpg
 

 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

για ριξτε μια ματια σε αυτο το υλικο...το μαζεψα σημερα απο τον πατο μιας γουρνας αδειας....ιχνος νερου μεσα στη γουρνα λογικα οι συνθηκες υγρασιας και μονον αυτες  βοηθησαν στην αναπτυξη της συγκεκριμενης ποικιλιας...
...ειναι αυτο σφαγνο εδαφους??....στις 2 πρωτες φωτογραφιες σας το δειχνω διπλα διπλα με το σφαγνο που μαζεψα χθες ....υπαρχει μεγαλη διαφορα στα δυο υλικα....
..σιγουρα βεβαια δεν ειναι απλα βρυα....δηλαδη τα βρυα τα ξεχωριζεις απο χιλιομετρα δεν καμμια σχεση......ειναι ομως αυτο που οριζετε σαν σφαγνο εδαφους και πιο καταλληλο για να μπει στη μεταφυτευση των δεντρων???
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

alxalex έγραψε:
25 Ιαν 2020, 22:09
μια φωτογραφια για το πως μοιαζει αυτο που λες μπορουμε να εχουμε???....ειναι πολυ ωραια ολα οσα λες αλλα αν δε τα συνοδεψεις και απο μια φωτογραφια δεν καταλαβαινουμε τι ακριβως ειναι το σφαγνο εδαφους.....
...χρειαζομαστε μια φωτογραφια φιλε Γιωργο ...καλες οι περιγραφες αλλα μια εικονα ισοδυναμει με παρα πολλες λεξεις...

 
είναι σαν αυτό που βρήκες στον κορμό του πλάτανου αλλά φυτρώνει στο εδαφος και είναι πιο παχυ. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβασω φωτο.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

μια φωτογραφια για το πως μοιαζει αυτο που λες μπορουμε να εχουμε???....ειναι πολυ ωραια ολα οσα λες αλλα αν δε τα συνοδεψεις και απο μια φωτογραφια δεν καταλαβαινουμε τι ακριβως ειναι το σφαγνο εδαφους.....
...χρειαζομαστε μια φωτογραφια φιλε Γιωργο ...καλες οι περιγραφες αλλα μια εικονα ισοδυναμει με παρα πολλες λεξεις...
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Harris έγραψε:
25 Ιαν 2020, 17:17
Αυτό είναι κατάλληλο και για εναέριες καταβολάδες.
Το καλύτερο για τα δέντρα μας δεν είναι αυτό αλλά ένα άλλο.που είναι σαν χαλι



 
Θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Από την εμπειρία μου έχω διαπιστώσει ότι το σφάγνο εδάφους είναι πιο ανθεκτικό και διατηρείται χλωρό πολύ περισσότερο. Ακόμα και αν ξεραθεί το καλοκαίρι μπορεί το χειμώνα να επανέλθει και να ξαναγίνει χλωρό. 

Εδω και δυο χρόνια που ξεκίνησα με το χόμπι, χρησιμοποιώ το σφάγνο εδάφους σαν υπόστρωμα σε είδη δέντρων που αγαπάνε την υγρασία. Άλλες φορές σκέτο και άλλες αναμειγμένο με άλλα υλικά ανάλογα πόσο υγρασία θεωρώ ότι χρείαζεται το κάθε φυτό μου (αλλά και τι έχω πρόχειρο την συγκεκριμένη στιγμή). Επίσης το χρησιμοποιώ σε αρκετά γιαμαντόρι για να αναπτυξουν ρίζες και αποκλειστικά στις εναέριες καταβολάδες 

τα πλεονεκτήματά του είναι ότι επιτρέπει τον αέρα να κυκλοφορεί, κρατά υγρασία, είναι ελαφρύ και απ'ότι ξέρω έχει και αντιμικροβιακές ιδιότητες για τα φυτά.

Μαζεύω ποσότητες από την εξοχή και το διατηρώ σε μαύρες σακούλες σε σκιερό και δροσερό μέρος ώστε να είναι υγρό. Φροντίζω απλώς να μην "καθαρίσω " τελείως από το σφάγνο ένα σημείο αλλά να μαζεύω από διάφορα τμήματά του ώστε την επόμενη χρονιά να έχει αναπληρωθεί αυτό που μάζεψα, ώστε να ξαναβρώ εύκολα εάν χρειαστεί. Το βρίσκεις σε μέρη υγρά και σκιερά, κοντά σε δέντρα.

Από την εμπειρία στα δέντρα μου μπορώ να πω πως ειδικά για τα πλατάνια και τις ιτιες το σφάγνο και η ποταμίσια άμμος είναι πολύ καλή περίπτωση. Τους δίνει το καλοκαίρι την απαιτούμενη υγρασία και δεν ξεραίνονται τα φύλλα τους σε αντίθεση με άλλα υποστρώματα που έχω δοκιμάσει. Στο δασάκι με πλατάνια που έχω ποστάρει το Δεκεμβριο 2018 το υπόστρωμα είναι αποκλειστικά σφάγνο καλυμένο στην επιφάνεια με βρύα και τα δεντράκια τα πάνε μια χαρά μέχρι τώρα (μην τα ματιάσω..) χωρίς να έχω ασχοληθεί με λίπανση ή άλλου είδους φροντίδα. Έχω αρκετές ακόμη ιτιές και πλατάνια μικρά και μεγάλα και αυτά που έχουν την καλύτερη ανάπτυξη είναι όσα τα έχω σε σφάγνο ή ποταμίσια άμμο ή σε υπόστρωμα μίξη των δύο αυτών υλικών.

Επιπλέον, μία στρώση σφάγνου στην επιφάνεια του ποτ ενός φυτού, μου φαίνεται πως ομορφαίνει το φυτό και διατηρεί την απαραίτητη υγρασία το καλοκαίρι, ώστε να μην πρέπει να ποτίσω 2 και 3 φορές την ημέρα κάποια φυτά.

Αυτά από την μέχρι τώρα - μικρή - εμπειρία μου. Εάν στο μέλλον διαπιστώσω κάτι περισσότερο ή κάτι διαφορετικό εδω είμαστε για να συμπληρώσω, να αναθεωρήσω και να διορθώσω τα γραφόμενά μου
 
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
panixoras (25 Ιαν 2020, 22:39)
Rating: 7.14%

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

Harris έγραψε:
25 Ιαν 2020, 17:17
Αυτό είναι κατάλληλο και για εναέριες καταβολάδες.
Το καλύτερο για τα δέντρα μας δεν είναι αυτό αλλά ένα άλλο.που είναι σαν χαλι

 
θα σε παρακαλεσω να ανεβασεις φωτογραφια αν και εφοσον ειναι εφικτο...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Harris »

Αυτό είναι κατάλληλο και για εναέριες καταβολάδες.
Το καλύτερο για τα δέντρα μας δεν είναι αυτό αλλά ένα άλλο.που είναι σαν χαλι
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

πολυ ωραια...σε ευχαριστω Hfestion ...
..σαν νεος οταν πρωτοεκανα την εγγραφη στο φορουμ ( οχι οτι τωρα ειμαι παλιος ) ημουν πολυ περιεργος για τα διαφορα υλικα υποστρωματος και που θα μπορουσα να τα βρω....
...νομιζω λοιπον οτι ισως ενδιαφερει καποιους να πω οτι το συγκεκριμενο υλικο το μαζεψα απο μια γουρνα η οποια στεκει χρονια ολοκληρα και τρεχει νερο πηγης μεσα απο εναν πλατανο...
...εχει αρκετο ακομα και αφου πλεον ειναι σιγουρο οτι εχουμε να κανουμε με σφαγνο θα παω να το μαζεψω και να το χρησιμοποιησω στις μεταφυτευσεις που ερχονται σε λιγο καιρο...
...χαιρομαι που το εχω κοντα στο σπιτι μου...αλλωστε το συγκεκριμενο σημειο ειναι εργοστασιο παραγωγης εντελως φυσικο το οποιο δε προκειται να σταματησει να παραγει σφαγνο...
...αν καποιος λοιπον ψαχνει να βρει το συγκεκριμενο υλικο θα μπορουσε να βρει παρομοια σημεια στην περιοχη του!!!

...φυσικα θα μπορουσατε να το αγορασετε απο το ebay....μιλαμε για 3 ευρω τα 12Lt ....ομως παιδια διαβασα ασχημες κριτικες...οτι ειναι πολυ βρωμικο και δεν αξιζει... βρηκα και στην Ελλαδα με 4 ευρω τα 4lt....ομως χρεωνουν και μεταφορικα...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από Hfestion »

Το βρήκες, αυτό είναι.
These users thanked the author Hfestion for the post:
alxalex (25 Ιαν 2020, 15:36)
Rating: 7.14%

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

ΣΦΑΓΝΟ

Δημοσίευση από alxalex »

Καλημερα παιδια...πολλες φορες το εχω ακουσει...πολλες φορες το εχω δει  να το χρησιμοποιουν σαν υποστρωμα ιδανικο για την παραγωγη νεων ριζων στο youtube....
...πρωτη φορα ομως ειπα να το ψαξω ,να το βρω μονος μου στη φυση....δε ξερω αν το πετυχα νομιζω αυτο ειναι το υλικο....θα παρακαλουσα οποιονδηποτε γνωριζει κατι παραπανω να σχολιασει...
...μιλαω φυσικα για το σφαγνο ή sphagnum moss οπως συνηθιζεται να το ακουμε...
παραθετω μερικες φωτογραφιες και περιμενω αυτους που γνωριζουν να απαντησουν αν ειναι σφαγνο και η συγκεκριμενη ποικιλια

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση