ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από alxalex »

Sim εχεις απολυτο δικιο...οπως ακριβως ειπες αυτα που εχουν σε praktiker και Leroy δεν κανουν δουλεια...ΟΜΩΣ.....το συρμα που λεμε με τον φιλο υπαρχει στο praktiker  αλλα δε μοιαζει με τα αλλα του ειδους...εχει επανω επωνυμια 'praktiker' ειναι δηλαδη δικο τους συρμα και μαλιστα οταν ρωτησα αν εχουν και αλλα κομματια μου ειπαν οτι σταματησαν να το εισαγουν και εχουν μεινει μονο αυτα που υπαρχουν στο ραφι,γι'αυτο το εβγαλαν και σε αυτην την τιμη...
....σιγουρα δεν εχω την εμπειρια σου και σιγουρα δε το εχω δοκιμασει...
...κατανοω αυτο που λες  σχετικα με το ΜΗ μονιμο αποτελεσμα του γαλβανιζε στο φυτο και πολυ πιθανον ετσι να ειναι...δε ξερω...θα το δοκιμασω και θα σας πω...
...παντως αν βρεις χρονο και μπορεις να πεταχτεις σε ενα καταστημα για να δεις το συγκεκριμενο προιον που λεμε,αν δεν εχει τελειωσει ακομα, θα μας ελυνε πιστευω πολλες αποριες..
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Sim62 »

Αν είναι αυτό που έχουν στο Praktiker και στο Leroy τα δοκίμασα και τα απέρριψα για κλασικό συρμάτωμα, τα χρησιμοποιώ όμως για τεντωτήρες και στερεώματα όπως σου είπα. Το θέμα δεν είναι να είναι απλά εύκαμπτο αλλά όταν το εφαρμόζεις σε κάποιο κλαδί να δίνει σταθερότητα στο σχήμα που επιθυμείς. Νομίζω τα γαλβανιζέ δεν μπορούν να το κάνουν αυτό με επιτυχία όσο καλής ποιότητας και να είναι. Γιατί αν μπορούσαν θα τα χρησιμοποιούσαν ήδη σε όλο τον κόσμο αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Μπορείς όμως να τα δοκιμάσεις και να μας πείς τις εντυπώσεις σου.
Όσο για το ηλεκτρολογικό χάλκινο καλώδιο φυσικά και αξίζει να το ψάχνεις και όπου βρίσκεις κάτι καλό και ενδιαφέρον νομίζω και εγώ συμφέρει πολύ απο άποψη τιμής. Και κάνει και πολύ καλή δουλειά.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από alxalex »

Sim του ειπα συγκεκριμενα οτι το θελω για bonsai και συρματωμα προκειμενου να δωσω σχημα...
...εκεινο που ρωτησα με επιμονη ειναι αν επηρρεαζει το φυτο ,αν το πειραξει....και με διαβεβαιωσε οτι δε προκειται να κανει τιποτε απολυτως στο φυτο...το μονο που μου ειπε ειναι οτι σιγουρα το αλουμινιου η το συρμα χαλκου ειναι πιο ευκαμπτο οποτε ειναι πιο ευκολο να διαμορφωθει...
...ΟΜΩΣ Sim θελω ειλικρινα να πω οτι δεν εχει καμμια σχεση με τα υπολοιπα γαλβανιζε...πραγματικα μοιαζει παρα πολυ με αλουμινιου...ειλικρινα μου εκανε εντυπωση οταν ηρθα σπιτι και το τσεκαρισα με το συρμα αλουμινιου που εχω....η ομοιοτητα ειναι απιθανη...μιλαω καθαρα στο ποσο ευκαμπτο ειναι...τωρα τι να αλλον να πω....δε ξερω...πραγματικα θα ηθελα να το δοκιμασεις και να δεις και εσυ
...επισης ηθελα να πω το εξης...πηγα σε πολυκαταστημα σημερα...γνωστο επισης...εψαξα στα ηλεκτρολογικα και βρηκα καλωδια παιδια...με διαμετρο 4mm....ο χαλκος που ειχαν μεσα ηταν γυρω στα 2mm...το ειχαν 0,35 cents το μετρο....νομιζω οτι ειναι πολυ φθηνο ...οποτε αν θελετε μπορειτε να το αγορασετε και να βγαλετε το εξωτερικο περιβλημα...το εσωτερικο ειναι καθαρος χαλκος..οποτε με 1,75 ευρω μπορειτε να παρετε 5 μετρα καθαρο χαλκο διαμετρου 2mm...νομιζω ειναι καλα...πιο φθηνα δε θα το βρειτε νομιζω πουθενα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Sim62 »

Δεν κάνουν με τίποτε για κανονικό συρμάτωμα γιατί είναι απλό γαλβανιζέ σύρμα και σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται να δώσουν σχήμα στο κλαδί με τον τρόπο που το κάνει ένα σύρμα αλουμινίου ή χαλκού. Δεν είναι όλα θέμα φτηνής τιμής. Όσο για τον γεωπόνο τι ακριβώς τον ρώτησες και σου είπε οτι κάνει ? Ιδέα απο bonsai έχει ?
Μόνο για τεντωτήρες κλαδιών προς τα κάτω και για στερέωμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από G1908 »

Καλή τιμή αλλά για λεπτά κλαδιά.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από myrtilos »

Όπως τονίζει και ο alxalex η τιμή του σύρματος είναι που κάνει τη διαφορά.
5 ευρώ για 100 μέτρα είναι δελεαστική τιμή,αν είχε και σε πιο χοντρή διάμετρο θα είχα καλυφθεί πλήρως.
Takispen σου έστειλα μήνυμα με το όνομα του καταστήματος.

takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από takispen »

Ποιο είναι το πολυκατάστημα?

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από alxalex »

τα συγκεκριμενα συρματα ειναι παρα πολυ ευκαμπτα για τη διαμετρο τους και για το υλικο τους... στην αντιστοιχη διαμετρο ενα χαλκινο ή ενα αλουμινιου συρμα δεν εχει την ιδια δυναμη ( ειναι ομως σιγουρα πιο ευκαμπτο )...σας το λεω αυτο διοτι εχω και συρμα αλουμινιου....
...απλα η τιμη τους ειναι υπερβολικα φθηνη...μιλαμε για 5 ευρω τα 100 μετρα στο χοντρο της φωτογραφιας και 2 ευρω τα 40 μετρα στο πιο λεπτο....
...εγω να σας πω την αμαρτια μου εχω αγορασει και το ακομα πιο λεπτο - εβγαινε σε ακομα μια διαμετρο πιο μικρη - και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
...ο γεωπονος που ρωτησα σχετικα με το υλικο,γιατι και εγω αυτην την απορια ειχα,αν δηλαδη το υλικο και το  pvc που ειναι επενδεδυμενο το συρμα επηρεασσουν το δεντρακι μου απαντησε συγκεκριμενα... -- δεν παιζει κανενα ρολο το υλικο στο φυτο,σε καμμια περιπτωση,εκεινο που παιζει ρολο ειναι το ποσο ευκαμπτο ειναι το υλικο για να γινει σωστα η δουλεια σου,αν θεωρεις οτι μπορεις να το δουλεψεις και δεν εχεις προβλημα στο να το δωσεις σχημα τοτε θα σου κανει ακριβως την ιδια δουλεια...
...παιδια αυτα ακριβως μου ειπε ...τωρα τι να σας πω...δε ξερω....καποια δοκιμαστικα που εκανα σε αλλα δεντρακια το συρμα μπορω να το δουλεψω πολυ καλα και ανετα....

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Hfestion »

Για μικρά κλαδάκια είναι μια χαρά, δεσιματα, τράβηγματα κλαδιών κτλ. Από 3mm και πάνω θέλεις συγκεκριμένο σύρμα

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από alxalex »

εχω ακριβως τα ιδια...αψογη τιμη ε!!....εγω νομιζω οτι κανει...ρωτησα γεωπονο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν κάνει νομίζω. Πρεπει να βρεις απο χαλκο σύρμα.
Εικόνα

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

ΣΥΡΜΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΗ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια σας.
Σε γνωστό πολυκατάστημα βρήκα αυτά τα σύρματα,είναι εύκαμπτα τόσο όσο για να είναι (κατά την άποψη μου) κατάλληλα για "συρμάτωμα".
Επιπλέον είναι καλυμμένο με πλαστικό με αποτέλεσμα να είναι προστατευτικό για τα κλαδιά,το δε πράσινο χρώμα οπτικά δεν ενοχλεί.
Περιμένω τις απόψεις σας και τις γνώμες όσων το έχουν χρησιμοποιήσει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση